לפני או בזמן חל"ת: 8 כישורים שיעזרו לכם להפוך לעובדים חיוניים

יותר ויותר חברות מצמצמות פעילות כדי לעבור את המשבר הנוכחי, אך משאירות את העובדים בעלי הכישורים הכי גבוהים. בין שהוצאתם לחל"ת ובין שלא, אלה הכישורים שכדאי שיהיו לכם כדי שהעבודה שלכם לא תוכל לוותר עליכם

תמונה: Pexels

מכל עבר שומעים על עוד חברות שמוציאות חלק מהעובדים שלהן לחופשות ללא תשלום. לא משנה באיזה תפקיד אתם עובדים, אף אחד לא מעוניין למצוא עצמו בחל"ת ללא תאריך סיום. כדי שלא תמצאו את עצמכם ברשימת היוצאים לחל"ת בלית ברירה, תצטרכו לשים הרבה יותר לב להתנהלות הכללית שלכם בתוך החברה ולהפוך את עצמכם לעובדים חיוניים, כאלה שאי אפשר בלעדיהם.

איך עושים את זה? לשם כך צריך להבחין בין כישורים מקצועיים ובין כישורים רכים: גם אם אתם אנשי מקצוע מעולים, מומחים בפיתוח, בניהול מוצר או באינטגרציה – כל אלו לא יספיקו עכשיו אם לניסיון המקצועי שלכם לא מתלווים גם מגוון של כישורים רכים חשובים, כאלה שכבר היום וגם בעולם העבודה העתידי הם בגדר חובה. אילו כישורים יהפכו אתכם לעובדים שהחברה לא יכולה ולא רוצה להמשיך בלעדיהם:

1. יצירתיות

יצירתיות היא זו שמבחינה בין האדם לבין המכונה (לפחות בשנים הקרובות). מדובר ביכולת להבין ולפתח דברים חדשים או להפוך ישן לחדש, כמו מוצרים, שיטות עבודה, טכנולוגיות, דרכי חשיבה ועוד. יצירתיות היא גם המסוגלות לראות מצבים מכמה זוויות שונות, מה שמוביל בין היתר ליכולת לחשוב מחוץ לקופסה ולפתור בעיות. בתקופה הנוכחית, שבה חברות צריכות להצטמצם, זה בדיוק הזמן לעלות רעיונות יצירתיים בנושא התייעלות, ולא משנה אם אתם אנשי QA או HR.

תמונה: Pixabay

2. אינטליגנציה רגשית (EQ)

הכוונה היא ליכולת להיות מודעים לרגשות, לשלוט על רגשות ולשתף בהם את האחרים, ולעשות זאת בהתייחס לרגשותיהם של אחרים. אנשי פיתוח למשל ידועים ככאלה שמעדיפים לשים אוזניות ולהתנתק מהסביבה, אך זה לא אומר שאין בהם אינטליגנציה רגשית גבוהה, שבאה לידי ביטוי באמפתיה, אינטגריטי (יושרה) וביכולת לעבוד טוב ולשתף פעולה עם אחרים, במיוחד בזמני לחץ כשכולם חרדים וחוששים.

3. למידה

כאן הכוונה היא לשילוב של הרצון ללמוד ושל המסוגלות לבצע זאת בהצלחה. ובמילים אחרות: היכולת להיכנס לנושאים חדשים ולתפקד בהם היטב בזריזות. מי שרוצה לפתח את כישורי הלמידה שלו חייב גם להבין שאין סוף ללמידה ושכל הזמן צריך להמשיך ללמוד, גם אם אתם בעלי רקורד של ניסיון רב ושל תפקידים בכירים ובטח כשמדובר בעובדים בתפקידים שמעורבת בהם טכנולוגיה שכל הזמן מתעדכנת. נצלו את הזמן בבית או בבידוד כדי ללמוד לפחות נושא אחד חדש, כזה שאתם יודעים כבר מזמן שאתם צריכים אבל דוחים מחוסר זמן.

4. הסתגלות למצבים שונים

אם אתם עוסקים בפיתוח אם ודאי מכירים את המושג אג'ילי, וזו בדיוק הכוונה – היכולת להתאים את עצמכם ולהמשיך לתפקד טוב תחת מציאות שמשתנה מהר מאוד, שיש בה התפתחויות לא צפויות, שינויי אסטרטגיה ומגוון רב ושונה של מצבים. אגב, גם מעבר לעבודה מהבית זה שינוי שלא כולם מצליחים להסתגל אליו. שם המשחק פה הוא אדפטיליות, גמישות והכי חשוב – גישה חיובית כלפי שינויים והתפיסה ששינוי הוא לא מעמסה או דבר שלילי, אלא הזדמנות לגדילה, להתפתחות ולחדשנות.

5. חשיבה אנליטית וביקורתית

אדם עם חשיבה אנליטית מסוגל לעלות רעיונות חדשניים, לפתור בעיות סבוכות תוך שימוש בהיגיון, לנתח מידע רב מכמה מקורות במקביל, לאסוף ולנתח נתונים של בעד ונגד, וגם להבין טיעונים של אחרים ולקבל אותם. בזמנים של משבר לרוב לכל אחד יש דעה שונה ודרך אחרת להסתכל על המצב, ומי שיצליח להבין את כולן יכול רק להרוויח.

תמונה: Pexels

6. תקשורת בינאישית

אם אתם עובדים עם לקוחות בחו"ל ודאי נאלצתם להתמודד עם שאלות הקשורות לתקשורת עם אנשים מתרבויות, דתות, מדינות, גילים ורקעים שונים. העולם שלנו הפך כבר מזמן לגלובלי, והדרך להעביר מסר ברור היא מיומנות בסיסית בעולם. כעת זה הזמן לפתח יכולות שיעזרו לכם לתקשר לאחרים רעיון כלשהו, מסקנות, החלטות והמלצות לפעולה, כך שכולם יבינו וגם ישתכנעו. התחילו בקריאה על טון הדיבור הנכון ושפת הגוף המתאימה לכך.

7. יכולת קבלת החלטות

זה אולי נשמע טריוויאלי, אך חשוב לזכור שככל שעובר הזמן היכולת לקבל החלטות הופכת למורכבת יותר ויותר. הטכנולוגיה מאפשרת לאסוף נתונים בכמויות גדולות, אך אתם צריכים לפתח את היכולת לקבל החלטות על בסיס המידע הרב שמצטבר. עכשיו אנחנו אמנם מתמודדים עם משבר גלובלי, אך בשגרה משברים לכל חברה בזמנים שונים. זו בדיוק היכולת שתוכיח למעסיקים שלכם שאפשר לסמוך עליכם בשעות קשות ושאתם תוכלו לעזור לחברה לצאת מהבוץ.

8. זמן תגובה מהיר

במציאות שמשתנה מהר אין זמן להתלבטויות והתפלספויות, אלא נדרשת יכולת גבוהה של ניתוח מצבים, כישורי ניהול זמן, וכמובן תעדוף משימות. לאנשי הייטק, שרובם בעלי חשיבה פרקטית ואנליטית, יש יתרון גדול פה, אך חשוב שאתם תבלטו מעל השאר. איך עושים זאת? קוראים, לומדים ומתאמנים, ומשתמשים בכלים הטכנולוגיים הקיימים שיכולים לסייע לכם.

הכתבה בחסות Sqlink

קבוצת Sqlink מספקת קשת רחבה של פתרונות בעולם המחשוב וה-IT. אנו מתמחים במתן פתרונות ושירותים בטכנולוגיה ופיתוח, שירותי דאטה, דיגיטל והכשרות טכנולוגיות. כמו אנו מתמחים בגיוס עובדים לשלל תחומי ההייטק וברשותנו מאגר ענק של משרות טכנולוגיות המתחדש כל יום באתר החברה. אנו מזמינים אתכם להצטרף להצלחה ולעבוד בטכנולוגיות המתקדמות ביותר, בתנאים מעולים ולהתקדם לתפקיד הבא! בקבוצת SQLink מועסקים כ-2,500 עובדים והיא כוללת מגוון חברות מובילות בתחומן כגון: GotFriends - חברת ההשמה להייטק הגדולה בישראל, חברת Opisoft וחברת  Genius המתמחות בעולמות הדאטה, Bi, Ai, אנליטיקה ועוד, חברת TVUNA - המתמחות בעולמות הדיגיטל, בניית אתרים ואפליקציות ועוד, וחברת BoarDirector – פיתחה מערכת יחידה מסוגה המאפשרת לנהל ישיבות ותהליכים בארגונים וחברות בצורה חכמה ויעילה מכל מכשיר קצה באופן מאובטח.

יניב בן ישי, SQLINK

יניב בן ישי - סמנכ”ל השיווק של חברת התוכנה המובילה ,SQLink מומחה בעולמות השיווק והדיגיטל בדגש על שיווק לעולם הגיוס להייטק, מסייע לטאלנטים למצוא את התפקיד הבא שלהם ומייעץ לחברות וסטארטאפים בנושאי: פיתוח מקורות גיוס, חווית מועמד ומיתוג מעסיק. יניב מרצה באירועים וכנסים מקצועיים ובאקדמיה, מכור לשוקלד נוטלה ולאנשים מחייכים.

הגב

3 תגובות על "לפני או בזמן חל"ת: 8 כישורים שיעזרו לכם להפוך לעובדים חיוניים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
סתם דעה
Guest

המיומנויות המדוברות אכן חשובות למעסיק כמו לעובד עצמו ולצוות בו הוא עובד, וכדי לעבוד עליהם גם בלי קשר למשבר,
הנקודה היחידה שקשה לי לקבל זה עניין האינטליגנציה הרגשית,
ראשית אתם מערבבים בין צביעות והתיפיפות לאינטלגנצי רגשית,
שני מושג זה בעצם הגדרתו מפלה לרעה אנשים על הספקטרום האוטיסטי (שהוא רחב מאוד), מספיק שהעובד שומר על יחס מכבד ומקצועי.
למה אתם חושבים שכל הסובבים חייבים להתעמק ולהתעניין ברגשות האישיים שלכם?

אילן
Guest

יש שגיאת כתיב בלינק של המאמר
Essential
ולא
assentail

זומי זום
Guest

עזבו את כל זה. היכולת הכי חשובה היא ללקק לבוס…

wpDiscuz

תגיות לכתבה: