4 כלים שיעזרו לכם לפתח על בסיס הבלוקצ'יין

טכנולוגיית הבלוקצ'יין פתחה בפני המפתחים עולם חדש ומרגש, אך נראה כי לעולם הטכנולוגי העסקי עדיין קשה לאמץ אותה. מהם האתגרים הקיימים ואיך אפשר להתגבר עליהם? עשינו עבורכם סדר

blockchain

תמונה: Pixabay

מאת אביעד פניגשטין, CTO & Chief Architect ב-Cloud Valley

בשנים האחרונות קיים באז אדיר סביב טכנולוגיית הבלוקצ'יין. היא פתחה בפנינו, המפתחים, את האפשרות ליצור אפליקציות חדשניות, שיכולות לסייע חברתית לאזרחים, לארגונים ואולי אפילו למדינות וממשלות לשנות את העולם. לכן זה לא מפתיע שכולם רוצים לעסוק בה, להתנסות בה וכמובן ליצור ולפתח באמצעותה פתרונות טובים, חכמים ויעילים.

גם בעולם העסקי בלוקצ'יין הפכה לטכנולוגיה חשובה ופורצת דרך וההתעניינות בה גדולה. יחד עם זאת, אימוץ הטכנולוגיה מצריך השקעה בשינוי תודעה ארגונית ובכלים טכנולוגיים ייחודיים. הסיבה היא שעיצוב ופיתוח מערכת בלוקצ'יין דורשים תשומת לב רבה לפרטים ולנושאים שלרוב איננו נדרשים להתעסק בהם במערכות סטנדרטיות. כיוון שמדובר במערכות שצריכות לבצע אינטגרציה עם מערכות אחרות בארגון, הובלה נכונה של תהליך התכנון והיישום, מתוך ניסיון מעשי בהגדרת תהליכי בלוקצ'יין ואופן היישום שלהם, היא המפתח לפרויקט בלוקצ'יין מוצלח ופורץ דרך.

אתם כמובן לא צריכים לעשות הכל לבד. בשוק קיימים כיום לא מעט שיטות, כלים, שירותים ופלטפורמות שמאפשרים לארגונים להיכנס לעולם הבלוקצ'יין ולהגיע מרעיון ל-MVP במהירות וביעילות. מהם האתגרים העיקריים, אילו כלים יכולים לעזור ואיך הם פועלים? עשינו בעבורכם סדר כדי שיהיה לכם קל יותר לקחת חלק בפרויקט בלוקצ'יין ולומר בגאווה: "יש לי שם שורות קוד".

טכנולוגיית פיתוח שונה לחלוטין

האתגרים הטכנולוגיים בפיתוח בטכנולוגיית בלוקצ'יין בעולם העסקי גדולים, ואנחנו, המפתחים, צריכים ללמוד טכנולוגיית פיתוח שונה כמעט לחלוטין ובעלת מאפיינים אחרים מאלה שאליהם אנו רגילים. נצטרך לפתור בעיות בתוכנה ולהתמודד עם אתגרים הקשורים לטכנולוגיה דטרמניסטית, מבוזרת, Decentralized, ולזכור שהאפליקציה ובסיס הנתונים משוכפלים במלואם ורצים בו זמנית במספר שרתים ואתרים שונים. חשוב לדאוג לפתרון שיאפשר לנו לשלוט בגרסה של האפליקציה, שכן לאפליקציות בלוקצ'יין אין עדכוני גרסה באופן הרגיל והמוכר.

תמונה: Pixabay

בנוסף, יש להתמודד עם ממשקים ופרוטוקולים מורכבים יותר, לתכנן ולתכנת את המערכת באופן אסינכרוני מלא עבור כל פעולה ולנסות להתמודד עם הקושי לדבג את קוד האפליקציה עם יכולות מוגבלות. גם ההתממשקות בין מערכת בלוקצ'יין – שהיא מערכת ליבה – ובין אפליקציית מובייל או אתר אינטרנט אינו קל ודורש מאמץ בפיתוח, וכך גם ניהול משתמשים אל מול מפתחות בלוקצ'יין. ועוד לא אמרנו מילה על אתגרי האקו-סיסטם של אבטחת מידע, הצפנה ושמירה על פרטיות המידע, הגנה על המפתחות של בלוקצ'יין ועוד.

להתנסות בחינם ולצמצם קשיים

למרות כל האתגרים המורכבים הללו, בלוקצ'יין היא טכנולוגיה מדהימה שפותרת בעיות באופן היעיל ביותר. אם נקבל החלטות נכונות, נשתמש בכלי הפיתוח הנכונים ונסתייע בשירותים מנוהלים בענן, שיחסכו לנו את התחזוקה המורכבת של התשתית, נוכל בקלות להסתער על המשימה ולהתחיל לכתוב קוד עבור מערכת בלוקצ'יין משלנו. כדי להקל על אימוץ הטכנולוגיה קיימות מספר פלטפורמות המאפשרות לקהילת המפתחים להתנסות בה ולצמצם את הקשיים הכרוכים בה. אני משתמש בטכנולוגיות שפיתחה מיקרוסופט, רובן נגישות בקוד פתוח לקהילת המפתחים וכשירותי ענן מנוהלים ב-Azure.

– חבילת כלים למפתחים: מיקרוסופט מציעה חבילת כלים מבוססת קוד פתוח, שניתן להתקין בקלות כתוסף לכלי הפיתוח הנפוץ שלה – VS Code. חבילת הכלים מאפשרת לפתח, להפיץ ולנהל אפליקציות בלוקצ'יין מתוך סביבת הפיתוח. היא בעצם עוטפת את Truffle ו-Ganache, שני כלים המיועדים לפיתוח קוד למערכות בלוקצ'יין מבוססות Ethereum, מעשירה אותם ביכולות ומאפשרת לפתח, לקמפל ולדבג את האפליקציות שלנו בקלות.

כך נוכל לדבג ולראות במדויק מה הערכים השמורים על גבי הבלוקצ'יין, מה הסטטוס של כל פעולה או תהליך וכן ערכים ופרמטרים נוספים על גבי הטרנזקציה. נוכל גם להשתמש בממשק בדיקות פשוט ולהימנע ממצבים רבים בהם היינו חייבים לכתוב קוד unit test או ממשק תצוגה על מנת לבצע בדיקות של התהליכים והפונקציות. בנוסף, חבילת הכלים מאפשרת להעלות את האפליקציה ישירות אל שירותי הבלוקצ'יין שלנו ב-Azure.

– שירות בלוקצ'יין מנוהל (PaaS): אחד מפתרונות הבלוקצ'יין המותאמים לעולם האנטרפרייז הוא שירות הבלוקצ'יין המנוהל Azure Blockchain Service. מדובר בשירות המאפשר שימוש בכמה פלטפורמות נפוצות ומבוססות קוד פתוח, כמו Ethereum, Quorum, Corda, לצד מערך שירותים הכוללים בקרה וניטור של הפעולות בבלוקצ'יין, מנגנון מנוהל לצירוף של ארגונים לרשת הבלוקצ'יין בצורה פשוטה ומאובטחת, ניהול הרשאות וכמובן מעטפת של אבטחת מידע.

השירות פותר את הצורך לנהל רשת בלוקצ'יין ותשתיות של שרתים, מה שמאפשר לנו להתמקד בפיתוח המערכת ובהפצתה לאחר מכן באופן מנוהל, מאובטח ועם בקרה מלאה. נוכל לראות במקום אחד גם את מדדי הביצועים השונים של השרתים, יחד עם האפשרות הוויזואלית לניטור הטרנזקציות, הבלוקים והמסרים במערכת. ניהול ההרשאות הוא פשוט וקל ונעשה בשיטת Role based access הרגילה.

– שירות Azure Blockchain Workbench: השירות מאפשר לחברות וארגונים לבצע בדיקת היתכנות למערכת שלהם על בלוקצ'יין או לפתח MVP זול ובתוך ימים אחדים. השירות רץ מעל שירותי הבלוקצ'יין המנוהלים ויודע לנהל אפליקציות בלוקצ'יין, לטעון אותן למערכת ולתת לה לחולל ממשק משתמש בסיסי. כמו כן ניתן לנהל את ה-Workflow של התהליך ואת ההרשאות האפליקטיביות באופן פשוט וחזותי.

נוסף על כך, השירות כולל שכבת REST API סטנדרטית, שלא כמו שכבת ה-Json RPC הגנרית של בלוקצ'יין. השימוש בשכבת ה-APIs של השירות מאפשר לנו לפתח אפליקציות צד לקוח מותאמות אישית, וכן לחבר אותן לממשקים סטנדרטיים ופשוטים ואל סט של שירותים המנהלים את התהליכים האסינכרוניים של בלוקצ'יין באופן אוטומטי.

– טכנולוגיות Serverless: אחד מהאתגרים המורכבים עבורנו, המפתחים, קשור לאינטגרציה בין מערכות בלוקצ'יין ובין מערכות סטנדרטיות. זהו נושא מורכב בפני עצמו, שכן בלוקצ'יין היא טכנולוגיה מבוזרת. בעזרת השימוש בשירותי Serverless דוגמת Azure Functions, אנו יכולים לייצר אינטגרציה בין מערכות בלוקצ'יין ומערכות ארגוניות אחרות או לתזמן פעולות לפי אירועים שהתרחשו בתהליך. אנו יכולים להריץ זאת ב-Azure, בעננים אחרים,או בחצר הארגון, וכך נוכל לפתח מערכות אנטרפרייז משולבות בלוקצ'יין שמספקות פתרון מקצה לקצה.

 

הכתבה בחסות Cloud Valley

Cloud Valley מקבוצת Comm-IT הינה החברה המובילה והגדולה בישראל במתן שרותי ענן מנוהלים לסביבת Azure. החברה מסייעת לארגונים בכל סדרי הגודל למנף את טכנולוגיית הענן על מנת להשיג את מטרותיהם ביחס עלות/תועלת הטוב ביותר ובאופן המתאים ביותר לדרישותיהם.
החברה מתמחה במתן שירותים אוטומטיים וחכמים, אשר משחררים את הארגון מהטיפול השוטף ומאפשרים לו להתמקד בפן העסקי בלב שקט. הצוות המקצועי של Cloud Valley מספק את הייעוץ והתמיכה הדרושה לעסק ברמה הגבוהה ביותר על מנת שיוכל להפיק את המרב מפלטפורמת ה-Azure. לפרטים נוספים, לחצו כאן.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

4 תגובות על "4 כלים שיעזרו לכם לפתח על בסיס הבלוקצ'יין"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מישהו
Guest

מה זה בלוקצ׳יין?

חמוץ, נווה חמוצים
Guest
חמוץ, נווה חמוצים

הזוי.. כל הכתבה על Azure ובלי מילה על המובילה העולמית AWS.
ממש כתבה "אימפורמטיבית".
אם אתה אוהב להתשמש בשירות של מונופול עם הסטוריה נצלנית ,לך על מייקרוסופט

another idiot
Guest

humans are idiots.
you invite useless technology. brand it. let's say, blockchain. nobody understand what to do with it, don't want to sound stupid, so nobody says it's junk. useless. nobody needs it.
so it's very reasonable nobody know what to do with it. we don't need it

משתמש אובונטו
Guest
בלוקצ'יין טכנולוגיה מדהימה ופורצת דרך. יש רק בעיה אחת: אין לה שימוש. למעט הביטקוין באמת שמשמש כמטבע לעסקאות אנונימיות בעיקר בכלכלה השחורה, אין שום סיבה לבצע פעולה על בלוקצ'יין. זה יקר פי כמה משרת מרכזי. במקום לשמור הכל במקום אחד עם גיבוי ואבטחה מפזרים את הדאטה על מאות או אלפי מכונות. החישוב מבזבז אנרגיה רבה, פוגע בסביבה והעיקר: הופך כל פעולה קטנה ליקרה מאוד. בטח בהשוואה לרשומה רגילה במערכת מרכזית. בעיה נוספת זה האיטיות הרבה שלוקח לכל פעולה להתבצע. האנונימיות היא דווקא בעיה ולא יתרון. ברוב הפעולות הצדדים רוצים להיות שקופים ומאומתים ולא לעבוד מול keys ווירטואליים. אז נשאר רק… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: