מחכים לרובוטים ועובדים מעט: אנשי הייטק חוזים איך תיראה העבודה בהייטק ב-2070

"הרובוטים יהיו משרתים שלנו ואנחנו נעסוק בניהול ופיקוח"; " מקלדת ועכבר יהיו מוצגים ארכיאולוגיים"; "אם יהיו משרדים, הם יהיו בחלל, מתחת למים או על ספינות אוויר" – 401 אנשי ונשות הייטק השתתפו במחקר של חברת see.V וענו על השאלה איך תיראה סביבת העבודה בשנת 2070? ספוילר: במזרח ובמערב ישלטו תאגידים אך עדיין נשתמש בתן ביס

 Image Source/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Image Source/ Getty Images Israel

כבר כמה שנים אנחנו עדים לשינויים מהותיים בעולם התעסוקה: לא חייבים להגיע למשרד כדי לעבוד, עבודה אחת שנשארים בה עד הפנסיה היא כבר כבר מחזה נדיר, שלא נדבר על גיוס עובדים באמצעות מודעות. אין ספק שעל השינויים המשמעותיים האלה אחראית בעיקר הטכנולוגיה, אך גם הדורות הצעירים יותר שנכנסו לשוק העבודה ויודעים להשתמש בה בחוכמה וביעילות, עשו את שלהם והשפיעו על היומיום של כולנו.

אך הטכנולוגיה רק הולכת ומשתכללת, וברור שלפנינו עוד שינויים רבים. אם רק לפני כעשור, המובייל אפשר לנו להיות זמינים מכל מקום, כיום הרובוטים ותחומי ה-AI ולמידת מכונה כבר מאיימים להחליף את בני האדם במגוון רחב של משרות, וברוב ענפי המשק מגיבים לרובוטים בחשש גדול. אך מה חושבים על זה אנשי ההייטק, אלה שעמלו ופיתחו את אותה טכנולוגיה שתאפשר, או אולי תכריח אותם, להם להישאר בבית? ואיך תיראה סביבת העבודה שלנו בעוד קצת יותר מ-50 שנה מהיום?

מחקר חדש עשוי לתת לנו הצצה לסביבת העבודה ב-2070 – כפי שרואים אותה אנשי ההייטק. במחקר שנערך על ידי חברת see.V השתתפו 283 גברים ו-118 נשים, אשר ענו על שאלה פתוחה אחת: איך תיראה סביבת העבודה בשנת 2070? ממצאי המחקר מבוססים על ניתוח איכותני של תשובותיהם. כל נושא שחזר בתשובות משתתפי המחקר מופה ועבר ניתוח לפי פרמטרים רלוונטיים (כמו אופטימיות/פסימיות). הממצאים מציגים תחזיות מגוונות ולעיתים משעשעות של העובדים והעובדות בהייטק בנוגע לעתיד סביבת העבודה בהייטק: השילוב המתקרב בין בינה מלאכותית לעובדים בשר ודם, המשרד הביתי שהולך וצובר תאוצה, שכפולים דיגיטליים, רובוטים אמפתיים ועוד. אז איך אנשי הטכנולוגיה חושבים שנעבוד בעוד 50 שנה? התוצאות לפניכם.

1. רובוטים, שיבואו כבר

92% – מקבלים בהשלמה ואף בברכה את כניסת "העובדים החדשים" לשוק העבודה

35% – בעתיד לא נצטרך יותר לכתוב קוד

כולם כבר יודעים שהרובוטים באים, אך ברוב הענפים על העובדה הזו מנשבת רוח של אימה קיומית: מי יהיה הראשון לאבד את מקום עבודתו לרובוט יעיל ותכליתי, שיעשה הכול מהר יותר, טוב יותר ובלי הפרעות רקע אנושיות כמו עייפות, מצב רוח, רגשות והטיות למיניהן? מתברר שכל זה מתנדף מהר כאשר שואלים את מי שאמונים על פיתוח של טכנולוגיות חדישות. 92% מתוך אלה שהתייחסו בתשובותיהם לרובוטים, בינה מלאכותית או סייבורגים מקבלים בהשלמה, ואף בברכה, את כניסתם של הרובוטים לשוק העבודה, גם כשברור כי הרובוטים עלולים לתפוס את מקומם. למשל, 35% מאמינים שמפתחים לא יעסקו יותר בכתיבת קוד ושהכל יעבור ל-AI, ובכל זאת רבים מהמפתחים מקבלים בברכה את השינוי הצפוי. ויש לכך סיבה טובה.

מקור: see.V

על פי התמונה העולה מהתשובות, הרובוטים יבצעו את העבודות המשמימות ולבני האדם תישאר עבודה של ניהול ופיקוח. הרובוטים יגשימו את הרעיונות היצירתיים שלנו, ולנו יתפנה זמן להנאות החיים. "לכל אחד מאיתנו יהיה שכפול רובוטי שיעבוד במשרד, והאני האמיתי יוכל לטייל בעולם ולחוות דברים", כתבה מפתחת Full Stack שהשתתפה במחקר.

יתרה מכך, לפי התשובות הרובוטים ישמשו אותנו הן במשרד והן מחוצה לו. הם יתפקדו כ"משרתים" מושלמים שיודעים לזהות ולדייק את הצרכים שלנו, יידעו בדיוק מתי אנו זקוקים לכוס קפה ובאיזו טמפרטורה אנחנו אוהבים את הקפה שלנו; הם יתפקדו כשפים שבונים תפריט מזון אישי וכמאמני כושר. "האבסורד הוא שהרובוטים יהיו אנושיים כלפינו", כתבה מפתחת Backend.

משתתף אחר כתב: "בעוד 50 שנה רק 10% מהאנושות תעבוד וגם הם יעבדו יום בשבוע. העבודה העיקרית תהיה פיקוח על מכונות, רובוטים ותוכנות שיבצעו את רוב התפקידים הרלוונטיים (כולל פיתוח ותחזוקה של רובוטים). הסיבה שעדיין יצטרכו מוח אנושי בקצה השרשרת היא להבטיח שהרובוטים לא יחליטו לעשות לנו אסימוב או טרמינטור. שאר האנושות תעסוק בפיתוח עצמי, כושר וחשמול של מרכזי העונג במוח שלהם. אני כנראה כבר אהיה בפנסיה".

אך יש גם מי שסבור שלא הרבה ישתנה בחוויית העבודה, וגם עם הרובוטים נמשיך להיכשל במציאת איזון בית-עבודה. "הרובוט יתפתח אבולוציונית ויהפוך למפתח Full Stack", כתב מפתח Backend, "בני אדם יתפקדו כמנהלים ששואפים לאיזון בית-עבודה מושלם אבל תמיד נכשלים, ואז הילדים שלהם משתמשים בסירי, שבינתיים התבגרה והפכה לפסיכולוגית קלינית". ויש גם כאלה שמציירים תמונה קודרת: 8% מהמשיבים חוזים מציאות שבה הרובוטים מגרשים את כולנו לבית אבות, ובלי עבודה אנו מאבדים את משמעות החיים.

אך באופן כללי אנשי ונשות ההייטק נוטים לאופטימיות ביחס לסביבת העבודה בהייטק בשנת 2070: הם לא חשים מאוימים מההתפתחויות הטכנולוגיות, ואף מאמינים כי ברוב המקרים הן צפויות לשנות את חיינו לטובה. ועם זאת, נשים גילו יותר אופטימיות לעומת הגברים – 39% לעומת 27%, בהתאמה, אך מעל כולם מובילים מפתחי Backend, ש-42% מהם הראו אופטימיות בתשובותיהם.

2. משרד? אפשר גם לעבוד מהחלל

45% – כשנעבוד, נעבוד מהבית או מרחוק

רבים מאנשי ונשות הטכנולוגיה סבורים שכאשר נעבוד, לא נעבוד במשרד אלא בבית או במקומות אחרים. למשל, 45% מהמשיבים מאמינים שבעתיד העבודה תתבצע בעיקר מהבית או מרחוק, בסביבת עבודה וירטואלית ובאמצעות משקפי VR או AR, וחלקם אף הזכירו מכשור שימיר את גלי האלפא מהמוח. ובווירטואליה כמו בווירטואליה – הכל פתוח ואנחנו נוכל לעבוד פיזית מכל מקום: מהבית, מהמיטה, בחללי עבודה משותפים או על הירח, ואף נוכל לעצב את סביבת העבודה שלנו כיד הדמיון.

"העובדה שכל כך הרבה אנשים כתבו לנו שבעתיד נעבוד מהבית היא לא מפתיעה", אומרת מרב לייפר, מנכ"לית see.V, "זאת מגמה דומיננטית כבר היום, שאף משפיעה על שיקולי המועמדים בבחירת מקום העבודה. לפני כשנתיים ערכנו סקר ושאלנו אנשי הייטק מה הדבר הכי חשוב להם במקום העבודה. 59% ענו שהם היו רוצים לעבוד מהבית חלק מהשבוע, ושהדבר יכול להיות גורם משמעותי בבחירת מקום העבודה הבא שלהם".

אוקי, אז עבודה מרחוק היא לא עניין כזה עתידני, אבל איך בדיוק תיראה סביבת העבודה הרחוקה שלנו? לפי אנשי ונשות הטכנולוגיה, המשרד הווירטואלי מקבל תיאורים מרקיעי שחקים. למשל, מהנדס תוכנה אחד כתב בתשובה שלו: "שוכבים עם לפטופ על ענן בשמיים, קולטים wi-fi בשם God". באופן דומה, גם סביבת העבודה הווירטואלית מעוצבת כיד הדמיון הטובה: הנוף הניבט מחלונות המשרד הווירטואלי יכול להשתנות מדי יום, ופגישות יכולות להתקיים בחוף בתאילנד או בפסגת האוורסט. יחד עם זאת, חלק מהתשובות מתארות העבודה מהבית כהכרח: "שנת 2070 – הפתרון לבעיית צפיפות האוכלוסין הוא להשאיר את האנשים בבית", כותבת מפתחת Full Stack.

אז אמנם בעוד 50 שנה רבים ימהרו לוותר על המשרד ולעבוד מהבית, אך חלק מהנשאלים מתקשים להיפרד מטובות ההנאה של העבודה במשרדי הייטק: מה יהיה על חדרי הכושר, המשחקים, האוכל וכל דברי השפע האחרים שמציע משרד ההייטק המודרני כחלק מהחיזור אחר העובדים? הפתרון של המשיבים הוא: מעסיקים יציעו חבילות לשדרוג המשרד הביתי שיכללו אקווריום, ספא, כיסא חכם, מדפסות מזון ועוד. לפיהם, גם לפיקוח מרחוק של המעביד נמצא הפתרון: "צ'יפ שסופר את השניות שבהן בהיתי ברשת החברתית ומנכה לי אותן מהמשכורת" (אשת הייטק).

"באופן אישי, אני לא מאמינה שהמשרדים ייעלמו מן העולם", אומרת לייפר, "לעבודה מהבית יש יתרונות, אבל היא גם יוצרת מצב של חוסר גבולות בין בית לעבודה. אני מאמינה שהפתרון יהיה משרדים משותפים שכונתיים, שיעבדו על בסיס מקום פנוי וכל אחד ואחת יגיעו עם לפטופ. מהבחינה הזאת, אני מניחה שאני הולכת יותר עם המשתתפים בסקר שכן התייחסו בתשובתם למשרדים פיזיים עתידיים, והיו להם כמה רעיונות מעניינים".

3. לקחת צוללת למשרד

28% – משרדי העתיד ימוקמו באתרים אקזוטיים: בספינות אוויר, על הירח, במעמקי האוקיינוס

המשיבים תיארו את סביבת העבודה בהייטק בשנת 2070 (הפיזית ולא הווירטואלית) כשונה באופן רדיקלי מזו המוכרת לנו כיום.

מיקום: אזורי המחיה יצטמצמו וכדור הארץ ייחרב ברובו, ולכן אם בכלל יהיו משרדים בשנת 2070 הם ימוקמו על הירח, במאדים, באיים מלאכותיים באוקיינוס או במתקני ענק מתחת למים. אחרים מתארים משרדים שממוקמים בבניינים שמשלבים מגורים ועבודה, או במדינות וערים שהן בעצם קמפוס של חברות או תאגידי ענק. "תאגידי הענק יהפכו למדינות לאום, המזרח יהיה שייך לעליבאבא והמערב לאמזון", כתב מנהל בהייטק.

חומרי בנייה: המשרדים עצמם ייבנו מחומרים מתכלים וממוחזרים, או אפילו יודפסו במדפסת תלת ממד וניתן יהיה להעביר אותם ממקום למקום כמו לגו.

תחבורה לעבודה: תשובות רבות תיארו רכבים אוטונומיים מסוגים שונים, שמשנעים עובדים למשרדים בכל מקום על פני כדור הארץ או בגלקסיה: שאטלים לירח, מוניות חכמות, רכבים מעופפים, והכי חשוב – הרוב צופים שיהיו הרבה פחות תאונות.

עיצוב: רבים ציינו עיצוב משרדי שמשלב מסכי ענק, חדרים מחליפי נוף וטפטים מונפשים במקום חלונות. אחד מאנשי ההייטק אף טען שהמשרד העתידני יכלול "מקלחת אשר מורידה מהעובד את הנשורת הגרעינית ששוררת בחוץ".

ריהוט ומחשוב: מקלדת ועכבר יהפכו למוצגים ארכיאולוגיים, וכל עובדי ישב על כיסא חכם שמתאים את עצמו למבנה הגוף.

ולמי יהיו שייכים המשרדים? אנשי ונשות טכנולוגיה מייחסים כוח גדל והולך לחברות ולתאגידי ענק. "אנשים ייוולדו, יחיו וימותו בשייכות לאותו תאגיד שיהיה סוג של הגדרה אנושית חדשה ללאום", כותב איש הייטק. בחלק מהתרחישים, החברות ידעו עלינו הכל כי מחשבים יהפכו לחלק מגוף האדם, ומקום העבודה יספק מענה לכל הצרכים שלנו כדי שנוכל לעבוד מסביב לשעון. "זה מעיד לא פחות על ההווה מאשר על העתיד", מוסיפה לייפר, "אנו חיים בתקופה בה יש מודעות גדלה והולכת לכוח העצום שיש לחברות הענק והשפעתן על החיים של כולנו. השנה התפוצצה פרשת קיימברידג' אנליטיקה ונכנסו תקנות ה-GDPR, וכשזה ההווה נראה כי העתיד שמציינים אנשי הטכנולוגיה נראה אפילו יותר קרוב מ-2070".

4. ומה שלא ישתנה לעולם

חלק מהמשתתפים התייחסו בתשובותיהם לדברים שלא ישתנו לעולם, גם בשנת 2070:

– לא תהיה לנו רכבת קלה בתל אביב

– נמשיך לקבל במתנה עציצים בט"ו בשבט

– נקפיד על Happy Hour

– נהנה מכרטיסי "תן ביס"

– עשירים ועניים זה לנצח


Geektime Insider שם את חברות הטכנולוגיה במרכז. בעמוד של כל חברה תוכלו להיחשף לאחורי הקלעים: להתרשם מהמשרדים, לצפות בראיונות וידאו, לקרוא על החברה, על העובדים ועל החוויות שלהם ביומיום ורק אז להחליט אם מדובר במקום שתרצו לעבוד בו.

רונה חזקיה

עורכת וכותבת על כל תחום חוץ מכדורגל. מנהלת מערכת יחסים אובססיבית עם השפה העברית ובטוחה שדווקא הכי מצחיק זה להגיד בטטה. כתבת מגזין ומנהלת התוכן המסחרי של גיקטיים

הגב

5 תגובות על "מחכים לרובוטים ועובדים מעט: אנשי הייטק חוזים איך תיראה העבודה בהייטק ב-2070"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אין נביא
Guest

גייק טיים בעוד 50 שנה "שטויות שאנשים אמרו בכתבות שלנו"

דניאל
Guest

דיון נחמד אבל לא כ"כ מחובר למציאות של העתיד , כנראה בגלל שהשתתפו בו רק אנשי הייטק , המדע בועט קדימה בתחומים שישנו את המושג "הגדרה" של משהו …

מירן
Guest

חח זה נכון כולנו כבר נהיה בפנסיה עד שזה יקרה. אבל נחמד לחשוב על הנכדים שלי עובדים במציאות וירטואלית או במשרדים במאדים

גם אני מחבק רובוטים סדרתי
Guest
גם אני מחבק רובוטים סדרתי

די קולע בול בעיני – עובדים מהבית, רכב אוטונומי, פגישות וירטואליות, התאגידים הגדולים בתור אדוני המידע של מחר – הכינו את ילדיכם

עובד מהבית
Guest

זה כבר קורה. עזבתי שני מקומות עבודה, כי לא התאים לי לחיות במשרד.
עכשיו אני עובד בסטארטאפ אבל מהבית, מגיע רק יום בשבוע לפגישות
הגיע הזמן שחברות הייטק יפנימו שיש לנו חיים

wpDiscuz

תגיות לכתבה: