4 נשים-יזמות מהמגזר החרדי והערבי משתפות בסוד ההצלחה שלהן

לא מדובר רק בנשים בעולם גברי, אלא בנשים שמגיעות מהמגזר הערבי והחרדי ונאלצו להתמודד עם לא מעט אתגרים בדרך ליעדים שהציבו לעצמן. ראיון עם 4 נשים מעוררות השראה

women in hightech

מאת דב שרון, יזם ומנהל ותיק בהיי-טק, פעיל בשבוע היזמות.

עולם ההייטק ברובו מורכב מגברים ועל כן נוכחות של נשים ובוודאי נשים יזמות הוא עדיין לא טריוואלי כל כך. עד שנגיע לרגע המיוחל, חשבו כמה מורכב זה הופך להיות כשהשוני שלך בתחום לא מבוסס רק על מגדר אלא גם על בסיס תחומים אחרים. שוחחנו עם נשים

נורה נסייר

NuraNseirבת 29, גדלה בנצרת ואז עברה לגור בחיפה מאז שהתחילה ללמוד בטכניון לפני כעשר שנים. בהכשרתה מהנדסת ביו-רפואית. בוגרת תואר ראשון ושני בתחום של הנדסת רקמות בטכניון. היום היא מייסדת ומנהלת הפיתוח של חברת נוראמי מידקל, חברה שמתמחה בפיתוח תחליפים חדשניים לרקמות רכות בגוף האדם.

הקימה את החברה ביחד עם ד"ר בחר בתחילת 2014 ועובדת כעת במסגרת החממה הטכנולוגית אין.גי.טי שבנצרת. נוראמי כעת מפתחת תחליף מיוחד לרקמת קרום המוח שמבוסס על טכנולוגיה חדשנית של ננו-סיבים שמתכלים בתוך הגוף.

האם את יכולה לדרג את המכשולים המרכזים שהתמודדת איתם לאורך זמן לפי רמת הקושי?

1. מעבר ישיר מהאקדמיה לתעשייה – נחשפתי למלא מושגים שלא ידעתי מקודם בתקופה קצרה. לא מצאתי הרבה מודלים לחיקוי ללמוד מהן.
2. למצוא מימון שיתאים לאסטרטגיה שבניתי לחברה ולאזור את האומץ לדחות הצעות לא מתאימות. למשל: אחת ההחלטות הקריטיות שהייתי צריכה לקבל היא האם לדחות הצעת מימון מחממה פרטית שהוצעה לנו בזמנו, כאשר אף אחד לא הבטיח לי שאם אדחה אותה אני כן אצליח למצוא מימון אחר. למזלי דחינו את ההצעה בסוף, ואני ממש לא מתחרטת על כך, זו היתה אחת ההחלטות הטובות שעשיתי.
3. לחדור ולהשתלב במעגלי הנטווירקינג העסקיים של גברים ולדבר באותה שפה. (עדיין משתדלת להתגבר על זה). באופן אישי, אני לא נתקלתי באפלייה בגלל שאני ערבייה.

היכן היתה עיקר העזרה בהתגברות על המכשולים?

קיבלתי תמיכה והכוונה מהחממה שבה אני עובדת כיום, אשר יש לה אג׳נדה חברתית לעודד ולתמוך קידום של יזמים ערבים.

איזה תיקון להערכתך נדרש כדי להקל את 'מעכבי ההתקדמות' המרכזיים?

פורומים שיעזרו לנשים להשתלב במעגלי הנטוורקינג בעולם ההייטק הגברי של היום.

האם להערכתך ישנם תחומים בהיי-טק ששם היה לך אולי יותר קל?

לא. התחום של הביו-רפואה מאד תומך בנשים בד"כ.

בדיעבד מה היית עושה אחרת?

עד עכשיו אני מאד מרוצה מהבחירות שעשיתי לאורך כל הדרך.

שתפי איתנו את שלושת הטיפים המרכזיים ליזמת מכל מגזר באשר הוא?

1. לא לפחד להסתכן ולצאת מהאיזור הבטוח כי לפעמים זה שווה וכיפי.
2. להיות פתוחה וקשובה לדעותם ועצותיהם של אחרים, אבל כמובן צריך לדעת לבחור מה מתוכם מתאים ומה לא.
3. להיות פרו-אקטיבית וממוקדת מטרה.
4. לבחור משקיעים עם תובנה ולהתכונן בהתאם לכל משקיע ודרישותיו.
5. לדבר הרבה עם אנשים ולנסות לשמור איתם על קשר כי יבוא היום שבו אולי תזדקקי לעזרתם.

רחלי גנות

raheli granotבת 38, נשואה +3, BSc במדעי המחשב ובמתמטיקה מבר אילן, international EMBA בתכנית קלוג-רקנאטי. מנכ"לית חברת ההייטק רייצ'יפ המספקת שירותי פיתוח תוכנה וחומרה ומעסיקה כ-100 מתכנתות חרדיות בשני מרכזי פיתוח בבני ברק וחיפה. יו"ר פורום ההייטק החרדי ומייסדת שותפה עם איציק קרומבי בחממה הטכנולוגית בני ברק, שותפה ודירקטורית במספר סטארטאפים, חברת ועד מנהל של עמותת "פנים חדשות", נבחרה לרשימת 50 הנשים המשפיעות של "ליידי גלובס".

תוכלי לדרג את המכשולים המרכזים שהתמודדת איתם לאורך זמן לפי רמת הקושי?

1. ההחלטה לפתוח חברה ולהפוך משכירה לעצמאית לא היתה פשוטה, עבדתי כראש צוות בחברת היי-טק והיו לי הרבה הצעות מפתות כשכירה. שנת 2007, השנה שבה הקמתי את רייצ'יפ היתה שנה עם ביקוש שיא לעובדים מיומנים בתחום שלי, אני הייתי "נעולה" על הקמת החברה, הכשרת עובדות וחיפוש פרויקטים ראשוניים, עבדתי מסביב לשעון, הרבה הוצאות ואפס הכנסות. אני זוכרת חברת הייטק שפנתה אלי לתיאום פגישה עסקית כדי לספק פרויקט לחברה שלי ואז הצטרפה לפגישה מנהלת משאבי אנוש וניסתה לתת לי הצעה שלא אוכל לסרב לה כמנהלת שכירה אצלם, הם היו המומים שלא הסכמתי אפילו לשקול את ההצעה ומבחינתי זה היה רגע מכונן של הבנה והפנמה שאני שלמה עם ההחלטה ויהי מה.

2. בתחילת הדרך נתקלנו במכשול מהותי של חוסר אמון מצד השוק, בנוגע ליכולת המקצועית של העובדות החרדיות, וחששות כבדים מפני אופן ההתנהלות היומיומית איתן. זה היה מתסכל אבל לא ויתרנו. נכנסנו לשוק לא רק עם מוצר חדש, אלא גם עם שיטה חדשה, עולם חדש. בהתחלה לא ידעו איך "לאכול' אותנו. התחלנו עם תחום ההתמחות שלי של פיתוח בתחום האלקטרוניקה, תחום שאין בו כמעט נשים מהנדסות. ואנחנו, לא רק שהיינו חברה של נשים אלא אף נשים חרדיות, שלמדו במוסדות הכשרה שאינם הטכניון או אוניברסיטת בן גוריון. היו הרבה מחסומי סטיגמה והייתי צריכה כל פעם להסביר, שכל זה לא פוגע באיכות המוצר או העבודה. גם לעובדות החרדיות היו חששות בהתחלה. כך שהייתי צריכה לענות על שני סוגי החששות משני הכיוונים. מצאתי את עצמי מסבירה שני עולמות שלמים, לשני הצדדים. היום, אחרי שמונה שנים, המציאות בשטח הוכיחה שזה עובד ומצליח. היום אנחנו עובדים עם חברות רב לאומיות, גופים בטחוניים ובמקביל גם עם סטארטאפים. התעשיה כולה למדה להכיר ולהוקיר את המתכנתות החרדיות וגם בקהילה החרדית, קיים כבר האקוסיסטם ההייטקי, יש שיח בתוך המשפחות, אחות מביאה אחות.

היכן היתה עיקר העזרה בהתגברות על המכשולים?

לפני שמונה שנים כשפתחתי את החברה לא היה לי כמעט ניסיון ניהולי ובטח לא ניהול של עסק, הייתי תמימה וחשבתי שהיכולות שלי כמהנדסת בהייטק מספיקות לצורך הקמת עסק כמו שלי. המציאות טפחה לי מהר מאוד על הפנים… למזלי הרב, לא התעקשתי שאני כל יכולה ומהר מאוד הבנתי והפנמתי שיש לי פערים להשלים והרבה ללמוד. נעזרתי ביועצים שונים ומגוונים, כל פעם בהתאם לשלב בה היתה החברה, החל מיועצי שיווק ומכירות, יועצים פיננסיים ועד ליועצים ארגונים לבניה והקמת מחלקות בחברה צומחת. היום אני יודעת לומר בודאות שבלי להעזר באנשי מקצוע בכל שלב לא הייתי צולחת את האתגרים. כשהחברה התבססה יותר, בניתי שדרת ניהול בכירה בתוך החברה וגם השלמתי בעצמי תואר במנהל עסקים למנהלים.

האם להערכתך ישנם תחומים בהיי-טק ששם היה לך אולי יותר קל?

לא חיפשתי שיהיה לי קל…

בדיעבד מה היית עושה אחרת?

בגדול, הייתי עושה את הכל אותו הדבר. עשיתי הכל בהנאה רבה, כולל ההתמודדות עם אתגרים וכמובן ההישגים. אם הייתי חוזרת אחורה, אולי הייתי עושה את הדברים עם קצת יותר ניסיון וידע, אך בשורה התחתונה אני מאוד מרוצה מהמסלול שעברתי.

שתפי בשלושת הטיפים המרכזיים ליזמית מכל מגזר?

1. הליכה עם השאיפות ללא חשש מחוסר הנסיון – דווקא החסרון הזמני של היעדר הנסיון בהתחלה הוא יתרון גדול וזה גם היה המפתח להצלחה שלי. הקמתי את החברה בראש של מהנדסת ועם אפס ידע ונסיון ניהולי ועסקי, במקום הנאיבי שהייתי בו, אפילו לא הייתי מודעת לאתגרים ולמורכבויות שיש בהקמת עסק כזה ונכנסתי לזה בלי חששות מיותרים, התמודדתי מול האתגרים שצצו ממקום יצירתי וחשיבה מחוץ לקופסה ולא מתוך מקובעות ושבלונות ידועות מראש. במקביל חשוב מאוד וצריך להכיר ביכולות האישיות ובפערי הנסיון ובמקומות שיש פער וחסר בידע ובנסיון מתאים, לדעת לקבל סיוע מקצועי ולהיות מסוגלת להאציל סמכויות.

2. תכנון קדימה – להגדיר היטב את ה"מה", את היעד ורק אח"כ לתכנן את ה"איך", כמו ששנו רבותינו: סוף מעשה במחשבה תחילה (תפילת "לכה דודי"). אני באופיי טיפוס של "DOING", נסחפת למשימות, לביצוע, אוהבת עשייה ועוד עשייה. הפעילות הזו מובילה ומקדמת אבל לא תמיד ברור לאן… מהר מאוד הבנתי והפנמתי שאם אני רוצה להוביל ולא להיות מובלת, אני צריכה להשקיע הרבה בצד של ה"BEING", של החשיבה, הגדרת היעדים, התכנון של כל שלב מוריד את רמת האי וודאות בהמשך ומסייע בקבלת החלטות מושכלות.

3. לימוד והכשרה שוטפת על מנת ליצור צמיחה ושיפור מתמיד – אל תפסיקו ללמוד דברים חדשים, ברגע שעוצרים לא נשארים במקום אלא הולכים לאחור. תעזרו ביועצים, קורסים, ספרות מקצועית, מנסיוני, כל ישום והטמעה של נושא חדש שלמדתי הביא לעליית מדרגה ושיפור בחברה.

אמאל איוב

TEDMED AmalAyoub 18.4.2013אמאל איוב היא ד״ר לביו-טכנולוגיה ויזמת שהצליחה לגייס הון ראשוני לחברת הביוטכנולוגיה שלה, שמפתחת טכנולוגיה לאבחון וטיפול בסרטן. איוב גייסה 1.5 מיליון דולר לסטארטאפ שלה מטאלו תרפי (Metallo Therapy) שנוסד ב-2010 והפיתוח של החברה נמצא בימים אלה בהליכים לקראת קבלת אישור מה-FDA. הטכנולוגיה שהחברה של אמאל איוב מפתחת עושה שימוש בננו חלקיקי זהב לאבחון והדמיית תאים סרטניים, ובהמשך גם לטיפול בהם. "מדובר בעבודה של שנים, שהתחילה במקום אחד, נמצאת עכשיו במקום אחר, ואי אפשר לדעת עד לאן היא תגיע", אומרת ד"ר איוב, שהופיעה בכנס TED בירושלים. מטאלו תרפי, שגדלה בחממה הטכנולוגית NGT בנצרת, ממוקמת בשפרעם. חוץ מחברת ביוטכנולוגיה משלה, לאיוב בת ה-39 יש שלושה תארים, פוסט דוקטורט וגם שני ילדים.

יכולה לדרג את המכשולים המרכזים שהתמודדת איתם לאורך זמן לפי רמת הקושי?

מכשולים מרכזיים שנתקלתי בהם כיזמת מהמגזר הערבי:

1. חוסר נגישות להיי-טק במגזר הערבי – אין מספיק חממות טכנולוגיות שמפוזרות בישובים הערביים, בכל המגזר קיימת חממה טכנולוגית יחידה הנמצאת בנצרת.
2. חוסר תרבות יזמות והיי-טק במגזר, אני נחשפתי למושגים בסיסיים בנושא רק בגיל 30 כאשר למדתי לדוקטורט באוניברסיטה.
3. אי קיום תשתית של קשרים עם אנשים מהתעשייה עתירת הידע והתעשייה בכלל מה שמקשה על הבנת השוק והצורך.
4. אין קשרים ולא קיימת תשתית בכלל לפיתוח קשרים עם משקיעים פוטנציאליים בארץ ומחו"ל.

היכן היתה עיקר העזרה בהתגברות על המכשולים?

עיקר העזרה התקבלה מהחממה ומקשרי עבודה שהתפתחו בהמשך.

היכן היו 'מעכבי ההתקדמות' המרכזיים?

לא היו מעכבי התקדמות מכוונים.

האם להערכתך ישנם תחומים בהיי-טק ששם היה לך אולי יותר קל?

לא, לפי דעתי כל התחומים מלווים בקשיים שאופייניים לאותו התחום.

בדיעבד מה היית עושה אחרת?

היום אני יותר מנוסה, יש לי יותר קשרים, אני מבינה יותר את הצורך של השוק למוצרים שאני מפתחת אז אני מניחה שההתנהלות הכללית שלי תהיה שונה ואדע לספר יותר טוב את הסיפור כך שימשוך את תשומת ליבם של משקיעים ושותפים.

מבט אופטימי לעתיד הקרוב?

אני רואה מגמה מאד חיובית של עוד נשים שמחליטות להיכנס לתחום היזמות, זה מחמם את הלב ומעודד, אני מאמינה שנשים יכולות לתרום המון בכל תחום כולל יזמות וטכנולוגיה.

שרי רוט

SariRotיזמת מנוסה עם ניסיון של 10 שנים בניהול, שיווק ופיתוח עסקי. הקימה, ניהלה והובילה לרווחיות את חברת callme המתמחה בפתרונות Voip בשוק הישראלי. 
Bontact הוא מיזם חדש הפונה לשוק הבינ"ל בתחום תקשורת אונליין בפלטפורמה רב ערוצית, שיצא לדרך ב-2014 וכבר גייס השקעה ראשונית, יצר שת"פ עם חברת WIX ואלפי משתמשים ברחבי העולם כבר מנויים אליו.

תוכלי לדרג את המכשולים המרכזים שהתמודדת איתם לאורך זמן לפי רמת הקושי?

  • ניהול הבית לצד ניהול החברה.
  • גיוס הון ראשוני למוצר.
  • לקיחת רעיון מופשט והפיכתו למוצר.
  • בדיקת מוצר מול השוק והתמודדות מול תחרות.

תארי מכשול לדוגמא ואיך התגברת עליו.

מכשול גיוס ההון הראשוני הינו מכשול שקיים לכל סטארטאפ אבל בכל זאת לדעתי קשה שבעתיים בגלל עניין המגזר, יש יותר מחסומים לעבור וקירות לשבור ובנוסף בדרך כלל אין את רשת הקשרים הנחוצה,
אפשר לחלק את ההתגברות לשתיים: אמונה ונחישות, לצד סיוע מצד ארגונים ויוזמות בקהילה שהתחילו לפרוח ותורמים מאוד ליזמים – ארגון קמאטק הפועל רבות בקהילה בנתינת כלים מקצועיים והכוונה ליזמים וכן ביצירת קשרים ראשוניים וחשיפה למשקיעים אותם מינפתי הלאה, ופורום ההיי-טק החרדי בסיוע מול המדען הראשי ותוכניות מו"פ מיוחדות למגזר.

מה תוכלי לעשות כדי לעזור ליזמת ממגזר שונה משלך?

כבר היום אני משתדלת להעניק הלאה את מה שקיבלתי מאחרים, פתיחת דלתות של משקיעים ליזמים אחרים, וסיוע בהגשת תוכניות למדען הראשי.

בדיעבד מה היית עושה אחרת?

אשת לוט הסתכלה אחורה והפכה לנציב מלח, תמיד צריך להסתכל על העתיד ומה ניתן לעשות טוב יותר.

שתפי בשלושת הטיפים המרכזיים ליזמת מכל מגזר באשר הוא?

אמונה, נחישות, ובקשת עזרה מכל גורם שיכול לסייע בלי להתבייש.

* * * 

יוצאת מכאן קריאה נרגשת של היזמיות, לנשים שמשתוקקות ליזום, לשפר ולקדם תהליכים באופן מתמיד: אל תחששו לקחת רעיון קדימה כמו שלוש היזמות שרואיינו לעיל, בקשו עזרה, העיזו, התייעצו והעיקר – הפעילו את כל מה שיש לכן במלוא המרץ קדימה ואל תתנו לדבר לעמוד בפניכן. אספו כוח מהמשפחה הקרובה והחברים, ותצליחו. וגם אם בפעם הראשונה לא יצלח – המשיכו לנסות. לא מעט יזמים הצליחו בפעם השניה והשלישית. כמו טסט לרשיון נהיגה. בסוף זה יקרה.


בין ה-15 ל-22 בנובמבר יתקיימו ברחבי העולם עשרות אלפי מפגשי יזמות ב-150 מדינות ויותר. שבוע היזמות הגלובלי מתקיים מדי שנה במטרה לחשוף צעירים לעולם היזמות ולעודד אותם לבחון אותה כדרך המאפשרת צמיחה והגשמה.

בישראל מקיף שבוע היזמות מאות אירועים, מדן ועד אילת. מפגשי יזמות יתקיימו במוסדות אקדמיים, מרכזי יזמות, בתי ספר ומכללות וכן עשרות ארועי יזם על הבר. לפרטים נוספים

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: