כיצד להתקבל לעבודה בהייטק? 8 טיפים חשובים

שנייה לפני שאתם נכנסים לריאיון עבודה או מגישים קורות חיים למשרה נחשקת. הנה מספר עצות שיכולות לעזור לכם לעשות את זה טוב יותר

הפוסט נכתב על ידי עודד רגב, הייטקיסט, יזם ומרצה במכללת Ness בעברו.

תמונה: flickr, cc-by, European People's Party – EPP

זה נכון כנראה לכל משרה ומקום עבודה שתרצו להתקבל אליו. מקורות החיים ועד לרושם הראשוני ולריאיון העבודה, אתם נבחנים בקפידה ולבסוף ההכרעה שתיפול לא בהכרח תהיה תלויה רק בכם. כיצד בכל זאת ניתן למקסם את הסיכויים לקבלה למשרה נחשקת? מהם הדגשים שכדי להתייחס אליהם קצת יותר וכיצד להגיע מוכנים? הנה 8 עצות שיעזרו לכם להתכונן נכון יותר.

קורות חיים

קורות החיים שלכם צריכים להיראות מקצועיים, תהליך הקבלה לכל חברה מתחיל בקורות חיים המגיעים למנהל כלשהו בחברה שצריך להבין האם בכלל כדאי לזמן אתכם לראיון הראשון. לצערי אנשים רבים מקלים ראש בכתיבת קורות חיים איכותיים וחושבים משהו כמו "זה בכלל לא משנה איך הדף של קורות החיים שלי נראה כל עוד אני מכניס לתוכו את הפרטים המתאימים הנוגעים לנסיוני הלימודי והמקצועי" – זו טעות חמורה.

כתבו את קורות החיים שלכם על בסיס פורמט סטנדרטי. ניתן למצוא פורמטים כאלה ב-Google (חפשו "תבנית לקורות חיים"), זה לא כל כך משנה באיזו תבנית תבחרו כל עוד היא מסודרת ומקצועית. כמובן שאם אתם יכולים להיעזר במכרים שיש להם נסיון בתחום, זה יוכל בהחלט להוסיף.

דגשים לכתיבת קורות חיים:

סעיף לימודים: תדגישו את מה שרלוונטי לעבודה אליה אתם מתראיינים. החלק על התיכון שלמדתם בו לא צריך לתפוס יותר משורה אחת אלא אם כן עשיתם איזו עבודה מחקר במכון ווייצמן כשהייתם בתיכון.

בחלק שמספר על התואר האקדמי: ניתן לכתוב על הישגים מרשימים כגון: הנדסת תוכנה – ציון 94 סופי, מבנה נתונים – ציון 90. "עשיתי פרוייקט גמר בשיתוף עם Google בו בניתי מערכת לניהול נסיעות משותפות לאוניברסיטה. הפרוייקט כלל בניית צד שרת ב-app engine ובבניית צד לקוח ב-html – java-script כולל עבודה מעל My-SQL" – משפט מהסוג הזה יכול להיחשב ממש כמו ניסיון מקצועי. אתם מוכיחים שיש לכם ניסיון של עבודה אמיתית עם כל הטכנולוגיות השונות האלו.

סעיף נסיון מקצועי: שימו לב, כל עבודה שעשיתם בעברכם שלא קשורה לתחום היי-טק לא רלוונטית כאן ואין צורך לציין אותה. זה מצחיק לראות כמה אנשים מכניסים לקורות החיים את זה שהם מלצרו שנה באיזו מסעדה. זה לא מעניין ולא רלוונטי. לעומת זאת, אם ניהלתם במשך שנה צוות מכירות כלשהו זה כן מעניין, כי למרות שאין לזה קשר להיי-טק זה מעיד על יכולות מנהיגות שכנראה יש לכם.

רושם ראשוני

רושם ראשוני הוא דבר חשוב מאוד, תגיעו לכל ראיון רבע שעה לפני המועד שנקבע כשאתם לבושים היטב, מריחים טוב, ומרגישים רעננים.

תהליך הקבלה לתפקיד

חלק גדול מחברות ההיי-טק כוללות בתהליך הקבלה לתפקיד את השלבים הבאים:

ראיון עם מנהל ראשון (בדר"כ ראש צוות) – הראיון מורכב בדר"כ מ-3 חלקים:

חלק I: רקע כללי – תיאור החברה (המוצרים שהיא מפתחת, כמה זמן היא קיימת וכו')
תיאור הצוות (בדר"כ המראיין יהיה ראש צוות, הוא יתאר את החלק של הצוות שלו בחברה)
תיאור התפקיד אליו אתם מתראיינים – זה חלק חשוב, כדאי שתקשיבו לעומק מה נאמר כאן, כי אם הכל ילך טוב זה מה שאתם תעשו בשנה הקרובה.

חלק II: בחינת הרקע האנושי שלכם ( "תספר לי קצת על עצמך..")

חלק III: בחינת הרקע המקצועי שלכם (שאלות מקצועיות)

ראיון עם מנהל שני (בדר"כ המנהל של המנהל הראשון) הראיון הזה יהיה דומה למבנה של הראיון הראשון רק שהפעם תראיין אתכם אישיות קצת יותר בכירה בחברה.

אם הגעתם לשלב הזה, סימן שהמנהל מהראיון הראשון המליץ עליכם ומצא אתכם מתאימים לתפקיד מבחינתו. אלו חדשות נהדרות, משום שבסופו של דבר, איתו אתם תעבדו ואם ראש הצוות אמר למנהל שלו שמבחינתו אתם מתאימים, זה כבר שם אתכם במקום מצויין להתחיל ממנו. שימו לב, במקרים מסויימים בשלב הזה אין שאלות מקצועיות אלא רק שאלות אישיות. בכל מקרה כדאי להגיע מוכנים לכך שיהיו שאלות מקצועיות.

ראיון עם משאבי אנוש: משאבי אנוש היא המחלקה בחברה שאחראית על הכוח אדם. המטרה של הראיון הזה היא לבחון האם אתם מתאימים לחברה מבחינת יחסי אנוש.

הצעת עבודה: השלב האחרון בתהליך, בעצם בשלב הזה אתם כבר נמצאתם על ידי כל הגורמים המוסמכים כמתאימים לתפקיד והלחץ עכשיו עובר לחברה, אם אתם לא תחתמו בסוף זה יחשב לכישלון מבחינתם. לא משנה מהי ההצעה, התשובה שלכם צריכה להיות תמיד זהה: "אני רוצה לעיין בהצעה בבית ואני אחזור אליכם עם תשובה במהרה". קשה להיות מרוכזים כשאתם מקבלים חוזה ויושבים מול מנהל. אתם לא רוצים לפספס נק' חשובות בחוזה ומעבר לזה, לקחת את החוזה לעיון בבית מעיד על מקצועיות ואחריות שיש לכם וכל המנהלים יראו את זה בחיוב.

שימו לב שהסדר לא זהה בכל החברות, יש חברות שהראיון עם משאבי אנוש יהיה הראשון, לעומת זאת יש חברות שמתחילות עם הראיון המקצועי. יש לכך 2 סיבות, הראשונה היא סדר העדיפויות של החברה: יש כאלו שחשוב להן יותר שהעובדים יתאימו לחברה מבחינת יחסי אנוש ורק אם ימצאו מתאימים יזמנו אותם לחלק המקצועי, ולהיפך. הסיבה השניה, שבדר"כ היא הנכונה, היא התשובה לשאלה היכן מתנקז צוואר הבקבוק בחברה? כלומר, האם המנהלים יותר עסוקים ממשאבי אנוש או להיפך. הרי השלב הראשון מסנן אנשים עבור השלב השני, אז הסדר בשלבים משקף את התשובה לשאלה: מי צריך לפנות זמן למי?

הגיעו עם ידע מקדים

למדו קצת על החברה שאתם הולכים להתראיין בה, ספרו למראיין שלכם למה בחרתם ללכת להתראיין דווקא אצלם. הנק' הזו יכולה להעניק לכם הרבה נק' זכות בראיון. רוב רובם של המרואיינים לכל תפקיד בהיי-טק לא יודעים דבר על החברה בה הם הולכים להתראיין.

לכל חברה יש אתר אינטרנט עם פרטים על המוצרים שאותם היא מוכרת. אם תיכנסו לאתר ותכירו את המוצרים של החברה ואם אפשר גם את הטכנולוגיה שבה מתעסקת החברה. זה כבר ישים אתכם במקום אחר לגמרי מבחינת רמת הרצינות שלכם והמקצועיות שלכם כלפי החברה בכלל והמראיין בפרט. בלי קשר לכל אלה, אתם הולכים להתראיין בחברה הזו ואולי לעבוד בה, לא מעניין אתכם לדעת קודם כל מה היא עושה?

נקודת המבט של המראיין

עבורו מטרת הראיון היא להבין את היכולות המקצועיות שלכם היום, את הפוטנציאל שלכם לפתח מיומניות מקצועיות בעתיד ולא פחות חשוב, איך זה יהיה לעבוד יחד איתכם בצוות (היום הוא מראיין אתכם אבל מחר, אם תתקבלו לתפקיד, הוא יבלה איתכם את הפסקות הצהריים שלו).

שאלות מקצועיות

יותר חשוב מלענות נכון על השאלות המקצועיות הוא אופן ההתמודדות שלכם עם השאלות והגישה שלכם. בראיון אתם תישאלו שאלות שנוגעות לדברים שלמדתם במהלך התואר או על נושאים שהעדתם על עצמכם שיש לכם רקע בהם.

זה בסדר לא לדעת לענות על כל השאלות, זה לא באמת מה שחשוב למראיין, הוא מודע לכך שהסיטואציה של ראיון היא מלחיצה והוא יודע שגם מועמדים מוכשרים לפעמים יתקשו לפתור את השאלות. מה שיותר חשוב לו לראות הוא הגישה שלכם. גם בתפקיד עצמו אתם תאלצו להתמודד עם שאלות שהתשובה עליהם לא תהיה מיידית, עכשיו ההזדמנות שלו לראות איזה סוג של אנשים אתם.

מה לא כדאי לעשות?

להגיד "אני לא יודע איך לפתור את זה"
להתייאש ולבקש שאלה אחרת
להתעצבן, להילחץ, להיכנס לפאניקה

מה כן כדאי לעשות?

להירגע, להבין שיקח קצת זמן להגיע לתשובה, ולהתחיל לחשוב. השאלות לא יהיו כאלו שהתשובה עליהם מיידית, כל הרעיון של המראיין הוא לשאול אתכם שאלות שיכריחו אתכם להתאמץ ולעבור תהליך מסויים כדי להגיע לפתרונן. וזה בדיוק מה שמעניין אותו, לראות איך אתם עוברים את התהליך הזה.

לתקשר בקול רם, תסבירו בקול איך אתם חושבים, מה נראה לכם שצריך לעשות, מה חסר לכם לדעת בשביל לפתור. אם תדברו בקול רם המראיין יוכל לתת לכם רמזים נוספים, ויוכל לכוון אתכם ולעזור לכם להגיע לפיתרון.

נסו לתקוף את הבעיה מכמה כיוונים שונים. שאלות קלאסיות של ראיון עבודה הן כאלו שיש כמה דרכים שונות לפתור אותן. אחד הדברים המעניינים עבור המראיין הוא לבדוק עד כמה אתם יצירתיים.

מותר להגיד "אני לא זוכר איך…", לדוגמה: "אני לא זוכר איך קוראים לפו' ב-Java שעושה…", "אני זוכר שיש אלגוריתם במבנה נתונים שמסדר מערך ממויין לעץ בינארי אבל אני לא זוכר איך הוא עובד בדיוק" – המראיין שלכם מבין שאתם לא זוכרים את הכל בע"פ, גם הוא לא זוכר. הרי הוא יודע ואתם יודעים שאפשר תוך שניה למצוא בגוגל את הדברים האלו. אז זה בסדר גמור להגיד משהו כמו "אני לא זוכר איך קוראים לפו' ב-Java שעושה מיון, אבל אני מניח שקוראים לה sort ואני משתמש בה כאן".

תשאלו כמה שיותר שאלות, אם משהו לא ברור לכם בשאלה, תשאלו.

שאלות שעשויים לשאול אתכם

א. "ספר לי קצת על עצמך" – תעשו סימולציות בבית לפני, באופן ענייני ספרו בקצרה על מה שעשיתם בשנים האחרונות, איפה אתם היום ותשתדלו שתוכן הדברים יהיה כמה שיותר רלבנטי לתפקיד שאליו אתם מתראיינים.

ב. "ספר לי על משימה\אתגר טכנולוגי מסובך שעבדתם עליו" – המראין רוצה להבין מהן היכולות הטכנולוגיות שלכם. הוא יודע שאין סיכוי שבשעה אחת בראיון אתם תצליחו לעשות תרגיל שמייצג את כל מה שאתם יודעים. לכן בשאלה הזו, הוא נותן לכם צ'אנס להפגין בע"פ את היכולות שלכם ולספר עד כמה אתם מוכשרים מבחינה טכנולוגית. תגיעו מוכנים לשאלה הזו עם תשובה שיודעת לרדת לפרטים (מנהלים אוהבים לרדת לפרטים כאן) ולספר על המשימה הטכנולוגית הכי מורכבת שהתעסקתם איתה עד עכשיו. בכלל אתם חייבים לדעת לתאר באופן ברור ומרשים את הידע הטכנולוגי שצברתם עד עכשיו.

ג. אם אין ניסיון, "ספר לי על קורסים מעניינים בתחום התוכנה שעשית בתואר, מה למדת בהם?"

ד. "מהן ציפיות השכר שלך?"

ה. "איזה תפקיד אתה מחפש לעשות עכשיו?"

ו. "מה התוכניות שלך לגבי המשך הקריירה?" אתם רוצים להיראות כמו אנשים רציניים שיודעים לאן הם הולכים. אתם לא אמורים לדעת איפה תהיו עוד 10 שנים אבל זה בהחלט יועיל לכם לדעת מה התוכניות שלכם ל-3 שנים הבאות ואיך העבודה בחברה הזו משתלבת עם התוכניות האלו.

גם אתם עומדים בפני בחירה

אתם תמיד נמצאים בתהליכים עם עוד חברות אחרות… אם אתם בראיון עבודה סימן שאתם מחפשים עבודה ולכן סביר להניח שבמוקדם או במאוחר תתראיינו ביותר מחברה אחת. מכאן, יהיה נכון להגיד שאתם בתהליכים (לא משנה באיזה שלב) עם חברות נוספות. חשוב שתדגישו למראיינים שלכם, בצורה מכובדת ונעימה כמובן, שכמו שהם מראיינים מועמדים נוספים לתפקיד ואתם לא האופציה היחידה שלהם, כך גם הם, לא האופציה היחידה שלכם, ויש לכם עוד אפשרויות על הפרק.

אז אם לא שאלו אותכם ישירות "האם אתם נמצאים בתהליך עם עוד חברות?" בסוף הראיון כשהמראיין ישאל אתכם אם יש עוד משהו שאתם רוצים לשאול או להגיד לפני שמסיימים, אתם צריכים להגיד "חשוב לי שתדע שאני מאוד נלהב לגבי החברה שלכם והתפקיד שאני מתראיין אליו, אבל אני כרגע בתהליכים עם עוד מקומות ואני מאוד אעריך את זה אם במידה ותהיו מעוניינים להתקדם תוכלו להודיע לי על כך בהקדם".

אני ראיתי את זה קורה מהצד השני, של המראיינים. יש יחס שונה כלפי מועמדים שמעבירים אותם לשלב הבא אבל לא מרגישים שיש לחץ להחליט לגביהם לעומת כאלו שרוצים להעביר אותם שלב אבל יודעים שחייבים לפעול מהר כי הם עלולים לברוח אם לא נפעל מהר.

אם יש לכם עצות נוספות למרואיינים או בכלל למי שנמצא בשלבי חיפוש עבודה אתם מוזמנים לשתף אותם בתגובות. כמו תמיד, אני אשמח לענות בתגובות של הפוסט על כל שאלה שיש לכם ובכלל תרגישו חופשי לשתף את המחשבות והרעיונות שלכם.

הפוסט נכתב על ידי עודד רגב ופורסם לראשונה בבלוג "המדריך המלא להייטקיסט המתחיל".

 

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

26 תגובות על "כיצד להתקבל לעבודה בהייטק? 8 טיפים חשובים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ד
Guest

Glengarry Glen Ross
סרט נורא – מוציא את החשק להתעסק במכירות ופיתוח עסקי.
לא מהיבט התחרותי – ממבט גיל מבוגר.
אתה זקן – אתה לא רלוונטי.

ניב
Guest

פשוט מצוין!!

עודד רגב
Guest

תודה רבה ניב!!

עודד רגב
Guest

שלום לכל הקוראים, אני עודד רגב (מחבר הכתבה), ואני אהיה פה בשביל לענות לשאלות, תגובות, הערות שלכם. מקווה שמצאתם את הכתבה מעניינת…

זוז
Guest

יפה! תודה…

ניר
Guest
כתבה מצוינת והייתי מוסיף: – קו"ח: פורמט סטנדרטי הוא לא תמיד המתאים ביותר. זה אולי מתאים למי שרק סיים לימודים, אבל אח"כ פשוט עדיף לשבת ולעדכן אותו לכל תפקיד. כמו כן כדאי לתת לעוד כמה עיניים לעבור על הקו"ח לפני ששולחים בפעם הראשונה. מעבר לכך כדאי לשים דגש על ההתאמה של הקו"ח למשרה: להדגיש את הנושאים הרלבנטיים יותר למשרה, לחברה, לטכנולוגיה. – ידע מקדים: גם ידע מקדים על המראיין לא יזיק (במידה ויודעים מי המראיין). אפשר להסתכל בפרופיל שלו בלינקדאין ואולי אפילו למצוא תחביב משותף בפייסבוק. גם לגבי שאלות טכניות שישאלו בראיונות – יש היום הרבה אתרים שמאפשרים תרגול של… Read more »
עודד רגב
Guest

היי ניר,

רשמת הערות מעולות, אלו באמת טיפים מצויינים למי שרציני לגבי החיפוש שלו.
כמובן שלעדכן את הקו"ח לפי משרה מתאים לתפקידים מתקדמים יחסית ולאנשים שהם בעלי נסיון של כמה שנים בתעשיה. אני יותר ניסיתי לכוון אנשים שנמצאים בתחילת הדרך, אבל העצות שלך בהחלט נכונות ומועילות.

gilad
Guest

כתבה מועילה מאוד-אני אעביר הלאה. אשמח לקרוא עוד כתבות שלך, איפה ניתן למצוא?

עודד רגב
Guest

תודה רבה גלעד, אני שמח שאהבת את הכתבה.
יש קישור לבלוג שלי בסוף הכתבה ואפשר גם למצוא את הבלוג שלי בגוגל, חפש "המדריך להייטקסיט המתחיל"

בנג
Guest

תודה לכותב
למרות שכרגע לא עומד לראיון
הסבר קריא ומועיל וכתוב טוב

עודד רגב
Guest

תודה רבה בנג…

טליה
Guest

כתבה מעולה ומועילה!
תודה עודד

ניב
Guest

אני מאוד מסכים עם הגישה של "אתם תמיד נמצאים בתהליכים עם עוד חברות".
חשוב מאוד ליצור תחושה של מחסור אצל החברה ושאם הם לא ימהרו / יתנו הצעה טובה הם יפספסו.

אורי
Guest

חבל שלי לא היה את רישמת ה To do הזו לפני ראיונות עבודה.
אהבתי את החלק המקצועי. שיתוף המראיין בתהליך החשיבה יכולה להביא תוצאות לא פחות טובות יותר מאשר מענה מיידי על השאלה.
גם לדבר עם אנשים שעבדו בחברה, או מכרים שעובדים בה יכול מאד להועיל

עודד רגב
Guest

היי אורי, זה בהחלט נכון.. תמיד כדאי לשתף את המחשבות בזמן הראיון, גם בשביל לשחרר מתחים וגם כדי לתקשר טוב יותר את תהליך החשיבה שמתרחש בזמן ההגעה לפיתרון.

ברק
Guest

אחלה פוסט. בתור מי שנמצא כבר לא מעט שנים בתעשייה אני יכול להעיד שמה שכתוב פה לא רק נכון אלא גם חשוב מאוד לכל מי שמתראיין לעבודה בהייטק, בין אם הוא בתחילת הקריירה או בעל נסיון.

אני באופן אישי עוקב אחרי הבלוג של עודד מראשיתו וממליץ עליו בחום.

עודד רגב
Guest

תודה רבה על הפירגון ברק!!

ערן
Guest

אהבתי. תודה רבה

ליבי
Guest

כל מילה בסלע!

אבי
Guest

כתבה מצוינת. אני גם עוקב אחרי הבלוג של עודד ונהנה מאד – ממליץ בחום

אירה
Guest

מעניין מאד, אהבתי

אריאל
Guest

כתוב היטב. מסכים עם כל מילה. (אני מראיין אנשים ביום-יום שלי)
לרוב אני קורא את הכתבות האלה כדי לצחוק קצת על הכותב ועל התוכן, אבל כאן הכל בול. (גם התוספות של ניר מוצלחות)

ניר
Guest

תודה אריאל

עודד רגב
Guest

היי אריאל, זו מחמאה מאוד גדולה.. תודה רבה

tarek abu rahmy
Guest

ספר לראיון עבודה בהייטק
הכנה לראיון עבודה בהייטק
לעבוד בהייטק (הנדסאי אלקטרוניקה)

מני
Guest

ספר הכנה לראיונות בהייטק עם 1,000 שאלות וחידות הגיון מראיונות עבודה:
https://docs.google.com/document/d/1Tpzfl0l6uX2mYVdCi8bjUZJHVuTSp-gQMBbgszGmwJU

wpDiscuz

תגיות לכתבה: