2011 בסצינת הסטארטאפים וההון סיכון בישראל [סיכום שנה]

שנה של אקזיטים, שנה של השקעות מוקדמות, שנה של חלומות גדולים ותחילתה של בועה. יניב פלדמן מסכם את 2011 בהון סיכון הישראלי ומנסה לחזות את מה שצפוי בשנה הקרובה.

אפשר להגיד ש-2011 לא הייתה שנת מפנה אמיתית בסצינת הסטארטאפים וההון סיכון הישראלי. הקרנות הישראליות (והקרנות האמריקאיות עם הנציגות בישראל) החלו להראות ניצנים ראשונים של התאוששות אחרי שנות המיתון וחלק נכבד מהן יצא השנה לגיוס קרנות חדשות, תהליך שאמור להסתיים בשנת 2012 ולאפשר להן לחזור ולהשקיע במספר גדול יותר של חברות סטארטאפ ישראליות חדשות.

מאידך, סצינת הסטארטאפים הישראלית המשיכה לבסס את מעמדה כאחת מהמובילות בעולם והגדולה ביותר מחוץ לוואלי עם כמות השקעות מחד וכמה אקזיטים.

שנה של אקזיטים

החברות הישראליות המשיכו השנה במסורת עם אקזיטים בסכום כולל של מעל ל-2 מיליארד דולר. המובילות ברשימה (לפי סדר) הן אנוביט (שנמכרה לאפל עבור סכום מוערך של כ-400 מיליון דולר), פרוביג'נט (שנמכרה לברודקום עבור כ-300 מיליון דולר), קוטנדו (שנמכרה לאקאמאי עבור 300 מיליון דולר) ודוטומי של יאיר גולדפינגר (שנמכרה לקליקוייז עבור 295 מיליון דולר).

בנוסף לגדולים, ישנן עוד מספר רכישות נוספות הראויות לציון. הראשונה מביניהן היא כמובן הרכישה של סנאפטו על-ידי פייסבוק תמורת כ-70 מיליון דולר. הרכישה המדוברת, הראשונה של פייסבוק בישראל, התקבלה בתעשייה ברגשות מעורבים במיוחד, עקב ההחלטה של החברה לזנוח את מרכז הפיתוח הישראלי, להעביר את המפתחים המצטיינים למרכז הפיתוח של החברה בסיליקון וואלי ולפטר את השאר.

רכישה נוספת הראויה לציון היא הרכישה של The Gifts Project על-ידי EBay. למרות שמדובר בסכום צנוע יחסית של כ-20 מיליון דולר, הרכישה מאפשר לחברת ענק נוספת בעולם האינטרנט להרחיב את דריסתה בישראל ולבסס את מעמדה של ישראל כמקום שכל חברה טכנולוגית חייבת נוכחות בו.

וכמובן שאי אפשר לסכם את השנה, בלי האקזיט הגדול ביותר וכנראה גם המשפיע ביותר של השנה, הרכישה של אנוביט על-ידי אפל. אף על פי שהעסקה עדיין לא הוכרזה באופן רשמי על-ידי אף אחת משתי החברות, לפי כמות הרעש נראה כי היא הולכת לשנות כמה סדרי עולם בתעשיית ההיי-טק הישראלית. הרכישה המדוברת, אמורה להוביל ב-2012 לפתיחת מרכז הפיתוח הרשמי הראשון של אפל מחוץ לארצות הברית וגם היא מוכיחה שוב שכל חברה שרוצה להיות בחזית הטכנולוגיה, חייבת להחזיק נוכחות בישראל.

שנה של השקעות מוקדמות

מה שהפך לטרנד חם בארצות הברית כבר ב-2009, הגיע השנה גם בישראל. הפער שבין קרנות ההון סיכון והסכומים שהן מסוגלות להשקיע לבין כמות הכסף שסטארטאפים חדשים (בעיקר בתחום האינטרנט) הוליד שני זנים חדשים של משקיעים. הראשון, קבוצות הסופר-אנג'לים ומיקרו-קרנות (Micro-VCs), אשר מנהלים סכומים של כמה מיליוני דולרים עד כמה עשרות מיליוני דולרים בודדים ובנויים בצורה המתאימה לבצע השקעות בשלבים המוקדמים יותר ובסכומי כסף קטנים יותר. בין הגופים הללו שנולדו השנה ניתן למצוא את Lool Ventures של אביחי ניסנבאום ויניב גולן, קבוצת Glilot Ventures קובי סמבורסקי, אריק קליינשטיין וסלי מרידור ו-The Jeff Pulver Angel Fund, קבוצת אנג'לים שמשקיעה יחד עם ג'ף פולבר.

הקרנות הללו, המשקיעות בדרך כלל בשלב ה-Seed (מאה אלף עד מיליון דולר), השאירו פינה פתוחה לסוג גופים התומכים בסטאטראפים בשלבים המוקדמים אף יותר. הגופים הללו, הנקראים תוכניות האצה לסטארטאפים (Startup Accelerator Program) מלווים את היזמים והצוותים משלב הרעיון הראשוני והמצגת ועד השלב שבו הן בשלות לגייס השקעת Seed. התוכניות הללו בדרך כלל מספקות ליזמים תוכנית ליווי של שלושה עד שישה חודשים הכוללת שטח עבודה, ליווי אדמיניסטרטיבי כולל (משפטי וחשבונאי), חיבור למנטורים מהתעשייה וגישה למגוון רחב של משקיעים בסוף התוכנית בתמורה ל-8% עד 20% מהחברה. התוכנית היחידה בישראל שהריצה מחזור פעיל השנה הייתה Venturegeeks (גילוי נאות: כותב שורות אלו הוא שותף פעיל ב-Venturegeeks) אותו סיימו כ-5 חברות. בשנה הקרובה צפויות להצטרף לחגיגה תוכניות נוספות ביניהן Upwest Labs של גיל בן-ארצי ושולי גלילי אשר מטיסה את הקבוצות ל-3 חודשים בעמק הסיליקון עבור התוכנית ו-The Elevator של תום ברונפלד בשיתוף המרכז הבינתחומי בהרצליה.

וידאו: תוכנית הסטארטאפים Venturegeeks

 

שנה של חלומות גדולים

אחד מהדברים ששומעים הרבה בשנים האחרונות לגבי תעשיית הסטארטאפים הישראלית היא שמאז הדור הקודם של החברות (כגון צ'קפוינט, אמדוקס וקומברס), היזמים הישראלים מכוונים נמוך מדי ולא באמת מצליחים לייצר חברות גדולות שיניעו את התעשייה קדימה. השנה הוכיחו כמה וכמה חברות ישראליות שהן חושבות בגדול, ביניהן Waze אשר גייסה 30 מיליון דולר, Outbrain שגייסה כ-35 מיליון דולר, Wix שגייסה 40 מיליון דולר ופריימ-סנס (החברה הישראלית שמאחורי טכנולוגיית הקינקט של מיקרוסופט) שגייסה קרוב ל-50 מיליון דולר. בנוסף, כדאי גם להתייחס לקונדואיט, שאמנה לא גייסה סכומים גדולים (כי היא לא באמת צריכה), אבל כן עשתה "תצוגת יכולת" השנה כאשר רכשה את וויביה הישראלית ב-45 מיליון דולר וההערכות על שווי החברה מדברות על לא פחות ממיליארד דולר.

לאלו שעדיין לא מבינים את המשמעות, גיוסים בסכומים הללו הם בהחלט לא דבר של מה בכך, לא לחברה ישראלית ולא בכלל. גיוסים בסדרי גודל של 30+ מיליון דולר, בדרך כלל נתפסים כהצהרה לא רשמית שהחברה מכוונת לטווח הרחוק ולא בונה על אקזיט בצורת מכירה לחברה גדולה.

מה מצפה לנו ב-2012?

ישראל תמשיך לבסס את עצמה כמעצמה בעולם הטכנולוגיה ועם מרכזי פיתוח חדשים של אפל ואיביי ומה שנשאר בינתיים בגדר שמועות על נוכחות של פייסבוק בישראל נראה כי בניגוד לדעה הרווחת, זה לא משהו שעומד להשתנות בקרוב.

מבחינת תעשית ההון סיכון והסטארטאטפים, כמות הכסף שזורמת אל תוך התעשייה רק הולכת וגדלה, אך לא רק מהכיוונים המסורתיים אלא גם גופים שבדרך כלל לא היו מעורבים ישירות בהשקעות הון סיכון. מספר חברות טכנולוגיה (כגון גוגל) כבר הודיעו על כוונתן להקים אינקובטורים המיועדים לסטארטאפים בשלבים מוקדמים ויחד איתן גם כמה מוסדות לימוד כגון אוניברסיטת תל-אביב, מכללת תל-אביב יפו ואניברסיטת בן-גוריון בנגב הודיעו על הקמת תוכניות יזמות הדומות באופין לתוכניות ההאצה הרגילות. תוסיפו לכך כמות משקיעים הולכת וגדלה שאינה מעולם ההון סיכון הסטנדרטי (קבלנים, אנשי נדל"ן, בנקאים ואנשי היי-טק בכירים) ותקבלו תמונה שמזכירה לא במעט את מה שהתרחש בתעשייה לפני 14 שנה.

בין אם מדובר בתחילתה של עוד בועה ובין אם הפעם העניינים יובילו לסוף אחר, שנת 2011 עשתה רק טוב לתעשיית הסטארטאפים וההון סיכון בישראל ולפי ההערכות שלנו, ב-2012 אנחנו צפויים לראות בעיקר התחזקות של המגמות הקיימות.

 

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: