5 נקודות שיזמים צריכים לקחת בחשבון לפני מעבר לארה"ב

חושבים על רילוקיישן לסיליקון וואלי? לפתוח סניף מכירות בניו יורק? הנה כמה דברים שחשוב לדעת לפני

מקור: Pixabay

מאת מיטל סטבינסקי

עוד בשלב הרעיון, בתוכנית העסקית הראשונית של רוב הסטארטאפים  מככב לא אחת, פוטנציאל ההצלחה של המוצר בשוק האמריקאי. היקף השוק והקשר הקיים בין ישראל לארה"ב, הן ברמת הממשל הפדראלי והן באופן ישיר עם המדינות השונות – הופכים את ארה"ב לאחד היעדים המבוקשים עבור החברות הישראליות. נגישות השוק האמריקאי וחשיבות הקרבה ללקוחות פוטנציאליים ולמשקיעים הינם בין השיקולים המרכזיים בבחירת ארה"ב כיעד להרחבת פעילותן העסקית.

סקר של איגוד ההייטק של התאחדות התעשיינים הראה כי כ-45% מחברות ההייטק בישראל אכן שוקלות להרחיב פעילות לחו"ל. וארה"ב, כאמור היא יעד מועדף. אז מה הדברים שסטארטאפים צריכים לקחת בחשבון לפני שהם מרחיבים את פעילותם במדינת ה"אפשרויות הבלתי נגמרות" – הנה חמישה העקרונות שחשוב לדעת.

בחירת מיקום מרכז הפעילות של החברה בארה"ב

ישנם שלל גורמים המשפיעים על בחירת מיקום משרדי החברה בארה"ב. בחירת המיקום צריך להיעשות תוך הסתכלות על התמונה הרחבה. ידוע כי חברות נוטות ללכת אחרי ה"חלום האמריקאי" ולפנות לערים הגדולות כמו ניו יורק או סן פרנסיסקו אך ערים אלו הן לאו דווקא מתאימות לצרכים של החברה. חשוב לקחת בחשבון שיקולים כמו כוח עבודה זמין ומתאים באזור, יוקר המחייה שישפיע בין היתר על תגמול העובדים, קירבה ללקוחות ו/או משקיעים אסטרטגיים, שיקולים לוגיסטיים כמו למשל קירבה לנמלים ועוד. כמו כן, חשוב למצוא עיר בעלת אקוסיסטם המתאים לחברה שלכם ואף לברר מול לשכות המסחר המקומיות ומי שאחראי על הנושא במשרד המושל, מהם התמריצים הקיימים באזורים השונים שיכולים להיות רלוונטיים לפעילות החברה.

שיקולי מס ותמריצים

חשוב להתייעץ עם רואה חשבון ועורך דין המתמחה במיסוי בינלאומי. בכל מדינה בארה"ב כללי המיסוי הם שונים. לדוגמא בפלורידה ומספר מדינות נוספות בארה"ב, אין מס הכנסה אישי, אך ישנם מיסים אחרים בשיעורים שעל החברה לשקול. כמו כן, במדינות שונות וערים מסויימות קיימים תמריצים ומענקים לחברות, במיוחד כשזה נוגע ליצירת מקומות תעסוקה שיעניקו הכשרה לעובדים, התמחות טכנולוגית ושכר גבוה מהממוצע. אלו הם דברים בעלי ערך רב בעיקר באזורים המעוניינים לקדם תעשיות חכמות ומקצים לצורך כך תקציבים מיוחדים. סוג התמריצים שונה בין מדינה למדינה ויכול לנוע ממימון הדרכה של עובדים, הקלות במס וכו' ועד מתן מענקים כספיים וקבלת משרדים ללא תשלום. כמו לכל דבר בחיים, לתזמון ישנה חשיבות רבה. במדינות רבות, אם הפנייה מתבצעת לאחר שכבר נשכרו המשרדים, החברה כבר לא תהייה זכאית לקבלת מענק או הקלות מס. חשוב כמובן להבין מהן ההתחייבות הנדרשות לצורך קבלת ההטבות ואם אלו תנאים בהן החברה תוכל לעמוד.

אפיון סוג ויזת העבודה הנדרשת

תהליך הוצאת ויזת העבודה הינו תהליך ארוך שרצוי להתחיל כשנה לפני המעבר המתוכנן. חשוב להתייעץ עם עורך דין המתמחה בנושא של ויזות עבודה לארה"ב מרגע קבלת ההחלטה על תחילת הפעילות בארה"ב ומעבר היזם ו/או נושא תפקיד אחר בחברה הישראלית לארה"ב (אפילו לתקופה קצרה של כשנה) כדי לסייע בשלבים הראשוניים של הפעילות. על מנת שהעורך דין יוכל לקבוע איזו ויזה הכי מתאימה ובעלת סיכויי ההצלחה הכי גבוהים, תידרשו על פי רוב למלא שאלון מפורט. לא מדובר בתהליך אוטומטי ובהחלט ייתכנו אתגרים במהלך הבקשה. ישנן כמה ויזות עבודה שיכולות להיות רלוונטיות לאזרחים ישראליים, אך תנאי הסף להגשתן שונים. למשל:

ויזת L1: זוהי ויזת עבודה המקנה אשרת עבודה למנהלים ועובדים בעלי ידע ייחודי. ויזה זו תקפה לכל בני משפחת מקבל הויזה. אחת מדרישות הסף היא עבודה של לפחות שנה בחברה הישראלית במהלך שלוש השנים שלפני הגשת הבקשה.

ויזת H1B: מדובר בויזה עם מכסות שנתיות מוגבלות -על פי רוב 85,000 ויזות מתוכן 65,000 לבעלי תואר ראשון, ו-20,000 לבעלי תואר שני ומעלה. אחת מדרישות הסף היא תואר אקדמי ויכולות מקצועיות בקטגוריות מסוימות. ויזה זו לא מקנה אישור עבודה לבן או בת הזוג. זוהי ויזה מאוד מבוקשת בעולם ההייטק, ובד"כ ביום פתיחת קבלת הבקשות (ב-1 באפריל כל שנה), תוך שבוע מתמלאות המכסות.

ויזת E2: טרם נכנסה לתוקפה. מיועדת לישראלים המבצעים השקעה בארה"ב לצורך הקמת פעילות עסקית או רכישת עסק קיים אשר תביא ליצירת מקומות תעסוקה בארה"ב. היקף ההשקעה יהיה תלוי בין היתר בסוג הפעילות העסקית.  ויזת העבודה תינתן לתקופה של בין שנה עד חמש שנים וכדי לחדשה יהיה צורך להראות שהמדובר בעסק בצמיחה שאכן גייס עובדים מקומיים.

יש לבחון את כל ההיבטים הרגולטוריים בענף הפעילות שלך

חשוב להתייעץ עם עורך דין ולהבין את התשתית הרגולטורית הרלוונטית למוצרי החברה. הכללים משתנים בהתאם לענף והפעילות שהחברה רוצה לבצע – האם החברה רוצה לערוך המשך מחקר ופיתוח בארה"ב? האם החברה מעוניינת לייצר את המוצר מחוץ לארה"ב ולייבאו לארה"ב? מהם ההיתרים הרגולטוריים שידרשו למכירת המוצר בארה"ב? בנוסף, בתחומים מסוימים, תתכן חשיבות לעריכת פרוייקט הדגמה במימון ושיתוף פעולה עם הגוף הרגולטורי הפדראלי המתאים או עם גופים מדינתיים. כדאי להיערך לכך מבעוד מועד, לבחון מה התוכניות הרלוונטיות, מי הם השותפים המתאימים, ומהם מועדי ההגשה. יש גם לקחת בחשבון כי ישנן תוכניות פדראליות ומדינתיות המיועדות באופן ספיציפי לשיתופי פעולה בין חברות ישראליות לחברות אמריקאיות. הרבה פעמים אם זוכים במענק ממשלתי הדבר יכול לסייע במאמצי השיווק הראשוניים בשוק האמריקני ולשמש כ"חותמת הכשר" למוצר החברה. מכיוון שמדובר בתהליכים ארוכים, כדאי להתייעץ ולשקול מהלך שכזה, אם רלוונטי, עוד לפני הקמת מרכז הפעילות בארה"ב.

שיקולי כוח אדם

להוציא חברות שמתכוונות לפעול, לפחות בשלב הראשון, בצורה וירטואלית עם עובדים המפוזרים בארה"ב ועובדים מהבית, חברות או יזמים השוקלים להרחיב את פעילות החברה לחו"ל, נדרשים לבחון את כל ההיבטים של משאבי אנוש באותו אזור בו הם רוצים להתמקם.  ברמה הפרקטית יש לבחון האם יש באזור מספיק עובדים בעלי כישורים רלוונטיים בין אם המדובר במחקר ופיתוח, מכירות, שיווק או תפקידים ניהוליים? מהן עליות העסקת העובדים ויוקר המחייה באזור? האם קיימים מוסדות אקדמיים הולמים באזור שיוכלו להפנות כוח עבודה מתאים? האם ישנה חשיבות לכישורי שפות, הבנת תרבויות נוספות? במדינות מסויימות בארה"ב כמו למשל טקסס, קליפורניה ופלורידה ישנו אחוז דוברי ספרדית גבוה ואם בכוונת החברה לפנות לשוק הדרום אמריקני בארה"ב או מחוצה לה, זה בהחלט יכול להוות שיקול.  בנוסף, אם בכוונת החברה להעביר לתקופה מסויימת, הגם מוגבלת, עובדים ישראלים מהארץ כדי לסייע במאמצי הרחבה הפעילות, יחד עם בני משפחה צעירים, תשתית חינוך טובה ומבוססת וקהילה יהודית חמה באזור, יהיו שיקול חשוב. ואם ישנן טיסות ישירות לארץ מנמל התעופה באזור, הדרך הביתה תהייה הרבה יותר נעימה.

הכותבת היא עו"ד בפירמת עורכי הדין Holland & Knight

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

1 תגובה על "5 נקודות שיזמים צריכים לקחת בחשבון לפני מעבר לארה"ב"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דורון
Guest

למה לעבור? אני מרגיש הכי טוב במדינת ישראל

wpDiscuz

תגיות לכתבה: