הקמתם סטארטאפ? אלה 5 הביטוחים שחשוב מאוד שתרכשו

ליזמים שמקימים חברה יש ברק בעיניים ודרייב להגשים את כל החלומות, אך רובם שוכחים לחשוב על התקלות שאינן קשורות לטכנולוגיה או למשקיעים, ומוותרים על ביטוחים בשל חוסר ידע או מחסור בהון. עשינו עבורכם סדר ובחרנו את 5 הביטוחים שאתם חייבים לרכוש, כדי שתוכלו להתרכז במה שאתם באמת אוהבים 

 Eric Audras/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Eric Audras/ Getty Images Israel

מאת עו"ד מיה ליסיצקי, סמנכ"לית ביטוח כללי באמנון גור

הקמת חברה חדשה היא צעד מרגש מאוד. אך לפעמים, בשל העשייה, הרעיון החדשני והקצב המהיר, לא מביאים בחשבון סיטואציות עתידיות שיכולות להשפיע על השותפים, העובדים והחברה עצמה. רבים חושבים שאם הרעיון מעולה ויש נכונות לעבוד קשה, ההצלחה היא בטוחה. האמת דומה יותר למשל על דגי הזהב: כשיוצאים מהחוף ומגיעים לאוקיינוס הגדול מתחילים לראות גם כרישים, ודגי הזהב הם הראשונים שנאכלים. אך הדגים שהשכילו לפתח הגנות, כמו מיגון והסוואה, לפני היציאה למים הגדולים הם גם אלה שישרדו את האוקיינוס הגדול.

לכן, במיוחד כשיש לכם רעיון ענק וטרם גייסתם כסף, חשוב לנהל את הסיכונים כראוי. את אף אחד לא יעניין שאתם עשויים זהב אם אתם בתוך בטן של כריש, והסטטיסטיקה היא שרק אחד מכל עשרה סטארטאפים שהוקמו יצליח לשרוד מעבר לשלוש שנים.

איך עושים את זה? במיוחד בחברה חדשה, כדי לשמור על איתנות ויציבות, כדאי לבחור באנשי מקצוע מהשורה הראשונה, שיודעים לגדר את הסיכון בהתאם לתחום הפעילות של החברה ולמצבה הפיננסי. לעתים קרובות מדי המחסור בכסף פנוי בחברות צעירות מביא לכך שהדבר הראשון שמוותרים עליו הוא ביטוחים שנועדו לכסות את המייסדים, העובדים והטכנולוגיה במקרים של אירוע בלתי צפוי, והביטוחים הללו הם בדיוק מה שמציל את החברות ומייסדיהן מקריסה מוחלטת. על מנת שלא תוציאו הון מיותר במיוחד בשלב הקריטי להתפתחות החברה וכדי שתוכלו להתרכז בהגשמת המטרות והיעדים העסקיים שלכם, עשינו עבורכם סדר והכנו את 5 הביטוחים שאתם לא יכולים לוותר עליהם.

1. ביטוח דירקטורים ונושאי משרה

כל מי שפועל בתפקיד ניהולי או פיקוחי בכל צורת התאגדות משפטית חוקית חשוף לסיכון של תביעות אישיות, ולכן המוצר הבסיסי ביותר הוא ביטוח אחריות דירקטורים ונושאי משרה. חוק החברות מאפשר להגיש תביעות אישיות כנגד כל דירקטור או בעל תפקיד בחברה בגין ההחלטות הניהוליות שקיבל במסגרת תפקידו. המחוקק ביקש למנוע ניצול לרעה והסתתרות מאחורי צורת ההתאגדות של חברה בע"מ, ולכן החליט שכל מנהל יישא באחריות אישית להחלטות הניהוליות שאותן קיבל ושעשויות לגרום לנזק פיננסי לצד שלישי. כך, פוליסת הדירקטורים ונושאי משרה הפכה עם השנים למוצר בסיסי בכל חברה, כבר משלב רישומה ברשם החברות. היא בעצם מאפשרת למנהלים ולנושאי המשרה לתפקד ולהכווין את פעילות החברה בחופשיות, בתום לב וללא חשש.

ישנה טעות נפוצה שרווחת בקרב יזמים צעירים, לפיה פוליסה זו נדרשת רק לחברות ציבוריות שמחזיקות אג”חים ונסחרות בבורסות בעולם, ושחברות פרטיות הן נטולות חשיפות. אולם ההיפך הוא הנכון – החברות שנתונות בסיכון הגבוה ביותר הן אלו שבהן יזמים גייסו כסף ממשפחה ומעגל מכרים קרוב והפסידו את כל כספם בשל התנהלות ניהולית רשלנית.

בחברות פרטיות יש מאות תביעות אישיות כנגד היזמים, מנהלי החברה ואנשי הדירקטוריון שלה. חלקן הגדול הוגשו בשל מצגי שווא ותכניות עסקיות שהתפתחו לכיוונים לא צפויים, ובעלי המניות שהשקיעו בחברה מפנים את גבם למנהלים ומגישים תביעות בשל הפסד כספי. בנוסף, ראוי לציין את החשיפה הקיימת לנושאי המשרה כתוצאה מתביעות עובדים וגורמי אכיפה.

2. ביטוח אחריות מקצועית טכנולוגית או חבות המוצר

בביטוח זה חשוב להבחין בין חברות שפעילותן מסתכמת בתוכנה בלבד (אפליקציות אינטרנטיות למכירה או אלגוריתמים לזיהוי פתרון בעיות), מתן שירותי הדרכה וייעוץ, מוצר מוחשי כלשהו (רובוטים, צ'יפים, שרתים וכו') או מוצר משולב של תוכנה וחומרה.

מה ההבדלים? כאשר פעילות החברה מסתכמת בתוכנה בלבד, לרוב הביטוח הנדרש הוא ביטוח אחריות מקצועית מסוג TECH. ביטוח זה נועד למקרים בהם קיים כשל כלשהו בתוכנה או רשלנות מקצועית של אחד העובדים שגרמו לנזק פיננסי לצד שלישי. אולם במצבים בהם התוכנה משמשת לצרכים רפואיים או כאשר היא מותקנת בתוך מוצר חומרתי (כמו קופסה שחורה) – ייתכן שכתוצאה מכשל טכנולוגי ייגרם גם נזק לגוף או לרכוש וחשוב שתהיה פוליסה משולבת של אחריות מקצועית למוצר.

חברות צעירות נוטות לחשוב שאפשר לדחות את הביטוח הזה עד שלקוחות עסקיים מתחילים לשלם לחברה על השירותים המקצועיים או המוצרים שהיא מספקת. אולם החשיפה עצמה קיימת כבר כשמתחילים בפיילוט, גם אם החברה לא מקבלת ולו דולר אחד עבור השירות.

 hoozone/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: hoozone/ Getty Images Israel

3. ביטוח סייבר

בחברות סטארטאפ או טכנולוגיה קיים איום ממשי מפריצת אבטחת מידע, שתפגע אנושות בחוזק ובחוסן החברה וחשוב לשים דגש על הסיכון הגלום בהן. איבוד נתונים, פריצה יזומה או וירוסים עלולים להרוס את כל העמל הרב שהושקע בחברה הן תדמיתית והן כלכלית; וגניבת מידע של לקוחות יכול לגרור תביעות רבות. בשנים האחרונות נכנסה לשוק פוליסת ביטוח סייבר, שיכולה לכסות גם הנזק האירוע כזה גרם ללקוחות החברה, את האובדן שנגרם להכנסות החברה בעת השבתתה, את עלויות הכופר (אם נדרש לשלמו), את צוות המומחים שיתנו מענה טכנולוגי לפתרון הבעיה, ואפילו את הוצאות החברה על משרד יחסי הציבור שיצטרך למזער את הנזק התדמיתי.

4. ביטוח בשיטת בנק ימי נסיעות לחו"ל

רוב חברות ההייטק והטכנולוגיה פוגשות משקיעים רבים בחו"ל במסגרת גיוסי כספים, מו"מ עם לקוחות פוטנציאליים או כנסים והשתלמויות מקצועיות ברחבי הגלובוס. במקום לרכוש ביטוח נסיעות לחו״ל לכל עובד עבור כל נסיעה, ניתן לרכוש בנק ימים, וכך לדווח רטרואקטיבית על ימי השהות בחו"ל. הביטוח הזה תקף לנסיעות מחוץ למדינת המוצא גם עבור עובדי החברה שאינם אזרחי ישראל וגם לחברות בנות הפעילות ברחבי העולם. ההגנה הניתנת לחברה פטורה מתשלום ההוצאות הרפואיות בגין פגיעה רפואית של עובד בחו"ל, ואף מקלה על האחריות הניהולית הנלווית לכך (אם למשל עובד נפצע בעת שהות בחו״ל במסגרת עבודתו ובטעות לא נרכש עבורו ביטוח, האחריות חלה על המעסיק שלו).

5. ביטוח עסק, צד ג' וחבות מעבידים

די בשריפה אחת, רעידת אדמה או אסון טבע על מנת למחוק את כל מה שעבדתם עליו בעמל רב, ולהשאיר אתכם מול שוקת שבורה. ואם נראה לכם שמדובר באירועים נדירים, אז תחשבו על מקרה שבו צד שלישי הגיע להתרשם מהחברה ונפגע או עובד שלכם נפל ונפצע באורח רציני. אתם תקבלו תביעה על כך והתוצאה עלולה להיות הרסנית. חברת הביטוח תפצה את המבוטחים בגין עלויות התיקון של המבנה, תכולתו וכל צד שלישי או עובד חברה שיינזק מאירוע בלתי צפוי.

הכתבה בחסות קבוצת הביטוח אמנון גור

קבוצת הביטוח אמנון גור הנה קבוצת הביטוח הפרטית הגדולה ביותר בישראל. הקבוצה כוללת מספר מחלקות ייחודיות היודעות לתת מענה לחברות טכנולוגיה, סטארטאפים, חומרה, תוכנה, מוצר ועוד. הקבוצה קיימת כ-30 שנה ולה למעלה מ-60 אלף לקוחות מרוצים. אמנון גור, יודעת לתת מענה לביטוחים מורכבים בזכות היותה בעלת רישיון מאת ארגון החתמים הבינלאומי "Lloyd's London" ופועלת מול ברוקרים מובחרים בארה"ב. לפרטים נוספים, לחצו כאן.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

7 תגובות על "הקמתם סטארטאפ? אלה 5 הביטוחים שחשוב מאוד שתרכשו"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
גיג
Guest

מעניין מאד. סוף סוף להבין מה ההבדל בין חבות המוצר לאחריות טכנולוגית. כתבה ברורה ומקצועית. תודה

אאא
Guest

עורכי דין הרסו את האפשרות להקים היום כל מיזם – אפילו כתחביב ולא כעסק – אלא אם למישהו יש כיסים ממש עמוקים

תוהה
Guest

רגע אבל לא זו בדיוק הסיבה שבגללה עושים ביטוח אחריות מקצועית?! כדי להגן מפני תביעות??

יזם
Guest

אם אני מקבל תביעה מהמשקיעים שלי, אני מכוסה?

אצילה
Guest

אכן. מרבית התביעות במסגרת פוליסות נושאי משרה ודירקטורים מוגשות על ידי משקיעי החברה. אם הסוכן שלך מקצועי הוא דאג להרחיב את מלל הפוליסה בהתאם.

אמנון גור
Guest

כן

סהר
Guest

פרסומת גרידא

wpDiscuz

תגיות לכתבה: