תשכחו מ-ICO, כי 2019 תהיה שנת ה-STO

אחרי תרמיות ובעיות קשות, ה-ICO נמצא בבעיה רצינית, אבל יש פתרון. הכירו את ה-STO, כי זו עומדת להיות שנה שבה תשמעו עליו הרבה

תמונה: Pexels

מאת: און יבין

2017 הייתה שנת ה-ICO (הצעת מטבע ראשונית – Initial Coin Offering). ב-2018 עשינו כולנו חשבון נפש: אחרי הרבה יותר מדי תרמיות שזכו לחשיפה עצומה ופרויקטים שלא סיפקו את הסחורה, המשקיעים הפכו לזהירים והרגולטורים התחילו לדאוג. עכשיו עושה רושם שב-2019 הסיפור יהיה שונה לגמרי: עם רגולציה משמעותית והאופציה של הנפקות של סקיוריטי טוקנס – או בקיצור STO (ראשי תיבות של Security Token Offering) – יהיה קשה מאוד להוציא לפועל מעשי מרמה.

מה ההבדל בין ICO לבין STO?

המונח ICO אולי לא מוכר לכלל הציבור, אבל כל מי שמתעניין מעט במטבעות המבוזרים ובכלכלת הקריפטו כבר נתקל בו מן הסתם. ה-ICO החל לצבור תאוצה ב-2016, בשנה שלאחר מכן הפך למרכזי ובולט – וב-2018 סבל מיחסי ציבור זוועתיים עד כדי כך שכבר הופיעו מאמרים שניבאו את תום עידן הצעות המטבע הראשוניות.
ה-STO, חשוב להדגיש, הוא לא רק מיתוג מחדש של ה-ICO אלא הרבה מעבר לכך. ההבדל העיקרי הוא ש-ICO מתייחס לגיוס הון באמצעות כל סוג שהוא של מטבע מבוזר, ואילו STO מבוסס על מכירת מטבע בעל ערך ממשי – וכדי להבין עד כמה ההבחנה הזו קריטית כדאי להתעמק מעט בגורמים שהובילו לנפילת ה-ICO.

עליית המטבעות בעלי הערך הממשי – הסקיוריטי טוקנס

נכון לתחילת 2019 עדיין יש יותר ICOs מאשר STOs – אבל ככל שיותר אנשים מודאגים מהסוגיות השונות סביב הצעות המטבע הראשוניות שבמרכזן Utility Token, כך גובר העניין בסקיוריטי טוקנס, כלומר המטבעות המאובטחים או המטבעות שמספקים ביטחון מלא למשקיעים.
אחת ההשוואות הנפוצות בעולם הקריפטו היא לימי המערב הפרוע – מצד אחד מדובר בתקופה שהתאפיינה בהיעדר חוקים, בכך שכל אדם היה צריך לדאוג לעצמו וגם בנוכלים שניסו לנצל תמימות של אחרים. מצד שני היו בקהילת הקריפטו לא מעט חברים שניסו ככל יכולתם להילחם בתרמיות ולסלק אותן מהעולם של המטבעות המבוזרים, ועם הזמן גם ממשלות החלו להבין שיש צורך ברגולציה גם בטריטוריה החדשה.
הסוגיה המהותית ביותר היא האם המטבעות המבוזרים שמוצעים במסגרת ICO יכולים להיחשב כבעלי ערך ובעצם כניירות ערך – בדומה למניות שנמכרות לציבור בהנפקה בשוק ההון. היזמים התייחסו למטבעות שהציעו תמורת מימון הפרויקטים שלהם כאל Utility Token, מטבע שיש לו ערך אך ורק בתוך האקו סיסטם של הפרויקט הספציפי שלהם, ואילו בעולם ה”אמיתי” אין לו שום משמעות. לעומת זאת, המשקיעים במיזמים הנ”ל ציפו לקבל תמורה להשקעה גם מחוץ לאקו סיסטם של הפרויקט הספציפי שבו השקיעו – הציפייה הייתה שאם הפרויקט יצליח, תהיה עלייה בביקוש למטבע שנוצר במסגרתו ועבור המימון שלו, והם יוכלו, אם ירצו, למכור את המטבע שרכשו בשלב הראשוני ברווח נאה.
במצב שבו למטבע יש ערך “אמיתי”, הוא שקול לנייר ערך מבחינת הרגולטורים וגם על-פי החוקים השונים – דבר שעלול ליצור בעיה לחברות הבלוקצ’יין בשלב הפוסט-ICO עקב אי עמידה בכל התקנות הרלוונטיות ודרישות הרגולציה. כדי לא להסתבך, בפרויקטים רבים בחרו היזמים מראש להגדיר את הטוקנים כניירות ערך ודאגו לוודא שהם מצייתים לכל כללי הרגולציה. במקביל ישנה מגמה – שכאמור החלה ב-2018 וצפויה להפוך למשמעותית יותר ב-2019 – של הצעת נכסים ממשיים תמורת ההשתתפות במימון הפרויקטים במקום ה-Utility Token.

מה כדאי לבחון ב-2019?

תמונה: Pixabay

אם ה-STO אכן יהפוך לדומיננטי יותר ב-2019, ההשפעה המשמעותית ביותר תהיה על הגופים המוסדיים – הבנקים והממשלות, שיגלו נכונות גבוהה יותר לאמץ את כלכלת הקריפטו ואת טכנולוגיית הבלוקצ’יין. מצד אחד מדובר בבשורה טובה, אבל מצד שני זוהי גם התנפצות החלום הביזור – כך שצפויה גם התנגדות, בעיקר מצד הקריפטו-אנרכיסטים.

לצד ה-STO נראה השנה גם עלייה בהיקף סחר החליפין של הסקיוריטי טוקנס. ישנן זירות מסחר שכבר פעילות ואחרות צפויות להיות מושקות בהמשך 2019. בחלק מהמקרים מדובר על בורסות קיימות, למשל זו של מלטה שפועלת כדי להוסיף פלטפורמת מסחר לניירות הערך של עולם הקריפטו, ובמקרים אחרים אלו הן פלטפורמות חדשות לגמרי שנוצרו או נוצרות במיוחד כדי לאפשר מסחר בנכסים ומטבעות מבוזרים.
גם ב-2019 משקיעים פוטנציאליים יצטרכו להיות זהירים ולבצע בדיקות נאותות כדי לא ליפול על תרמיות. כמובן שלא כל פרויקט שמכריז על עצמו כ-STO ומצהיר שהוא עומד בכל דרישות הרגולציה, הוא אכן כזה. בדומה להשקעה ב-ICO, יש לבחון את הניסיון של הצוות שמאחורי הפרויקט ובאופן כללי להתעמק בהצעה כדי שאפשר יהיה להעריך את סיכויי ההצלחה של המיזם – אי אפשר סתם לעבור על רשימה של STO, לבחור פרויקט שנשמע מעניין ולהעביר אליו את הכסף שלנו.
למי שמחפש משקיעים כדאי לדעת שהציפיות שלהם גבוהות יותר בהשוואה לשנים קודמות. בעלי הון פזיזים שקיוו להתעשר במהירות והתפתו להבטחות שלא הייתה להם שום אחיזה במציאות כבר לא נמצאים בעולם הקריפטו – מן הסתם הם נמשכים כעת לתרמיות בתחומים אחרים. המשקיעים שנשארו הם אלה שמתייחסים ברצינות לכסף שלהם, ואם אתם רוצים שהם ישקיעו דווקא ב-STO שלכם מבין כל האפשרויות, כדאי שתכינו טיעונים משכנעים באמת. המינימום הוא MVP (כלומר מוצר בר קיימא מינימלי – Minimum Viable Product), מסמך לבן מנוסח בקפידה ומלוטש היטב ואתר מרשים. בנוסף נדרשת הבנה ברורה של דרישות השוק הנוכחיות – בקיצור, כבר אי אפשר לצאת לדרך רק עם חלומות גדולים ורעיונות מעורפלים.

האם זהו אכן תום עידן ה-ICO?

הנפקות שמבוססות על סקיוריטי טוקנס הן לא תחליף להצעות מטבע ראשוניות. בעולם הקריפטו יש עדיין מקום נרחב גם ל-Utility Tokens, וסביר להניח שנראה עוד פרויקטים רבים שמנסים לגייס מימון בדרך זו (אם כי ייתכן שהם יעדיפו שם אחר, שכן ל-ICO יש תדמית שלילית).
קהילת הקריפטו נמצאת עדיין בשלב הילדות. אפשר לראות ב-STO סממן של גיל ההתבגרות, אבל הגדילה לא תיגמר כאן. עכשיו אנחנו מגדירים את 2019 כשנת ה-STO ובעוד שנה ייתכן שנכריז על 2020 כשנת המשהו שעדיין אי אפשר אפילו לדמיין. בכל מקרה מרגש מאוד להיות חלק מתעשייה חדשה, חדשנית, עתירת דמיון וכזו שמתעצבת ומתגבשת כל הזמן – ואנחנו כבר לא יכולים לחכות כדי לגלות מה השלב הבא בהתפתחות שלה.

הכותב הינו מייסד ומנכ”ל חברת Cointelligence המספקת שירותי מידע וניתוח שוק לכלכלת הקריפטו

און יבין

און יבין הוא מייסד ומנכ"ל חברת Cointelligence המספקת שירותי מידע וניתוח שוק לכלכלת הקריפטו

הגב

24 תגובות על "תשכחו מ-ICO, כי 2019 תהיה שנת ה-STO"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
שמח לעזור
Guest

סקיוריטי טוקנס כשמם כן הוא, סקיוריטי. תוצר של רגולציה קיימת. כל עוד הרגולטור לא מאפשר הנפקה של סקיוריטי על גבי הבלוקצ׳יין, לא תהיה הנפקה (חוקית) של סקיוריטי על גבי הבלוקצ׳יין.

On Yavin
Member

אני לא רואה שום בעיה להנפקה חוקית של סקיוריטי לפני שהרגולטר “מאפשר” את זה כי אם הולכים לפי חוקי ה securities הקיימים אין שום בעיה להנפיק security token על הבלוקציין. הסייג היחיד מבחינתי זה מסחר שלגביו כן דרוש שינוי רגולטורי ספציפי.

אייל
Guest

אז אם פרצו לי לארנק ולקחו לי את הטוקנים אז יהיה אפשר לקבל אותם בחזרה?

אופיר ורדי
Guest

מאמר מצויין שמבהיר בשפה מובנת את הנושא

pery mimon
Guest

מאמר חופר שנכתב על ידי מכונה של מאמרים

שיר
Guest

למה להגיב בבריונות? אם חופר, אל תקרא. מכונה של מאמרים? נשמע לי דווקא נחמד – Practice makes perfect.

On Yavin
Member

המאמר נכתב על ידי ולא על ידי מכונה של מאמרים. רוצה לספר לנו איזה ניסיון מקצועי יש לך בבלוקציין או בקריפטו שמאפשר לך להעביר ביקורת על מאמר כזה או אחר?

רוני
Guest

מגיב חופר ולא קשור שכנראה שמשעמם לו בעבודה.

אייל
Guest
מסכים, לא מכיל שום דעה אישית, אפרופו אותה אני יגיד … אז בא SEC אמר שמעו אתם אלה מקויינבייס, אתם מבינים בדברי הקריפטו האלה שם למטה, קחו לכם לנהל את כל הסיפור הזה למה בשבילנו זה כאב ראש נמציא לזה שם STO, אז רק תחברו את הסיב האופטי שלכם אל ה PRISM שלנו ותעשו הכל מסודר עם ספרים כמו פייסבוק וטוויטר רק שנדע למי יש מה ואם הם אזרחי ארה״ב, אריק שמידט יושב אצלינו בבורד הסייבר הוא יגיד לנו שמה שאתם עושים זה בסדר ויאללה סלמאט, ועכשיו כל התעשייה חזק ב STO כי ריכוזי זה מגניב זה סדר ושליטה וגוגל… Read more »
Yossi Konijn
Guest

המציאות תמיד מורכבת ממאמר פשוט. כמישהו שמלווה היום ארבע חברות שעוברות תהליך STO, אני יכול להגיד שצריך לדעת מה עושים לפני שקופצים למים ועושים טעויות שבטווח הארוך יעלו מיליונים. STO זה העתיד, אבל ההווה עדיין כאן ותקופת המעבר היא מאתגרת.

On Yavin
Member

תודה על תגובתך. מסכים בהחלט. תרגיש חופשי להציע ללקוחות שלך להוסיף את עצמם לרשימת ה – STOs שלנו כאן: https://www.cointelligence.com/content/publish-ico/ – אנחנו לא גובים תשלום :)

אני
Guest

עדיין לא הבנתי מה זה sto ומה ההבדל בינו לבין ico
מי קובע מה הערך של הטוקן? איך הוא “מספק ביטחון מלא למשקיעים”?
כל כך הרבה מילים ולא הסברתם את הדברים הבסיסיים ביותר
קשקשת במיטבה

שמואל א
Guest

מסכים עם כל מילה שכתבת

On Yavin
Member

ראה תגובה לעיל. אשמח אם תספר לנו איזה ניסיון בבלוקציין או קריפטו יש לך שמקנה לך את הידע כדי להעביר ביקורת על הכתבה שלי?

On Yavin
Member
הערך של הטוקן נקבע בהתאם לפרוייקט, מטרותיו, הצעותיו למשקיעים וכמובן היצע וביקוש ועוד שיקולים רבים נוספים. בגדול אפשר לומר שהערך של טוקן במקרה של STO יכול להיות גבוה בהרבה מהערך של טוקן במקרה של ICO מכיוון שהמשקיעים יכולים לקבל טוקן שמגובה במניות של החברה או בנכסים פיזיים אמיתיים אחרים כמו נדלן לדוגמא. אם תרצה לקרוא עוד על Security Tokens תוכל למצוא הרבה מידע במדריך הזה שפרסמנו: https://www.cointelligence.com/content/security-token-offering-sto-how-to/ – ולהבא רצוי של תתקוף משהו שאתה לא מבין בו מספיק אלא עדיף לשאול וללמוד מאשר לצאת בהצהרות חסרות טעם וביסוס. המאמר הזה לא נועד ללמד בהרחבה של Security Tokens אלא נועד להסביר… Read more »
אייל
Guest

מה שהכותב מתכוון להגיד, זה שהאכיפה היא משחק שלוקח תפקיד ב STO וכן יש על מי להסתמך ברגע של רמאות והטעיית הציבור מה שהוא לא אומר זה שזה לא כ״כ בלוקצ׳יין בעצם זה רישום רגיל ולא מסעיר במיוחד

דני
Guest

בדיחה – תמיד הנוכלים יימצאו דרך לעשות כסף על-ידי שינוי של מונחים ויצירת מלל רב על דברים שאין לנו מושג לגביהם. רמאים, מספיק עם זה כבר!

On Yavin
Member

תעשיית הקריפטו אכן סבלה מרמאויות רבות וזאת אחת הסיבות שהחלטנו לפרסם על scams שמצאנו במהלך שנת 2018 אבל לצאת בהצהרה כזאת שקובעת שכולם רמאים ואולי גם התכוונת לזה שאני אחד מהם זו חוצפה ואולי גם בר תביעה. להכליל תעשייה שלמה בגלל מעשים של קבוצת אנשים רמאיים זה לא הגיוני. להזכירך בכל תעשייה יש נוכלים לצערי.

חיים יבין
Guest

“אולי גם בר תביעה” – סיבה מספיק טובה למה לא להתקרב לחברה שלך.

אייל
Guest

אם sirin ו stox לא היו ברשימה אז הרשימה שלך לא נחשבת

נועם
Guest

תודה רבה על ההסבר. אין ספק ששינוי הכיוון נשמע חיובי מאוד ויכול לפתור הרבה בעיות, אבל כרגיל נצטרך לחכות ולראות מה יקרה בפועל. רק הזמן יעיד!

On Yavin
Member

תודה שקראת את המאמר והגבת!

Tal Bernstein
Guest

תודה על המאמר.
לא היה לי ברור מהמאמר מהו באמת STO וכיצד ההיתכנות שלו אפשרית כאשר לחברה שמגייסת ICO בדר”כ בתחילת דרכה, אין לה נכסים ממשים והבטחות למניות מחייבות חוזה אל מול כל קונה .
כדי שנוכל לדבר קונקרטית אשמח שתענה לשאלה הבאה:
מה דעתך על SIRIN וכיצד הם היו יכולים לבצע STO במקום ה ICO?

On Yavin
Guest

תודה שקראת. בגדול כל חברה יכולה לגייס באמצעות STO בגלל שזה מאד דומה לגיוס של כסף בתמורה לאקוויטי. בדרך כלל הטוקנים שמונפקים למשקיעים מייצגים מניות או שווי של מניות והמשקיעים אמורים להנות מעליית הערך של ה”מניות” שלהם בחברה. לגבי SIRIN כן הם יכולים לבצע STO עכשיו ובכל שלב יותר מאוחר אם יחליטו לעשות זאת, אלא אם יש מניעה חוקית כלשהיא שאני לא מודע אליה (לא עיינתי במסמכים המשפטיים של החברה).

wpDiscuz

תגיות לכתבה: