10 טיפים שיעזרו לכם לשמור על הילדים ברשת

עד כמה אתם ההורים מודעים להרגלי הגלישה של הילדים? האם אתם יודעים איפה הם גולשים ועם מי הם מדברים כשהם בוואטסאפ או בסנאפצ’ט או בסמסים? לכבוד יום המשפחה הבינלאומי שחל ממש היום (15 במאי), קבלו כללי אצבע שיכולים להעלות את רמת הפרטיות והאבטחה של הילדים שלכם בעת גלישה ברשת באופן משמעותי, גם בימי הלימודים הרגילים וגם בימי החופש

Boy using digital tablet on hallway floor

קרדיט צלם/תמונה: Getty Images Israel

מאת ענבל סינגר

כל הורה מרגיש קצת כמו מש”קית חוויה חיננית כשהוא מנסה למלא את משבצות הזמן הרבות בלו”ז של הילדים לאחר שעות הלימודים. לא משנה עד כמה מנסים לבדר אותם, הם עדיין מבלים המון שעות מול הנייד והמחשב. אין חלילה סיבה להיכנס לחרדות ולדאגות מיותרות, שבטח יש לכם מהן בשפע. חוץ מזה, גם אם נורא תרצו לא תוכלו לאסור על הילדים לגלוש באינטרנט כלל וכלל. בסך הכול רשת האינטרנט היא מקום מדהים שבו יש שפע של תכנים מצוינים לילדים בכל הגילאים. עם זאת, זה מקום שגם טומן בחובו הרבה אנונימיות שמספקת כר פורה לעברייני רשת עם מטרות שונות, וגם יש ילדים שמפתחים לעצמם חזות של בריונים כשהם מוצאים דרכים לנצל את הרשת לפגיעה בילדים אחרים.

בעזרת הקניית הרגלי גלישה נכונים, יצירת שיח פתוח בנושא, מעקב קבוע אבל לא דביק מדיי מבחינת הילד, תוכלו למנוע חלק גדול מהסכנות והצרות. הנה לכם 10 כללי אצבע טובים שיכולים להעלות את רמת הפרטיות והאבטחה של הילדים ברשת באופן משמעותי:

1. דבר המחוקק

החוק הראשון הוא לא לחנוק את הילד עם ים חוקים ומגבלות, כי הם חכמים ובנקל ימצאו שיטות לעקוף ולעשות בדיוק את ההיפך. קודם כל, צריך לדבר אל הילד בשפת החיוב – מה כן אפשר לעשות ברשת, מה כדאי לעשות ברשת, ולהסביר שיש גם דברים שלא מומלץ לעשות בה, ואפילו לדווח עליהם אם הם קורים.

2. יצירת לו”ז מגוון מחוץ למסך

יש ליצור מסגרת עשירה ככל הניתן לילד, עם כמה שיותר פעילויות שהוא אוהב שלא כוללות את המסך. מלבד לפעילויות שעושקות את כיס ההורים, יש חוגים, יש פארק, בריכה, מפגשים עם חברים, ביקורים אצל קרובי משפחה וכל דבר אחר שיעסיק את הילד שלא כולל את המסך. במהלך תקופת הלימודים קל יותר לארגן את הזמן – בבוקר הילד בבית ספר, אחר כך הוא חוזר הביתה וצריך לאכול ולהכין שיעורים, ואז מומלץ כי יבלה בחוג שהוא אוהב, או ייפגש עם חבר. וכן, יש גם זמן מחשב אבל הוא לא תופס את נתח הזמן העיקרי.

3. הסכמה עקרונית על שעות וזמן הגלישה

עם ילדים בוגרים יהיה קשה יותר להגביל את שעות הגלישה ברשת אבל עם הצעירים ניתן לעשות זאת, רצוי שזה יקרה בזמן שאתם נמצאים בסביבה – כך אתם יכולים “לשים עין” ולהתעניין בעת הצורך במתרחש על המסך. החליטו ביחד כי ניתן לגלוש עד שעה או שעתיים ביום, ובכל מקרה שעה וחצי לפני השינה אין מסך. הסבירו לילד כי כל הפעילות שכרוכה בישיבה מול מסך מאמצת מאוד את האישונים והם ממשיכים לעבוד במרץ במשך עוד כשעה. לכן יש לתת להם לנוח את הזמן הזה כדי לישון כמו שצריך.

4. אין דבר כזה מחשב לכל ילד

מוטב כי המחשב שבו הילדים משתמשים יהיה מוצב במרחב המשפחתי במקום שלכם ההורים יהיה קשר עין. לא בחדר מאחורי דלת סגורה. מומלץ לתאם עם הילד שאם הוא משוחח עם חברים בשיחות קוליות, בזמן משחק במיינקרפט למשל, שיעשה זאת עם רמקולים. כך תוכלו כל הזמן להיות במעקב שהשיח לא מתדרדר למקומות לא טובים.

5. מעקב אחרי היסטוריית הגלישה

דאגו שכל המכשירים, גם המחשב וגם הטלפונים הניידים של הילדים, יהיו תחת הלוג אין בגוגל ובכרום של אחד מן ההורים. כך כאשר תיגשו לדפדפן מכל מקום שבו תהיו, אפילו אם תתחברו מהעבודה, תוכלו ללכת בדפדפן להיסטוריית גלישה ולראות אותה לפי מכשירים. אם הילד גלש לאתר בעייתי, תהיו הראשונים לדעת ותוכלו לטפל בכך בהתאם.

6. מה מותר לשתף ברשת, ומה אסור

שבו עם הילדים והסבירו להם שלא משנה מה, הם אף פעם אינם מוסרים פרטים אישיים לאנשים שאינם מכירים ברשת, ושאפילו מומלץ לנהוג בזהירות עם אנשים שנדמה שמכירים. מה הם למשל פרטים אישיים? שם, גיל, מין, כתובת, טלפון, וגם שאלות אישיות יחסית כמו – “האם אתה לבד בבית עכשיו?”, “איפה אתה אוהב להסתובב כשאתה לא בבית ספר?”, “איפה אתה לומד?”, “היית פעם חבר/ה של בן/בת?”. הדגישו בפני הילד שחשוב שהוא יספר לכם אם מישהו מבקש ממנו לענות על שאלות כאלה.

child tablet PD

7. נתקו או נטרלו את מצלמות הרשת

יש היום מצלמה כמעט בכל מחשב או בסמוך למחשב, ומעבר לכך שהאקרים יכולים לפרוץ אליהן מרחוק ולצלם כל מה שהמצלמה קולטת, אתם לא רוצים שהילד שלכם יעלה לרשת סרטונים בכיכובו או יעשה שיחות וידאו עם אנשים זרים. מומלץ לנתק את מצלמת הרשת ואם מדובר במחשב נייד שמגיע עם מצלמה בילד אין על המסך – לכסות את העינית עם סרט דביק אטום.

8. היו חברים של הילדים ברשתות החברתיות

אם הילדים כבר גדולים יותר ויש להם חשבון פייסבוק, בקשו מהם לעבור על הגדרות הפרטיות שלהם שם. אם צריך, התאימו אותן כך שהמידע שהם ישתפו יופנה לחבריהם בלבד ולא יהיה ציבורי. חשוב להסביר לילדים למה לא מומלץ לשתף במידע אישי מדיי, או בתמונות אישיות, במיוחד אנשים זרים. הסבירו להם שמדובר בכיכר עיר לכל דבר ועניין וכמו שהם לא היו עושים ברחוב ליד כולם כל מיני דברים, זה לא שונה בפייסבוק. הדרך הטובה ביותר לדעת מה הילד שלכם משתף ועושה היא להיות חבר שלו בפייסבוק וברשתות החברתיות האחרות. כמובן, לא צריך להיות קרציות ולעשות לייק לכל סטטוס שהוא מעלה או להגיב ולעשות פאדיחות “ליד החברים”. אגב, גם אם הילד עדיין לא פעיל ברשתות חברתיות אבל יש לו מנוי בעולם וירטואלי כלשהו (מיקמק או מוגובי למשל) מומלץ לעשות מנוי משלכם לעולם הווירטואלי ולגלוש בו כדי להתעדכן מה קורה באתרים הללו.

9. הצרה הגדולה ביותר – הטלפונים החכמים

כל מה שהילד יכול לעשות במחשב הוא יכול לעשות בטלפון. הוא יכול לגלוש ברשתות חברתיות, להצטלם, לשלוח תמונות ולהיכנס לאתרים בעייתיים. קודם כל חשוב להדגיש בפני הילד שכל הכללים שחלים על הגלישה במחשב תקפים גם לשימוש במכשיר. מה עוד ניתן לעשות? ראו את הפתרון בסעיף הבא.

10. התקינו תוכנת בקרת הורים גם בטלפון של הילד, גם בטלפון שלכם וגם במחשב

תוכנות לבקרת הורים מאפשרות לכם להגביל לאילו תכנים ואתרים הילדים שלכם יוכלו להיחשף ואף להגביל את זמן השימוש שלהם במכשירים. היום יש כבר תוכנות לבקרת הורים בטלפון הנייד, שזה מאוד מקל, בהתחשב בכך שהילדים נמצאים עם הטלפון גם כשאתם לא לידם. התקינו את האפליקציה אצלכם וגם בכל אחד ממכשירי הילדים. ניתן להגדיר את האפליקציות הללו כתוכנת “אדמיניסטרטור” במכשירי הילדים וכך תהיה לכם שליטה מרחוק על כל האפשרויות מהמכשיר שלכם והילד לא יוכלו להסיר את ההתקנה של האפליקציה. ישנה גם אפשרות להגדיר כי אפליקציה זו תהיה נעולה עם סיסמה כך שהילד לא יוכל לעשות שום דבר ללא ידיעתה. בחרו באפשרויות השונות סינון של אתרים בעלי תוכן לא הולם או אפליקציות שאסור להפעיל במכשיר כי אינן ראויות לדעתכם. בחלק מהאפליקציות ניתן לראות את כל האפליקציות שמותקנות על המכשיר של הילד כך שהכול שקוף בפני ההורה. ניתן גם להגביל את הימים והשעות בהן הילדים יוכלו להשתמש באפליקציות מסוימות (למשל כשהם בבית ספר).

Avatar

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

1 תגובה על "10 טיפים שיעזרו לכם לשמור על הילדים ברשת"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
DHK
Guest

אם הילד מספיר חכם אז מספר 5 לא רלוונטי, זה יחזור כבורמנג להורים….

(הילד יכול גם לראות את ההיסטוריה של ההורים…)

wpDiscuz

תגיות לכתבה: