עליית כוחם של הסמארטפונים [סיכום שנה]

במהלך השנה האחרונה עולם הסלולר התקדם פלאים, חווה תהפוכות, והעלה את חלקם של המכשירים הסלולריים בשגרה היומית שלנו.

במהלך השבוע הקרוב נעלה סדרת כתבות שתסכם את השנה החולפת בתחומים שונים בעולם הטכנולוגי ומנגד תדון בתחזיות הנוגעות לשנה הבאה. פוסט ראשון בסדרה.

שנת 2011 בעולם הטכנולוגיה היתה עונה של חידושים רבים, שנה בה צפינו בהשקות חדשות והתקדמות טכנולוגית. אחד התחומים שהשתנה כמעט לבלי היכר הוא עולם הסלולר. מבחינות רבות, בישראל ובעולם בכלל, שנת 2011 היא שנת הסמארטפון. במהלך השנה האחרונה עולם המובייל עבר מספר תהפוכות, שינויים וחידושים, שגרמו לרבים לשדרג דווקא השנה את הסלולרי שלהם, ולרבים אחרים לחלום על הסמארטפון הבא שלהם.

החברות הדומיננטיות

במהלך השנה האחרונה היינו עדים להכרזות רבות ממגוון יצרניות סלולריות וספקיות סלולר. מגוון המכשירים בשוק הלך וגדל, ואיתו ההתלבטות של המשתמשים באיזה מכשיר לבחור בתור המכשיר הבא שלהם. בשנה האחרונה בלטו מספר חברות מעל היתר. השנה שמענו על חידושים של HTC, גוגל, סמסונג, אפל, ועוד.

חברות אלו ואחרות השיקו מבחר רב של מכשירים, רובם המוחלט סמארטפונים המאפשרים לנו לעשות יותר עם המכשיר הסלולרי שלנו. למשל, להתקין עליהם אפליקציות, לגלוש לאינטרנט דרך המכשיר הסלולרי, לקבל מידע על המיקום שלנו מאנטנת GPS מובנית, לשלוח מיילים, ועוד. אחד המאפיינים הנוספים של סמארטפונים מהעת האחרונה היא שברובם אנחנו יכולים לעדכן את מערכת ההפעלה במערכת חדשה יותר. יתרונות אלו הצדיקו את המחיר הגבוה יותר שיצרניות הסלולר גובות בגין המכשירים, והפכו את הסמארטפונים לכלי עבודה לא רק של אנשי עסקים, כפי שאולי היה בעבר, אלא לכלי הנמצא בשימוש רחב, כמעט בכל כיס.

החידושים הגדולים

השנה ראינו את האייפון 4S, והחידוש הגדול שהביא עימו, Siri. תוכנת העזר הקולית שאפל שילבה במכשיר הפכה לשיחת היום בארצות הברית ובעולם כולו. גם מפתחים רבים השקיעו במאמצים כבירים להביא את סירי גם למכשירי האייפון הוותיקים יותר, כגון האייפון 4. סירי מאפשרת למשתמש לבצע חיפושים קוליים במכשיר הסלולרי שלו, באינטרנט, ועוד. סירי גם מקבלת הכתבות של מסרונים או הודעות דואר אלקטרוני, כך שגם כשאתם לא יכולים להקליד בעצמכם או לא יכולים לגעת במכשיר, תוכלו לתת לו פקודות ולחייג לאנשי הקשר שלכם.

מקור: צילומסך

דבר נוסף שהפך השנה לחלק בלתי-נפרד מהסלולרי שלנו הן הרשתות החברתיות. השילוב של אפליקציות ייעודיות של הרשתות החברתיות הגדולות במערכת ההפעלה שמגיעה עם המכשיר, כבר מהקופסא, עזרו להפיץ את הנגישות לרשתות אלו עוד יותר. בנוסף, שירותים ייעודיים המתבססים על מיקומים, עם או בלי הרשתות החברתיות, הפכו אף הם לפופולריים, כאשר הם מציעים לכל אחד להפיץ את ההתקדמות שלו גם ברשתות החברתיות בהן הוא מנוי.

אחד השירותים הפופולריים בהקשר זה, פורסקוור, הוא שירות מבוסס מיקום, המאפשר לכל משתמש רשום לדווח לשירות, ולשאר העולם, היכן הוא נמצא בכל רגע נתון. כדי לעודד את המשתמשים להשתמש בשירות בצורה קבועה, השירות מציע פרסים ווירטואלים, בצורה של סיכות פרס (Badges) על הישגים מסוימים, והכרזה על הפיכת המשתמש ל'ראש עיר' של המקום בו הוא עושה יותר ויותר צ'ק-אינים (Check-ins).

אנדרואיד עולה

שנת 2011 היתה גם השנה בה אנדרואיד ביצע קפיצה גדולה קדימה, והפך לא רק למערכת ההפעלה הפופולארית ביותר בקרב המשתמשים ובקרב יצרניות הסלולר הגדולות, אלא עבור רבים החל להוות אלטרנטיבה ראויה לגמרי לכל מה שיש ל-iOS להציע בתחום הסלולר. במהלך השנה הנוכחית השיקה סמסונג שני מכשירי דגל חדשים: הגלקסי S2 והגלקסי נקסוס שהציגו מגמה עיצובית של מסך גדול, או ענק (תלוי את מי שואלים) שצפויה ככל הנראה להמשיך גם אל תוך שנה הבאה.

עם יותר ויותר מכשירים אנדרואידים הנמכרים בכל חודש, וכמות אפליקציות שהולכת וגדלה לצד קצב הוספת אפליקציות למרקטפלייס הרשמי של גוגל – אנדרואיד צפויה להמשיך את מגמת הצמיחה גם אל תוך 2012, והצלחתה מאיימת, ללא ספק, על אפל.

ההבטחות לשנה הבאה

הצלחתם המסחרית של מכשירי הסמארטפון דוחפת קדימה את שוק האפליקציות, ומעודדת מפתחים להשקיע משאבים בפיתוח אפליקציות לפלטפורמות השונות. שווקי האפליקציות השונים מאפשרים למפתחים להרוויח בזכות האפליקציות שלהם, ומן העבר השני המשתמשים מרוויחים מגוון הולך וגדל של אפליקציות חדשות, המרחיבות את אפשרויות השימוש במכשיר הסלולרי שבידיהם, כך שכל הצדדים מרוויחים.

בין ההבטחות בתחום הסמארטפונים שאנחנו מחכים להם, ונמשיך להמתין להם גם לתוך 2012 הוא מכשיר סלולרי של פייסבוק. החברה הכריזה לאחרונה (ראו סיקור ניוזגיק), כי במהלך השנתיים הקרובות היא תהפוך ליצרנית סלולר, ותייצר למותג עצמי מכשיר סלולרי משלה. מהלך זה, שעשוי אף לקרום עור וגידים כבר במהלך השנה הקרובה יוכל להיות התשובה של פייסבוק לכך שגוגל מייצרת מכשירים סלולריים באמצעות יצרניות שונות, ורק לאחרונה רכשה את חברת מוטורולה מוביליטי, יצרנית הסלולר.

בכל הקשור למכירות סמארטפונים, גם בשנת 2012 אנחנו צפויים לראות את המשך המגמה של עליית קצב מכירתם, על חשבון המכשירים הרגילים, או הטפשים, תלוי איך תרצו לקרוא להם. עלייה זו בחלקם של הסמארטפונים מסך המכשירים הפעילים היום מתרחשת במקביל בישראל, ארצות הברית, ובמדינות נוספות בעולם.

ההימור של נוקיה

אחת החברות הגדולות בתחום הסלולר, הענקית הפינית נוקיה, הודיעה במהלך החודשים על ההימורים הגדולים שלה לשנה הקרובה. במסגרת כנס מרכזי שערכה החברה בלונדון, היא סיפרה על שני הימורים משמעותיים מבחינתה; הראשון הוא לדחוף מכשירים חדשים, סמי-סמארטפונים, לשווקים מתפתחים, כגון מדינות אמריקה הדרומית והודו. בשווקים אלה, המתפתחים בימים אלה עם יצירת התשתית סלולרית ושיפור התשתיות הקיימות, קיימת דרישה הולכת וגוברת למכשירים זולים, שידעו לענות על הצרכים של המשתמשים. בהיבט הזה, נוקיה היא אחת מהחברות הגדולות הבודדות שמייעדות את עצמן דווקא לשווקים אלה.

Nokia Lumia, מקור: יח"צ

ההימור השני המשמעותי של נוקיה הוא בחירה במערכת ההפעלה של מיקרוסופט, ה-Windows Phone, כמערכת ההפעלה המובילה שלה בליין הסמארטפונים החדש של החברה. בחירה זו, אשר הניבה בשבועות האחרונים את הלומיה 710 והלומיה 800, צפויה לייצר עבור המשתמשים עוד כמה וכמה מכשירים, אשר יהיו מצוידים גם הם במערכת ההפעלה מרדמונד.

האם ההימורים של נוקיה יצליחו? האם פייסבוק תשיק השנה, ולא בעוד שנתיים את הסמארטפון שלה? נצטרך להמתין ולראות. בינתיים, בכל כיס נדמה שצץ לאחרונה מכשיר סלולרי, ובמקרים רבים, זה כנראה סמארטפון. כך ששנת 2011 היא בהחלט שנת הסמארטפון.

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

1 תגובה על "עליית כוחם של הסמארטפונים [סיכום שנה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
כתר
Guest

יתכן שאבולוציונית עוד מספר שנים יוולדו ילדים עם אייפון מושתל בתוך היד – אברוך

wpDiscuz

תגיות לכתבה: