5 פיתוחים טכנולוגים שהגיע הזמן להפרד מהם

כולנו משתמשים בהם, אבל הגיע הזמן להתקדם

מאת שי רפפורט

מחשבים, מערכות הפעלה, אפליקציות, מסרים מידיים… כל אלו מרכיבים את העולם הדיגיטלי שלנו, אבל האם ייתכן שהגיע זמנם להיעלם מהעולם לטובת משהו אחר?

1. המחשב האישי

לא כל כך ברור לי למה מישהו צריך לרכוש מחשב אישי. זה הכי שנות ה-90′ להתלבט בין דגמים של Dell, Lenovo, Asus או אולי Apple, ואז לסחוב את הדבר המיותר הזה בתיק, להשתגע כשהוא נאבד ולהתחרפן אם הוא נגנב. אני עדיין רוכש מדי כשנתיים מחשב אישי, ויודע שאני אשנא אותו בשנתיים הבאות. זה לא חשוב כמה טוב הוא יהיה, אשנא אותו מאותה סיבה ששונאים כל דבר אחר, מפני שהוא שם. זה דפוק. יש כל כך הרבה כוח מחשוב בטלפונים שלנו, אפילו בשעונים חכמים, שלא לדבר על ענן מחשוב עם עוצמות מבהילות כמעט, שנמצא במרחק 30ms מכל בן תרבות. למה מישהו בעולם הזה צריך לרכוש עוד מכונת עיבוד, להיסחב עם עוד קופסה, עוד זכרון, עוד מערכת הפעלה, עוד התקנות של אפליקציות? מתי כבר נוכל פשוט להתחבר לכל מסך, מקלדת או כל אמצעי קלט עתידני אחר, להזדהות ופשוט לקבל את המחשב שלנו, במצב שבו השארנו אותו בפעם האחרונה? כיום Chrome OS הוא הדבר הכי קרוב לכך, אבל הוא עדיין משווק כמוצר חומרה בפני עצמו, עם CPU, עם מסך, מארז ומקלדת. זה לא טוב מספיק, אבל זו כנראה רק ההתחלה.

2. מערכת ההפעלה

אני רוצה לשאול אתכם, למה לכל הרוחות בשנת 2017 עדיין צריך לעניין אותי באיזו מערכת הפעלה אני משתמש? למה אם יש לי טלפון אנדרואיד, אבל מדי פעם אני נאלץ להשתמש ב-Office או בתכנה הגרפית Paint.Net שהתרגלתי אליה, ולכן אני צריך להחזיק שני מכשירים עם שתי מערכות הפעלה שונות? ולמה אם במקרה אני גם אוהב לערוך וידאו על Final Cut אני צריך לקנות מק עם OSX, או גרוע מכך, להתחבר עם משתמשי מק? אל תגידו לי שבשביל ממשקים גרפיים שונים וחוויות משתמש שונות צריך באמת להחליף מערכת הפעלה. זו שטות. בלינוקס תמיד אפשר היה לשחק עם ה-shell כיד הדמיון הטובה. ישנן קבוצות שלמות של משתמשי לינוקס שעובדים עם ממשק Gnome וכאלו שמעדיפים KDE על נגזרותיו והם אוהבים לשנוא אלו את אלו למרות שהם כולם משתמשי אותו לינוקס. בחייכם, יש היום דרכים קלות להריץ אפליקציה על קרנל של מערכת אחת ולהציג אותה על אחרת. לממשקי משתמש יש היום סטנדרטים חוצי מערכות הפעלה (HTML, QML, OpenGL, WebGL) ואין שום קשר בין ממשק המשתמש הוויזואלי לבין ה-Kernel שעליו אפליקציה מסוימת רצה. בקיצור, זה דפוק שעדיין צריך לבחור מערכת הפעלה, ושעולם היישומים שלך יהיה תלוי במידה רבה בבחירה הזו. שמישהו יפטור אותנו מהשטות הזו.

3. אפליקציות מסרים מידיים

עולם האימיילים והמסרים המידיים הפך לניסוי הקליני הגדול בכל הזמנים בבעיות קשב. קחו אותי כדוגמה, אני לא מיוחד: אנשים מהעבודה פונים אלי דרך Slack, דרך WhatsApp ולפעמים גם דרך Skype או Google Hangouts. חברים פונים אלי דרך Facebook Messenger או Whatsapp, אבל לפעמים גם דרך Viber או Telegram. כולם שולחים לי מדי פעם אימיילים או הודעות SMS. שיחות קוליות הייתי מקבל עד לאחרונה רק בקו הטלפון, אבל מאז שכפתור השיחה הקולית נעשה זמין ב-Whatsapp וב-Messenger, גם זה השתנה ולפעמים אני מקבל שיחות נכנסות דרך האפליקציות הללו. מיותר כמעט לציין, שיש לי אנשי קשר שונים לגמרי בפייסבוק, ב-Gmail, ב-Skype ובזיכרון הטלפון. שלא לדבר על LinkedIn, אתרי היכרויות ועוד ערוצי תקשורת יעודיים. מישהו יוכל להסביר לי בשביל מה כל הבלגן הזה טוב?

אני אולי בנאדם פשוט או מיושן, אבל בפעם האחרונה שבדקתי נראה היה לי שאפשר להגיע אלי עקרונית באחת משתי דרכים, או באופן מיידי (כלומר, שיחה) או בהשארת הודעה. השיחות וההודעות מתבצעות באחת משלוש חלופות: בטקסט, בקול או בווידאו. עד עכשיו הבנתי נכון? אז אפשר פשוט לדאוג שבדיוק כך זה יעבוד? אני צריך שלושה ערוצי תקשורת, כאשר לכל אחד מהם אני יכול להגדיר האם אני זמין כרגע לשיחה או רק לקבלת הודעות הזמינות שלי היא כללית או מותאמת לזהות המתקשר (בן משפחה, חבר, חבר לעבודה, זר). מישהו יכול לארגן את זה בבקשה?

4. אפליקציות בכלל

כשהאייפון הושק ואיתו ה-Appstore, זו הייתה בשורה, אפילו מהפכה. זו הייתה המהלומה האחרונה והמשמעותית ביותר מתוך כל רעידות האדמה שהפכו במשך 3 עשורים את המחשוב האישי מעיסוק של גיקים בלבד למשהו נגיש לכל אדם בעולם. במידה רבה, זו הייתה השלמת שליחותו של סטיב ג’ובס על פני כדור הארץ. מי שמעז לומר היום “אני שונא מחשבים”, בבקשה, שיזרוק את הטלפון החכם שלו לאשפה ויחליף אותו בבלוק של נוקיה שלא מריץ אפליקציות. אז כן, זה היה נהדר לזמנו. אבל כיום, להיכנס לחנות האפליקציות, לבחור (רק) מהמלאי המוצע בה, לשלם (לרבות 30% לחנות), להתקין, לספק הרשאות גישה ולהתפלל שלא הורדתם משהו מזיק, זה כמעט מיותר. רשת האינטרנט נעשתה מהירה וזמינה כמעט לכל אחד ובכל מקום. טכנולוגיות זמינות כמו WebGL או אף חדשות יותר כמו Web Assembly הופכות את הדפדפנים שלנו למכונות רינדור סופר מהירות ויעילות, שמדביקות במהירות את ביצועי ה-Native apps. ואם זה כך, איזו סיבה מהותית נותרה לקיומן של Native apps? נשמע מוזר? אולי, אבל כמו הדברים הקודמים שכתבתי, גם זה יקרה. טכנולוגיית Progressive Web Apps מאפשרת כבר היום לכל אתר לשאול אותך (בתנאי שאת מגיעה אליו מהטלפון ומדפדפן מתאים) אם תרצי להתקין את האתר על הטלפון שלך. רק תאמרי שכן ותקבלי אייקון של האתר על מסך הבית ואפשרות עבודה באופליין, ממש כמו אפליקציה, בלי התקנת executables ובלי ביקור בחנות האפליקציות. להוסיף לכך יכולות תקשורת עמוקות עם ממשקי הטלפון (כגון גישה לאנשי קשר וכדומה) שחסרות כיום ל-Progressive Web Apps זה לא בדיוק מדע טילים. לכן, אין שום סיבה בעולם שלא נאתר אפליקציות בדיוק כמו שאנחנו מאתרים אתרים, על פי מידע שאנחנו מחפשים או על פי מה שאנחנו מבקשים לעשות באותו רגע. האפליקציות “יותקנו” ברקע, על פי בקשתנו, כפעולה אגבית כמעט, ויהיו מעין תוסף למערכת אינטגרלית של ניהול עולמנו הדיגיטלי. תוך מספר שנים הטכנולוגיה הזו תתפתח ממצבה הגולמי כיום ותהרוג את חנות האפליקציות. אם אתם מאמינים לי, אתם יכולים להתחיל לשלוח זרי תנחומים לאפל, הם כנראה יהיו האחרונים שיפנימו את מות האפסטור, הבייבי שלהם.

מקור: יח״צ

5. אתרי אינטרנט

אז הרגנו את המחשב הפיזי, את מערכת ההפעלה, את חנות האפליקציות בכלל ואת אפליקציות המסרים המיידים בפרט. נשארנו, כנראה, עם משהו דמוי דפדפן, בעל יכולות חדשות, ועם שירותי ואתרי אינטרנט שמסתפחים אליו. נותרנו עם אלו בלבד. אבל האמת? מתחשק לי להרוג גם אותם. אנסה להסביר. לאשתי לשעבר, אישה שאני מעריך ומוקיר, הייתה אותה בעיה שיש למחשב שלי: נוכחות פיזית. היא פשוט הייתה שם. נאלצתי להתגרש. עכשיו אני מוצא את עצמי מדי פעם, רחמנא ליצלן, באתרי היכרויות ותוהה בכל פעם מחדש אם להשתמש ב-OK Cupid או ב-Tinder או אולי בכלל ב-Mamba. עזבו אותי מהסברים על חוויות המשתמש השונות של כל אתר ואפליקציה (את זה היה אפשר תאורטית לפתור באמצעות API). העניין האמיתי הוא שלכל אחד מהם יש inventory שונה וזו הסיבה יחידה לעבור מאחת למתחרתה. דוגמה נוספת? הנה, עכשיו אנחנו מוכרים את הבית. האם כדאי לפרסם בהומלס, ביד2 או במדלן? בעניין הזה התשובה קצת יותר קלה, הודות למונופול הכמעט מוחלט של יד2 בישראל, אבל לו הייתי בארה”ב אני לא בטוח איך הייתי בוחר. אני יכול להמשיך עם אותה שאלה לגבי כל תחום כמעט: הזמנת מוניות (Gett? Uber? Lyft?), תכנים דיגיטליים (Netflix? Hulu? Amazon? Apple? ) וכו’ וכו’. בכל תחום ותחום אנחנו נאלצים לבחור קודם כל ספק שירות (בדמות אפליקציה או אתר ממותגים) ואחרי כן לבחור מתוך המלאי הייחודי לו, תוך ויתור על מלאי שנמצא אצל המתחרה. המקרים היחידים בהם אנו עשויים להינצל מהפשרה הזו, שבבחירת ספק, הם אגרגטורים אגרסיביים (Trivago למשל) או מונופולים (כמו יד2). אבל האם זה חייב להמשיך לפעול כך, לפי חוקי הג’ונגל?

אני מקווה לעתיד שבו כל ההיצעים והביקושים למיניהם כגון פוסטים שלנו, מדיה דיגיטלית, הצעות של עבודה, מיומנויות להשכרה, מודעות למיניהן וכן הלאה ירוכזו כולם בענן אחד ולא יתחלקו עוד שרירותית בין אתרים, אפליקציות ומותגים מתחרים.אפשר להניח שזה יהיה ענן מבוזר, בבעלות ציבורית. במילים אחרות, הזירה להפגשת היצע וביקוש בכל התחומים תהיה ציבורית ואוניברסלית. מותגים יפסיקו להתחרות ביניהם על מלאי הביקושים וההיצעים שבאמתחתם, ותחת זאת יתחרו על חוויית המשתמש, על כלי סינון, על ניהול הזהות הדיגיטלית שלנו והיכולת לספק אמינות בתוך עולם אינסופי של היצעים וביקושים ששייך לכולם ולאף אחד. כל אחד מאיתנו שיעלה היצע מסוים או ביקוש לדבר מה יוכל להגדיר למי הדבר זמין ובאילו תנאים (רק לאלו שעונים על קריטריונים מסוימים, רק למי ששילם וכו’…) ואלגוריתמים חכמים יממשו את זה.

זה יהיה עולם ללא אותם קירות דיגיטליים, שהתחרות בין הפירמות יצרה עד היום, ושהתרגלנו אליהם עד כדי כך שהם נדמים לנו כטבעיים. חלק מהטכנולוגיות שיכולות לתמוך בעולם כזה הולכות ומבשילות, אבל מתי ואיך באמת זה יקרה, קשה לנבא.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

31 תגובות על "5 פיתוחים טכנולוגים שהגיע הזמן להפרד מהם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אריה
Guest

נראה לי שהכותב לא מצליח להסתגל לטכנולוגייה הקיימת אז הוא קוטל אותה… רומא לא נבנתה ביום… אפליקציות ומערכות הפעלה ומחשביים אישיים לא יעלמו מן העולם בקרוב… ולפי הכותרת ציפיתי לקבל מוצרים ולא “מערכת הפעלה” שזה הבסיס לכל מחשב, זה תמיד יהיה לא משנה מאיפה היא רצה, מערכת הפעלה תמיד תהייה איתנו, זה פשוט בורות להגיד שהגיע הזמן להפרד ממערכת הפעלה…

חגי
Guest

לא מסכים עם הכותב. נראה שהעולם הטכנולוגי הנוח שלנו מאוד מפריע לו.

עודד
Guest

תחרות וגיוון מובילות לקידום , המצאות וחידושים… ביטול שלהם מצד אחד ימנף את הזמן ויצור אחידות אך ישאיר אותנו מאחור.

אחד
Guest

נראה שהכותב מעוניין לחזור לעידן המסוף הטיפש וה Main Frame
יש הבדל עצום בין מערכת ההפעלה לבין ה UI שלה –
הדוגמאות שניתנו מלינוקס הן ל UI ולא למערכת ההפעלה – כדי להגיד לחומרה מה לעשות, כדי לנהל הרשאות, תקשורת, תצוגה וכ”ו, אין מנוס מחתיכת תוכנה שתטפל בזה מה לעשות שלתוכנה הזו קוראים מערכת הפעלה.

Shay Rapaport
Guest

לרוב מערכת ההפעלה והShell שלה מגיעות צמודות אחת לשניה. את אף אחד לא מעניין הקרנל שרץ מתחת חוץ מאשר את הקרנליסטים.

הטענה היא כנגד הצמדת ה shell לקרנל (מה שאכן בלינוקס לא עשו) ובעיקר כנגד ההסתפקות במלאי אפליקציות חלקי לכל מערכת הפעלה, דבר שגם הוא לא צריך לקרות בעולם שבו ווירטואליצזיה כ”כ זמינה. מובן יותר?

lol wat
Guest

הבעיה שלכל חברה יש האיטנרסים שלה ויש הרצון שתשתמש במוצר שלה, בנוסף, איפה התחרות בין השירותים והמוצרים השונים? עולם אחיד ו-“קומוניסטי” כזה שאתה מציע הוא אידיאל לא ריאלי, לא בזמן הקרוב לפחות.

Shay Rapaport
Guest

לא עולם קומוניסטי, גם לא במרכאות, אלא עולם היפר קפיטליסטי במצבו הסופי.

מהנדס
Guest

רמת אמינות מבחינת רלוונטיות טכנולוגית:
HR

שאול זוארץ
Guest

בדרך כלל, רק מלקרוא כותרת של כתבה כזאת, אני משחיז את האצבעות ומתכונן להערה עסיסית. הפעם, באופן מפתיע, אני ממש מסכים עם הכותב. למעט הנקודה האחרונה, ניקר שהיא לא אפויה (היא פשוט לא אפשרית). כתבה מעולה.

אחד שמבין באמת
Guest
אחד שמבין באמת

נראה שהכותב הגיע אל עולם המחשבים ואל גיקטיים בטעות. הוא לא מבין כלום בטכנולוגיה. הלו, כאן זה העיתון של הסטארט אפים, בחור!
סתם אפס שלא עשה כלום!!
ניראה אותו מקים חברה טכנולוגית
וניראה אותו מגייס!
בטח חברת פח שלא תצליח!

Shay Rapaport
Guest

אולי אתה צודק.
גם כשכתבת קוד אסמבלי בגיל 12 היו לי מלא שגיאות.
אם אפשר, מה אתה ממליץ לי לעשות בחיים?

אחד שמבין באמת
Guest
אחד שמבין באמת

תקשיב לי – אני מבין. אני אסביר לך איפה אתה טועה.
ראשית – כדאי שתיקח יועץ גיוס כספים. אם תרצה – אקשר אותך.
שנית –
אל תתעסק עם סייבר. זה באמת רק למי שמבין.

אם אתה רוצה עוד עזרה – בוא אלי.
אני מאמן יזמים ופותח בקלפי טאקי

Shay Rapaport
Guest

היי, תודה על ההצעה לעזרה בסייבר סקס, זה מחמיא, אבל נראה לי שרוב הידע שלך על computer networking מתמצא בטוקבקים בsocial networks. זה לא אותו דבר. אסביר פעם אחרת, זה נורא מסובך.

אחד שמבין
Guest

הלו!!!
למרות מה שאתה חושב –
WAF
זה לא
Women And Fun
(אם אתה מבין מה זה FUN….)

בוא. בוא… אני אסביר *לך*

Shay Rapaport
Guest

What do you mean it’s not?
I thought WAF stood for What A F__K. Or at least this is how I designed and coded it. Oh God, I just hope the acquiring company won’t do a code review! You say WAF is an abbreviation of what…?

אחד שמחפש את עצמו
Guest
אחד שמחפש את עצמו

טוב שי…
נמאס לי להטריל אותך :) אבל היה משעשע!
אתה יודע שאני מת עליך!
אני מגיע לארץ מיד אחרי ראש השנה, אז בוא ניפגש אצלי במשרד?

סטודנט. בת ים
Guest

למה לא שאלת: ” למה אנחנו צריכים גם שופרסל וגם טבע מרקט? גם בזק וגם הוט? גם טארגט וגם אמאזון? כי תחרות.

Shay Rapaport
Guest

תחרות היא דבר נהדר, אבל אני מדבר על חווית משתמש. אותך לא מעניין הקרנל של מערכת ההפעלה שלך כמו שלא מעניינים אותך המדפים של שופרסל וטבע מרקט.
אמאזון, הולט, נטפליקס, שימשיכו להתחרות, אבל שנינו נעדיף ממיר שמציג סדרות וסרטים משלושתן בלי שנצטרך אפילו לטרוח לדעת מי מהן משדרת לנו בכל רגע.

סטודנט בת ים
Guest

אבל אתה מציג עולם אוטופי. הרי מה שאתה רוצה יכול להתקיים רק בעולם לא קפיטליסטי וללא תחרות כאשר הממשלה שולטת על היצור.
בכל מקרה אחר אנו נקבל את מה שאנחנו מקבלים כרגע. זה לא רע.
פורד אמר -“אם הייתי שואל את הלקוחות שלי מה הם רוצים הם היו אומרים סוסים מהירים יותר”
תחרות זה מבורך. UI וUX שונים ומשונים שמתאימים לאנשים שונים זה מבורך.
שלא תטעה, אני מסכים עם חלק מהדברים שאמרת.
אבל חלק מופרכים

Shay Rapaport
Guest

להניח שמה שיש עכשיו הוא מה שיהיה לעולם, רק בשיפורים כמותיים, זה בדיוק “סוסים מהירים יותר”.

אני ממש לא כותב מזווית של התנגדות לתחרות ולריבוי, אני קפיטליסט הדוק ומתנגד גם כמעט לכל סוג של רגולציה.
הזווית היא UX והדרישה שצריכה להיות לנו הצרכנים מהעולם הדיגיטלי שלנו, לפשטות וליעילות.
סטנדרטים, שיוצרים פשטות ויעילות כזו, נוצרים פעמים רבות על ידי כוחות השוק ולא ע”י ריבון שמכתיב דברים.

מ.כ.
Guest

כמעט כל התחזיות בכתבה מתבססות על קיום רשת תקשורת איכותית בכל מקום שאתה נמצא בו. זה אולי קיים בתל אביב, אבל ממש לא בכל מקום. (תבדוק את הרשת ברכבת ישראל למשל) ויש עוד הרבה להשתפר לפני שנגיע למצב הזה

גיא
Guest

כתבה מעולה, מרחיבת אופקים.

me e
Guest

6. geektime
לא פיתוח טכנולוגי, לא מועיל ולא תורם. קליקבייטס ברמה של מאקו
נו שוין.

The bill
Guest

דביל

שיהיה
Guest

איזה כתבה שטחית, יש הגיון ב-Cross Platform ושמירת מידע בענן (שזה בעצם כל מה שהכתבה אומרת בקצרה) אבל הרצון שכל העולם הטכנולוגי יהיה בגרסא 1.0 הוא טיפשי. גם אם כל הטכנולוגיות בכתבה יהיו כמו שהכותב רוצה שהן יהיו, בטכנולוגיה הבאה יהיה פיצול ואז נזכה לעוד כתבה כזו.

שיהיה
Guest

בעצם אולי זה לא נכון לומר על הרצון טיפשי ולא נכון לומר על הכתבה שהיא שטחית. בסך הכל היא מסכמת בסגנון שלטעמי פחות טוב, מגמות שהן בסך הכל המגמות הנכונות. אני מתנצל.

אדם
Guest

פוסט קומוניסטי

moshe oofnic
Guest

מסכים עם הרבה ממה שכתבת, בעיקר בתחום של העלמות האפליקציות מהעולם, היום כמעט ואין סיבה טכנולוגית להשארותם (אולי משחקים?), מסכים גם שברוב המקרים אין שום צורך במחשב האישי ולכן גם לא במערכות הפעלה שונות, מאמין שאילו ישארו רק לאנשי מקצוע ספציפים וכל האחרים יוכלו להשתמש בסוג של מחשוב ענן ודפדפן, נושא איחוד האתרים ואיחוד אפליקציות כנארה לא יקרה בקרוב, ורק בגלל שזה לא כלכלי לחברות שמפתחות, אם יהיה מודל כלכלי הגיוני אולי זה יקרה אבל אני לא רואה אחד כזה.

Shay Rapaport
Guest

מסכים לגבי החלק האחרון,זה אינטרס של הציבור אבל לא של אף חברה בודדת ולכן צריך לקרות משהו חריג שקשה לדמיין כדי שהחזון הזה יתממש.

Emil
Guest

כתבה מעולה. אחת הטובות שקראתי. שי, העלת פה צרכים טובים ומעניינים אני בטוח שבד בבד ימצאו פתרונות למרבית הצרכים. אגב, לגבי הזמינות לשיחות, בהתאם לאנשי קשר ובכלל יש את אפליקציית Bizi שעושה את זה עבור שיחות וצלילי התראות ומסרים. גילוי נאות, הייתי חלק מצוות הפיתוח.

נועם
Guest
כתבה ממש ממש טובה. אפילו שמדובר אוטופיה, ואולי בגלל זה. 1. לא ברור: הרי גם כך תהיה תחרות על “כל מסך, מקלדת או כל אמצעי קלט עתידני אחר” 2. לא ברור: הרי כמו שאמרו לפני יש לך הרשאות שונות במערכות הפעלה שונות. עדיף: פרוטוקול על פיו כל מערכות ההפעלה יוכלו להפעיל את אותן האפליקציות. 3. כאן אני ממש לא מסכים. הרי יש סיבה לכך שכל האפליקציות האלו קיימות, זה צורך חברתי שאני לא רואה סיבה לקטול. אבל העלת רעיון טוב: צור אפליקציה שמקבצת במקום אחד התראות מכל אפליקציות המסרים המידיים שקיימות. בהצלחה. 4. הסברת מעולה איך “לחיות בלי אפליקציות” זה… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: