סכנה באוויר: 11 אירועים שכמעט הסתיימו באסון עקב רחפנים

הוא כמעט גרם לאסון בנתב׳׳ג, הוציא עין לתינוק באנגליה ופצע בראשה ספוראית באוסטרליה. תכירו את הצד הפחות יפה של טרנד הרחפנים

Drone in Flight getty images

קרדיט תמונה: Getty Images Israel

בבית המחוקקים האמריקאי כבר דורשים לקבוע תקנות שיאסרו על הטסת רחפנים במרחק של פחות מ-8 קילומטרים משדות תעופה, ורשות התעופה הפדרלית הכריזה על קנס בגובה 25 אלף דולר לכל מפעיל רחפן שיסכן חיי אדם. בישראל פועלים במרץ לחייב בחוק מטיסי רחפנים להוציא רישיון הטסה מסודר, לעבור לימודי תיאוריה שכוללים בחינה ולהוציא תעודת כשירות לכלי הטיס.

האם מדובר בהיסטריה מיותרת? ההיסטוריה הקצרה של תחום הרחפנים (המכונים כטב"מים – כלי טיס בלתי מאוישים) מלאה בסיפורים מטרידים על תאונות ופציעות, שרק בנס עדיין לא נגמרו בטרגדיה כמו נפילת מטוס נוסעים או אסון מסוג דומה. בעולם מנסים כעת להסדיר את התחום ברגולציה שתחייב מפעילי רחפנים לנהוג משנה זהירות ולא לסכן חיי אדם. אספנו כמה סיפורים מעניינים ומדאיגים במיוחד שקרו מסביב לגלובוס.

1. נתב"ג: כמעט ונפגע

זה קרה בשיאו של הקיץ שעבר, במהלך טיסה סדירה של חברת "בריסל איירליינס" מבלגיה לישראל. הטייסים, שעמדו לנחות בנתב"ג, הבחינו לפתע ברחפן מסתורי שחוצה במהירות את נתיב הטיסה – מרחק של פחות מ-100 מטרים מקדמת המטוס. האירוע, שסיכן את חייהם של 160 נוסעים ואנשי צוות ששהו במטוס, דווח מיידית למשרד התחבורה אבל מפעיל הרחפן לא נתפס עד היום. "זוהי תקרית חמורה שמייצגת תופעה מדאיגה של הטסת רחפנים ללא רגולציה, ללא תיאום וללא יידוע של הרשויות המוסמכות", כתב החוקר הראשי במשרד התחבורה, יצחק רז, בדוח שהגיש על התקרית. "מדובר בגורם סיכון בטיחותי שעלול לגרום בנסיבות מסוימות להפלת מטוס נוסעים". אגב, במחצית השניה של 2015 נרשמו ארבעה אירועי "כמעט ונפגע" סביב נתב"ג ועוד אחד בשדה דב – כולם נגרמו על-ידי רחפנים שסיכנו כלי טיס אחרים.

2. לונדון: רחפן פגע במטוס

המשטרה הבריטית חוקרת תלונה של טייס בריטיש איירווייז על רחפן שפגע במטוס שלו בעת שהתקרב לנמל התעופה הית'רו. לדברי מומחה מטעם חברת התעופה לא נגרם נזק ממשי הפעם – אבל הסכנה ברורה ומיידית.

איגוד הטייסים הבריטי קרא לחקירת הנזק האפשרי של פגיעת רחפן במטוס, לאחר שבתקופה של שמונה חודשים נספרו 23 אירועי "כמעט ונפגע" בשדות תעופה בריטיים – באחד מהם הרחפן טס במרחק של 25 מטרים ממטוס ממריא.

"במצב בו רחפן מתנגש במטוס", הוסיף המומחה בתגובה לבקשה לחקירה, "חתיכות מתכת עלולות לנקב את מיכלי הדלק ואפילו להגיע אל תוך הקבינה. במצב קיצון, הרחפן עלול להגיע למנוע ולפגוע בו. תסריט נוסף הוא שחלקי רחפן מנפצים את שמשת הקוקפיט".

3. המטרה: הבית הלבן

לבית הלבן הוראות טיסה מיוחדות משלו, ומספיק אבטחה כדי לאכוף אותם. בדרך כלל. רחפן שהיה קשה לגילוי חדר בקיץ שעבר לשטחי הבית הלבן וגרם למצב חירום, במסגרתו נכנס כל הסגל לנוהל הסגר – איש לא הורשה להיכנס או לצאת. מטיס הרחפן, אגב, דיווח מיוזמתו לשירות החשאי על זהותו לאחר שראה בחדשות היכן הרחפן שלו נחת.

4. הרחפן התרסק לרגלי אנגלה מרקל

בעת כנס של המפלגה הנוצרית-דמוקרטית בגרמניה, מפלגת הפיראטים הטיסה רחפן צילום לאות מחאה נגד מעקבים ממשלתיים. באחד הרגעים ריחף הרחפן מעל ראשה של הקנצלרית הגרמנית אנגלה מרקל – ורגע אחר כך התרסק לרגליה. האירוע עורר כמובן מהומה אבטחתית בשירותי הביטחון הגרמני. מרקל אמנם לא נפגעה פיזית, אבל החשש מפני האפשרות שהרחפן הבא יגיע מצויד בנשק – הדיר בוודאי שינה במשך לילות ארוכים בקרב ראשי השירות החשאי.

5. ארה"ב: שילמה ביוקר על הארוחה

רשת מזון אמריקאית ביצעה קידום מכירות באמצעות רחפנים, שהיו אמורים לשאת עלים של צמח הדבקון (שלפי המסורת כשעוברים מתחתיו בחג המולד צריכים להתנשק) ולטוס מעל סועדים במסעדות הרשת. אלא שאחד הרחפנים סטה ממסלולו, התנגש בפניה של צלמת עיתון ה"ברוקלין דיילי" ופצע אותה. התוצאה: הרחפן כרת את קצה האף שלה והשאיר חתך בסנטרה.

6. אוסטרליה: פציעה באמצע הריצה

באוסטרליה התנגש לאחרונה רחפן צילום בראשה של משתתפת בטריאלטון, והיא נזקקה לשלושה תפרים. הטייס טען שהיא רק נבהלה ונפלה, אולם היא סיפרה שהצוות הרפואי הוציא חתיכת רחפן מהמצח שלה. עדי ראיה טענו ששמעו וראו את ההתנגשות.

7. בדרך לחתונה עוצרים במיון

רחפן צילום בחתונה זה רעיון די שגרתי, אבל כשהוא מתנגש בראשו של החתן זה כבר קצת מפחיד – והרבה פחות רומנטי ממה שאפשר לקוות. זה קרה במהלך צילומי חתונה של זוג אוהבים מיוטה, ארה"ב, כשהרחפן סטה ממסלולו וטס ישירות לתוך פרצופו של החתן המופתע. הבחור אמנם ספג שני חתכים בראש אבל לא נפצע קשה ולקח את האירוע ברוח טוב. מטיס הרחפן אמר בתגובה: "התאמנתי הרבה, אבל כנראה לא מספיק".

רוצים לראות את ההתנגשות? צפו בסרטון, שזכה ל-2.5 מיליון צפיות ביוטיוב.

8. סיאטל: תאונה במצעד הגאווה

במהלך מצעד הגאווה האחרון בסיאטל, ארה"ב, רחפן התנגש בפניה של צועדת בת 25 והיא איבדה את הכרה. מטיס הרחפן כל כך נלחץ מהאירוע עד שהשאיר מאחוריו את הרחפן – וברח. בסופו של דבר מצפונו כנראה נקף, והוא הגיע למשטרה והסגיר את עצמו. אם יורשע הוא צפוי לעונש של שנת מאסר בפועל.

9. קליפורניה: תינוקת נפצעה בפניה

משטרת פסדינה שבקליפורניה, ארה"ב, דיווחה כי רחפן התרסק ליד בניין העירייה ופצע תינוקת בת 11 חודשים. הקטנה נפצעה מרסיסים שעפו כתוצאה מההתרסקות וספגה חתכים בפניה. גם אמה נפגעה מהרסיסים. התאונה אירעה לאחר שהטייס איבד שליטה על הכלי. הוא נשאר במקום עד שהגיעה המשטרה.

10. אנגליה: פעוט איבד את עינו

בעיירה קטנה במרכז אנגליה פעוט איבד את עינו בתאונת רחפן נוראית. זה קרה בנובמבר האחרון כאשר שכנו של הילד, שתואר בתקשורת המקומית כטייס רחפנים מנוסה, הטיס רחפן מול ביתו אך איבד שליטה – והרחפן חדר לחצר השכנים והתרסק. התוצאה: הפעוט נפצע ועין אחת שלו נחתכה. לאחר מספר ניתוחים החליטו רופאיו כי אין ברירה אחרת ונאלצו להסיר את העין.

11. ליד אשדוד: מלצרית נפגעה קשה

בחזרה לישראל: אירוע מפחיד מאוקטובר האחרון נרשם במהלך חתונה באולם אירועים באזור התעשייה כנות, סמוך לאשדוד. רחפן שהופעל במקום ונועד לצלם את החוגגים ירד לגובה נמוך, פגע בראשה של אחת המלצריות ופצע אותה באורח קשה בראשה. המלצרית, בת 18, איבדה את הכרתה והיא פונתה על-ידי צוות מד"א לבית החולים קפלן ברחובות. לאחר מכן מצבה השתפר והיא שבה להכרה.

הכתבה בחסות רת"א

לא מטיסים לפני שמכירים את הכללים!
כללי בטיחות עוזרים למנוע אסון.
לפרטים נוספים לחצו כאן!

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

5 תגובות על "סכנה באוויר: 11 אירועים שכמעט הסתיימו באסון עקב רחפנים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
שמעון המנטרל
Guest

11 דוגמאות מרחבי העולם בתקופה של חודשים/שנים. עשרות אלפי הרוגים בתאונות דרכים ברחבי העולם, ועוד מאות בתאונות מטוסים! אף רחפן לא גרם למוות, אפילו לא של יתוש! מישהו מנסה להפחיד את הציבור מהרחפנים.

donjwan1000
Guest

.
מה הקשר?
אתה אומר שאם יש הרבה הרוגים ופצועים בתאונות הדרכים-אז הבו לנו עוד אסונות כי יחסית זה מעט?

יש גם הרבה נפטרים מהתקפי לב ומשבץ מוחי, אז בשביל מה להיבדק להיבדק בכלל לסרטן המעי הגס?

ההגיון שלך עקום לגמרי ומעיד על פשטנות וזלזול בחיי אדם.

הכתבה בפירוש מתייחסת לסכנות של הטסת רחפן ללא הקפדה על כללי בטיחות ומעודדת להכירם-מה רע בזה?

גם הדוגמאות שניתנו מבהירות את הדרך להימנע מהן, למשל-לאלהטיס נמוך מדי ולא באיזורים רגישים ואסורים לטיסה.

כן ייטב אם יירשמו בכתבה כזו הכללים הברורים המומלצים או לפחות רפרנס לכאלה.

שמעון המנטרל
Guest

מה הקשר? בירה נשר!
אני מדבר מניסיון בהטסת רחפנים, כבר למעלה מ-4 שנים. אני מחובר לקהילת המטיסים הבינלאומית, וקורא מאמרים מקצועיים. לקבוע כללים ואיזורים אסורים לטיסה, זה נכון וזה טוב. יש ספורט חדש עכשיו להפחיד ולהלחיץ את הציבור מפני רחפנים, וזה פשוט דפוק! לא ראיתי שמזהירים את הציבור מפני מטוסים שעלולים ליפול או להתרסק לך על הראש. למסקנה שלך שאני מזלזל בחיי אדם אין כל ביסוס, והיא סתם קישקוש. אז מוטב שתקרא קצת מאמרים על הסיכון שיש ברחפנים לבני אדם.

אנוני
Guest

די כבר עם ההייפ הרע לגבי רחפנים. נגמרו להם הנושאים כתיבה?

FreeMeeting
Guest

יש לזה להבים שיכולים להרוג בלי בעיה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: