4 מגמות שהן גם הזדמנויות ליזמים בתחום האנרגיה העולמי

תעשיית האנרגיה ברחבי העולם חווה שינוי דרמטי, אבל חברות סטארטאפ ישראליות טרם זכו בו לדריסת רגל משמעותית. מה מניע את השינוי המיוחל במגזר האנרגיה, ומדוע זהו זמן קריטי להכניס שינויים קיצוניים בתחום השמרני הזה?

מקור: Pixabay

מאת: ליזה כהן

עקרון פעולת רשת החשמל הנוכחי ברוב מדינות העולם, שבה קומץ תחנות כוח גדולות מייצרות ומוליכות חשמל לצרכנים במסע חד כיווני, תיראה בעתיד הקרוב מיושנת ואף נוסטלגית. היא כבר משתנה באופן הדרגתי לכזו שבה צרכני האנרגיה גם מפיקים אותה, ותחנות כוח המבוססות על דלקים מאובנים מוחלפות בפארקים ענקיים של טורבינות רוח וגם כאלה בחצר האחורית, חוות סולאריות תעשייתיות ופאנלים סולאריים על הגג, והחשמל מיוצר כמעט בכל מקום ברשת. 

ההתקדמות הזו בתחום הייתה צפויה כבר זמן רב, והטכנולוגיות המתקדמות המאפשרות אותה כבר זמינות, ביניהן בינה מלאכותית (AI), בלוקצ'יין כאמצעי תקשורת מבוזרת בין מכשירי IoT, ופתרונות של אנרגיה ממקורות מתחדשים. אז מדוע אנחנו עדיין לא רואים את המהפכה התעשייתית הרביעית של משק האנרגיה? סיבה אחת אפשרית היא היעדר פתיחות מצד חברות האנרגיה ומחסור בתהליכי הטמעה של טכנולוגיות פורצות דרך.  אולם בשנים האחרונות אנו עדים לעניין הולך וגובר של חברות אלו בחדשנות, וזאת לאור האיום הקיומי על עסקיהן, המתבטא בארבע מגמות עיקריות בתעשייה: 

1. Decarbonization – התנתקות מייצור אנרגיה שמייצר פליטות פחמן 

שריפת דלקים מאובנים הייתה הסטנדרט בעבר, אולם ההתמקדות העולמית בצמצום השפעת מגזר האנרגיה על שינויי האקלים הגלובליים והפחתת הזיהום שהוא מייצר, מובילה אותו כיום לכיוון של התבססות על מקורות אנרגיה מתחדשים. ככל שיותר ויותר ממשלות מתמרצות יצרני אנרגיה לעבור לאנרגיה נקייה, ייצורה ממקורות מתחדשים כמו שמש ורוח מתחיל לתפוס נתח משמעותי מכלל המגזר. לדוגמה, בקנדה הוא תופס 65% מכלל הייצור, בגרמניה 40% ובברזיל 80%. 

2. Democratization – מצרכן ל"יצרכן" – Consumer to prosumer

דמוקרטיזציה של התחום הופכת במהירות את הצרכן הרגיל ל"יצרכן"- יצרן וצרכן גם יחד. בקרוב כל אחד ואחת מאיתנו יוכלו לייצר אנרגיה בחצר האחורית שלהם על ידי טורבינות רוח או פאנלים סולאריים, ואפילו לפתוח עסק ביתי  שמספק חשמל לשכנים. השינוי הדרמטי הזה יואץ ככל שעלויות ייצור האנרגיה החלופית יוזלו, ובכך יתחיל לערער את הכדאיות העסקית של חברות האנרגיה וההיצע, ולאפשר צריכה והפצה חכמים יותר. העידן בו מחיר האנרגיה אפסי מתקרב בקצב מהיר.

3. Decentralization – ביזור – זרימה רב כיוונית של אנרגיה 

רשת אספקת החשמל הנוכחית מתרחקת ממודל של רשת חד כיוונית שבה חשמל זרם מתחנות כוח לצרכנים, והופכת לרשת שמורכבת מסוגי ייצור שונים, ממקורות מתחדשים ובלתי מתחדשים וכוללת יצרני אנרגיה רבים בקנה מידה קטן. במקביל, המוני מתקנים חדשים מתחברים לרשת באופן שוטף, כולל פתרונות אחסון, תחנות טעינה חשמליות ומכשירי IoT אחרים ובכך יוצרים רשת מבוזרת, מורכבת וכמעט בלתי אפשרית לניהול מרכזי. 

מנקודת מבט כלכלית, שינויים אלה מקשים על הבנת ההיצע והביקוש. הרשת נדרשת כעת לאלגוריתמים מורכבים של חיזוי, בדומה לחיזוי מזג האוויר, על מנת לספק חשמל באופן אמין באמצעות רשת מבוזרת של מקורות אנרגיה לא אמינים ולא יציבים.

4. Digitalization – דיגיטליזציה – מעבר "אל מעבר למונה"

לפני עידן ה-IoT, נתוני צריכת האנרגיה היחידים שהיו זמינים הם אלה שהתקבלו מקריאה פשוטה של מונה צריכת החשמל. כיום, מונים חכמים בבניינים יכולים לספק נתונים מפורטים וכמעט בזמן אמת על צריכת החשמל וייצורו. כמות הנתונים האלה היא עצומה: עד שנת 2022, כ-10.5 מיליארד מונים חכמים צפויים להיות מחוברים ברחבי העולם. המספר היה אף גבוה יותר אלמלא תקנות הגנת המידע וחשיבות אבטחת הרשת.

בזכות זרם המשאבים הדיגיטליים הזה, יש ברשות חברות האנרגיה היום כמויות אדירות של נתונים ומידע אשר אינם נגישים מספיק ולכן לא ממונפים ליצירת מודלים עסקיים חדשים. זו הסיבה שחברות החשמל מאמצות טכנולוגיות מבוססות בינה מלאכותית, על מנת להתקדם "מעבר למונה", לייעל את השירותים הנוכחיים ולהציע שירותי קצה חדשניים לצרכנים. שירותי "אנרגיה+" אלה עשויים לכלול תחזוקה מתוכננת מראש של מכשירים, ניהול תחנות טעינה לרכב ופתרונות אנרגיה חכמים אחרים. 

האם "אומת הסטרטאפ" מוכנה להתמודד עם האתגר?

מגזר האנרגיה כפי שהוא כיום דורש שינוי. ישנן אינספור הזדמנויות לחדש ולפתח דרכים חלוציות לניהול, הפצה וצריכה של אנרגיה. האתגרים מורכבים וכוללים מעורבות של ממשלות ורגולציה, אך יחד עם זאת, חלקה הארי של המהפכה ינבע מריבוי מודלים עסקיים ופתרונות טכנולוגים עמוקים שיאפשרו את השינוי.

כמו בתחומים אחרים שנחשבו בעבר לשמרניים (טלקום, רכב, מים) שבהם הצליחה תעשיית ההייטק הישראלית לייצר פריצות דרך משמעותיות בעזרת טכנולוגיה – גם כאן נוצרה הזדמנות ייחודית. התהליך של מעבר הדרגתי ליותר ויותר אנרגיות מתחדשות, עם הקשיים הנובעים מחוסר היציבות המובנית של הייצור (שינויים רגעיים של עוצמות רוח ושמש), וזאת מול הצורך המוחלט לאספקה יציבה של אנרגיה חשמלית לצרכנים, מציבים אתגר עצום של ניהול הרשת, ניהול העוצמות וכיווני הזרימה של האנרגיה ברשת תוך הבאה בחשבון של מגוון עצום של שיקולים ותגובות בזמן מינימאלי. לאתגר שנראה כמעט בלתי נתפס עד לא מזמן ניתן כיום לתת מענה על ידי טכנולוגיות חדישות של בינה מלאכותית ולמידת מכונה, וטכנולוגיות לעיבוד BIG DATA, שיוסיפו רובד דיגיטאלי של ניהול מעל ובמקביל לרשת האנרגיה.

חברות אנרגיה גלובאליות הגבירות את נוכחותן בארץ מתוך מטרה למצוא פריצות דרך כאלה, והמפגש ביניהן לבין קהילת הסטארטאפים הישראלית יוביל לחדשנות כזו. ללא הבנה עמוקה של האתגרים לא יכולים היזמים והמדענים הישראלים לענות עליהם, ודיאלוג עמוק ומפרה עם חברות האנרגיה יוביל להבנת הבעיות ויצירת פתרונות, והפיכת ישראל לשחקנית מפתח גם בעולם האנרגיה המשתנה לנגד עינינו. 

הכותבת היא מנהלת השקעות ב-innogy innovation hub

 

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

2 תגובות על "4 מגמות שהן גם הזדמנויות ליזמים בתחום האנרגיה העולמי"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
הייקר
Guest

בכל טור על אנרגיה ירוקה אתם תוקעים תמונה פסטורלית של אחו עם טורבינות רוח. מה שאתם כנראה לא יודעים הוא שטורבינות הרוח הן אוייב גדול מאוד של הסביבה. מחד הן מייצרות כמעט הכי פחות אנרגיה לדונם, מאידך הן קוטלות רבים מבעלי הכנף המזדמנים לסביבתן ומייצרות מפגע סביבתי חמור. זה עוד לפני שמזכירים את הפגיעה האנושה בנוף והפגיעה בבני האדם שדרים בסמיכות.

בנימין
Guest

ממליץ בהחלט לעבור ליצור עצמי של חשמל.
התקנתי מערכת סולארית על גג ביתי וזהו צעד מבורך.
אנרפוינט עשו אצלי עבודה מעולה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: