הכי מהר, אבל הכי לאט: מתי כבר נהנה מרשת הדור הרביעי אצלנו?

הדור הרביעי או ה-LTE מציע אינטרנט בסמארטפון ובלפטופ במהירויות דמיוניות, וזמין כבר ב-107 מדינות. אז למה לא אצלנו ומתי גם אנחנו נוכל להוריד 3 שירים בשנייה?

מקור: גיקטיים

מקור: גיקטיים

אלג'יריה – כן; הודו – כן; קזחסטאן – כן; ערב הסעודית – כן; פקיסטן – כן; רוסיה – כן; טורקמניסטאן – כן; ישראל – לא; הרשימה הזו נראית אולי כמו הצבעה באו"ם, אבל האמת היא שברשימה הזו, מצבנו גרוע יותר מאשר מצבנו באו"ם. הרשימה מתארת רק חלק מ-107 המדינות שהקדימו את ישראל ומציעות כבר עכשיו רשתות דור רביעי.

אלבום מלא להורדה ב-3 שניות

רשת 4G, או הדור הרביעי בסלולר, או LTE – הם למעשה שמות שונים לאותה רשת מתקדמת המאפשרת העברת נתונים במהירות גבוהה הרבה יותר ממה שהכרנו עד עכשיו; הכוונה לא רק לרשת מהירה יותר יחסית, או מהירה יותר מהמהירות כרגע בסלולר, הכוונה למהירה בכל קנה מידה.

LTE בקטגוריית Cat3 מסוגל לספק מהירות הורדה של 100mbps ומהירות העלאה של 50mbps; קטגוריית Cat4 מסוגלת להגיע ל-150mbps בהורדה ול-50mbps בהעלאה ולבסוף, Cat5 יכולה להגיע ל-300mbps בהורדה ו-75 בהעלאה. אם זה לא מספיק מהר, הגיע תקן ה-LTE Advanced שמבטיח מהירויות בלתי נתפסות: תיאורטית, מהירות ההורדה יכולה להגיע מ-100mbps לשנייה בזמן תנועה, ועד ל-1gbps לשנייה (במצבים נייחים או במהירות נמוכה כמו ישיבה במשרד או הליכה ברגל).

לשם השוואה, המהירות הגבוהה ביותר שמציעה כרגע בזק היא 100mbps, כשהוט מציעה 200mbps. גם מבחינת מהירות ההעלאה מדובר על הבדל עצום: מול מהירות ההעלאה של הדור הרביעי, גם בזק וגם הוט מציעות 5mbps בלבד. כמו גם, רשתות הדור השלישי שנמצאת כרגע בשימוש בישראל מציעות קצבים של 22/28mbps (להורדה ולהעלאה בהתאמה).

ההשפעה של המהירויות הללו (בעיקר בשלבים המאוחרים יותר של הפריסה) על דפוסי השימוש שלנו בסמארטפונים, טאבלטים ולפטופים תהיה עצומה: הורדה של 6 שירים בשנייה; כדקה וחצי להורדת סרט מלא באיכות HD 1080P; צפייה מהירה בוידאו ברשת (בשירותים כמו Youtube) ללא זמן טעינה (buffering); שיחות וידאו באיכות HD ללא קפיצות; ובגיימינג – פינגים שעומדים על 10ms.

מקור נתונים: GSA, יוני 2014. מקור תמונה: גיקטיים

מקור נתונים: GSA, יוני 2014. מקור תמונה: גיקטיים

בישראל – אולי בדצמבר

אז מדוע אין בישראל רשת שמפעילה כבר דור רביעי? הרי ישראל ידועה בתור אומת סטארטאפ, הצמאה לחידושים, עם אחוז גבוה יותר של סמארטפונים לנפש מאשר בארה"ב למשל. ובכן, כמו בצבא, גם את הסיבות ניתן לחלק ל-3 חלקים: ראשית, היה צורך להמתין שצה"ל יפנה את תדרי ה-2600MHz לשימוש אזרחי; שנית, החברות עצמן לא מיהרו להשקיע את הסכומים העצומים הנדרשים להקמת התשתית, סכומים המוערכים במאות מיליוני שקלים.

כמובן שאי-הוודאות בשוק והפגיעה החמורה שספגו המפעילות הסלולרית עם כניסתן של הוט וגולן טלקום והמפעילים הוירטואליים דוגמת רמי לוי, הום סלולר ו-Youphone לא תרמו לכך שהחברות ימהרו לפתוח את הארנק ולהוציא סכומים אדירים אלו; ולבסוף, הגורם משפיע ביותר, משרד התקשורת. המדינה מעוניינת למקסם את הרווחים עבור משאביה, כשתדרי התקשורת הם אחד מהם. לכן, הוחלט על קיום מכרז תדרים בין פרטנר, סלקום ופלאפון, 3 חברות הסלולר, שמעוניינות להקים תשתית דור 4 משל עצמן. במסגרת המכרז יוצעו תדרי ה-1800MHz וה-2600MHz לכל המרבה במחיר.

התדרים מחולקים לרצועות בנות 5MHz כל אחת ואלו יוצעו לחברות, תמורת סכום המוערך בעשרות מיליוני שקלים לרצועה אחת. הצפי הוא כי אם לא יהיו מכשולים בלתי צפויים, המכרז יגיע אל סיומו בדצמבר, ותוך מספר שבועות יוכלו החברות להתחיל לחבר לקוחות לרשת החדשה.

ככלל, החברות שומרות על מעטה כבד של סודיות בנוגע למוכנות שלהן לדור הרביעי וההשקה המתוכננת שלו. חברת פרטנר היא היחידה שיצאה בקמפיין תקשורתי שמתקשר את רשת הדור הרביעי שלה, אולם מכיוון שהיא עדיין לא יכולה להציע את הרשת לכלל הציבור, הקמפיין נועד בראש ובראשונה, כדי לנסות להיתפס כחברה החדשנית ביותר ולתפוס את המשבצת של הראשוניות.

פרטנר: קרובה לפריסה ארצית

פרטנר היא הרשת המתקדמת ביותר בהכנות, כנראה מכיוון שמיהרה לחתום הסכם עם חברת אריקסון, כבר בשנת 2010. לכן היא גם אולי נדיבה יותר משאר החברות בפרטים שהיא מוסרת. החברה השקיעה בהקמת הרשת כ-650 מיליון ש"ח והשלימה פריסה של יותר מ-600 אנטנות. עד סוף השנה צפויה פרטנר להשלים את הפריסה, כך שתעניק כיסוי מלא של כל שטחה של ישראל.

על פי פרטנר, הניסויים העלו קצבי שיא של 100mbps, כשבעתיד אמורה הרשת לספק מהירויות שיא של עד 300mbps. פרטנר גם מנסה לתפוס מנהיגות על רשת הדור הרביעי, בעזרת מיזם מעניין – Innovation Lab מעין חממה לסטארטאפים שמפתחים יישומי דור רביעי.

פלאפון: בשלב הניסויים

פלאפון החלה את ההכנות להקמת הרשת החדשה לפני כשנה והיא כרגע נמצאת בשלב של ניסוי משתמשים (בקרב עובדי החברה) ובדיקות טכנולוגיות. החברה טוענת כי כבר באוגוסט היא תוכל להשיק את הרשת (השקה אינה בהכרח אומרת כי הטכנולוגיה תהיה זמינה בפריסה ארצית וכו), אולם היא תלויה במשרד התקשורת. בפלאפון מנסים לשגר עקיצה לכיוון המתחרה הכתומה וטוענים ש"למרות הפרסומים אף חברה לא יכולה להציע כיום ללקוחותיה שירותי 4G, שכן משרד התקשורת טרם אישר לספק שירותים אלה".

סלקום: הולכים על דור 4.5

סלקום כבר החלה בהקמה של רשת הדור הרביעי שלה, שתפעל בטכנולוגיית LTE Advanced בעזרת Nokia Solutions and Networks – והיא כנראה תמתג אותה כרשת דור 4.5. מסלקום מסרו לגיקטיים כי: "הפעלת הרשת כמו גם איכויות ה-LTE Advanced תלויות באישורים רגולטוריים וזמינות תדרים. מהירות הגלישה ברשת תלויה ברוחב הפס ויכולה להגיע למהירות הורדה מקסימלית של עד 150 מגה ביט לשניה ולמהירות העלאה מקסימלית של עד 50 מגה ביט לשניה".

הוט, גולן והמפעילות הוירטואליות

גם המפעילות החדשות, הוט מובייל וגולן טלקום, לא צפויות להישאר מחוץ לחגיגה. הוט כבר חתמה על הסכם עם פרטנר לשיתוף רשתות אקטיבי, מה שבפועל אומר, ש-2 המפעילות שחולקות את הוצאות ההקמה של הרשת, יכולו להציע אותן ללקוחותיהן. כמובן שגם 012 מובייל, המותג של פרטנר, צפוי להציע ללקוחותיו את רשת הדור הרביעי.

גולן טלקום מצידה, חתמה על הסכם הקמה ותפעול של רשת הדור הרביעי ביחד עם סלקום. מפעילות וירטואליות דוגמת "רמי לוי תקשורת", Youphone והום סלולר, "רוכבות" כרגע על הרשתות של המפעילות הקיימות וצפויות לעשות זאת גם בדור הרביעי. אולם, לא ברור עדיין האם יעשו זאת מייד (שכן במהותן הן מדגישות את אלמנט המחיר, ופחות את הטכנולוגיה) ועם מי. כפי שראינו במקרה של הוט, שמתארחת על רשת הדור השלישי של פלאפון, אבל הקימה רשת דור רביעי עם פרטנר, גם המפעילות הוירטואליות יכולות להחליף את הרשת המארחת.

 מה לזכור כשקונים סמארטפון חדש

אם אתם מתכננים לרכוש סמארטפון חדש בזמן הקרוב מומלץ להקפיד על כך שיהיה תואם לדור הרביעי בישראל. כלומר, לא להסתפק בכך שהוא תומך ב-LTE, אלא לשים לב שיתמוך בתדרים הישראליים:  1800MHz ו-2600MHz. כמו כן מומלץ לרכוש מכשיר שתומך ב-Cat4 (דוגמת ה-Galaxy S5 או HTC One M8).

מקור תמונה ראשית: Shutterstock / businessman is pushing his finger on lte button

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

2 תגובות על "הכי מהר, אבל הכי לאט: מתי כבר נהנה מרשת הדור הרביעי אצלנו?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דניאל
Guest

כתבה מעולה!

ברק
Guest

האם LG G2 D800 תומך ב-4G ו-LTE?

לא ראיתי הוא תומך בתדר 2,600.

שאלה נוספת, בחנות אמרו לי שהוא לא תומך כיוון שיש להחליף סים בחברה, האם זה נכון או שהטעו אותי?

תודה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: