3 סיפורים מכעיסים של עובדי הייטק שנאלצו לתבוע את חברות הביטוח

רוב עובדי ענף ההייטק מחזיקים בפוליסת אובדן כושר עבודה, ואף בתנאים מיטיבים, אך ברוב המקרים כשמשהו קורה נתקלים המבוטחים באטימות מול חברות הביטוח ופונים לגורמים מומחים לעזרה. אלה הסיפורים האופטימיים של 3 מעובדי הענף שיחד השיגו את מה שמגיע להם, ומדובר במיליוני שקלים

 krisanapong detraphiphat/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: krisanapong detraphiphat/ Getty Images Israel

מאת עו"ד דרור וידוצ'ינסקי, מומחה לתביעות אובדן כושר עבודה בענף ההייטק ותביעות נזיקין מורכבות

כמעט כל עובדי ההייטק בישראל מחזיקים בפוליסת ביטוח לאובדן כושר עבודה, אך רבים לא יודעים כי הסימפטומים, הכאבים וההגבלות הרפואיות השונות מהם הם סובלים עשויים לזכות אותם בפיצוי כספי גבוה בגין אובדן כושר עבודה מלא או חלקי, קבוע או זמני.

אובדן כושר עבודה הוא כיסוי ביטוחי למקרה בו המבוטח איבד את כושרו להשתכר והוכח כי נפגעה יכולתו לפרנס את עצמו או את משפחתו בשל פגיעה או מחלה. במקרה זה חברת הביטוח אמורה לשלם סכום שנקבע בתנאי הפוליסה, ועל פי רוב מדובר בכיסוי ביטוחי דרך קרן הפנסיה (פנסיית נכות), במסגרת ביטוח המנהלים או פוליסה שנרכשה באופן נפרד לשם כך. בנוסף, כל עובד בישראל מבוטח דרך הביטוח הלאומי למקרה של נכות בשל פגיעה בכושר העבודה גם שלא במסגרת העבודה.

כאמור, לרוב עובדי ענף הייטק קיים כיסוי ביטוחי לאובדן כושר עבודה, ואף בתנאים מיטיבים ובסכום פיצוי גבוה במיוחד. מטרתה העיקרית של הפוליסה הזו היא הורדת הלחץ הכלכלי מהעובד כדי לאפשר לו לנוח ולהחלים על מנת לשוב איתן לעבודתו, אך לרוב חברות הביטוח מקשות מאוד על מגישי התביעות למצות את זכויותיהם בעת משבר או צרה, כנראה בשל היקף ההתחייבות הכספית המוטל עליהן ובשל הסתייגותן ממתן הכרה במצב המקנה זכאות לאובדן כושר עבודה.

ולמרות זאת עדיף לא להגיע למצב רפואי חמור ובמקרים של מצוקה רפואית או נפשית לגשת להיבדק. מקרים רבים היו יכולים להימנע על ידי בדיקה רפואית בזמן הנכון או אימוץ המלצות רפואיות, כגון מנוחה והפחתת העומס ועצימות העבודה.

אנחנו יודעים שבענף ההייטק קשה למלא אחר הוראות כאלה, ואכן בכל שנה אלפי אנשים בישראל מוכרים כנפגעי אובדן כושר עבודה. שלושה עובדי הייטק הסכימו לחלוק את המקרים שהם חוו ואת מה שנאלצו לעבור מול חברות הביטוח. שמותיהם שונו לשם שמירה על פרטיותם, ועדויותיהם מהוות דוגמה לתביעות ביטוח אובדן כושר העבודה בענף.

1. שברה את ידה הימנית ופוצתה בסכום של 850,000 שקלים

מיכל (שם בדוי) עובדת מעל 15 שנים באותו בית תוכנה. "אהבתי את העבודה, היא נתנה לי סיפוק אדיר וחוויות הצלחה רבות מאוד", היא מספרת, "יום עבודה שגרתי כלל נסיעה ברכב מאזור השרון לתל אביב, ישיבת צוות קצרה, עבודה שוטפת של כמה שעות מול מחשב בריכוז רב וכמובן פעולות הקלדה ושימוש רב בעכבר". מיכל מספרת עוד כי במסגרת העבודה היא נסעה הרבה לחו"ל והשתתפה באופן קבוע בישיבות ודיונים בארץ ובעולם.

 Andrew Brookes/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Andrew Brookes/ Getty Images Israel

"באחד מימי העבודה במשרד, בעודי יוצאת מהמטבחון עם כוס קפה ביד, מעדתי", היא מוסיפה, "מדובר היה בסוג הנפילות בהן הסביבה עוצרת את נשימתה. מיד ניגשו לעזור לי לקום, אולם ברגע שנגעו בידי הימנית הכאב האדיר אותת לי שמדובר במשהו חריג".

בצילום שעשתה גילתה מיכל כי היא שברה את עצם הזרוע של ידה הימנית. "נדרשתי לניתוח שחזור ולתקופת שיקום ארוכה, מגבילה וכואבת שכללה נטילת תרופות, טיפולי פיזיותרפיה והרכבת סד. אך גם בתום תקופת ההחלמה, התקשיתי מאוד בביצוע פעולות פשוטות כמו חיתוך עם סכין, קיפול כביסה ואפילו  קשירת שרוכים.

"עם החזרה לעבודה מצאתי את עצמי מוגבלת בפעילותי השוטפת", היא מוסיפה, "כתיבה, הקלדה והקשה על העכבר הסבו לי כאב אדיר, שבגללו לא הצלחתי להתרכז אפילו לפרקי זמן קצרים, מה שפגע מאוד בתפוקות שיכולתי לספק. לאחר מספר חודשים כואבים וקשים, בהם ניסיתי לשוב לשגרת החיים והעבודה בעזרת משככי כאבים וטיפולים אלטרנטיביים, הרגשתי שאיני מסוגלת יותר".

בשלב זה פנתה מיכל לחברת הביטוח שלה בבקשה שתכיר בה כסובלת מאובדן כושר עבודה חלקי. "למרות העובדה שחברת הביטוח ליוותה אותי בכל תקופת הניתוח והטיפולים בפיצוי כספי, ואף הכירה באי יכולתי לעבוד משך חצי שנה בה הייתי בשיקום, הפעם היא דחתה את התביעה שלי בטענה כי אני מסוגלת לשוב לעבודתי.

"חשתי אובדת עצות", משתפת מיכל, "בהמלצת חבר מהעבודה פניתי למשרד עורכי דין, שהפנה אותי לקבלת הערכה מקצועית של מומחה תעסוקתי. האחרון קבע כי בעקבות הפגיעה אני אכן מוגבלת בביצוע עבודות הכוללות כתיבה הקלדה או ביצוע מאמץ מלא בידי הימנית. בזכות חוות הדעת הזו, ולאור תנאי הפוליסה שכללו הגדרה עיסוקית של אובדן כושר עבודה ופיצוי גם למקרה של אובדן כושר עבודה חלקי, משרד עורכי הדין הגיש בשמי תביעה כנגד חברת הביטוח".

אך גם כאן לא נגמרו המאמצים והטרטור. "תחילה, ניסתה חברת הביטוח לטעון כי בשל העובדה שאני יכולה לחזור לעבודה היא פטורה מתשלום הפיצוי, אולם עורכי הדין טענו כי על פי תנאי הפוליסה ובשל העובדה כי איני מסוגלת לעשות שימוש שוטף במקלדת ועכבר וכן בשל העובדה כי הכאבים פוגעים ביכולת הריכוז, הרי שאני זכאית לפיצוי, ואפילו ללא קיזוז תשלומים מביטוח לאומי".

בעקבות התביעה מיכל קיבלה מחברת הביטוח פיצוי בסכום חד פעמי של 850,000 שקלים.

2. פריצת דיסק הובילה לפיצוי כולל בגובה 950,500 שקלים

ערן (שם בדוי) עובד כבר 20 שנה כמהנדס תוכנה בחברה בינלאומית גדולה. הוא מספר שבשלוש השנים שחלפו מאז שחגג 40 התחיל לסבול מכאבים חוזרים ונשנים בגב התחתון. "בהתחלה לא ייחסתי לכך חשיבות רבה ואף ניסיתי להתעלם מהכאבים", הוא אומר, "כשהמצב החמיר ניגשתי ליועצי כושר לקבלת תרגילים להפגת הכאב ולחיזוק השרירים, למומחי יציבה ואף בסדרת טיפולי דיקור סיני כנגד הכאב".

למרות כל אלה, הכאב של ערן החמיר, והוא פנה לרופא מומחה ששלח אותו לבדיקת MRI. ממצאי הבדיקה העידו כי הוא סובל מבלטי דיסק ומפרצות דיסק בחוליות הגב. "אני – שרגיל ליום עבודה של ישיבה ממושכת מול מחשב, נסיעות ארוכות בכל הארץ, ניהול צוות עובדים גדול וטיסות רבות בכל שנה – מצאתי את עצמי משותק מכאבים ולא מצליח לעבוד".

 baona/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: baona/ Getty Images Israel

בהתחלה ניצל ערן את כל ימי המחלה והחופש שצבר לאורך השנים ורק אז החליט לפנות לחברת הביטוח שלו. "תחילה החברה פיצתה אותי לאותה תקופה קצרה בה הייתי מרותק למיטה בשל הכאב", הוא משתף, "אך בהמשך היא הודיעה לי כי מבחינתה אין כל מניעה שאשוב לעבודה מלאה, למרות המגבלות הרפואיות שהטיל עלי הרופא. פניתי שוב לחברת הביטוח ולאחר סירוב נוסף ועיקש לתשלום פיצויים במסגרת פוליסה שעליה אני משלם כבר עשרות שנים, פניתי למשרד עורכי דין. המשרד הגיש בשמי תביעה כספית בטענה כי בהתאם לתנאי הפוליסה איבדתי את כושר עבודתי, וצירף חוות דעת רפואית תעסוקתית שהסבירה כי איני מסוגל עוד לעמוד בדרישות התפקיד בשל מגבלה רפואית".

חברת הביטוח, שככל הנראה הבינה את הסיכון הכרוך בניהול התיק בבית המשפט, הסכימה לפנות להליך גישור ובמסגרתו שולם לערן פיצוי חד פעמי בסך 287,000 שקלים וכן פיצוי כספי חודשי בגובה 11,000 למשך חמש שנים. בתום פרק הזמן הזה תיבחן בשנית שאלת אובדן כושר העבודה שלו.

"הפיצויים האלה היו ממש נדרשים עבורי, אך ההישג החשוב ביותר מבחינתי היה הסיכום שהתשלום יימשך גם אם אחזור בשלב כלשהו לעבודה מלאה במהלך חמש השנים הקרובות", אומר ערן.

3. דלקת חריפה בפרקי הידיים הובילה לפיצוי בסך 1,865,000 שקלים

יובל (שם בדוי) שימש סמנכ"ל פיתוח בחברת סטארטאפ המפתחת פתרונות טכנולוגים לעולם הפיננסי. "עבודתי כללה פעילות אינטנסיבית רבה, הן בפן הפיזי והן בפן הרגשי", הוא אומר, "במשך שנים נדרשתי לנסיעות רבות לחו"ל, ניהול צוות עובדים, עבודת פיתוח שכללה שעות רבות של ישיבה מול מחשב ועמידה בלחץ נפשי גדול, בשל הצורך לעמוד בלוחות זמנים צפופים ביותר".

על אף שאהב את התפקיד החל לסבול מכאבים בפרקי הידיים. תחילה היה מדובר בכאבים זמניים ורגעיים בעת תנועות מסוימות עם הידיים, אך עם הזמן ובהדרגה אלה התפתחו לכאבים מתמשכים וכרוניים. "בחודשים הראשונים, בעצת רופא, התחלתי להסתובב עם סד על פרקי הידיים כדי להפחית את הכאבים והעומס על שורש כף היד", מספר יובל, "משהתגברו הכאבים, נשלחתי בעצת אורתופד מומחה לשורש כף היד לקבלת טיפול תרופתי, מספר זריקות וסדרת טיפולי פיזיותרפיה. לצערי, לאחר שכשלו ניסיונות הטיפול השונים והכאבים רק החמירו, צמצמתי את שעות המשרה עד שנאלצתי בשל עוצמת הכאב להפסיק את עבודתי לגמרי".

 PeopleImage/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: PeopleImage/ Getty Images Israel

יובל פנה לחברת הביטוח בתביעה כספית לתגמולי אובדן כושר עבודה, וזו דחתה את התביעה בטענה כי הוא יכול לשמש בתפקיד ניהולי אחר ולעסוק במגוון עיסוקים אחרים ההולמים את השכלתו או ניסיונו המקצועי. "החלטתי להיעזר במשרד עורכי דין, שטען במסגרת ההליך המשפטי כי הפוליסה שרכשתי מכסה את תפקידי הספציפי כסמנכ"ל פיתוח וכי איני יכול להמשיך לעסוק בו עוד, ועל כן אין כל הצדקה לסירובה להכיר במגבלה שלי כאובדן כושר עבודה מלא".

בתום ההליכים נאותה חברת הביטוח, שהבינה את הסיכון שבניהול הליך משפטי מלא, לשלם פיצוי חד פעמי של 360,000 שקלים ותשלום חודשי של 4,800 שקל עד גיל הפרישה לפנסיה. "חשוב מכך, ההסדר שהושג מאפשר לי להשתכר בעתיד כל סכום שהוא, מבלי שהדבר ישפיע על הפיצוי החודשי המוסכם", מוסיף יובל.

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ רפואי ו/ או יעוץ משפטי ו/או יעוץ מכל סוג שהוא המלצה או חוות דעת. המידע המוצג הוא לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

הכתבה בחסות דרור וידוצ'ינסקי עורכי דין

משנת 1994 מייצג משרד דרור וידוצ'ינסקי עורכי דין מאות תיקים משפטיים של נפגעי כושר עבודה, רבים מהם בתחום ההי-טק. אנו נלווה אותך עד לקבלת הפיצוי הכספי המגיע לך וזאת בסיוע מומחים בעלי שם ובהם: רופאים, אקטוארים, מומחים למחלות מקצוע, בטיחות ולסביבות עבודה הערוכים לתת שירות בבית המשפט ומחוצה לו. משרדנו מתמחה גם בתחומים הבאים: רשלנות רפואית, ביטוחי חיים ומשכנתאות, תביעות נזיקין, ביטוחי סיעוד ובריאות. לפרטים נוספים, לחצו כאן.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: