ממעצמת תוכן למעצמת פיראטיות

הורדה של סרטים וסדרות לצפייה היא פעולה שכיחה בקרב חלקים רחבים בציבור. בענף הטלוויזיה יש מי שסבורים כי הצפייה החינמית הלא חוקית כבר פוגעת בתעשייה וביכולת לייצר תוכן ראוי והפקות מקוריות

לפני מספר שבועות נדהמו מנהלי חברת “yes” מחשיפתו של הפרק התשיעי בסדרה המדוברת ‘פאודה’, ברשת החברתית פייסבוק, עוד לפני ששודר ב”yes”. בתוך פחות מיממה, נרשמו לפרק אלפי צפיות פיראטיות. כמה ימים לאחר מכן דלף גם פרק הבכורה בעונה החדשה של “צומת מילר” ערב לפני ששודר בקשת. שני המקרים הללו הם רק דוגמא קטנה מהמלחמה שמנהל ארגון זיר”ה (זכויות יוצרים ברשת האינטרנט) בפיראטיות המשתוללת ברשת.

הורדת תכנים באופן פיראטי באינטרנט היא אחת הבעיות הגדולות עמן מתמודדת כיום תעשיית הבידור בארץ. בתעשייה טוענים כי ההורדות ברשת גורמות להפסדים כלכליים ליוצרים, שעמלים על יצירת תוכן מקורי במשך שנים לא מעטות ומשקיעים בכך כסף רב. נכון להיום, עבירת הקניין הרוחני של הורדת תוכן פיראטי לא באה לידי ביטוי מספק בחקיקה.

סדרות וסרטים עולים כסף, ולא מעט

רבים בתעשייה טוענים כי אנו ניצבים על קו פרשת מים וכי קיימת סכנה ממשית לעשייה הטלוויזיונית המקורית במידה ולא תעשה פעולת מניעה כלשהי בנושא. “אפשר לדמות את ההפצה באינטרנט למגרש מכוניות פתוח כשבתוך כל אוטו יש כבר מפתחות וכל אחד מניע ונוסע, ולא רק זה – יש גם שוטר שמכוון את התנועה”, הצהיר המפיק חיים סלוצקי בראיון לגלובס שהתקיים לפני שנה. “היוצרים ניזונים בין השאר מסעיף הפקות המקור אליהם מחויבות חברות הלוויין והכבלים, העומד על 8 אחוזים מסך ההשקעה הכוללת שלהם בתכנים. ככל שכמות המנויים יורדות, כך גם יורדת ההשקעה הכספית ביצירה המקומית”.

לדברי סלוצקי אנשים לא מבינים גם כי ההורדה פוגעת לא רק ביוצר בודד זה או אחר, אלא בתעשייה שלמה המתפרנסת מהפקת תכניות מקור וסרטים תיעודיים. “זו תעשייה שמכלכלת עשרות אלפי משפחות – יוצרים, מפיקים, תסריטאים, צלמים, אנשי סאונד, נהגים חברות קייטרינג ועוד. כל סרט קטן מפרנס 30-40 משפחות והבעיה היא, שבגלל שמדובר באינטרנט שהוא חינמי ונגיש, לא מרגישים שהכסף נלקח מהכיס של כל מי שעסקו במלאכה. אם אנשים ימשיכו להוריד את הסדרות והסרטים מהאינטרנט, לא יהיו דרמות, לא יהיו תכניות דוקו ולא יהיו סרטים. זאת השפה שלנו וזאת התרבות שלנו וצריך לשמור עליהן.”

על פי גורמים בתעשיית הטלוויזיה, שעת דרמה ישראלית עולה כיום 150 אלף דולר. אם ניקח למשל סדרה של עשרה פרקים ונוסיף גם שיווק והפקה – זה מיליוני שקלים להפקת סדרה. גם סדרות דוקו עולות לא מעט ואפילו תכניות בידור באולפן. אם מישהו יראה את זה בחינם – לא יהיה שווה לייצר את זה וכך תתחסל היצירה המקומית בארץ. רק להשוואה, בארצות הברית משלמים כמעט 200$ בחודש לכן  התשלום אותו משלמים הישראלים הם מחירים סבירים יחסית למקובל בעולם.

אותם גורמים מסבירים כי רוב האנשים צורכים את התרבות שלהם מהטלוויזיה. אז מה שיקרה בסוף זה שנקבל יצירה בגרושים שמטבעה תהיה רדודה ושטחית. יש סדרות איכות כמו ‘פלפלים צהובים’, ‘עבודה ערבית’, ‘פאודה’, ‘מטומטמת’ או סדרות מתח ומשטרה מקוריות. גם בידור זה ערך וכל זה לא יהיה אם לא יהיו מנויים או מפרסמים. עד היום האזרח מימן את זה דרך הפרסומות והמדינה לא התערבה, אבל הגיע הזמן שהרגולטור כן יעשה משהו כי ההורדות פוגעות במקורות ההכנסה של החברות ומישהו צריך לממן את שעת הדרמה שעולה להפיק אותה 150-200 אלף דולר.

איך פותרים את הפיראטיות ברשת?

בחודש אוקטובר האחרון, הפיצה שרת המשפטים איילת שקד תזכיר חוק נגד שימוש פיראטי בזכויות יוצרים ברשת. התיקון מעניק לבעלי זכויות יוצרים כלים שיאפשרו להם לחסום פעילות של אתרי הורדות פיראטיים ולהורות לספקיות אינטרנט לחשוף את זהות הגורמים שמאחורי אותם אתרים.

מעבר לכך, התיקון לחוק מבקש להוסיף לחוק עבירה פלילית של העמדה ושידור תכנים באינטרנט לרשות הציבור כאשר הן נעשו בצורה של עיסוק ובמטרה להפיק רווח מעיסוק זה. הענישה על עבירה זו תהיה עד שנת מאסר. היוצרים מטבע הדברים בירכו על התיקון. מנגד קמו להם מתנגדים לחוק, הטוענים לפגיעה בחופש הביטוי ובחופש השימוש ברשת האינטרנט החינמית במהותה.

התיקון האחרון לחוק זכויות יוצרים הוא חלק ממהלך לגיטימי והכרחי להגנה על יצירה מקורית ותקשורת עצמאית בישראל; כל זאת בצד שמירה וכיבוד זכויות המשתמשים. התיקון יוצר בעצם איזון בין שני ערכים משפטיים מהותיים – מצד אחד, זכות הקניין, שמתבטאת בשמירה על רעיונות ופיתוחים מתוך מטרה לעודד את היצירה הישראלית ולהעשירה, ומצד שני החופש שובה הלב שרשת האינטרנט העניקה לעולם כולו. בסופו של יום, ישנה תועלת חברתית באיזון הזה שכן הוא מעניק את היכולת ליוצר שרוצה להגן על הזכויות שלו ביצירה – לעשות זאת.

התיקון לחוק הוא המשכה של מגמה שכבר מתרחשת בעולם, בעיקר בארה”ב ומדינות האיחוד האירופי. ישראל, שנגררה עד עכשיו מאחור, מחקה את העולם המערבי במלחמתו נגד מפיצי התכנים הפיראטיים באינטרנט. גם בארה”ב, מלכת העולם החופשי, הבינו מזמן שיש לשמור על זכויות היוצרים מפני גניבה ברשת ואישרו חקיקה מגבילה.

בשטח המצב נראה די עגום. עמית ליאור, יו”ר איגוד התסריטאים, סיפר לפני כשנה לגלובס כי הפגיעה ביוצרים בעקבות הורדת התכנים הפיראטיים היא קריטית. “זה מאוד רומנטי לעסוק ביצירה כשאתה צעיר אבל כשאתה מתבגר והופך לאב למשפחה אותה אתה צריך לפרנס, זה כבר לא מצחיק.”

“באופן מידי אנחנו מתפרנסים משני דברים עיקריים: תמלוגים, והשקעה בהפקות מקור. כלומר, אם עכשיו מאות אלפי צעירים מורידים את התכנים מאתרים פיראטיים זה מוריד את ההכנסות של חברות התוכן, הן משקיעות פחות ואנחנו היוצרים לא רואים את הכסף הזה”.

אין ספק שהמלחמה בתכנים הפיראטיים נמצאת בעיצומה. כעת נותר לראות אם המחוקק הישראלי יכבד את החוק ותיקונו ויקבל את הצעת החוק של השרה שקד, הנחשבת הצעה מאוזנת וסבירה. כזו השומרת על חופש המידע והפעילות ברשת ופועלת כנגד מפרי החוק – מנהלי האתרים הפיראטיים.

השימוש ברשת האינטרנט מאפשר תקשורת נוחה וזולה כמו גם הנגשת תוכן בקלות, תופעה שהיא כשלעצמה חיובית ומאפשרת חופש ביטוי ומידע. עם זאת, יש חשיבות גדולה לשמירה על החוק ועל זכויות היוצרים ורווחתם. אחרת, נמצא עצמנו ללא יצירה וללא תוכן ישראלי בכלל.


אם מישהו תהה – אנחנו לא מעודדים פיראטיות / גיקטיים

מאחורי סדרה, סרט, שיר או כל יצירה אחרת עומדת לרוב הפקה מורכבת ובראשה אנשים יצירתיים שהשקיעו ממרצם וזמנם במטרה להפיח חיים במשהו ייחודי ומעורר מחשבה. כולנו צורכים תוכן דיגיטלי היום וככל שעובר הזמן הוא נגיש יותר ובמגוון פלטפורמות שונות. עם זאת ובעוד כולנו נהנים לצפות בסדרות ובסרטים, ללכת להופעות ולהקשיב למוזיקה – אנחנו נוטים לעיתים קרובות להתייחס לתוכן הזה כמובן מאליו.

בשנים האחרונות הפך תוכן דיגיטלי לזמין ונגיש יותר וכשאנו רוכשים כרטיס לקולנוע או מנוי לספק תוכן שמעניק או מפיק סדרות וסרטים – אנחנו משמרים את צינור החמצן ששומר על התעשייה הזו בחיים ומעודד יוצרים להמשיך וליצור עבורנו.

בסופו של יום, אחת הדרכים שלנו להרגע, לברוח קצת משגרת היום או לחשוב קצת אחרת מגיעה הרבה פעמים כשאנחנו מעבירים זמן מול מסך הקולנוע, הטלויזיה או המחשב ולכולנו יש אינטרס שהתוכן הזה ימשיך להתקיים ויהיה נרחב כמה שיותר.

לפני מספר שבועות פורסמה בגיקטיים כתבה שעסקה בשירות המציע תכנים שחלקם עשויים להיות פיראטיים והיא הוסרה מהאוויר. גיקטיים תומכת ביצירה חופשית ומקורית ואינה מעודדת פיראטיות. אם התקבל רושם אחר אנחנו מצרים על כך.

מערכת גיקטיים

גיקטיים, אתר חדשות הטכנולוגיה הגדול בישראל, פועל משנת 2009, ומהווה הבית של קהילת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה בישראל

הגב

22 תגובות על "ממעצמת תוכן למעצמת פיראטיות"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Harta
Guest
אריה
Guest
תעזבו אותנו באמא שלכם! זירה זה ארגון פשע של סחיטה באיומים… תעשיית הקולנוע זה התעשייה הכי משגשגת שיש עם הפיראטיות, בכורה בקולנועה מחזירה 500% מעלות ההפקה של הסרט,ף, באיזה ענף עושים עוד 500% רווח על ההשקעה??? שלא לדבר על כל העבודה והמזון שמסופק בבתי הקולנוע… פיראטיות זה לא מרוע.. זה נטו מטעמי נוחות… רוצים לראות סרט בכיף… אפילו סרטים שכבר ראינו ושילמנו עליהם בעבר בקולנוע… דייי… חאלאס…. במקום להלחם באזרחים צריך שיקימו יותר שירותי תוכן כמו נטפליקס שמספקים שירותי vod ותוכן חדש… ועושים אחלה רווח כי זה נוח… נוחות… אף אחד לא רוצה לשלם מאות שקלים על חבילות מיותרות, או… Read more »
אורח
Guest

צודק לגמרי.
אנשים מחפשים נוחות, תכנים טובים, ומחיר הוגן. למי שאין אפשרות כזו פשוט מוריד.

העידן של תכנים עתיקים במחיר מופקע לקראת סיום. אנשים מבוגרים עדיין שבויים של הוט ויס, אבל ככל שיעבור הזמן יהיו יותר אנשים שלא יפחדו מנטפליקס ויזכו בתכנים עדיפים ב-40₪ בחודש…

Name
Guest

איך בדיוק מתכננים לעצור את הפעילות הענפה בטלגרם?
נתי מדיה חוגגים שם באין מפריעה ועושים עבודה נפלאה למען הציבור. למי יש כסף כדי לממן את חברות הטלויזיה?
ובשונה משאר האתרים שקיימים ברשת, בטלגרם הכל חינמי וכיפי מאוד.

Tomer
Guest

הפסקתי לקרוא ב:”בארצות הברית משלמים 200$ בחודש” (על טלויזיה).
כתבה חובבנית…

Name
Guest

זה נטו הצהרה שהם לא תומכים בפיראטיות ובלהבלה.

ירדן
Guest
רצף של שטויות אם באמת היו רוצים להלחם בתופעה היו יוצרים חלופות לגיטימיות אבל בואו נדבר רגע על yesGo נסיון פתטי להיות נטפליקס הממשק הכי גרוע/איטי/לא ידידותי למשתמש שראיתי בחיי. הפלטפורמה עובדת רק על אקספלורר (מי עושה את זה היום) והרבה פעמים נתקע לא עובד והאיכות נמוכה. נמשיך לvod של הוט ממשק יותר ידידותי אבל אין כפתור חיפוש, שוב איך מגיעים למצבים כאלה היום?? מאקוtv פרסומות מוגזמות, איכות נמוכה, שרתים איטיים והכפתור hd בגדר בדיחה שם. שורה תחתונה שום ספקית תוכן בישראל לא מרימה את הכפפה להביא שירות שיתחרה בצורה לגיטימית בנטפליקס, שעם כל הכבוד שיש לנטפליקס לפעמים לוקה בחסר… Read more »
hi hi
Guest

או, שרעיון טוב יותר – שהחברות הקיימות כאן ילחמו על לספק למשתמשים אפשרויות צפייה אלטרנטיביות ונוחות, במחירים מתאימים. סטייל נטפליקס.
זה כבר נבדק, וראו שרוב הישראלים יפסיקו להוריד פיראטית אם תהיה להם אלטרנטיבה טובה – צפייה ישירה, אינטרנט מהיר שמאפשר את זה ומחיר הוגן.
גם במדינות אחרות ראו שברגע שנכנסו שירותים מקוונים בתשלום לצריכת תוכן – הפיראטיות ירדה משמעותית.

ספילברג
Guest

בקאזה נגעתי בפעם הראשונה לפני כ15 שנה (או באחת התוכנות הדומות לה)
מאז אני קורא המון כתבות על עולם הפיראטיות.
העובדות הן שעדיין תעשיית הסרטים כל חודש מחדש שוברת שיאים והכנסות וממשיכה לייצר בקצב המון סרטים.
הוכח באלפי מחקרים שונים כי אנשים שנוטים יותר להוריד דברים נוטים יותר ללכת לקולנוע
ולבסוף – פורמט הטלויזיה זה פורמט מיושן ומשעמם שרק חברות כמו נטפליקס מסוגלות להמשיך בו.
נטפליקס היא כרגע ספק התוכן מספר אחד בארה”ב בפער ניכר.
ככה מייצרים שינוי הרגלים.
אם עולם הטלויזיה והקולנוע רוצה להמשיך להיות רלנווטי הוא צריך להסתגל לשינויים שמתרחשים בעולם ולא לבכות למה העולם משתנה וכל מיני מנכ”לים דינזאורים ישלמו כדי לכתוב כתבות בגיקטיים.

יונתן
Guest

הכתובת זועקת מהקיר –
שיעשו פלטפורמה כמו של נטפליקס רק לתכנים ישראלים (אין הגיון לשלם להם על תכנים מחוץ לארץ שאפשר לרכוש אותם ישירות מחו”ל).
כמו נטפליקס זה אומר – נגישות מכל פלטפורמה, תשלום דרך האינטרנט בלי נציגי שירות, יכולת להתנתק בקלות כל חודש בלי הצורך להתחיייב ובלי נציגי שירות, בלי שימור לקוחות, בלי טכנאים.

ונקודת בונוס לממשלה אם יפסיקו את כל הדרישות מערוצי הטלוויזיה “סוגה עילית” וכו’.

מוישה
Guest

Pay per view is the answer

איום תביעה של זירה
Guest
איום תביעה של זירה

איזה שהוא גילוי נאות על מקור הכתבה? מימון של זירה? פשרה עם זירה לאחר איום בתביעה בעקבות פרסום הכתבה שהוסרה?

עידן
Guest

חבל שגיקטיים נותנים לאנשי כוח לפרסם אצלם במערכת, אשמח מאוד לרשום כתבה מסודרת ויפה הסותרת מרבית מהטענות שעלו כאן.
לא רוצה לחפור, אבל בשורה התחתונה פיראטיות לא רק שלא רעה אלא טובה מאוד.
בצורה מאוד קלה אפשר להראות כשאחוזי הפיראטיות עולים, גם סדרות יותר מושקעות.
אבל זה סותר לא?
לא.. ויש מספיק נימוקים והסברים למה זה קורה, כמו כל דבר אסור שהרגולטור יתערב הוא רק יפגע יותר.

Gxpd
Guest
מוזר כבר איזה 20 שנה מספרים לנו שהפיראטיות תביא לסופה של תעשיית הסרטים והסדרות, אם אפשר רק להיות קצת יותר ספציפיים לגבי מתי זה יקרה בדיוק כי לא ממש הבנתי… הרבה בולשיט בכתבה הזו, מאשימים את צרכני התוכן הפיראטי בהפסדים של מיליונים, בפועל המודל הכלכלי של ערוצי הטלוויזיה כבר מזמן קרס, כל הערוצים המסחריים בישראל נמצאים בקשיים כספיים ויש לי תחושה שזה לא לגמרי קשור להורדות של צומת מילר:/ זה קצת נראה כאילו גיקטיים קיבלו איזו נזיפה קטנה מזיר”ה על הכתבה ההיא ובתגובה הם כתבו את הנרטיב המתבכיין והדמגוגי של זיר”ה על מפיקים מסכנים שאין להם כסף לאוכל בגלל שהורדתם… Read more »
יוש
Guest

אם הפרקים היו זמינים לצפיה ברשת לפני שהופצו לשידור – זו עבודה פנימית של חברת ההפקה. וזה אומר שאין להם שום בעיה עם צפייה ״פיראטית״ אלא להפך, הם מנסים לעורר ענין ויראלי.
ואם ל״יס״ ול״קשת״ יש בעיה עם חברות ההפקה, שיפתרו את זה מולם ולא מול קהל הצרכנים.

גיקטיים חרטטנים
Guest
גיקטיים חרטטנים

כתבה שכולה חרטה אחת גדולה. מלאה שקרים.
בארה”ב משלמים 200$? באמא שלכם?
מי הז*** שכל שכתב את זה?
בארה”ב משלמים 15$ למנוי נטפליקס וזהו.
לכו תחרטטו מישהוא אחר.

גילי
Guest

ההפצות “הפיראטיות” של סרטים סדרות ומשחקים עוזרות בסופו של דבר לפרסום ולהפצה שלהם. חוצמזה מה עם כל אלה שלא יכולים לצרוך את התוכן בתשלום, לא מגיע להם גם להנות כמו חבריהם ה”עשירים”?

בוקר
Guest

כתבה מטעם זירה…מצידי שלא תהיה “יצירה” ישראלית, זה לא חסר לי עכשיו וגם לא אח”כ
אבל מטרת התגובה היא להודיע לגיקטיים שזו פעם אחרונה שאני נכנס לאתר הפחדן וחסר בעמוד שידרה הזה! שלום

גגדדג
Guest

הוט 50% מהתלונות למועצה הצרכנית נמצאו מוצדקות!!
כל שבוע קוראים על כך שהם דופקים חיובים לאנשים סתם, מאיימים עם הוצאה לפועל, כולל לקשישים וזקנים.
אני אישית משלם כמה מאות שקלים להם כל חודש ורואה סרטים מ2016 במקרה הטוב.
תוכן ברמה ירודה. ערוצים בשקל.
ואחר כך אנחנו הציבור “גנבים”??
הצחקתם

מישהו
Guest
זירה הם חבורה של מאפיונרים!! תפסיקו לנסות להאחז בשנות ה90 במקום להתעדכן!! אתם אפילו לא צריכים לנסות להמציא את הגלגל, פשוט תעשו כמו נטפליקס אבל ישראלי. זה כבר הוכח שאנשים לא רוצים להוריד פיראטי אם יש להם אופציה נוחה, זולה, שעובדת טוב על כל פלטפורמה. אז למה לנסות ללכת נגד זה? עוד משהו שהוכח זה שמי שמנסה ללכת נגד הטכנולוגיה והקדמה סופו לא הכי הכי (קודאק? בלוקבאסטר? נוקיה? בלקברי?). החוק שמחייב תוכן ישראלי מקורי הוא אותו חוק שגורם לפיראטיות. הרי כל חברה יוצרת תוכן ושומרת אותו למנויים שלה. מובן. אנשים לא יעשו מנוי לכל החברות במקביל. מובן. אנשים לא יעברו… Read more »
שמעון
Guest

המצב של זירה קשה מאוד כנראה אם הם משקרים במצח נחושה שבארצות הברית מנוי עולה מאתיים דולר.. שמעתם על נטפליקס…

נועם
Guest

זה בסדר, התעשייה יכולה למות. כבר קיים מספיק תוכן. הגיע זמנו של עידן חדש

wpDiscuz

תגיות לכתבה: