מאחורי הקלעים: הכירו את התפקיד שבזכותו מערכות AI עובדות כמו שצריך

הביקוש לעובדים בתעשיית ההייטק כבר מזמן לא עוצר באקדמאים בעלי ניסיון: איך מתמודדים עם המחסור במתייגים, שבלעדיהם תעשיית ה-AI לא יכולה להתקיים, ועל הדרך מספקים עבודה גם בפריפריה?

המתייגים הם חלק בלתי נפרד מתעשיית ה-AI (צילום: Dreamstime)

מאת עופר שפירא, סמנכ"ל פיתוח עסקי ומנהל חטיבת ההייטק ופעילות AIZONE בחברת באבקום סנטרס

משכורות בשמיים, מענקי גיוס של עשרות אלפי שקלים, היענות לדרישת העובדים לעבוד מהבית – כל אלה הם רק חלק מהסחרור בו מצוי ענף ההייטק הישראלי בשל הביקוש הגבוה לעובדים.

המחסור בכוח אדם מיומן בולט מאוד בשנתיים האחרונות, וחברות מחפשות טאלנטים ומגייסות לכל תפקיד: מומחי ביג דאטה, מהנדסים, מתכנתים, אנשי Devops, אלגוריתמיקאים, מנהלי מוצר והרשימה נמשכת. אבל לצד התפקידים האלה, שמרביתם דורשים השכלה רלוונטית וניסיון, ישנם תפקידים נוספים, טכניים יותר, עם דרישות סף פחות גבוהות, שגם להם הביקוש גבוה ובלעדיהם התעשייה לא יכולה להתקיים.

אחד התפקידים האלה הוא תפקיד המתייגים, שהם חלק בלתי נפרד מתעשיית ה-AI ויותר מכך – הפיתוח של מוצרים רבים היה נתקע בלעדיהם. מערכות AI הן מערכות לומדות, והגורם האנושי הוא חלק בלתי נפרד מתהליך הלמידה הזה. לדוגמה, כדי לפתח מודלים של בינה מלאכותית המתבססים על עיבוד תמונה צריך לאמן את האלגוריתם לזהות אובייקטים שונים בתמונה, כך שהמערכת תדע להגיב אליהם באופן הרצוי. הלמידה הזו מתבססת על תיוג של אלמנטים רבים מאוד, והיום הפעולה הזאת נעשית תוך שיתוף פעולה של מודלים ומתייגים אנושיים – ולאחרונים יש תפקיד משמעותי.

התיוג הידני עלול להיות תהליך ממושך ולסבול מאי דיוקים בשל המגבלות האנושיות, אבל הוא חיוני כדי לאפשר לחברות בהמשך לעשות שימוש בתיוג אוטומטי. כיום עדיין אין יכולות לייצר מודל המתבסס על תיוג אוטומטי מלא, וכדי לפתח מערכות תיוג אוטומטי צריך להישען על היסודות שנבנו בעבר – באמצעות תיוג ידני. כך כאשר מאמנים רכב אוטונומי מתי לעצור, וכך גם כשמאמנים זרוע רובוטית לבחור בדיוק את המוצר התקול מפס הייצור.

כדי לעקוף את תהליך הלמידה המבוקר, ישנן חברות המפתחות אלגוריתם Unsupervised הסורק מיליוני דוגמאות ומזהה באופן אוטומטי, ללא תיוגים, קשרים בין המשתנים הרבים. אלגוריתמים מסוג זה משמשים למשימות עיבוד מורכבות ומתאימים לשימוש בסביבות של כמויות עצומות של מידע, מכיוון שהם דורשים כמות אדירה של נתונים אותם ניתן להריץ לצורך תהליך הלמידה הלא מבוקר.

עבודה שמחייבת דיוק רב והמון ריכוז

עבודת התיוג הידנית היא סיזיפית ומחייבת דיוק רב והיא נדרשת בתחומים רבים – תעשייה, חקלאות, רכבים אוטונומיים, רפואה, ביטחון ועוד. חברות המפתחות מודלים מבוססי AI ונדרשות למתייגים מצויות פעמים רבות בבעיה: הן חייבות להעסיק מישהו שיבצע את התפקיד הזה (לעתים קרובות לא מספיק אדם אחד והן נזקקות לצוות של מתייגים), אבל לא קל למצוא עובדים עבור התפקיד הזה מכיוון שזאת עבודה מונוטונית ולא מדובר במשרה לטווח ארוך. האופציות שלהן הן להפקיד את עבודת התיוג בידי אחד מאנשי הפיתוח – מהלך יקר שגם פוגע בפרודוקטיביות של הפיתוח – או להוציא את החלק הזה של העבודה לחברות המתמחות בתחום, בארץ או בחו"ל, שמסוגלות להציע מחיר נמוך ביחס למשכורות של אנשי הפיתוח. חלקן ממוקמות בפריפריה, ועל הדרך הן מייצרות מקומות עבודה חדשים.

Tevel Aerobotics Technologies היא דוגמה לחברה שבחרה להיעזר בחברה חיצונית המספקת מתייגים. Tevel פיתחה רחפן לקטיף פירות, ומערכות החברה, המבוססות AI, הן רחפנים המצוידים בזרועות רובוטיות הקוטפים פירות מהעצים, תוך שהם יודעים לזהות מתי הפרי מוכן לקטיף.

עבור כל פרי נדרש תהליך למידה שונה הכולל תיוגים רבים (צילום: Pexels)

ד"ר עדי טפליה, Head of Algorithm and AI בחברה, מסביר כי במהלך הפיתוח הם היו צריכים ללמד את המערכת לזהות סוגים שונים של פירות ואת המיקומים שלהם, ועבור כל פרי נדרש תהליך למידה שונה הכולל תיוגים רבים. "הרחפן בוחן את העץ ומחפש היכן נמצאים הפירות. כדי לדעת לזהות מה פרי ומה לא דרוש תהליך אימון הכולל תיוג מאות של תמונות", הוא אומר, "לגבי כל זן של פירות צריך לעשות אימון חדש".

ד"ר טפליה מציין כי תהליך התיוג עבור כל זן הוא תהליך שנמשך ימים ספורים. "זו אמנם עבודה פשוטה יחסית, אבל כזו שמחייבת דיוק רב והמון ריכוז", הוא מסביר, "בכל תמונה חייבים לסמן את כל הפירות המופיעים בה, כי אם לא נעשה זאת – רשת הנוירונים תתבלבל ולא תצליח להבדיל בין פרי למשהו שאינו פרי, ואז המערכת שפיתחנו לא תהיה אפקטיבית במידה שאנחנו רוצים אותה".

ד"ר טפליה מספר כי לא היה להם את כוח האדם המתאים לביצוע העבודה, ולכן נעשתה הבחירה בחברה חיצונית. "להושיב מהנדס שיעשה תיוגים מנתק אותו מהעבודה השוטפת שלו", הוא מנמק. "הוצאת העבודה הזו החוצה משחררת את האנשים שלנו להמשיך לעשות את העבודה שלהם. שקלנו להתקשר עם גוף שיספק את השירות הזה בחו"ל, אבל החלטנו להישאר בארץ מטעמי ציונות וגם מטעמי נוחות – הרבה יותר קל כששפת התקשורת היא בעברית ואין פערי שעות", הוא מסכם.

לשחרר את החוקרים מהעבודה הסיזיפית

הנוחות הזו היא גם מה שהניע את מרכז הפיתוח של BOSCH, שבחר גם הוא באופציה של מתייגים תוצרת כחול-לבן. יואל שפירא, Head of research של מרכז הפיתוח, מסביר כי ההחלטה להשאיר את עבודת התיוג בארץ נבעה בעיקר מהצורך בגמישות וזמינות.

מרכז הפיתוח של החברה מפתח מוצרים שונים המתבססים על AI, בהם מגוון רחב של כלי עבודה אוטונומיים. כך, לדוגמה, פיתחו במרכז זרוע רובוטית שתפקידה לבדוק תקינות של מוצרים שונים. כדי לאמן את הזרוע נדרשו תמונות רבות מזוויות שונות של המוצר, והתיוג נועד לסמן את התקלות השונות ובכך לסייע בתהליך המיון. "אנחנו מפתחים אפליקציות שונות עבור התעשייה שיש להן ייעודים שונים – פריקת משטחים המגיעים ממחסנים, הרכבת הזמנה עבור לקוחות, זיהוי חפצים והמיקום שלהם, מערכות המבצעות בדיקות ועוד", אומר שפירא. "מכיוון שתחום הפעילות שלנו הוא תעשייתי, אין לנו הרבה דאטה זמין לעבוד איתו. אנחנו צריכים לייצר את הדאטה בעצמנו ולדאוג שהמתייגים שאנחנו עובדים איתם יהיו מאוד מדויקים ויבינו מה הם רואים ומתייגים עבור כל אחד מתהליכי האימון".

כל עוד אין תחליף לעבודת התיוג האנושית, ימשיך התפקיד הזה להיות חלק בלתי נפרד ומרכזי מתעשיית ה-AI. היכולת לאפשר לעוד אנשים ממעגלים שונים, גיאוגרפיים וחברתיים, להשתלב בתעשיית ההייטק משגשגת, היא תוצר לוואי חיובי של הצורך הזה.

הכתבה בחסות Babcom Centers

את כל עבודות התיוג שקראתם עליהן כאן למעלה מבצעת חטיבת ההיטק אופריישן של חברת Babcom Centers (מבית מטריקס) , וזאת באמצעות זרוע פעילות שנקראת AI-Zone. באבקום סנטרס היא חברה מובילה בתחום השירות שהוקמה כדי לתת מענה לצורך הגדול שיש לחברות רבות למצוא שותף שיגייס, יכשיר, ינהל ובעיקר יפעיל עבורן אנשי מקצוע ותמיכה מעולים שישרתו לאורך זמן את צרכיהם לא פחות טוב מעובדי החברה עצמם, אחד היתרונות המרכזיים שעומדים לרשות פעילות ה-AI-zone הוא שהחברה מעסיקה בעיקר כוח אדם איכותי מהפריפריה , תוך שהיא מקפידה על גיוון ורב תרבותיות, וכך מתגברת על התחרות הגדולה במרכז הארץ על עובדים בתחום, וזאת תוך הנגשת ההי-טק לפריפריה ומתן הזדמנויות לאוכלוסיות אלו. כתוצאה ישירה מכך, לקוחות החברה זוכים ליתרון תחרותי ותפעולי עם כוח אדם יעיל, איכותי ויציב, שמאפשר גמישות תפעולית מקסימלית ויכולת תגובה מהירה לצרכים המשתנים של הארגון. למידע נוסף לחצו כאן.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

3 תגובות על "מאחורי הקלעים: הכירו את התפקיד שבזכותו מערכות AI עובדות כמו שצריך"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אבי
Guest

מעורר השראה לחשוב שיזמים שבעצם מנסים להיא לשיפורים בחיים יכולים ליצור כבר בהתחלת המיזם השפעה על החברה כולה.
שאפו!

אבי
Guest

רק ספרו כמה אתם משלמים לעובדים הללו.

ליה
Guest

דרושים לעבודה בהקלדה, הזנת תוכן, ותמלול, לא נדרש ניסיון קודם, שכר גבוהה תלוי במשרה שבחרתם, פרטים בוואטספ 050-2322173

wpDiscuz

תגיות לכתבה: