הדור הבא של BI: זה מה שחשוב לחפש בפלטפורמות המבוססות על גישת Active intelligence

מערכות ה-BI מהדור החדש מאפשרות חקירה של הדאטה בזמן אמת, ללא תלות באנשי פיתוח ואף ללא כל תלות במבנה המידע המוצג. רגע לפני שאתם מאמצים אותן, הנה מה שחשוב לחפש בהן

מעבר מגישה פסיבית לגישה אקטיבית (צילום: Dreamstime)

מאת עמית סיון, סמנכ"ל לקוחות ושותפים עסקיים ב-Qlik Israel

כדי לשרוד בעולם התחרותי, ארגונים זקוקים לדרכים חדשות ומהירות לנתח את הדאטה שלהם ולהפיק ממנו ערך. כתוצאה מכך, תחום ה-BI (בינה עסקית) מתפתח כל הזמן במטרה לספק לארגונים יותר ויותר כלים לניהול הדאטה בצורה אפקטיבית.

החדשות האחרונות בתחום הן פלטפורמות BI מקצה לקצה המספקות מענה מיידי ומסוגלות ליזום צעדים אפקטיביים. פלטפורמות אלה, המבוססות על גישת ה-Active intelligence, מייצגות מעבר מגישה פסיבית לגישה אקטיבית, ומאפשרות לארגונים לייצר מערכת יחסים שונה עם המידע שלהם – כזו המבוססת על יכולת להגיע לנתונים ולהפיק מהם מידע בזמן אמת.

"להציל" לקוחות ולחדש מלאי בצורה אוטומטית

מערכות ה-BI הישנות מבוססות על שאילתות מובנות מראש, המושכות מידע מטבלאות במסד הנתונים, והן מוגבלות ביכולות שלהן. לעומתן, מערכות ה-BI מהדור החדש מאפשרות חקירה של הדאטה בזמן אמת, ללא תלות באנשי פיתוח ואף ללא כל תלות במבנה המידע המוצג.

במערכות BI מסורתיות המשתמש בונה לעצמו תרחישים ובודק אותם באופן יזום. לדוגמה, כאשר מנסים לאתר לקוחות שעלולים לנטוש, המערכת תמצא לקוחות שהתקשרו יותר ממספר מסוים של פעמים בשנה האחרונה, ואף נתנו לעסק דירוג נמוך מציון מסוים. אחרי שלקוחות אלו אותרו, יכול המשתמש העסקי לפנות אליהם ולנסות לשמר אותם. הנה דוגמה נוספת: מערכות BI מסורתיות יכולות להתריע על מלאי שדורש השלמה, ולבקש מהמשתמש לנקוט בפעולה על מנת לחדש את המלאי.

לעומת זאת, פלטפורמת Active intelligence מאפשרת תגובה אוטומטית. כלומר, היא לא רק תזהה את הלקוח שצפוי לנטוש (על פי הקריטריונים שנקבעו), אלא גם תשלח לו באופן אוטומטי הטבה מסוימת כדי למנוע את הנטישה, לדוגמה. במקרה של מלאי המתקרב לקיצו, תשלח המערכת הזמנה לספקים, ללא צורך במפעיל אנושי שיבצע את הפעולה.

יש לכך כמה יתרונות עיקריים, הראשון בהם הוא המיידיות. מערכת אוטומטית מאפשרת תגובה בזמן אמת, בעוד זמן התגובה של מערכת מהדור הישן, שדורשת את השלמת התהליך על ידי גורם אנושי, הוא באופן טבעי איטי יותר. בנוסף, מפעיל אנושי מסוגל להתמודד עם מעט תרחישים יחסית, בעוד מערכת מבוססת עקרונות של Active intelligence יכולה להתמודד עם תרחישים מרובים.

גישה זו מייצרת כלים המתאפיינים בכמה יכולות מרכזיות: התבססות על ניתוחים מתמשכים של מידע רלוונטי בזמן אמת; התבססות על ניתוח דאטה מתקדם הקשור ליעדים עסקיים ומשפיע עליהם; ותגובה מיידית.

המיידיות שמספקים כלים אלה מתבססת על האחדה של צינור עיבוד הנתונים (pipeline), המצמצם את הפערים בין אינטגרציה, דליברי, ניתוח מידע, אינג'ייגמנט וסטוריטלינג. התוצאה היא ערוץ המאפשר זרימת מידע מכמה כיוונים באופן מתמשך ומיידי, ומאפשר למשתמשי הקצה להיות מעודכנים כל הזמן.

העקרונות החשובים של ניהול BI בגישת Active intelligence

לפני שתאמצו מערכת BI חדשה לארגון שלכם, כדאי להכיר את היכולות שיהפכו אותה ליעילה במיוחד עבור הארגון שלכם. כך תוכלו לברור את המוצרים שקיימים היום בשוק ולרכוש את הפתרון שהכי מתאים לכם.

1. Free it
כדי לעשות שימוש בכמות גדולה של דאטה, צריך קודם כל לשחרר אותו מהמקומות בו הוא נמצא ולשנע אותו למקום אחר. לפעמים הדאטה נמצא במקומות שבשליטת הארגון, ולפעמים בכאלה שלא (רשתות חברתיות לדוגמה). מכיוון שהעתקה של מידע יכולה לקחת זמן רב בכלים המסורתיים, פלטפורמת Active intelligence צריכה להיות מסוגלת לשחרר ולשנע כמויות גדולות של מידע בזמן קצר, כדי שניתן יהיה לנתחו בזמן אמת.

2. Find it
כדי לייצר מידע עסקי שניתן להפיק ממנו ערך, צריך לקטלג את הכמויות האדירות של הדאטה. כך נוכל לאתר בו את מה שחשוב לנו. לפלטפורמת Active intelligence טובה יש יכולות גבוהות של סידור הנתונים הרלוונטיים ויצירת סכמות נתונים חכמות. את היכולות האלו מספקים כלי אינטגרציית נתונים למיניהם.

3. Understand it
בשלב הפקת התובנות העסקיות, ככל שיש יותר דאטה – יש צורך בכלים מתקדמים יותר שיסייעו בהפקת הנתונים ובהצגה נכונה שלהם. פלטפורמת Active intelligence מחייבת כלי אנליטיקה מתקדמים לתחקור נתונים המתבססים על טכנולוגיות ML ו-AI.

4. Action it
שלב יצירת תהליכי עבודה אוטומטיים מחייב כלים שמאפשרים להגדיר סט של פעולות שיקרו באופן אוטומטי. כך, לדוגמה, אם המערכת מזהה מחסור בפריטים מסוימים, ניתן לשדר ישירות הזמנות רכש לתוך מערכת ה-ERP איתה עובדים ולשלוח לספק. הכלי צריך להיות כזה שאינו דורש כתיבת קוד ויכול להיות מתופעל על ידי המשתמשים העסקיים.

בנוסף, פלטפורמת Active intelligence צריכה לכלול כלים שמאפשרים קבלת התראות חכמות בזמן אמת. התראות אלו צריכות להיות ניתנות להגדרה על ידי המשתמש העסקי בצורה קלה ונוחה, ויכולות להגיע אליו לטלפון באפליקציה ייעודית או למיילים.

על פי מחקר שערכה IDC ב-1,200 חברות ברחבי העולם, שימוש במתודולוגיית Active intelligence הציגה שיפור מובהק של עד 75 אחוזים ביעילות, מכירות ורווח. היכולת לספק למשתמשי קצה עסקיים מערכות חכמות יותר המספקות מענה מקצה לקצה היא חיונית עבורם. מערכות שיאפשרו להם לתפקד בצורה עסקית טובה יותר, מהירה יותר ולכן גם יעילה יותר, הן כאלו שלא רק מאפשרות את איסוף הדאטה, ניתוחו והצגתו באופן ברור ובהיר, אלא גם מספקות כלים המייצרים תגובה מיידית.

הכתבה בחסות Qlik Israel

Qlik Israel הינה הנציגה הרשמית של Qlik העולמית, ומובילת שוק הדאטה והאנליטיקה בישראל מזה 10 שנים ברציפות על ידי חברת המחקר STKI .
פלטפורמת ה-BI המתקדמת Qlik Sense מאפשרת לעשרות אלפי לקוחותיה מכל המגזרים: הייטק וסטארטאפים, פיננסי, ממשלתי, בטחוני, רפואה, קמעונאות ועוד, לבצע באופן עצמאי ופשוט, ניתוח ויזואלי של נתונים עסקיים ולהנגיש את המידע הקיים בארגון, הכל במקום אחד, במטרה למצות את הדאטה, להסיק מסקנות ולקבל החלטות על בסיס אמת ארגונית אחת.
המשתמשים נהנים מגוף תמיכה “כחול לבן” המעניק מענה מהיר בכל נושא ומאפשר ליהנות מחיבור לקהילת המשתמשים המקומית "Qlikers" וגם מהקהילה העולמית הכוללת למעלה מ- 120,000 מפתחים מרחבי העולם, איתם ניתן להתייעץ ולחלוק ידע, יישומים ונתונים.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

2 תגובות על "הדור הבא של BI: זה מה שחשוב לחפש בפלטפורמות המבוססות על גישת Active intelligence"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יוסי
Guest

זה לא בינה מלאכותית ?

shay
Guest

יותר בינה עסקית מתקדמת שמניעה לפעולות ולא רק להמלצות

wpDiscuz

תגיות לכתבה: