3 סיקרטים שגיקים לא ירצו להפסיד

הרבה לפני שהפכה להיות ה-מקום להשמצות, לכלוכים ותמונות חצי פורנוגרפיות, היתה אפליקציית סיקרט, הסוד של תעשיית ההיי-טק. עם מאמצים לא קטנים, הצלחנו למצוא כמה סיקרטים, שבזכות המדיום, מביאים לכם מידע מקצועי וטיפים שאולי לא היה נגיש אחרת.

geekret

 

נדמה שהכל כבר נאמר על אפליקציית Secret, המאפשרת לכל משתמש לשתף בצורה אנונימית למדי סודות ומחשבות שלא היה יכול לעשות בצורה אחרת. האפליקציה, עליה כתבנו לראשונה כבר לפני כחצי שנה, החלה את דרכה כתא הוידוי של הוואלי והפכה באיחור אופנתי לטרנד בסיליקון ואדי של רמת החייל בואכה הרצליה. בשבועות האחרונים יצאה האפליקציה בישראל מחברות ההיי-טק, החממות, הסטארטאפים והקרנות והגיעה אל הקהל הרחב. בזמן שעוד ועוד ועוד אנשים מגלים את התופעה, נדמה שרמת הלכלוך והזוהמה שתמצאו בה רק עולה. ובכל זאת, מעטה האנונימיות מאפשר גם אינטראקציות ופתיחות שלא היו יכולות להתרחש בעולם האמיתי או בפייסבוק. אנחנו היינו רוצים דווקא לשים את הדגש על סיקרטים, שאולי לא זכו להכי הרבה לבבות לייקים, אבל הם מכילים תובנות, שיחות מעניינות, או כל תוכן שיכול לעניין מי שבתעשייה.

גיגי לוי חושף את הלו"ז, כמה הוא משקיע בחברה, וכמה, לדעתו, צריך להרוויח יזם בשלב הסיד

כמו לא מעט דמויות מוכרות, גם גיגי לוי מככב בסיקרט משלו. לוי, בכיר באמדוקס ומנכ"ל 888 לשעבר ומשקיע בהווה, מוכר כמי שהשקיע במהלך השנים בעשרות חברות סטארטאפ. הסיקרט מעלה את השאלה הפשוטה, "מה אתם חושבים על גיגי לוי?".

Secret_Gigi

באפן מפתיע, המגיב הראשון, בניגוד לכל המהות המקורית של סיקרט, יוצא ממעטה האנונימיות ומזדהה כרון גורה. מנהל מרכז הפיתוח והחדשנות של ebay בתל אביב. גורה מפליג בשבחו של לוי ואומר "אם יש לך מספיק מזל לקבל מימון שלו, או אפילו עצה, הרווחת". כאשר מגיבים נוספים מתחילים לטעון שהם ה"רון גורה" האמיתי, מוכיח רון גורה האמיתי את זהותו על ידי ציוץ בטוויטר "שק כסף סגול", כשהוא רומז על האווטאר שקיבל בדיון הספציפי הזה (בסיקרט כל משתמש זוכר לאווטאר שונה בכל דיון). תגובות נוספות רבות מחזקות את תגובתו של גורה וכוללות מחמאות כמו "אחד האנשים המקצועיים ביותר בתעשייה", "חותך עניינים", "חד ובעל ניסיון רלוונטי", כולל ממגיבים שטוענים שהשקיע בחברה שלהם ואף מגיב שטוען שהוא השקיע בעבר יחד עם לוי.

קוף כתום, שטוען שלוי הוא אחד מהאנג'לים שלו, טוען שלוי "מאוד חד, עוזר במיקוד ובעיקר הוא חיובי ותומך". למרות זאת, טוען הקוף הכתום, "בכל הנוגע לפתיחת דלתות הוא לא תורם במיוחד". מגיבים נוספים מאירים צד אחר, שלטענתם, מאפיין את לוי וטוענים שלא תמיד הוא נחמד, והוא יכול להיות די נבזי בישיבות.

הדיון מקבל תפנית מעניינת, כאשר כדור פוטבול כתום, מזדהה כגיגי לוי בכבודו ובעצמו. לוי לוקח את חילופי הדברים בצורה ספורטיבית ומתחיל להגיב עניינית. למגיבים שטענו שהוא לא נחמד, טוען לוי להגנתו ש"כשאתה פוגש חברות כל היום, לפעמים, יש דברים שמעצבנים ואני נהיה פחות נחמד". "בנוסף", טוען לוי, "להגיד כל היום לא – גם לא עוזר לזה". והוא מסיים בכך שאם הוא לא נחמד, זה לעולם לא בכוונה.

גם לגבי הטענה של פתיחת הדלתות, מודה לוי שלא תמיד הוא יכול לעזור בזה, אבל לפחות הוא מנסה. מגיב אחר, מנצל את ההזדמנות ושואל מדוע העוזרת האישית של לוי אף פעם לא קובעת לו פגישה, למרות שלוי כן מעוניין בכך. בתגובה, שופך גיגי לוי קצת אור על סדר היום העמוס לעייפה שלו: לטענתו, הוא מקבל מדי יום בממוצע 7 הצעות שונות לסטארטאפים (במייל, בטלפון, בפייסבוק ובלינקדאין) כשלאחר הסינונים במייל, הוא פוגש בממוצע 1.5 ביום. אם מוסיפים על זה את הפגישות עם היזמים, עם חברות שנמצאות כבר בפורטפוליו ההשקעה שלו, ישיבות דירקטוריון, ופעילות התנדבותית והרצאות, לא נותר לו יותר מדי זמן פנוי.

לוי שואל את המגיבים האם הם היו רוצים שגם הוא ינהג כמו משקיעים אחרים וינהל שיחות סקייפ קצובות ל-15 דקות? התגובה הכנה הזו זכתה להרבה מאוד תגובות חיוביות ומחזקות שהודו לו על הזמן והתגובה. כשאחד המגיבים מאיץ בו, כדי שיפגוש אותו ויחזה בסטארטאפ המבריק שלו, מעניק לו לוי טיפ ומציע לו לשלוח למייל את המצגת עם דגש על הצוות והשוק, בלי ציטוטים ממחקרים לא קשורים וכו.

הדיון נעשה אפילו עוד יותר מרתק, כשבתשובה לשאלה לגבי גובה ההשקעות שלו וגובה המשכורות הראויות לדעתו ליזמים בשלב הסיד, עונה לוי כי הוא משקיע בממוצע בחברה כ-100 אלף דולר, אם כי יש לו גם השקעות ל 200 אלף דולר. לעיתים, הוא משקיע 50 אלף דולר, כאשר הוא מאמין ביזמים, אבל לא ממש בטוח לגבי המוצר או התחום.

לגבי המשכורות – הוא לא ממש זוכר מקרים בהם היו לו חילוקי דעות עם יזמים לגבי גובה המשכורת. בממוצע, הוא חושב שהמשכורות שהם מושכים היא בין 15 אלף ש"ח ל-20 אלף ש"ח. לעיתים, הוא אפילו זוכר שהאיץ ביזמים עם ילדים לקבל יותר, מכיוון שבשלב הזה אסור למייסדים לצפות לחיי יוקרה, אבל גם לא לחסל לעצמם את כל החסכונות. בנוסף, התייחס לוי גם יותר בפירוט לאיך הוא שופט סטארטאפ להשקעה, ולשאלה אתית שהוצגה לו. אבל את זה תקראו כבר בשרשור עצמו.

לסיום, זכה גיגי לוי בהרבה שבחים והרבה מאוד נקודות והראה לכולם איך עם ראש פתוח וכנות אפשר להפוך אפילו מקום רווי טראשינג ולכלוכים כמו סיקרט לכלי נפלא לתקשורת ללא מתווכים בתוך הקהילה.

אז האם אפשר לגייס מ-Andreessen Horowitz בלי לעבור לוואלי?

קרן Andreessen Horowitz היא אחת מהקרנות הנחשבות והנחשקות ביותר בארה"ב. בין החברות שבהן השקיעה הקרן ועשו אקזיט או הנפיקו ניתן למנות את גרופון, אינסטגרם, סקייפ, זינגה ו-Oculus Rift. בנוסף, מושקעת הקרן כרגע בחברות כמו Airbnb, Lytro, Foursquare ו-Jawbone (יצרנית UP).

אחד הסיקרטים מעלה שאלה – האם ניתן לגייס כספים מהקרן, אבל להשאר בארץ?

Secret-a16z

רוב התשובות שניתנו על ידי המשתמשים השונים הצביעו כי התשובה לשאלה היא שלילית. אולם, מן התשובות גם עלה שמו של בועז חלמיש, בכיר לשעבר ב-VMware, מרקורי ו-HP, אשר על פי המגיבים משמש כסוג של איש קשר של של הקרן בישראל שעושה סקאוטינג על סטארטאפים ישראליים מבטיחים. ובכל זאת, על פי המגיבים ודוגמה שניתנה בשרשור, אם תרצו לגייס מ-a16z כסף, תצטרכו להעביר לפחות את המכירות והשיווק לארצות הברית, את הפיתוח כנראה תוכלו להמשיך מישראל.

גיקטיים. ממוסחרים או מקצועיים?

הסיקרט האחרון הפעם נוגע בנו. כן, גם אנחנו זכינו לסיקרט בעל פוטנציאל טראשינג לא קטן. "לכל חברה יש אינטרסים: מהי מפת האינטרסים של הבלוג גיקטיים?" שואל/ת השואל/ת.

Secret_Geektime

 

מצד אחד, מתייצבים המקטרגים עם תשובות כמו "פרסום", "לקדם את החברות בפורטפוליו של The Time (החממה בה משקיע אילן שילוח, שמשקיע גם בגיקטיים, י.א.)", "הם ממוסחרים שזה מחריד" (גם אנחנו אוהבים אותך, ציפור ירוקה) ו"קידום סטארטאפים וחברים. די ברור" מוסיף בציניות ספל קפה טורקיז.

מולם, עולים מגיבים אחרים, שלהם דעות קצת שונות. שקע ירוק למשל חושב שגיקטיים עד עכשיו עזרו ללא מעט סטארטאפים, בלי לקדם אג'נדה של מישהו אחד. לטעמו, גיקטיים פשוט אוהבים סקופים ומכוונים בכלל לחו"ל.

כוכב כחול (אין קשר לחיל האוויר) מציין שיש לגיקטיים אחלה אתר שמביא "חדשות ודברים מעניינים". לפתע, מצטרפת לשרשור העורך שלנו בתור מפרשית אדומה, להלן "הי חברים, יניב מגיקטיים פה. תרגישו חופשי לשאול ואשמח לענות". ואכן, מרגע שיניב מזדהה, המגיבים הסודיים מתחילים לשאול וגם לבקר.

למה שיניתם את השם מניוזגיק לגיקטיים, שואל מאוורר ירוק, ופלדמן משיב שהסיבה נובעת מבעיה עם הדומיין בזמן הקמת האתר, כמו גם הרצון להדגיש שבגיקטיים יש יותר מחדשות בלבד. "בלי שום קשר לעובדה שהצטרפת ל-The Time?" מקשה המאוורר. פלדמן מודה, שאכן יש קשר ואף מספר שכאשר הוא תכנן להחליף את השם, אילן שילוח היה מי שהגה את השם החדש.

ציפור ירוקה מעלה טענה לא פשוטה: "אתם פוסלים טורים עם תוכן מדהים שמועבר אליכם רק בגלל שלא מוכנים לשלם לכם על הפרסום". פלדמן מסביר שלמערכת יש כל מיני שיקולים לוותר על תוכן מסויים. "באופן כללי הייתה ונשארה לנו האג'נדה של לעזור לקהילה וסטארטאפים אבל בסוף היום אנחנו חברה שיש לה עובדים שצריכים לקבל משכורת".

כוכב שבתאי טורקיז מנצל את השרשור כדי להעלות סוגייה אחרת שמטרידה אותו: "הכנס שלכם מגניב. הוא מרכז הרבה גורמים בתעשיה מקומית מאוד חשובה ומצאתם לכם מקום ויכולת באמת… לכנס את כולם. הזדמנות אדירה לאסוף את אומת הסטארט אפים, היזמים שמניעים בזיעה (קרה מאוד) את החדשנות. ואז ראינו את המחיר". פלדמן מסביר בתגובה שלארגן כנס בסדר גודל כזה עולה כסף. הוא מסביר שהם עושים כמיטב יכולתם, כדי שהעלות לא תיפול על יזמים צעירים ואף מגייסים נותני חסות, כדי שיסבסדו את הכרטיסים הללו.

נתקלתם בסיקרטים מעניינים שיכולים לתרום גם לקהל הרחב מעבר לסתם הוצאת קיטור וטראשינג? שתפו אותם איתנו כאן או במייל ואנחנו נשמח לשתף אותם עם הקהילה.

 

 

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

1 תגובה על "3 סיקרטים שגיקים לא ירצו להפסיד"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
נס
Guest

לגבי משכורת יזמים
א. 15000 כפול 12 = 180000 אחרי משכורת לשתי יזמים לשנה הלך המאה אלף דולר שהוא השקיע ומה אם שאר הדברים כמו עובדים או חס ושלום משרד, סרברים ועוד… – נראה לי לא רציני

wpDiscuz

תגיות לכתבה: