רשמו בפניכם: אלו 3 המהפכות הטכנולוגיות שצפויות ב-2016

ברובם כבר נתקלנו השנה, אבל השיא עוד לפנינו, הנה 3 טרנדים טכנולוגים שצפויים לקפיצה משמעותית בשנה הבאה

shutterstock 2016

שנת 2016 צפויה לסמן שלושה כיוונים טכנולוגיים עיקריים:

חישה אנושית: יותר טכנולוגיות יקבלו יותר חושים אנושיים.

חכם יותר ומחובר תמיד: כל ההתקנים והחפצים מתחברים באופן חלק, לוכדים מידע, משתפים אותו ומגיבים לו.

הדור הבא של הענן: מעבר לאחסון נתונים, אנו מנתחים את המידע, משתפים אותו ופועלים ביחס אליו – וכל זאת בזמן אמת.

איך כל שלושת הטרנדים הטכנולוגיים האלה יבואו לידי ביטוי ב-2016? הנה ההסבר.

תוכנית טיפולים שתפורה במיוחד עבורכם

מדי שנה מאובחנים מיליוני בני אדם בעולם במחלת הסרטן. רבים מהם עוברים טיפולים כימיים קשים הפוגעים לא רק בתאים הסרטניים אלא גם בתאים הבריאים. מה היה קורה לו כל חולה סרטן היה מקבל תוכנית טיפול שהותאמה אישית למחלתו? ומה היה קורה לו תוכנית הטיפול הזו הייתה מבוצעת תוך 24 שעות? זהו התרחיש שבו מתמקדת יוזמת "הכל ביום אחד עד 2020" (All in One Day by 2020): תוך חמש שנים יוכלו מטופלים לקבל אבחון, את תוצאות הריצוף הגנטי שלהם הגורם לבעיה ותוכנית טיפול שתטפל בגנים אלה – וכל זאת תוך 24 שעות.

בשנים הבאות תעבור תעשיית הבריאות תקופה של שינויים מרחיקי לכת. גל החדשנות מתאפשר הודות לכוחו של הענן: טיב שירותי הבריאות יהיה תלוי ביעילות לא רק של אחסון הנתונים אלא גם של עיבודם, ניתוחם, שיתופם והפעולה הננקטת בערבות כל אלה – בזמן אמת. כתוצאה מכך, הטיפול המותאם אישית, המבוסס על הגנום של המטופל ומצבו המסוים יגיע לרמות חסרות תקדים של דיוק. בעוד שבעבר הרופאים, החוקרים ושאר אנשי הרפואה נדרשו לעבור על אינספור נתונים בכדי לנסות לפתור בעיות רפואיות, כעת עובר מוקד תשומת הלב לשימוש בטכנולוגיה אשר בנוסף להפחתת העלות של הרפואה המודרנית תשפר את איכותה ותציב את המטופל במרכז. זהו ההקשר שבו התקנים לבישים נעשים יותר ויותר שכיחים בתעשיית שירותי הבריאות. התקנים אלה חיוניים למתן טיפול מותאם אישית במחלות כגון פרקינסון, אשר פוגעת כיום ב-7-10 מיליון בני אדם בעולם, על-פי ההערכות. ניטור סדיר חיוני בכדי לסייע לבני אדם החולים במחלת פרקינסון והתקנים לבישים יכולים לאסוף ולהעביר נתונים אובייקטיביים על המטופל מבלי להפריע למטופל. בנתונים אפשר להשתמש למדידת תסמיני המחלה ולהתוויית תוכניות טיפול עתידיות. ליישומים אלה דרושה עוצמת מחשוב עקב צורכי האחסון, העיבוד והניתוח של המידע שאוספים ההתקנים החכמים והמחוברים. תוך עשר שנים ניזכר בזמנים שבהם הקביעה האם טיפול מסוים מתאים למחלה הייתה עניין של מזל כמו הטלת מטבע. כבר ב-2016 נהיה עדים למעבר לעולם חדש של שירותי בריאות.

startup PD

תתרגלו לשוחח עם החפצים שלכם מרחוק

ב-1999 טבע חלוץ הטכנולוגיה הבריטי קווין אשטון את הביטוי "האינטרנט של הדברים". באותה תקופה נערכו דיונים רבים האם ניתן יהיה לקחת מיליארדי חפצים ולהפוך אותם לחפצים מחוברים שיניבו ערך ממשי הנאמד בטריליוני דולרים. למרות שאפשר להתווכח על המספרים המדויקים, כיום אנו יודעים שהאינטרנט של הדברים מתממשת, גדלה ותישאר איתנו. כעת אנו נכנסים לשלב שבו אנו רואים יותר ויותר אפליקציות בענפים שונים שמניבות המעבדות השונות. אפליקציות אלו משמשות אותנו בעולם האמיתי. עד כה, רבות מהפריסות התמקדו בעיקר בניהול "החפצים" ואיפשור רמה מסוימת של תחזוקה הניתנת לחיזוי. אם מישהו היה אומר לפני שנתיים שניתן להוסיף בינה לחפץ יומיומי, למשל למשקוף של דלת, הוא היה נתקל באי-הבנה ושאלות רבות. אך מה שמתרחש כיום הוא שאנשים מתחילים להבין את היתרונות האמיתיים של חיבור "הדברים". הפיכת חפצי היומיום ל"חכמים" משמעותה גישה לנתונים אשר חברות יכולות להשתמש בהם כדי להתייעל, לחסוך עלויות ולחולל שינויים באופן שבו אנו חיים ועובדים. מדובר בהרבה יותר מאשר בערך לעסק אחד. האינטרנט של הדברים תמלא תפקיד בהתמודדות עם כמה מהאתגרים הגדולים ביותר הניצבים כיום בפני העולם. היא משפרת את יכולתם של חקלאים ויצרנים למקסם תפוקה, היא צופה התפרצות מחלות, מונעת אובדן יבולים וחוזה את הביקוש והזמינות של מים בעולם.

במבט לעתיד, לא רק שמספר הפריסות של פתרונות האינטרנט של הדברים יגדל אלא יותר ויותר מהפתרונות האלה יהיו בעלי יכולת ענן, מה שיאפשר ניתוח של הנתונים ויהפוך אותם לשימושיים יותר בעבור האנשים שיש להם גישה לנתונים אלה. כיום, קהילות יכולות להשתמש בטכנולוגיות חכמות ואינטואיטיביות, החל מהבית המחובר ועד לערים חכמות. בתוך כל אלה, היבט האבטחה הוא קריטי ויש לשלבו בתהליך הפיתוח מתחילתו. עוד נראה גם את הכללתה של הבינה המלאכותית בהתקנים באופן שיאפשר להם "לרפא" את עצמם ולתקן באגים, ומכשירים שיהיו אוטונומיים מספיק כדי שיוכלו לפעול באופן עצמאי עם מידה מסוימת של למידה עצמית.

לא מאמינים? הנה כמה מספרים ועובדות מהשטח:

  • חברת המחקר גרטנר אומרת שעד 2016, 6.4 מיליארד עצמים מחוברים יהיו בשימוש בעולם. זהו גידול של 30 אחוזים בהשוואה ל-2015. נתון זה צפוי להגיע ל-20.8 מיליארד עד 2020. החברה חוזה שב-2016, 5.5 מיליון חפצים חדשים יחוברו לאינטרנט מדי יום.
  • חברת המחקר מקינזי מעריך שערכה הכולל של האינטרנט של הדברים יגיע ל-11 טריליון דולר עד 2025 כתוצאה מההתייעלות המושגת באמצעות מגוון אפליקציות כגון תחזוקה מונעת, ניהול משאבים וניהול חכם של אנרגיה.
  • טרמינל 2 בשדה התעופה הית'רו עבד יחד עם אינטל על התקנת חיישנים בשירותים. חיישנים אלה סופרים באופן אנונימי כמה אנשים משתמשים בשירותים על מנת להבטיח שאנשי הניקיון יגיעו בתדירות המתאימה.

התרגלתם לענן? קבלו את הדור הבא שלו

תמונה: cloud, flickr, cc-by, PhotoAtelier

תמונה: cloud, flickr, cc-by, PhotoAtelier

הענן מחולל שינויים בעסקים וערכם של הנתונים הולך וגדל, במיוחד כאשר לא רק מאחסנים אותם אלא גם מעבדים, מנתחים ופועלים לפי התובנות המופקות מהם בזמן אמת. ההשפעות האלו ניכרות אפילו בענפים בלתי צפויים: בחקלאות למשל, הצמדת חיישנים לבהמות המשק ומעקב אחר רמות הלחות והמרכיבים התזונתיים בקרקע מוסיפים אלמנט דיגיטלי לתעשייה מסורתית זו. בבריטניה, פרויקט ההנדסה האזרחית הגדול ביותר באירופה – Crossrail – יוצר גרסה פיזית ו"דיגיטלית" של הרכבת באמצעות מידול מידע עסקי (Business Information Modelling – BIM). אלה ישמשו את מפעילי הרכבת בהפחתת עלויות תחזוקה ותפעול בטווח האורך ויסייעו בתכנון ועיצוב של פרויקטי תשתית גדולים אחרים בבריטניה.
אלה הן רק שתי דוגמאות הממחישות כיצד אנו נכנסים לעידן דיגיטלי הנתפס כ"גל השלישי של המהפכה התעשייתית". מדי 100 עד 150 שנה אנו מוצאים את עצמנו בתהתפתחות מואצת של חדשנות. כעת הגענו לשלב שבו הטכנולוגיה הדיגיטלית זולה וזמינה מספיק כדי להצית את השלב הבא של הקדמה. כיום, כש-40% מאוכלוסיית העולם מחוברים ומקוונים, המהפכה הדיגיטלית יוצרת אקלים עסקי תנודתי שמכונה "מערבולת השינוי". זהו הנוף העסקי הגלובלי החדש ל-2016 ומעבר לה. נוף זה משפיע על כל הענפים וחשיבותו תבלוט עוד יותר בשנה הבאה ומעבר לה. עסקים המסתגלים לעידן הדיגיטלי במתכונתו הנוכחית ומאמצים אותו ישרדו וישגשגו בעוד שאלה שאינם מצליחים להסתגל או אינם מסתגלים מספיק מהר ייעלמו מן העולם. על מנת להצליח להשתנות, האסטרטג הראשי של אינטל, ג'ים הנריז (Henrys) הגדיר "תכונות דיגיטליות" שיעניקו יתרון תחרותי לחברות:

עולם חכם: חיזוק המצוינות התפעולית והגדלת ההכנסות באמצעות ניצול תובנות מורחבות. העולם נעשה חכם ומחובר – מערים חכמות עד רובוטים וקהילת המייקרים וכלה במכוניות ללא נהג. נתונים שנלכדו על-ידי עצמים חכמים אלה ישמשו לטיוב נכסים, לתחזוקה מונעת, לשליטה מרחוק ולרפואה מרחוק. טסלה (Tesla) היא דוגמה נוספת לכך: החברה, המוכרת בעיקר כחברה אמריקאית לייצור רכב ואחסון אנרגיה, מספקת את המרכיב העיקרי למכוניות שלה שהיא תוכנה המאפשרת לטסלה לעדכן מרחוק את צי המכוניות.

חברת מונעת-נתונים: לשנות את העסקים עם נתונים אמינים בזמן אמת. עסקים שנולדים כיום הם עסקים הבנויים סביב הדיגיטל. הם מפיקים מהנתונים תובנות המעניקות להם יתרון תחרותי. לדוגמה, מוצרים ושירותים מותאמים אישית המשנים את אופיים בהתאם להקשר, בטיחות ויעילות תפעוליות משופרות ומתן יכולת לעובדים לקבל החלטות מהירות יותר ב"נקודת הפעולה".

לפי דרישה: גמישות משופרת עם עלות נמוכה יותר של הטכנולוגיה התפעולית. הרבה חברות עוברות מעולם המתמקד במוצרים לעולם המספק מוצרים ושירותים לפי דרישה. היבט זה קשור למחשוב הענן המאפשר הרכבה לפי דרישה של שירותים, אספקתם והתרחבות לרמות חדשות של יעילות כלכלית. כלכלת השיתוף והגידול הבלתי פוסק בחברות כגון Airbnb, אובר וקיקסטרטר הן דוגמאות מפורסמות למגמה זו.

אמון: צמצום הסיכון העסקי והגנת ערך המותג. מקובל לומר על אמון "שזוכים בו טיפה אחר טיפה אך מאבדים אותו בדליים". עסקים דיגיטליים חייבים לעורר אמון בכדי להצליח מאחר ונאמנות הלקוחות נעלמת מיד עם התרחשות חוויה בלתי מספקת או לא נעימה עם המותג. מכאן הצורך "להגן, לזהות ולתקן" בזמן אמת.

חוויה מחוברת: להשיג לקוחות ולשמור עליהם באמצעות חוויה מחוברת מדהימה. עסקים דיגיטליים משיגים ביצועים טובים יותר כאשר הם מציעים רצף חוויות מבודל. עסקים צריכים להיות מוכנים ומצוידים ללוות את לקוחותיהם "במסעם", מה שמצריך הבנה מעמיקה של נקודות הקשר של הלקוח עם המותג.

עובדים חדשניים: שינוי אופיו של מקום העבודה יכול להצית את החדשנות ולעודד את התפוקה. יותר מתמיד, עסקים מנסים לבדל את עצמם זה מזה בעזרת חדשנות. המעסיקים שואפים לאפשר לעובדים להפיק את מרב היצירתיות עם רשתות גדולות וגישה לידע חבוי. במקביל משתנות גם ציפיות העובדים: גדל הביקוש לסביבות עבודה שאינן מוגבלות למיקום אחד. האופן שבו אנו משנים את העבודה והקישוריות המתמדת המתאפשרת על-ידי הטכנולוגיה מסירים את המחסומים שמנעו מאתנו לעבוד יחדיו ביעילות בסביבות ניידות ומבוזרות. כתוצאה מכך, עסקים צריכים לוודא שמקום העבודה שהם מציעים מאורגן בהתאם ומאפשר שיתוף פעולה, שהוא המרכיב ההכרחי לחדשנות.

יותר עסקים מבינים שאימוץ ה"דיגיטל" בכל היבטי העסק חשוב לשגשוג. הצפי הוא שמגמה זו תמשיך ב-2016.

startup PD

מחשבים עם חושים אנושיים

מגוון של התקנים עומד כיום לרשותנו, בין אם מדובר בסמרטפון, בטבלט או בשעון חכם. הודות לחדשנות המתמדת במזעור המוצרים, יכולות המחשוב מתרחבות ומגיעות לפרק היד ולראש ומשפרות את המציאות שאנו חווים: לפני שנים, עצם המחשבה על חבישת פריט טכנולוגי על הראש הייתה מעוררת צחוק, אך חידושים כגון מודול Curie™, מאפשרים לשעונים שלנו, לתכשיטים ולבגדים להפוך לחכמים. נוסיף לכך את השילוב של ראייה, צליל ומגע שיאפשרו עידן שבו האינטראקציה עם התקני מחשוב אישי תהיה יותר טבעית, נוחה, מותאמת אישית ו"אנושית".

דוגמה מצוינת לכך היא טכנולוגיית Intel® RealSense™ המפותחת באינטל חיפה, ולוקחת את המחשוב התפיסתי לרמה הבאה בכך שהיא מבינה את הקלט מהחיישנים ומשלבת חושים אנושיים כגון ראייה, שמע ומגע. הטכנולוגיה גם איפשר ליצרנים לפנות לתחומים המטרידים אותנו כגון אבטחה. לדוגמה, הפנים הם תו הזיהוי המיוחד היחיד שנדרש בכדי להיכנס למערכת ב-Windows 10 המצוידת בטכנולוגיית Intel RealSense. ובנוסף יש את ההתקדמות שהושגה בוויזואליזציה של התלת ממד ומציאות מדומה. קסדות ועזרי משחק כגון Oculus Rift משנים את עולם המשחקים ומציבים את אוהדי הספורט במרכז המשחק באמצעות חוויות חושיות אופפות, אינטראקטיביות ואינטנסיביות. לשם כך יש צורך בביצועי מחשוב טובים וחלקים.

כעת, כשהמחשוב חודר ליותר ויותר היבטים של חיינו, אנו נוטים להשתמש ביותר התקנים. מחקר של פייסבוק מהשנה שעברה חשף שיותר מ-40 אחוזים מהמשתמשים משתמשים במספר רב של התקנים. מגמה זו צפויה להמשיך בשנים הקרובות ככל שאנשים יבחרו בהתקנים ספציפיים לפעילויות ספציפיות. המשתמשים יכולים לחפש סרטוני וידיאו ולהזרים אותם בטבלט, להיכנס לחשבון הבנק בטלפון הנייד ולעבוד על המחשב האישי בהתאם להעדפותיהם, המונעות בעיקר על-ידי שני גורמים, נוחות והתאמה אישית. אנו מצפים להיות מסוגלים ליצור את סביבת המחשוב האישית שלנו.

נכון, אנחנו ממשיכים להשתמש במחשבים שולחניים במקום העבודה אבל במקביל אנו משתמשים במחשבי מחברת דקים כתער, במחשבי 2 ב-1 רבי עוצמה, ובמחשבים המצוידים בכל הדרוש שאנו לוקחים עמנו לכל מקום, שעונים חכמים ואטרקטיביים, מרכיבים שונים של בגדים חכמים ומכשיר משחק מהירים ביותר או מחשבי All-in-One בבתינו. קצב החדשנות אינו מאט וכיום אנו ניצבים מול שפע גדל והולך של התקנים. התקנים אלה אינם באים זה במקום זה אלא מוסיפים ערך זה לזה ומשתלבים בהצלחה בחיי היומיום של הצרכן.

ב-2016 נהיה עדים להמשך החדשנות ולמבחר עוד יותר גדול שיעמוד לרשותנו מבחינת תכנון, מראה וביצועים. התאמה אישית משמעותה "שההתקן יתאים לי" והטכנולוגיה תאפשר לנו למצוא יותר בקלות מהו הדבר שנכון בשבילנו.

לא מאמינים? הנה כמה מספרים ועובדות מהשטח:

  • לפני עשר שנים לא הייתה הרבה טכנולוגיה בעולמנו. 70% מהאנשים המשתמשים במחשבים היו מארה"ב. רוב האנשים התחברו לאינטרנט בדרך אחת בלבד – המחשב השולחני.
  • פייסבוק ו-GfK מצאו ש-40% מהבוגרים המקוונים משתמשים במספר רב של התקנים. בבריטניה, יותר מ-60% של הבוגרים המקוונים משתמשים בשני התקנים לפחות מדי יום וקרוב ל-25% משתמשים בשלושה התקנים.
  • חברת גרטנר אומרת שב-2016 יהיו בשימוש בעולם 6.4 מיליארד דברים מחוברים, גידול של 30% לעומת 2015. מספר זה יגיע ל-20.8 מיליארד עד 2020. ב-2016 יתחברו 5.5 מיליון דברים מדי יום.
    חברת גרטנר צופה עוד שעד סוף 2016 יותר מ-2.5 מיליארד התקנים בעולם יהיו לבישים, טבלטים, סמרטפונים או מחשבים שולחניים.

לימודים 3.0

startup PD

יש מורים "המניעים" את התלמידים בכך שהם מסבירים להם שציונים נמוכים יובילו אותם לקריירות בעלות שכר נמוך. סוג הטיעונים הזה היה אפקטיבי אולי בעבר אבל כיום הוא מאבד את כוח השכנוע שלו ככל שמשרות שירות עם משכורות נמוכות עוברות אוטומציה ובעתיד יתבצעו על-ידי רובוטים. משמעות הדבר שיש לגשת באופן שונה לעידוד תלמידים ללמוד בבית הספר. אחרי הכל, כמה מחקרים מראים שלמוטיבציה יש השפעה משמעותית על הלמידה וההתנהגות של התלמידים כמו גם על קצב הלמידה.

לטכנולוגיה תפקיד חיוני במרחב זה. נמצא שמורים המצוידים בעזרי למידה עכשוויים ובשיטות הערכה חדשות השיגו התקדמות מהירה יותר ומוטיבציה חזקה יותר אצל תלמידיהם.

מה זה אומר מבחינת הכיתות בבתי הספר? ראשית, אינטל מאמינה שלמידה המשולבת במשחקים צריכה להיות נפוצה יותר. ספרי הלימוד המסורתיים יהפכו בהדרגה לרעיון משעשע שבו התלמידים הם היוצרים והמחדשים ולא מאזינים פסיביים. משחקים מעודדים תלמידים לאינטראקציה שונה זה עם זה, משפרים את יכולת פתרון הבעיות ומתרגלים את הכישורים הרכים שיהיו קריטיים בעבורם במקום העבודה. בנוסף, הם מאפשרים לתלמידים לעקוב בעצמם אחר ההתקדמות שלהם ולקבל תגמול בצורת נקודות או מעבר לרמה הבאה.

משחקים הם גורם מניע חזק וזו הסיבה לחשיבות הרבה של אנליטיקה של נתונים עבור תלמידים ומורים כאחד. היא מאפשרת למורה לפקח מרחוק על מה שתלמידיו עושים ולעקוב אחר הגישה האישית של כל אחד מהם ללמידה. אנליטיקה מאפשרת למורים לעורר יותר עניין, לעקוב אחר ההתקדמות של התלמיד ולתעד את רמות העניין שלו. המורה גם יכול למפות את התחומים שבהם התלמיד צריך להתמקד ולקבוע האם הוא או היא משיגים את התוצאות המצופות מהם. שאילת מושג מעולם המשחקים – תגמול על השגת תוצאה – תאפשר להכניס מרכיב משחקי ללמידה ולהתבסס כגישה הלימודית בכיתות של 2016 ובעתיד הרחוק יותר.

תובנות בזמן אמת מאפשרות למורים להיכנס לפעולה מיד כאשר המוטיבציה פוחתת. טכנולוגיית RealSense של אינטל ופתרונות החינוך של אינטל מספקים לתלמידים משוב ישיר ומבטלים את הצורך באינטראקציה ישירה עם המורה. צמצום לחצי הסמכות הנוצרים בסיטואציה קבוצתית או באינטראקציה עם מורה יאפשר לתלמידים ללמוד בקצב שמתאים להם. בנוסף, שבבי המחשבים ממשיכים להתמזער במקביל לצבירת עוצמה וירידת מחיר. כתוצאה מכך, תלמידים לא ילמדו עם ספרי לימוד בלבד אלא בשימוש ישיר בטכנולוגיה. Genuino 101 של אינטל הוא דוגמה לכך: הוא מבוסס על מודול Curie ומציע דרך זולה לשלב את ה"מייקינג" בחינוך ולהקנות לתלמידים כישורים בסיסיים של תכנות ותכנון אלקטרוני ומכני. לסיום, הדפסת תלת-ממד מחוללת שינויים בכיתות הלימוד: היא משנה את תפיסת היצירתיות של התלמיד מאחר ותלמידים יכולים להדפיס ולהפיח חיים בקונספט שפיתחו. אנו מצפים שטרנספורמציה זו תמשיך בשנה הבאה ומעבר לה.

החינוך הנעזר בטכנולוגיה ימשיך ויתפתח. ב-2016 נראה שיטות הוראה חדשה בכיתות שיהיו יותר מהנות ויתמכו במורים ובתלמידים כאחד.

קרדיט תמונה: new year 2016 via shutterstock

גיא גרימלנד

גיא גרימלנד הוא דובר אינטל בישראל.

הגב

3 תגובות על "רשמו בפניכם: אלו 3 המהפכות הטכנולוגיות שצפויות ב-2016"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
גלעד
Guest

רשמתי בפני

אא
Guest

אינטל אינטל אינטל ? עוד משהו בכתבה חוץ מאינטל ?

arik100
Guest

ענן – לא יהיה ענן אמיתי בישראל כל עוד התמסורות יהיו תחת מונופול בזק והוט.
מתי כבר נוכל לקבל קצבי העלאה נורמליים וFFTH?
#מדינת עולם שלישית

wpDiscuz

תגיות לכתבה: