כאב הראש שיוצרות מדפסות תלת מימד לבעלי זכויות קנין רוחני

אנחנו נכנסים לעידן שבו כל אחד יוכל להדפיס בבית מוצרים שונים ומותאמים באופן אישי. במובנים משפטיים, זה הולך להיות כאב ראש לא קטן בכל הנוגע לזכויות קניין רוחני. החלטנו לעשות מעט סדר בדברים

קרדיט צלם\תמונה: Justin Sullivan, Getty Images Israel

מאת עו"ד סער גרשוני

בשנים האחרונות עם התקדמות הטכנולוגיה מדפסות התלת מימד הופכות נפוצות יותר ויותר. כיום ניתן למצוא באינטרנט מדפסות תלת מימד במחיר הנמוך מ-2,000 שקלים, ועלויות הייצור שלהן ושל חומרי הגלם יורדות בצורה דרסטית כל הזמן. מדפסת תלת המימד הראשונה יוצרה בשנת 1983, לפני 34 שנים, אך בשנים האחרונות עם התקדמות הטכנולוגיה החל השימוש והמחקר ביישומים השונים של מדפסות אלו לקבל תאוצה.

מדפסות תלת מימד אשר מסוגלות להפוך קובץ דיגיטלי למוצר תלת מימדי ממשי יכולות להדפיס כמעט כל דבר, כלי מטבח, תכשיטים, כלי נשק, צעצועים, בובות ובעצם, כמעט כל דבר אשר ניתן להעלות על הדעת. בשנים האחרונות נעשה שימוש גובר בטכנולוגיית הדפסת התלת מימד בתחום המחקר הרפואי כאשר נעשים ניסיונות להדפסת לב אנושי וחלקי גוף אחרים מחומר אורגני בהתבסס על צילום MRI, ישנה חברה אשר הצליחה להדפיס רקמות אנושיות מחומר גלם של תאי גזע, חברה נוספת שחזרה חלק מפנים של אדם אשר הושחתו בתאונת דרכים קשה ובאוסטרליה הושתל בשנת 2016 חלק מעמוד שדרה אשר הודפס במדפסת תלת מימדית.

מדפסות תלת המימד גורמות לבעלי זכויות קניין רוחני חששות וכאבי ראש לא קטנים, שכן מדפסות התלת מימד נוגעות ורלוונטיות לכל תחומי הקניין הרוחני.

כידוע המדפסת התלת מימדית מדפיסה את המוצר מתוך קובץ דיגיטלי ממוחשב המכיל תוכנית או סריקה של מוצר כלשהו, וכך, אם נניח שבעל הזכויות עושה שימוש בשרטוטים ותוכניות מוגנות בזכויות יוצרים בתהליך ייצור הבובה, בעל מדפסת תלת מימד יכול לעשות שימוש בשרטוטים הללו ולהפר את זכויות היוצרים בהם.

היום כבר ניתן לסרוק חפצים ולהדפיס אותם

אך באמת לא צריך ללכת רחוק. כיום, על ידי שימוש בתוכנות סריקה ועיצוב של משטחים ניתן לסרוק בובה, תכשיט או אפילו מגן לטלפון נייד ולהדפיס העתק מדויק של אותו מוצר, ככל שעיצובו של המוצר מוגן באמצעות מדגם, עצם הדפסת המוצר מהווה הפרה של אותו מדגם אשר מעניק זכות בלעדית לבעליו לייצר את אותו מוצר.

גם תחום סימני המסחר נפגע כתוצאה מטכנולוגיית הדפסת תלת מימד, נניח שאנחנו בוחרים להדפיס נעליים ממותג ידוע כגון נייק, אדידס, בלנדסטון או כל מותג אחר. כאשר נסרוק את הנעלים ייסרקו גם סימני המסחר המוטבעים או המצויירים על הנעליים וכך במסגרת הדפסת הנעליים אנו נדפיס גם את סימני המסחר ללא רשות וכך נפר את סימני המסחר של אותה חברת נעליים.

אותו הדבר רלוונטי גם לתחום הפטנטים שכן נניח שבחרנו להדפיס צעצוע המוגן בפטנט וניקח לדוגמא את הספינר המוכר והידוע שכעת מטריף את הנוער (ולא רק אותו) בישראל ואשר ממציאתו, גב' קתרין הטינגר דאגה לרשום עליו פטנט בשנת 1997 (פטנט מספר 5591062) אשר ברבות הימים פקע מכיוון שלא שולמה אגרת חידוש, אך בפועל כל מדפסת תלת מימד היתה יכולה להדפיס את הספינר ללא בעיה.

כמו כל טכנולוגיה חדשה אשר הופכת לנפוצה וזמינה, היא משנה את המצב המשפטי הקיים וקוראת תיגר על ההסדרים הקיימים עד לאותה העת, כך היה כאשר סוני המציאה את מכשיר הוידאו שהקליט תוכניות מהטלוויזיה ותעשיית הבידור נרעשה ואף פנתה לבית המשפט בתביעה בטענה שמכשיר הוידאו מפר זכויות יוצרים, כך היה כאשר תוכנת נפסטר לשיתוף תנאי מוסיקה הופיעה וגם במקרה זה פנו לבית המשפט בטענות דומות, רק שבניגוד למכשיר הוידאו שנקבע כי הוא אינו מפר זכויות יוצרים במקרה של נפסטר התוצאה היתה שונה והשירות נסגר בסופו של דבר אך פתח את הדלת לעולם שיתוף הקבצים כפי שהוא מוכר לנו כיום.

הפועל היוצא של שילוב הטכנולוגיה החדשה היא שהמודל העסקי הקיים כבר אינו רלוונטי והתעשייה צריכה לשנות מודל זה, אם ברצונה לשרוד.

במקרה של תוכנת נפסטר ששינתה את אופן שמיעת המוסיקה כפי שהכרנו, המודל העסקי שהיה קיים עשורים והתבסס על מכירת אלבומים השתנה לחלוטין עד שכיום ההכנסות העיקריות של האמנים הינן ההופעות החיות, ובעצם האלבומים אשר ניתנים להורדה מאתרים רשמיים כאלו ואחרים נמכרים במחירים זולים ומהווים לא יותר ממקדמי מכירות להופעות החיות, וכאן גם המקום לציין, כי תוכנות שיתוף קבצים בצירוף התפתחות הטלוויזיה מובילות בימים אלו את תעשיית הבידור והסרטים לבצע שינויים ולפתח מודלים עסקיים חדשים כגון נטפליקס.

קרדיט צלם\תמונה: Oli Scarff, Getty Images Israel

ובחזרה למדפסות התלת מימדיות. כיום יש מדפסות באיכות מעולה אשר יכולות לייצר ייצור המוני של מוצרים בזמן סביר, מחירן גבוה ונע סביב עשרות אלפי דולרים ואף למעלה מכך, אך ככל שהטכנולוגיה תתקדם כך איכות ומהירות ההדפסה ישתפרו והמחיר יירד ובעתיד לא תהיה כל בעיה לייצר ייצור המוני של צעצועים או מוצרים אחרים באמצעות מדפסות אלו ונראה שלאחר שתעשיית המדיה והמוסיקה שינו את המודלים העסקיים שלהן בעקבות ההתפתחות הטכנולוגית, כעת יידרשו להצטרף אליהם מעצבים ובעלי מותגים ידועים אשר לא תהיה להם כל ברירה, אלא, לנסות ולהתאים את עצמם למציאות החדשה אשר קורמת עור וגידים (תרתי משמע) מול עיניהם המודאגות.

הגיע הזמן לחשוב על מודל עסקי חדש

קשה לראות את התאגידים הגדולים פועלים כנגד אנשים פרטיים אשר מדפיסים נעל ממותגת, צעצוע או תכשיט באמצעות מדפסת תלת המימד שבביתם, שכן, למרות שמבחינת החוק היבש מדובר בהפרה של החוק, התאגידים הגדולים אשר חרדים למוניטין ולשמם הטוב לא ירצו להצטייר ככאלו הרודפים את האדם הקטן.

לדעתי, הגיע הזמן שהמותגים יתחילו לחשוב על מודל עסקי חדש. אומנם אני לא רואה בשנים הקרובות סכנה לתעשיית נעלי הריצה של המותגים המובילים, שכן, ההדפסה התלת מימדית אינה יכולה לייצר נעל ריצה משוכללת הכוללת את כל הפיתוחים והפטנטים הגלומים בנעליים המקוריות, אך בהחלט ניתן לראות יותר ויותר מוצרים "פשוטים" אשר ייוצרו יותר ויותר על ידי האנשים פרטיים בביתם ובהחלט ניתן לחשוב על מודל עסקי חדש ואחר בו בעלי זכויות הקניין הרוחני יאמצו את הטכנולוגיות הקיימות ויפתחו מודלים עסקיים חדשים ונוספים אשר ינסו למזער את הנזק הכלכלי הצפוי להם.

מודל אפשרי אחד הוא הקמת שוק חדש בו יוצעו תמורת תשלום קבצי הדפסה דיגיטליים של מוצרים שונים אשר יאפשרו לאדם הפרטי אשר רכש את הקובץ החוקי להדפיס מוצר מקורי בביתו. המוצר יכול להיות צעצוע, חלק חילוף כלשהו למכונית, למערכת ההשקיה בגינה או למכונת הכביסה.

כך במקום שאותם אנשים ישוטטו ויחפשו ברחבי האינטרנט קבצים שונים של שרטוטים או ייצרו את הקובץ בעצמם (באמצעות תוכנות סריקה קיימות), תמורת תשלום הגיוני ולא מופקע, יוכל בעל זכויות הקניין הרוחני לקבל הכנסה נוספת ואותו אדם שבכל מקרה לא היה רוכש את המוצר המקורי, יישלם סכום הגיוני לבעל הזכויות.

ואם תישאל השאלה כיצד אתה גורם לכך שהקובץ ישמש אך ורק לאותו אדם פרטי שרכש אותו ולא יועבר למפיץ שידפיס זאת באופן המוני. התשובה אמנם פשוטה, אך היישום שלה לא אמור להיות בלתי אפשרי.
כמו כל טכנולוגיה ניתן להגן עליה באמצעים טכנולוגיים אשר ימנעו שכפול הקובץ, העתקתו או כל ניסיון שימוש אחר בניגוד לתנאי הרישיון (DRM). נכון, תמיד יהיו כאלו שינסו לפרוץ את אותו אמצעי הגנה טכנולוגית ואנו שבים למשחק של חתול ועכבר הידוע המתנהל בכל מקום בו קיימת טכנולוגיה. ניתן לראות דוגמא למלחמה זו בתחום קונסולות המשחקים כגון PlayStation ודומיה שהגרסאות הישנות נפרצו בקלות ואילו את הגרסה הקיימת בשוק מספר שנים לא מצליחים לפרוץ עד היום.

אך בנקודה זו חשוב לזכור את העובדה שאם המודל העסקי שלך הוא הגיוני ולא חזירי, רוב האנשים הנורמטיביים ישמחו לאמץ את המודל החדש ולשלם מחיר הגיוני והגון תמורת הקובץ וישמרו על תנאי הרישיון שכן הם מודעים לכך שאם לא יהיה לבעל הזכויות הכנסות ותמריץ להמשיך ולפתח ולייצר והוא יפסיק פעילותו, מי שיפסיד בסופו של דבר זה כלל הציבור.

השאלה שנותרת פתוחה והתשובה תגיע רק בעתיד היא האם אותם בעלי מותגים יהיו מספיק חכמים כדי להפנים את השינוי ולהפוך את הלימון ללימונדה, או שהם ינסו להילחם בטכנולוגיה ובשינוי באמצעות אותם כלים משפטיים קיימים שלא מצליחים "להשיג" את הטכנולוגיה.

דוגמא למלחמה סיזיפית כזו שלא מובילה לתוצאות הרצויות ניתן לראות בפעולותיה של זיר"ה באתרי שיתופי הקבצים והעובדה שגם כאשר ניתן צו בית משפט לספקיות האינטרנט למנוע כניסה לאתר, האמצעים הטכנולוגיים הקיימים כיום מאפשרים לכל גולש, גם אם הוא חסר כל ידע טכנולוגי, לעקוב אחר סרטוני הדרכה ולעקוף את צו בית המשפט, שלא לדבר על העובדה שבתוך דקות ספורות האתרים שהכניסה אליהן נחסמה שבים לרשת.

נקווה שבעלי המותגים ישכילו להפנים את השינוי המתרחש עליהם ולרתום את הטכנולוגיה לצורך יצירת אפיקי הכנסה נוספים, עובדה שתועיל לכולם, גם לבעלי המותג שימשיכו לקבל הכנסות המגיעות להם כיוצרי המותג וגם לקהל הצרכנים שישלמו מחיר הוגן וראוי ותמורת תשלום זה ימשיכו להנות מפירות פיתוח המוצרים הבאים.

הכותב הינו בעל משרד לקניין רוחני, דיני אינטרנט, מחשבים והגנת הפרטיות

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

4 תגובות על "כאב הראש שיוצרות מדפסות תלת מימד לבעלי זכויות קנין רוחני"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אריה
Guest
השוק הזה ממש לא בשל עדיין למה שהכותב רומז… יש לפנינו לפחות 5-10 שנים טובות שזה יקרה… בנתיים מדפסות התלת מימד מביאים לנו תוצר סופי די ירוד לאחר הדפסה ארוכה ומייגעת בעלת הגדרות מרובות וחומר יקר ולא מלוטש… זה אחלה למייקרים לבנות אב טחפוס ולעשות דברים אבל זה ממש לא בשל לצרכן עדיין…. יש מדפשות שעושות עבודה טובה כמו form1, אבל המחירים זה בעייה, והחומר יקר בטרוף… אני לא הייתי דואג… זה לא יגיע לצרכנים בקרוב… רק לבתי עסק בתחום הפיתוח והייצור ומייקרים… ביום שתהייה מדפסת תלת מימד uv עם מחסניות זולות ונטולת התעסקות שמדפיסה מודול גדול ב4 דקות ברזולוצייה… Read more »
אני
Guest

לא שונה בהרבה מהמצאת המדפסת הביתית והסורק הביתי.
שלא פגעו בכלל בבתי הדפוס.

סמי סביב
Guest

חוץ מספינרים, שיפורים למדפסת ודברים של Star Wars אין יותר מידי דברים שאפשר להדפיס כיום במדפסות הביתיות

GRP
Guest

הרעיון ש"כל אחד יוכל להדפיס בבית כל מוצר בעולם" רחוק מאוד מהמציאות, לא הגיע הזמן שכולם יפנימו את זה?
מדפסות תלת-מימד לא יעילות לשימוש ביתי, אין כלכך מה לעשות איתן. אני רוצה לראות את האידיוט שנועל נעליים מודפסות…בטח ממש נוח לו.

לגבי מודל זכויות היוצרים שהוצע כאן, מן הסתם כבר קיימות מספר חניות שמוכרות מודלים להדפסה. הרעיון הבסיסי של המודל נכון, רק שבהתחשב בפונקציונליות המאוד מוגבלת של המדפסות כיום, אין בו באמת צורך, כי אי אפשר באמת "להעתיק" מוצרים, אלא אם הם עשויים מחומר אחד בלבד. ודי קטנים.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: