מרעננים? הנה 10 כללים לכתיבת קורות חיים מנצחים

הטכנולוגיה רק הולכת ומתקדמת אבל קורות חיים מוצלחים נשארו הדבר הכי חשוב בעת חיפוש האתגר הבא שלכם. כך תעשו את זה נכון

מקור: Pixabay

מדי יום אתם מגיעים לעבודה ורואים במו עיניכם כיצד הטכנולוגיה מתקדמת, העולם מתמלא בבוטים ובאינטליגנציה מלאכותית והכל הופך לאוטונומי. ולמרות זאת, השלב הראשון בחיפוש עבודה חדשה הוא לשבת ולכתוב קורות חיים. בין אם אתם נמצאים כבר שנים באותה עבודה וכבר שכחתם איך עושים זאת ובין אם דילגתם בין תפקידים שונים לאחרונה, האופן שבו תכתבו את קורות החיים שלכם ישפיע על הדלתות שתצליחו לפתוח. אז איך כותבים את קורות החיים המנצחים? הכנו לכם מדריך של 10 כללי ברזל.

1. אל תתעלמו מהרושם הראשוני

אומרים שהתוכן הוא המלך, אך אסור לשכוח שכשמגייס או מגייסת פותחים קובץ קורות חיים דווקא המבנה, העיצוב והמראה הכלליים הם הדבר הראשון שקופץ לעין, ויש לכך השפעה רבה יותר ממה שנהוג לייחס. למשל, קורות חיים צפופים, מבולגנים ולא אחידים לא יעשו חשק להתעמק בהם, ואף יעידו על אופיו של המועמד. אפשר לומר שכשמגייס/ת פותחים את הקובץ ששלחתם, הם מקבלים את הרושם הראשוני עליכם מהעיצוב והמבנה.

ודאו שקורות החיים שלכם מאורגנים היטב ונעימים לקריאה: מחולקים לפסקאות ושכל פסקה עוסקת בנושא אחר (ניסיון תעסוקתי, צבא, השכלה, קורסים), מרווחים כנדרש וכתובים בפונט קריא שאינו מעייף את העין, למשל באריאל, תהומה ודויד.

2. שמרו על סדר וניקיון

ישנם מועמדים שרוצים לבלוט מבין אלפי מחפשי עבודה ובוחרים לעשות דברים אחרת. המחשבה הזו אולי נכונה בבסיסה, אך אלא אם התפקיד דורש יצירתיות אמיתית, רוב המגייסים לא יעריכו את העובדה שלא שמרתם על הסדר הישן והטוב, ואף גרמתם להם להתאמץ יותר במקרה הטוב, ולזנוח את הקובץ המקרה הרע.

את קורות החיים יש להתחיל בפרטים אישיים כמו מגורים, טלפון, כתובת מייל. לאחר מכן יופיעו לרוב ההשכלה או הניסיון התעסוקתי שלכם, ובישראל נהוג גם לציין את תפקידכם בשירות הצבאי הסדיר ובמילואים – אם יש כזה. אחריהם יגיע פירוט על קורסים, סדנאות והסמכות שעשיתם, ואם אתם תורמים לקהילה ומתנדבים בעמותות כדאי לכתוב גם את זה. זכרו לקרוא את מה שכתבתם לפחות מספר פעמים לפני השליחה, כדי שלא תפספסו שום תעוט כטיב מביחה.

3. כמה רחוק כדאי להגיע?

זה אולי נספח של סעיף הקודם, אבל את קורות החיים כותבים בסדר כרונולוגי הפוך – מהעבודה הנוכחית או האחרונה שלכם ואחורנית בזמן. השאלה שכולם שואלים היא עד כמה אחורה ללכת, ויש עליה המון תשובות. אנחנו לא נסבך אתכם וניתן לכם את התשובה הפשוטה ביותר: לכו רחוק כמה שתרצו כל עוד התפקידים שעליהם אתם מפרטים רלוונטיים למקצוע שלכם כיום או לתפקיד שאליו אתם מנסים להתקבל. למשל, אם היום אתם מנהלי IT, תפקיד התמיכה הטכנית שביצעתם לפני 10 שנים הוא בהחלט רלוונטי, אבל את התקופה שבה החלטתם לעבוד בחנות ספרים מומלץ להשאיר בחוץ.

מקור: Pixabay

4. האורך כן קובע

גם אם יש לכם באמת המון ניסיון בתחום מסוים, עדיין חשוב לנפות מקורות החיים כל מידע מיותר שעלול לגרום לתוכן החשוב ללכת בו לאיבוד. הקפידו לשלוח קובץ של בין עמוד אחד לשניים, זה מה שמקובל היום.

5. גרסאות או לא להיות

למועמדים רבים, ואולי גם לכם, יש כמה גרסאות של קורות חיים שמתאימות כל אחת לסוג המשרה המבוקשת. זו גישה הגיונית ונכונה, אך חשוב להקפיד לא לשלוח גרסאות שונות לאותה החברה. דבר זה עלול לפגוע באמינות שלכם, משום שכל קורות החיים מתנקזים בסופו של דבר לאותו מאגר אחד.

6. עברית או אנגלית?

בואו נתחיל מהשאלה המתבקשת: אנחנו חיים בישראל ומגישים מועמדות לעבודה בחברה בישראל, למה לכתוב קורות חיים באנגלית? כי בהייטק, ובעיקר בחברות גלובליות, חלק נכבד מהעבודה השוטפת מתנהל באנגלית. ההמלצה שלנו היא לשלוח את קורות החיים באנגלית משום שיש מנהלים שלא ייקחו אתכם ברצינות אם יקבלו קו”ח בעברית. אבל חשוב לזכור – גם אם האנגלית שלכם טובה מאוד, ייתכן שהיא עדיין לא ברמת שפת אם ועל כן שווה להשקיע ולשלם למישהו שיכין לכם גרסה מהוקצעת באנגלית.

7. אל תשכחו להגיד צ’יזזזז!

בישראל לא קיים סטנדרט של הוספת תמונה לקורות החיים, וכשאתם מוסיפים תמונה חשוב שתביאו בחשבון שהיא משפיעה על סיכויי הקבלה שלכם לעבודה, בדיוק כפי שהיא משפיעה באפליקציות דייטינג למיניהן. כלומר, כעת הוספתם עוד פרמטר סינוני שאינו קשור כלל לניסיון המקצועי שלכם, וכן – בני אדם מושפעים ממראה חיצוני – זו עובדה.

מתעקשים להוסיף תמונה בכל זאת? לפחות בחרו בכזו שצילם צלם מקצועי ונראית כמו תמונת פספורט. ולא לשכוח לחייך קצת, טוב?

8. תחביבים

טוב, נגלה לכם סוד: אף אחד לא באמת קורא את רשימת התחביבים שלכם. למה? כי רוב האנשים מפרטים פעילויות פנאי שכיחות כמו קריאה, טיולים וסרטים, ואחרי כמה מאות אנשים זה באמת ממש משעמם. אז הנה תנאי: רוצים לספר למעסיק הבא מה אתם ממש אוהבים לעשות מחוץ לשעות העבודה? אין בעיה, אבל רק אם מדובר בתחביב באמת מיוחד שמלמד עליכם משהו ומבדל אתכם משאר המועמדים. בכל מקרה אחר זה מיותר.

9. מתי כדאי לכתוב מכתב מקדים?

הדעות לגבי נחיצותו של המכתב המקדים חלוקות, הרוב לא ממליצים לכתוב אך אין באמת תשובה חותכת. למרות זאת, יש מספר מקרים שבהם כן כדאי לכתוב מכתב מקדים:
1. כשבמודעת הדרושים המעסיק מבקש זאת באופן מפורש
2. כשמדובר על מקצוע יצירתי, כמו ניהול מדיה חברתית, מרקום וא כל תפקיד שבו אתם רוצים להוכיח שאתם ניחנים בכושר כתיבה, במקוריות ובראש טוב
3. כשאתם מעוניינים בהסבה וחשוב לכתוב שלמרות שעסקתם במקצוע X, אתם דווקא רוצים להתקבל למשרות בתחום Y.

10. התאימו קורות חיים למשרה

רגע לפני שאתם שולחים קורות חיים, נסו לשים את עצמכם בנעליים של המגייסים ושאלו את עמכם מה חשוב להם לראות: מי המועמד האידיאלי שהוא מדמיין בעיני רוחו? איזה ניסיון יש לו? מה הוא חייב לדעת עליכם? איזה ידע טכני חייב לבלוט? אילו כישורים נוספים חשוב לראות? ודאו שכל אלה כתובים שחור על גבי לבן בקורות החיים שלכם, לרבות פירוט של כל שפות התכנות שאתם מפתחים בהם.

הכתבה בחסות Sqlink

קבוצת Sqlink מספקת קשת רחבה של פתרונות בעולם המחשוב וה-IT. אנו מתמחים בגיוס עובדים לשלל תחומי ההייטק וברשותנו מאגר ענק של משרות טכנולוגיות המתחדש כל יום באתר החברה. אנו מזמינים אתכם להצטרף להצלחה ולעבוד בטכנולוגיות המתקדמות ביותר, בתנאים מעולים ולהתקדם לתפקיד הבא! בקבוצת SQLink מועסקים כ-2,500 עובדים והיא כוללת מגוון חברות מובילות בתחומן כגון: GotFriends - חברת ההשמה להייטק הגדולה בישראל, חברת Opisoft המתמחה בעולמות ה bi והאנליטיקה, חברת TVUNA - המתמחה בעולמות הדיגיטל וחממת חדשנות לסטארטאפים.

יניב בן ישי, SQLINK

יניב בן ישי - סמנכ”ל השיווק של חברת התוכנה המובילה ,SQLink מומחה בעולמות השיווק והדיגיטל בדגש על שיווק לעולם הגיוס להייטק, מסייע לטאלנטים למצוא את התפקיד הבא שלהם ומייעץ לחברות וסטארטאפים בנושאי: פיתוח מקורות גיוס, חווית מועמד ומיתוג מעסיק. יניב מרצה באירועים וכנסים מקצועיים ובאקדמיה, מכור לשוקלד נוטלה ולאנשים מחייכים.

הגב

1 תגובה על "מרעננים? הנה 10 כללים לכתיבת קורות חיים מנצחים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
קייזר סוזה
Guest

והכי חשוב, לא לשכוח.. רק משרה בסקטור הציבורי! אחרת אתם בשר תותחים.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: