11 טיפים לסרטון קיקסטארטר מנצח

אחרי שעזר ל-PowerUp לגייס 1.2 מיליון דולר ול-Pressy לגייס 700 אלף דולר, משתף יניב טרוס בטכניקות שיעזרו גם לקמפיין שלכם להמריא.

מתוך הקמפיין של PowerUp בקיקסטארטר. ביקשו 50 אלף, קיבלו 1.2 מיליון דולר

מתוך הקמפיין של PowerUp בקיקסטארטר. ביקשו 50 אלף, קיבלו 1.2 מיליון דולר

קיקסטארטר היא פלטפורמה מבוססת וידאו. זה לא אומר שוידאו טוב הוא ערובה להצלחה, אבל כנראה שלבד מהמוצר עצמו – לסרטון יש את ההשפעה הגדולה ביותר על הצלחת הקמפיין. לפי קיקסטארטר, עצם הקיום של וידאו כלשהו מגדיל את הסיכוי של הפרויקט שלכם להגיע ליעד המימון ב-66%. מעל 80% ממבקרי העמוד שלכם ייצפו בווידאו, כך שמדובר בפיסת שיווק חשובה ביותר ובמכפיל כוח משמעותי.

הטעות הכי נפוצה שאנחנו נתקלים בה כשיזמים מגיעים אלינו ליצירת קמפיין למימון המונים, היא שהם מתארים את המוצר שלהם כמו שמתארים אותו למשקיע: שוק, יתרונות, טכנולוגיה. בקיקסטארטר מוכרים לצרכנים, לא למשקיעים. וידאו הוא בעיקר חלון ראווה לאסטרטגיה השיווקית שלכם. הוא צריך לשקף את המותג שאתם מנסים לבנות והמיצוב שהייתם רוצים שיהיה לכם. אני לא מתכוון למקום שאתם רוצים להיות בו בעוד שנתיים, אלא לאופן שבו אתם רוצים להיראות במהלך הקמפיין עצמו. הסרטון למעשה קובע איך ידברו עליכם במהלך הקמפיין בתקשורת, ברשתות החברתיות ולמעשה בכל מקום. אבל התפקיד הכי חשוב של הסרטון הוא להמיר את הצופים – הוא האחראי הראשי להפוך את התומכים הפוטנציאליים לתומכים בפועל. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם למקסם את האפקט הזה:

1. ספקו דימוי

שופינג הוא עניין של סיפוק מידי ובקיקסטארטר אין סיפוק מידי מהמוצרים עצמם. לשמחתכם, יש סיפוק מידי אחר – דימוי עצמי. התומכים בקיקסטארטר אכן רוצים את המוצרים שהם מזמינים, אבל הם קונים אותם הרבה פעמים גם (או רק) כדי להגיד משהו על עצמם. הקנייה בקיקסטארטר היא ציבורית מאוד, יש פרופיל שכתוב בו במה תמך המשתמש והרוב הגדול של התומכים גם משתפים את עצם התמיכה שלהם בפרויקט ברשתות החברתיות. נסו לחשוב מה התומכים הפוטנציאלים שלכם רוצים להגיד על עצמם ועזרו להם לומר זאת באמצעות המוצר שלכם.

2. שדרו אמינות

80% מהפרויקטים בקיקסטארטר לא עומדים בלו"ז שהם בעצמם הציבו. גרוע מכך, לפי דיווחים שונים, כ-15% מהקמפיינים לא שולחים כלל את המוצר ללקוחות. זאת בדיוק הסיבה שהסרטון שלכם צריך לשדר אמינות – תנו לצופה סיבות להאמין שאתם מסוגלים להביא את העניין לכדי ביצוע. הדרך הפשוטה ביותר לעשות את זה היא להשתמש באוטוריטה מקצועית – ספרו על הרקע שלכם בתחום ועל הניסיון שלכם בפרויקטים רלוונטיים. אין לכם כזה? אפשר לייצר אפקט דומה גם בלי ניסיון אמיתי: כריזמה אישית, צילום תהליך עבודה או פרוטוטייפים קודמים והסבר של הטכנולוגיה מאחורי המוצר – כולם מקנים אמינות גבוהה. טכניקה נוספת היא לספר משהו שהוא "כאילו שלילי" כמו "בהתחלה זה לא עבד בכלל ולא ידענו מאיפה להתחיל, אבל אחרי מאמצים רבים מצאנו את הפתרון". מי שמספר על החולשות שלו – מאמינים לו כשהוא מספר על החוזקות שלו. ולא לשכוח שהחלק שמקנה אמינות בסיסית הוא צילום המוצר עצמו בפעולה (ולאור האיסור של קיקסטארטר להשתמש במודלים ממוחשבים בסרטונים, אין לכם הרבה ברירות בכל מקרה).

אחד הפרוייקטים הפופולארים בימים אלה בקיקסטארטר, Neutron S, מציע קוביית מגנט קטנה שמאפשרת להצמיד את הסמארטפון או הטאבלט לכל משטח

אחד הפרוייקטים הפופולארים בימים אלה בקיקסטארטר, Neutron S, מציע קוביית מגנט קטנה שמאפשרת להצמיד את הסמארטפון או הטאבלט לכל משטח.

3. ספרו סיפור

נסו להיזכר מי מקבל הכי הרבה זמן מסך בתכניות ריאליטי מבוססות כשרון. האם זה האדם המוכשר ביותר? לא, זה מי שיש לו את הסיפור הכי מרגש. הכוונה היא לא שתספרו על הילדות הקשה שהייתה לכם, אלא על תהליך הלידה של הרעיון או היצירה של המוצר. הסיפור שלכם לא מעניין? תנו לי לרמוז לכם בעדינות – העובדות הן כלי לשימושכם החופשי. למעשה, כל סיפור שנשמע אמין ומשרת את המטרה הוא טוב. נו, כמו שאתם עושים בקורות חיים. אם אתם רוצים לדלג על הסיפור, התחילו את הסרט במשהו אחר שמעורר עניין. 10-25 השניות הראשונות של הסרטון משמשות לריתוק הצופה, אחרת הוא לא יישאר כדי לשמוע מה יש לכם להגיד.

4. דעו את הקהל

הקהל בקיקסטארטר הוא מאוד מאופיין. קצת מידע באדיבות quantcast: כ-80% מהגולשים בקיקסטארטר הם גברים, כ-80% לבנים, למעלה מ-50% בעלי השכלה גבוהה, רק לכשליש יש ילדים וכשני שליש מהם הוא בגילאי 18-44. זכרו שאתם לא מוכרים את המוצר שלכם לקהל הרחב, אתם מוכרים אותו לקהל המדובר בלבד. זה אומר שאם יש לכם מוצר לילדים – אתם מוכרים אותו לאבות. הנה עוד נתון מעניין: סוג התוכן האהוב ביותר על גולשי קיקסטארטר מלבד טכנולוגיה הוא אתרי הומור. זה ממש לא אומר שאתם חייבים להיות מצחיקים, זה תלוי במותג שאתם רוצים לבנות, אבל זה מאשש את ההנחה שמדובר בגיקים מהסוג שיעריך את זה.

5. השקיעו במה שחשוב

אין חובה לייצר סרטונים שנראים כמו מיליון דולר – אם המשאבים שלכם דלים, השקיעו יותר בתכנון הסיפור מאשר ברמת הגימור. עדיף כמובן שזה יראה טוב מאוד, אבל לפעמים סרטונים שנראים יותר יקרים מסכום הגיוס המבוקש עלולים למנוע הזדהות, תלוי במוצר. לגבי סאונד לעומת זאת – לא להתפשר. אם הצופה לא מבין מה אתם אומרים, אין לכם שום סיכוי לשכנע אותו לתמוך בפרויקט שלכם. באותו עניין, מבטא גרוע הוא גורם מרחיק. זה בסדר גמור אם יש לכם מבטא זר קל, אבל תהיו כנים עם עצמכם ואם אתם נשמעים כמו חיקוי של אלון מזרחי מדבר אנגלית, תנו לקריין לעשות את העבודה.

6. קראו לפעולה

קריאה נכונה לפעולה יכולה לשפר משמעותית את אחוזי ההמרה של הקמפיין שלכם. מומלץ לשלב את הקריאה לפעולה עם מסר נוסף. שילוב של קריאה לפעולה עם הגדרת קהל למשל, מחזק את הדימוי העצמי אותו ציינתי קודם – לדוגמא: "אם אתם [דימוי עצמי נחשק כלשהו], תמכו בנו". טכניקה נוספת שתעזור להניע את הצופים היא אזכור התוצאה הרצויה בקריאה לפעולה "אם תתמכו בנו נוכל ל…". בכל מקרה, הקריאה לפעולה צריכה להופיע ממש בסוף הסרטון כדי שזה יהיה הדבר שהצופה יישאר איתו.

Pressy: ביקשו 40 אלף דולר, גייסו קרוב ל-700,000

Pressy: ביקשו 40 אלף דולר, גייסו קרוב ל-700,000

7. הגדירו את המטרה או הצורך

אם תגדירו את הצורך לא נכון, תאבדו חלק נכבד מהצופים. אם אתם לא בטוחים מה הניסוח הכי מדויק, הציגו את הבעיה לכמה חברים בצורות שונות. ככל שההזדהות גבוהה יותר, אנשים נוטים להיות קשובים. התגובה שאתם רוצים לשמוע היא "יוווו נכון!! בדיוק אמרתי לשלומי שחייבים לעשות עם זה משהו!!". אם המוצר שלכם לא ממש פותר בעיה, הגדירו את המטרה שלו ואל תפחדו להגדיל בשקל תשעים. המטרה שלכם צריכה להיות בשמיים הנראים לעין – הכי גבוה שאפשר אבל עדיין נשמע אמין. תומכים אוהבים דברים שאפתניים. אם המוצר שלכם לא מאוד שאפתני, אתם תמיד יכולים להגיד מה לא טוב במוצרים אחרים בתחום ולהגיד שייצרתם את ה-X המושלם.

8. חשבו על התקשורת

אחד האלמנטים של פרויקט מוצלח הוא כיסוי תקשורתי. בין אם אתם מתכננים לעשות את יחסי הציבור בעצמכם ובין אם כוונתכם לשכור גוף מקצועי לטובת העניין, המסרים שלכם צריכים להיות PR friendly. יש הרבה דרכים מורכבות לעשות את זה, אבל הנה כלל אצבע שכל אחד יכול ליישם: כתבו כמה משפטים שהייתם מדמיינים ככותרת של ידיעה ושלבו אותם בסרט. לדוגמא, אם יצרתם כיסוי מרחף לסמארטפון הכניסו משפט כמו "המוצר שמאתגר את חוקי המשיכה". יותר מסיפורים טובים, התקשורת מחפשת סיפורים שאפשר לספר אותם טוב. באופן כללי, סרט יכול לעזור להשיג כיסוי תקשורתי גם ללא קשר למוצר, אם הוא מעניין (מבדר, מרגש, אומנותי) – עורכים צריכים לעניין את הקוראים שלהם ואם תגישו להם תוכן מוכן על מגש של כסף יהיה להם קל יותר לכתוב מסביבו ידיעה.

9. הציגו מוצר מוגמר

אנחנו מקבלים המון פניות מיזמים שרוצים להרים קמפיינים בקיקסטארטר והמוצר שלהם לא בשל. על אף השם המבלבל, מימון המונים בקיקסטארטר אינו גיוס מהרבה משקיעים. אם אתם צריכים כסף ל-R&D, גשו לאנג'ל הקרוב למקום מגוריכם. מי אשם בזה? כמו תמיד, הצרכנים המעצבנים האלה. הם לא יקבלו את זה בהבנה אם לא תצליחו לדלוור את המוצר כמובטח ולא יעניין אותם הפיבוט שתרצו לעשות בעוד 4 חודשים. מעניין אותם רק לקנות מוצרים. אם להיות יותר ספציפי, מעניין אותם להזמין מוצרים מראש ולהרגיש שהם תומכים בהם.

קיקסטארטר הוא לא פלטפורמת גיוס, אצלנו בחברה קוראים לזה "פלטפורמת מכירה מוקדמת קבוצתית". במקום השקעה, תתייחסו לזה כאל מימון תהליך הייצור. מעין הלוואה מהציבור ללא ריבית. זו בדיוק הסיבה שהסרטון שלכם חייב להציג מוצר שנראה סופי ומוגמר. שימו לב שכתבתי "נראה כמו" – זה לא צריך לעבוד ב-100%, זה צריך להראות כאילו זה עובד ב-100%. אין בעיה לרמות פעולה של מוצר בחלק מהמקרים, אבל עיצוב תעשייתי, מסכי ממשק ולוגו צריכים להראות כמו הדבר האמיתי.

10. נטרלו חסמים

נסו לחשוב על כל סיבה בעולם שבגללה תומך פוטנציאלי לא ירצה לתמוך בפרויקט שלכם. שבו ודברו על המוצר שלכם כאילו הייתם השונאים הכי גדולים שלו. אחרי שסיימתם להכין רשימה של חסמים פוטנציאליים, נסו לזהות את החסמים הגדולים ביותר והכניסו את התשובה שלכם לתסריט. אם לדוגמא יש לכם מוצר שהצופים עלולים לחשוב שהוא מסובך להרכבה, הסבירו כמה הוא פשוט. הקדישו לחלק הזה הרבה מחשבה, זה אחד הכלים החשובים ביותר בשיפור אחוזי ההמרה של הקמפיין שלכם.

11. קצרו

סרטון מוצר ברחבי האינטרנט צריך להיות באורך של עד דקה וחצי. בקיקסטארטר יש לצופים קצת יותר סבלנות, אבל אם הסרט שלכם הוא באורך 6 דקות כדאי מאוד שהמוצר שלכם יהיה טלפורטציה דרך סמארטפונים, אחרת אף אחד לא יראה אותו עד הסוף.

*אינדיגוגו, אל תיעלב. הכתבה כתובה בלשון קיקסטארטר מטעמי נוחות.

הכתבה בחסות טרוס מדיה

חברת טרוס מדיה מתמחה בשיווק סטארטאפים. גולת הכותרת של החברה היא מחלקת האנימציה הייחודית שלה המורכבת מטובי המוחות בישראל. החברה מפיקה סרטוני מוצר לסטארטאפים רבים בארץ ובחו"ל וכן לחברות היי-טק, חברות תקשורת ועוד. מומחי החברה מספקים שירותים מקיפים לסטארטאפ – יצירת אסטרטגיית שיווק ורכש מדיה, אפיון ועיצוב UI לאפליקציות, מיתוג ושפת מוצר, בניית פיצ'ים ומצגות למשקיעים. טרוס מדיה מציעה תכנית מימון ייחודית לסטארטאפים לפני סבב גיוס ראשון, בה החברה מממנת חלק מעלות העבודה והחזר המימון מותנה בהצלחת הגיוס.

בין לקוחות החברה: עשרות רבות של סטארטאפים, eBay, בזק בינלאומי, בנק מזרחי טפחות, פלאפון ועוד.

יניב טרוס

מנכ"ל Tross, חברה המתמחה במימון המונים, שותף ב-Crowdfunders' Fund המשקיעה בחברות Hardware B2C. מאמין באנשים ומספרים, וורקוהוליק.

הגב

2 תגובות על "11 טיפים לסרטון קיקסטארטר מנצח"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דורון מועלם
Guest

אני רוצה לגייס כסף לרעיון ללא אבטיפוס, אבל חושש מגניבת הרעיון

רועי
Guest

אחלה טיפים! ממליץ על חברת לה קומדיה הפקות הם עשו סרטון מגניב לאללה לשני יזמים (שהם במקרה חברים שלי) עם סטארטאפ מגניב שרץ באינדיגוגו בשם נומי נומי ממליץ לכם לראות

wpDiscuz

תגיות לכתבה: