גיוסים בימי קורונה: סיכום החצי הראשון של 2020 בעולם הסטארטאפים הישראלי

האם וכיצד השפיעה הקורונה על עולם הסטארטאפים הישראלי – והאם הוא השפיע על כולם באותה מידה? האם חלק הרוויחו בזמן שחלק הפסידו מהתפרצות המגפה העולמית?

אחרי ש-2019 היתה שנת שיא בגיוסי הון ואקזיטים בעולם ההייטק הישראלי, הגיעה 2020 ואיתה המגפה העולמית שהשפיעה על כל תחומי החיים שלנו. אבל מה לגבי האקוסיסטם המקומי? אילו סקטורים צמחו למרות המצב? האם היו חברות שהצליחו להרוויח מהמצב? סיכום המחצית הראשונה של 2020 על ידי מחלקת המחקר של גיקטיים מעלה מספר נתונים מעניינים.

יותר כסף לפחות חברות

במחצית הראשונה של 2020 הושקעו בסטארטאפים ישראליים יותר מ-3.83 מיליארד דולר. אומנם מדובר בירידה של 21% בהשוואה למחצית השנה השנייה של 2019, אך בהשוואה לתקופות דומות בשנים קודמות נרשמת עלייה של 7.5% לעומת מחצית השנה הראשונה של 2019 ועלייה של 13.3% לעומת המחצית הראשונה של 2018.

ככלל, ניתן לראות כי בשלוש השנים האחרונות, מחצית השנה השנייה הציגה סך השקעות גבוהה יותר מהראשונה.

בבואנו לבחון את מספר סבבי ההשקעה, התמונה מקבלת גוונים קצת יותר קודרים. במחצית השנה הראשונה רק 174 חברות גייסו כסף, על פני 179 סבבי גיוס. מדובר בירידה של 33% לעומת 2019, בה ראינו 171 סבבים ברבעון הראשון לבדו.

בחלוקה על פי שלב הגיוס, ראינו ירידה של 12.5% במספר סבבי הגיוס של חברות בשלבי הצמיחה לעומת התקופה המקבילה ב-2019. על אף הירידה במס' הסבבים, החברות האלו גייסו 2.08 מיליארד דולר לעומת 1.74 מיליארד אשתקד. מדובר בעלייה של כמעט 20% לעומת השנה החולפת ושל 25% לעומת שנת 2018.

עם זאת, חברות בשלבים המוקדמים גייסו 1.75 מיליארד דולר במחצית הראשונה של העשור החדש. מדובר בירידה קלה של 4% לעומת מחצית השנה הראשונה של 2019, בה גייסו חברות אלו 1.83 מיליארד דולר. מבחינת מספר הסבבים, ראו החברות הללו ירידה משמעותית של 64% ברבעון הראשון לעומת הרבעון הראשון של שנת 2019. אומנם ברבעון השני נרשמה עלייה של 16% בהשוואה למקבילו, אך בסך הכל נרשמה ירידה כוללת של 37% במספר סבבי הגיוס. בסך הכל, 144 סבבי גיוס נרשמו במחצית הראשונה של השנה לעומת 228 אשתקד.

8 חברות גייסו לבד 1.4 מיליארד דולר

אחד הביטויים לדהירה קדימה של האקוסיסטם המקומי הוא ה"מגה-גיוסים", אותם גיוסי ענק בגובה 100 מיליון דולר ומעלה של חברות בשלבי צמיחה שונים.

במחצית הראשונה של שנת 2019, 5 חברות גייסו מגה-סבבים בשווי מצטבר של 900 מיליון דולר. במחצית הראשונה של שנת 2020, 8 חברות גייסו מגה-סבבים, בהן גויסו 1.4 מיליארד דולרים. מדובר בעלייה של יותר מ-50% בשווי הסבבים לעומת המחצית הראשונה אשתקד וב-82% מסך שווי מגה הסבבים בכל שנת 2018.

ראוי לציין כי במחצית הראשונה של שנת 2019, שווי המגה-סבבים היווה 35% מסך הגיוסים הכללי ואילו השנה הוא היווה 37%, כך שניתן להסיק כי אין אלו המגה-סבבים אשר גורמים לסך הגיוסים לזנק או לייצר מצג שווא. נתון נוסף התומך בכך הוא סך ה"מגה-סיבוב" הממוצע, אשר ירד מ-180 מיליון דולר במחצית הראשונה אשתקד ל-176 מיליון במחצית האחרונה.

ירידה בפינטק, עלייה במובייל

באופן לא מפתיע בהתחשב באופי התקופה, חברות המציעות פתרונות אינטרנט ומובייל לקחו נתח גדול מסך הגיוסים. חברות אלו גייסו סכום כולל של 1.3 מיליארד דולר, המהווה 34% מסך הגיוסים במחצית הראשונה של השנה, ורק 300 מיליון דולר פחות מסך כלל גיוסיהן אשתקד. תחום נוסף אשר נוגס נתח גדול יותר השנה הוא תחום התוכנה, אשר גרף כמעט חמישית מסך הגיוסים או 712 מיליון דולר. על אף שנתחן בגיוסים הוא 5% בלבד, חברות המציעות פתרונות טכנולוגיה ירוקה (Cleantech) גייסו 204 מיליון דולר. מדובר בעלייה של 17% לעומת כל שנת 2019 ועלייה של 69% לעומת 2018, בה גויסו 121 מיליון דולרים בלבד. סקטור הפינטק הישראלי, אשר חווה פריחה אשתקד והיה אחראי על כרבע מסך הגיוסים, הצטמצם נכון לשלב זה של השנה ואחראי רק על 10% מסך הגיוסים עד כה. תחום מדעי החיים, אשר היה ניתן לקוות כי יציג חדשנות ישראלית בעת בה העולם זקוק לה כל כך, המשיך במגמה של השנים האחרונות ונכון לכעת, ממשיך למשוך פחות משאבים.

עברנו את פרעה, נעבור גם את המחצית השנייה של 2020?

בתקופה בה קורים שינויים כה רבים בפרקי זמן כה קצרים, קשה עוד יותר לחזות מה יוליד המחר (והרבעון הבא). אומנם מספר החברות הצעירות המקבלות מימון בשלבים קריטיים דעך, אך חברות רבות עדיין זוכות להזדמנויות בתקופה זו. בנוסף, החברות הגדלות זוכות לאמון המשקיעים ומושכות סכומי כסף מכובדים. היכן שהקורונה פוגעת, היא גם מייצרת הזדמנות ובשוק שלנו, שם המשחק הוא חדשנות. אומנם נראה חברות נפגעות מהמשבר, אך אם בסיסו של שוק הסטארטאפים הישראלים עדיין מציב את החדשנות והקדמה לפניו, אנו נראה גם חברות צומחות איתו וממנו. אם ישנה מסקנה אחת שניתן לכתוב בקול רם, היא שהפאניקה המאפיינת תחומים רבים מחיינו כעת טרם הגיעה לשוק הסטארטאפים הישראלי.

Geektime Code

ירדן הלחמי

Ce n'est pas un Geek

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: