10 חוקים שיעזרו לכם לגייס עובדים בשוק ההייטק הרותח

הגשמתם את החלום והקמתם סטארטאפ משלכם. עכשיו, מלבד הטכנולוגיה, מה שיעשה את ההבדל בין הצלחה לכישלון, הוא איכות הצוות שתגייסו ומדובר במשימה לא פשוטה בשוק שבו ידם של המועמדים העליונה. אז איך עושים את זה נכון?

 PeopleImages/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: PeopleImages/ Getty Images Israel

עשיתם את זה – יש לכם רעיון מגניב, החלטתם ללכת על כל הקופה ועזבתם מקום עבודה מסודר ומפנק בהייטק כדי להגשים את החלום הרטוב של רוב האנשים בענף: להקים סטארטאפ משלכם.

אתם בטח כבר יודעים שאתם לא היחידים שעשו זאת השנה, וכעת מה שיבדל אתכם מהמיזמים האחרים הוא בעיקר ההון האנושי שתצליחו לגייס. הגרעין הראשוני של הסטארטאפ הוא מדד חשוב להצלחה או לכישלון שלו, שכן כשגיוס העובדים עובד כמכונה משומנת היטב, המנהלים יכולים להתמקד בפיתוח, בגיוס כספים ובהשגת מטרות קריטיות נוספות להצלחת החברה. ובמילים אחרות: בדיוק כפי שהצבא צועד על קיבתו, בהייטק החברה צועדת בזכות עובדיה.

כל זה טוב ויפה, אבל בפועל זה לא פשוט לנהל תהליך מוצלח של גיוס עובדים לסטארטאפ שלכם. איך עושים את זה בפועל, כיצד מצליחים לעמוד בקצב המהיר של השוק כיום ואיך נמנעים משגיאות שכיחות?הכנו עבורכם 10 טיפים של עשה ואל תעשה, שיעזרו לכם להשיג את העובדים המתאימים ביותר שיעזרו לכם להזניק את הסטארטאפ קדימה.

1. הכירו את סל השיקולים העיקרי להחלפת מקום עבודה

כשטאלנט עובד בחברה מסוימת ומחפש מקום עבודה חדש מספר פרמטרים ישפיעו על ההחלטה שלו: שכר, איזון וגמישות בין עבודה לחיים פרטיים, עבודה על טכנולוגיות חדשות ואוטונומיה בבחירתן, מעורבות בבניית המוצר, התחום בו עוסקת החברה והמרחק ממקום המגורים.

2. הכירו היטב את הטאלנט

לפני שתתחילו לגייס עובדים, חקרו והכירו היטב את הפרופיל של הטאלנט ההייטקיסטי של היום. למשל, הידעתם ששוק ההייטק כה רותח שמפתח ממוצע עשוי לקבל בכל שבוע כ-8 פניות חדשות מחברות ולנהל 5-4 תהליכי קבלה לעבודה במקביל? כשטאלנט רואה שכל כך הרבה חברות מחזרות אחריו הוא מרגיש שהוא יכול לסנן את ההצעות על פי כל מיני פרמטרים, ולא כולם נמצאים תמיד בגדר ההיגיון הסביר, ואתם צריכים להתכונן לכך. מה למשל? רק חברות שמאפשרות להביא למשרד כלב, או מונות בין 20-10 אנשים או שכותבות בשפת GO או CLOJER; רק חברות שמוכנות לשלם שכר של 33K וצפונה, או כאלה שמבטיחות קידום מהיר לתפקיד ראש צוות, או חברות שממוקמות במרחק של נסיעה על קורקינט חשמלי; ואולי רק חברות שמעניקות כרטיס תן ביס בשווי של 1,000 שקל לחודש, או רק חברות שלא עובדות באופן ספייס, אלא בחדרים פרטיים. נראה לנו שהבנתם.

 Image Source Ltd/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Image Source Ltd/ Getty Images Israel

3. אפיינו במדויק את צורכי הגיוס

סטארטאפים רבים יוצאים לתהליך גיוס כשהגדרת התפקיד עוד לא ברורה, ותוך כדי התהליך אפילו משנים שוב ושוב את הפרופיל. זה מתכון לבזבוז זמן יקר, אך גרוע מכך – לא בטוח שכבר נולד הטאלנט שגם יפתור לכם את כל הבעיות וגם ישיג את כל המטרות של החברה. ותרו על החלום של עובד שיעשה גם וגם וגם והגדירו מראש את התפקיד והטייטל, כך שיתאימו למהות המשרה וגם לא יהוו רף שאינו בר השגה. הבינו את השוק ואת היחס שבין הביקוש להיצע ודעו להתפשר כשצריך, כי בזמן שלא התפשרתם – איבדתם זמן יקר וכסף וחזרתם לנקודת התחלה.

4. דעו לעבוד נכון עם חברות השמה וספקים חיצוניים

חברות השמה הן שותפות לדרך וכדאי לבנות עימן תהליכי עבודה מסודרים. נסו לרתום אותן לתהליך על ידי מתן פידבק ושיתוף פורה. יש מנהלים שמדברים עם חברות ההשמה פעם ופעמיים ושוכחים מהן, ואלה לפעמים “מורידות הילוך” בהתאם. זכרו שעדיף לעבוד יחד ושהאינטרס שלכם משותף – לייצר גיוסים מוצלחים.

5. גם אתם נבחנים על רושם ראשוני

אין הזדמנות שנייה לרושם ראשוני וזה לא תקף רק למועמדים לעבודה, אלא גם עליכם, המעסיקים. כבדו את הזמן של המועמד, דאגו שהראיון יתנהל בגובה העיניים, שהמנהל המראיין יידע להתנהל באופן ייצוגי ושיהיה מסוגל לשווק את התפקיד בצורה הטובה ביותר. זכרו שכפי שאתם בוחנים את המועמד, גם הוא בוחן אתכם.

6. אל תתמהמהו עם תשובה

השוק של היום עובד בקצב גבוה, ובהתאם תהליכי הגיוס וזמני התגובה של החברות חייבים להיות מהירים בהרבה לעומת העבר. זכרו שהטאלנטים בדרך כלל מנהלים מספר תהליכים במקביל ויש להם לא מעט חלופות. בנוסף, חברת שלוקחת את הזמן בגיוס איטי וארוך מצטיירת בעיני מועמדים כלא רצינית.

7. אל תסמכו רק על חבר מביא חבר

גיוס על בסיס קשר מהעבר או מכרים משותפים בלבד עלול להתברר כטעות גדולה כבר בצעדים הראשונים, משום שזה מתכון בטוח לפספוס קהל שלם של טאלנטים טובים ומתאימים. אל תסמכו באופן עיוור על חברים שלכם או חברים או של חברים, אלא תמיד תבחנו אותם מול האינטואיציה שלכם. זאת ועוד, זה בסדר להכיר חבר’ה טובים שאפשר לצאת איתם לבירה בערב, אבל אתם תמיד צריכים לחשוב אם הם באמת ישיגו את היעדים שהצבתם לסטארטאפ שלכם.

8. אל תגייסו רק את המועמדים שדומים לכם

כולנו מתחברים יותר למי שדומה לנו, והתוצאה היא שיזמים רבים נוטים לגייס אנשים שדומים להם: בגיל, ברקע האקדמי, ביחידה הטכנולוגית שבה שירתו בצבא. אך לאחרונה מחקרים רבים גילו כי דווקא גיוון מביא איתו חדשנות לחברה ויוצר סינרגיה חזקה, כי כל אחד מביא איתו משהו אחר לצוות.

 Emma Kim/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Emma Kim/ Getty Images Israel

9. למדו להגיב נכון לתחרות על טאלנטים מחברות אחרות

סטארטאפים רבים לא יודעים כיצד להגיב נכון כשלמועמד יש הצעות מחברות אחרות. במקרים כאלה חשוב לגלות מה הכי חשוב למועמד (שכר, כסף, מיקום, מוצר) ומשם לנסות לרתום אותו אליכם. אם צריך מומלץ לנסות לתאם עוד פגישה לסגירה. בשורה התחתונה – חשוב ללמוד לייצר דיאלוג פורה ואינטנסיבי עם המועמד, וללכת לקראתו בתוך מגבלות החברה שלכם.

10. סגרו עסקה ואיישו את המשרה

כדי שזה יקרה, כדאי שתשימו את עצמכם בנעליים של הטאלנט ותבינו שהוא מצפה שתשכנעו אותו. מה ישכנע אותו? למשל החזון שלכם, הוורסטיליות בתפקיד, סביבת העבודה הייחודית, מוצר מגניב ומלהיב, חיבור ברמה ארגונית, צפי להנפקה או לאקזיט, אפשרויות קידום, אפשרויות למידה, יכולת השפעה ברמה מערכתית או חוויה חיובית מולכם ומול החברה.

הכתבה בחסות Gotfriends

בואו לעבוד בסטארטפים המובילים בישראל ולעשות את האקזיט הבא!
GF הינה חברת השמה ייחודיות מבין חברות ההשמה בעולם ההייטק.
אנו מחוברים למרבית משרות הדרושים בשוק ההייטק (ובעיקר לאיכותיות ולמאתגרות שבהן הנמצאות מתחת לרדאר) ועובדים עם החברות והסטארטפים הנחשבים והנחשקים ביותר בשוק.
מדי שנה אנו מסייעים לאלפי מועמדים להתקדם בקריירה (בתפקיד, בתנאים ובאתגרים) ועושים זאת במקצוענות וביעילות שיא. באתר תוכלו למצוא לוח משרות המתחדש בכל יום אנחנו מזמינים אתכם לשלוח לנו קו"ח ומשם אנחנו נעשה את כל השאר.

יניב בן ישי, SQLINK

יניב בן ישי - סמנכ”ל השיווק של חברת התוכנה המובילה ,SQLink מומחה בעולמות השיווק והדיגיטל בדגש על שיווק לעולם הגיוס להייטק, מסייע לטאלנטים למצוא את התפקיד הבא שלהם ומייעץ לחברות וסטארטאפים בנושאי: פיתוח מקורות גיוס, חווית מועמד ומיתוג מעסיק. יניב מרצה באירועים וכנסים מקצועיים ובאקדמיה, מכור לשוקלד נוטלה ולאנשים מחייכים.

הגב

1 תגובה על "10 חוקים שיעזרו לכם לגייס עובדים בשוק ההייטק הרותח"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Liran
Guest

CLOJER?!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: