הנשק החדש נגד דיג בלתי חוקי: בינה מלאכותית

לצד הדייגים על ספינות הדיג באוקיינוס השקט עובדים גם משקיפים, שבוחנים כל דג ומוודאים כי הוא נמשה באופן חוקי. את עבודה הסיזיפית וכפויית הטובה הזו צפויות לעשות מערכות בינה מלאכותית, שיזהו את פני הדגים, יתמודדו עם התנאים הקשים ואולי יצליחו למגר את הדיג הבלתי חוקי

 Philartphace/ Getty Images Israelצלם/תמונה: Philartphace/ Getty Images Israel

מאת

משקיפים באזורי דיג עובדים לעתים קרובות סביב השעון, ומבלים שבועות תמימים על כלי שיט במעין גטו סירות לדיג דגי טונה מאות מיילים מחוף האוקיינוס השקט. זוהי עבודה כפוית טובה, במיוחד משום שהדייגים סולדים מנוכחותם של המשקיפים על הסיפון, שבוחנים כל דג שנתפס ברשת. מדובר גם בשלל דגה מקרי, שעשוי להיות בלתי חוקי ושעליו המשקיפים נדרשים לדווח לרשויות.

על פי ההערכות, כ-20 אחוזים מהדגה ומפירות הים המוגשים לסועדים ברחבי העולם ניצודו באופן בלתי חוקי, ורוב הגניבות מתרחשות בספינות דיג מורשות. מערכת ניטור חדשה, המבוססת על בינה מלאכותית, עשויה לסייע בקרוב למשקיפים במאמציהם לשמור על אוכלוסיות דגה בריאות ומשגשגות במרחבי הימים והאוקיינוסים בעולם.

בינה מלאכותית בלב ים

אנשי הגנת הסביבה ב-The Nature Conservancy – TNC, שהם בעצמם שוחרי טכנולוגיה, מקדמים את השימוש במכשירי ניטור בווידאו המצוידים בבינה מלאכותית, שיותקנו על כלי שיט המשמשים לדייג. תוכנת למידת מכונה מסוגלת לזהות את מיני הדגים המועלים לסיפון על פי גודלם, צורתם וצבעם. כך, במקום להציב משקיפים אנושיים על ספינות הדיג, רשויות הדיג יוכל להסתמך על מצלמה דיגיטלית ותוכנה שתנתח את הצילומים משלל הדיג היומי ותקבע אם הוא חוקי.

"הרעיון התקבל בתחילה בספקנות רבה", מספר מארק זימרינג, העומד בראש תכנית דגמי הטונה של TNC באוקיינוס השקט וההודי. תגובה זו מובנת למדי מאחר שטכנולוגיית זיהוי התמונות בבינה מלאכותית נמצאת עדיין בחיתוליה: לא פשוט להפעילה באופן אמין על רקע מסך לבן או זרם רצוף של עצמים שעובר על מסוע, אפילו בסביבה מבוקרת וסטטית. "שאפנו להתקין את התוכנה בסביבת דינמית ביותר, לרבות מי מלח הניתזים על העדשה, תנאי לילה ויום ודגים שקופצים מסביב", אומר זימרינג.

ולמרות זאת, מדובר בהתקדמות גדולה בהשוואה למודל הניטור הקיים, שבו גופי רגולציה בינלאומיים מסתמכים על קבוצה קטנה של משקיפים חרוצים שידווחו על דיג בלתי חוקי. לדברי Western and Central Pacific Fisheries Commission, כ-1.5 מיליארד דולר זורמים מדי שנה לדיג בלתי חוקי ובלתי מדווח. מצלמות וידאו על הסיפון, המוכרות גם בשם מוניטורים אלקטרוניים, יכולות למלא את מקומם של המשקיפים האנושיים. המצלמות מחוברות למערכת התקשורת של הסירה, כך שאם מישהו מחבל במערכת או בעדשה נשלחת התרעה לרשות הדיג המקומית. בסיום מסע הדיג נדרשות מאות שעות כדי לצפות בצילומים שנאספו בהפלגה אחת, ולכן TNC החלה בפיתוח אלגוריתם בינה מלאכותית הפועל למעשה כמו זיהוי פנים של דגים.

ללמד את המכשירים לזהות דגים

TNC הכריזה על תחרות ב-Kaggle – אתר מימון המונים העושה שימוש בתחרויות כדי לקדם את מדעי הנתונים. ההנחה הייתה שאם 100 צוותים יגישו הצעות לקוד, התחרות תנחל הצלחה. בפועל, 2,300 צוותים הגישו הצעות ובכך הפכו את התחרות לאחת הפופולריות ביותר ב-Kaggle.

TNC חילקה תקציב של 150,000 דולר בין חמשת הצוותים המובילים בתחרות, ולאחר מכן שיתפה פעולה עם Satlink, יצרנית מוניטורים אלקטרוניים, בבדיקה האפקטיביות  של הקודים המוצעים.

משקיף דיג (מימין) עוקב אחר הדגים שניצודו ליד חופי פאלאו במיקרונזיה. צילום: מארי קתרין או'קונור

"המטרה שלנו היא לאסוף דוגמאות ברורות ולהקים מערך של שירותי ווב, אשר יצרני מוניטורים אלקטרוניים יוכלו לחבר אליו את זרמי העבודה הנוכחיים שלהם", אומר מאט מריפילד, העומד בראש קבוצת מערכות המידע הגיאוגרפיות (GIS) של TNC, "איננו רוצים להמציא מחדש את זרם העבודה אלא ליצור כלי שישפר אותו".

"התוכנה תלמד מזיהוי שגוי ועם הזמן תשפר את מידת הדיוק שלה", אומר כריס רודי, מנכ"ל Snap Information Technologies, חברה מניו זילנד שסייעה ל-TNC ללטש את אלגוריתם הבינה המלאכותית. האלגוריתמים של למידת המכונה עושים שימוש בארכיון צילומים של מוניטורים אלקטרוניים, כדי ללמוד כיצד כל מין של דגים נראה מזוויות שונות ובמגוון רחב של תנאי תאורה. לאחר מכן, התכנית נעזרת במשקיפים אנושיים כדי לאשר או לתקן את זיהוי הדגים של המערכת מסרטי הווידיאו. רודלי ואחרים מאמינים שהמערכת תוכל לקצר את משך הסריקה מ-40 שעות לשעות ספורות, וכך יתפנה למשקיפים זמן לנהל היבטים אחרים של עבודתם.

שימוש בבינה מלאכותית לדיג בר-קיימא

זימרינג אומר שהמטרה של TNC היא לשפר את השקיפות בתעשיית הדייג ולדרוש מדייגים המפרים את החוק לתת את הדין על כך. אם תוכנת הבינה המלאכותית תהיה אפקטיבית בהפחתת עלויות עבודה ובזיהוי הדגה ברמת דיוק גבוהה, ניתן יהיה להרחיב את השימוש בה.

ניטור אלקטרוני עם בינה מלאכותית עשוי להקל את עומס העבודה הידני של משקיפי הדיג על הספינות. צילום: מארי קתרין או'קונור

חברות דיג מסחריות גדולות עשויות לבחור מרצונן להשתמש במערכת כזו, כדי לשפר את השקיפות ולהשיג יתרון תחרותי. גם רשתות קמעונאיות יוכלו להתחיל לדרוש מספקי הדגים שלהן להשתמש במערכת כדי לוודא שהרשת מקבלת דגה שהושגה בדיג חוקי.

לבינה מלאכותית יש פוטנציאל גדול אבל היא עדיין ניצבת בפני משוכות משמעותיות, אומר פרנסיסקו בלאהה, דייג לשעבר המשמש כיום יועץ לממשלות ולגופי רגולציה. לדבריו, ספקי הטכנולוגיה יצטרכו לעבוד בשיתוף פעולה קרוב עם הרגולטורים, ולהסכים על מסגרת עבודה חוקית המבוססת על ראיות וידאו המופקות באמצעות בינה מלאכותית. המסגרת הזו תידרש להתייחס "לתקפות של הראיות האלקטרוניות ולטווח השגיאה הקביל", הוא אומר.

"כדי שהמערכת תצליח", מוסיף בלאהה, "המפתחים יצטרכו להקדיש משאבים משמעותיים לליטוש הבינה המלאכותית, במיוחד נוכח תנאי התאורה הקשים לחיזוי ותזוזות ספינת הדייג, שיזיזו כל העת את התוכן שהתוכנה מנתחת". בנוסף, מאחר שהיוזמה הטכנולוגית מגיעה מ-TNC ומיצרני המוניטורים האלקטרוניים ולא מהרגולטורים הממשלתיים, אין לוח זמנים לפריסת המערכות, אם בכלל. למרות זאת, בלאהה מאמין שהפיתוח מצדיק את המאמץ משום שמזון מן הים הוא מקור חשוב לחלבון בעולם, והתעשייה זקוקה ליותר שקיפות ומתן דין וחשבון.

"הצבת משקיפים אנושיים על ספינות הדיג פשוט אינה אפקטיבית", אומר זימרינג מ-TNC. תוכנת זיהוי פנים לדגים עשויה להתברר כרובוקופ מיומן שלעולם אינו סובל מבחילה בעת שיט, כך שבסופו של דבר היא תצליח לסכל את הדייג הבלתי חוקי.

הכתבה בחסות אינטל

ארונות שרתים עם כבלי נחושת – out, ארונות שרתים עם סיבים אופטיים – IN.
אינטל, כפי שהצגנו ביום המעבדות שלנו, השיגה התקדמות מרכזית באבני בניין טכנולוגיות קריטיות המהוות בסיס למחקר הפוטוניקה המשולב של החברה והן: ייצור אור, הגברה, זיהוי, מודולציה. בנוסף, הראתה אינטל יכולות אינטגרציה בין ה- silicon Photonics וסיליקון CMOS באמצעות טכניקות אריזה מתקדמות בצורה שמאפשרת הספק נמוך יותר, רוחב פס גבוה יותר וספירת פינים מופחתת.
התקדמות זו היא צעד לקראת מימוש החזון של אינטל להקלת עומסים בתעבורת רשת במרכזי הנתונים ודחיקת המגבלות הקיימות של ביצועי קלט/פלט חשמליים בשל הביקוש הגדל לרוחב פס.
כך, הכנסת קלט / פלט אופטי ישירות לשרתים ולחבילות המעבדים שלנו תאפשר לנתונים לנוע בצורה יעילה יותר.
בנוסף, חברת מובילאיי (Mobileye) הציגה בתערוכת CES 2021 אבטיפוס ראשון של חיישן LiDAR אשר מיוצר בטכנולוגיית סיליקון פוטוניקס של חברת אינטל, ומיועד להיכנס לכלי רכב אוטונומיים.
רוצה ללמוד עוד על סיליקון פוטוניקס והחדשנות נוספת שצומחת אצלנו באינטל, עקבו אחרינו כאן.

גיא גרימלנד

גיא גרימלנד הוא דובר אינטל בישראל.

הגב

2 תגובות על "הנשק החדש נגד דיג בלתי חוקי: בינה מלאכותית"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
הצמחוני
Guest

המאבק על הים אבוד – אם היה לכם דימוי רומנטי על ספינת דייג קטנה ומסעדת דגים על החוף – תשכחו מזה. היום יש רשתות בעומק של קילומטר שגורפות את כל מה שנמצא על קרקעית הים ומשמידות בכך לחלוטין את מה שהשמאלנים יפי הנפש מכנים "בית הגידול" של הדגים.

הענף נשלט על ידי תאגידים גדולים וארגוני פשע!

מידי שנה זורקים לים מיליארדי טונות של פלסטיק. הפלסטיק מתפורר בשמש. הדגים הקטנים בולעים את הפלסטיק ומתים, הדגים הבינוניים שאוכלים את הדגים הקטנים נעלמים ואז גם הדגים הגדולים והענקיים נעלמים.

אז תמשיכו לאכול דגים – למען העתיד של הילדים שלכם..

ניר
Guest

היית צריך להשתמש בכינוי ״הצמחוני/הטבעוני״ התורן

wpDiscuz

תגיות לכתבה: