10 שאלות שאתם צריכים לשאול את המעסיק הבא שלכם

לפני שאתם משקיעים את כל האנרגיות שלכם במטרה לעבור ראיון עבודה בחברה שבה אתם בעצם לא רוצים לעבוד, הנה 10 שאלות שכדאי לכם לשאול את המעסיק הפוטנציאלי שלכם. שכר, סגנון ניהול וציפיות הדדיות הם רק ההתחלה

צילום/ תמונה: pexels

מאת גל לירן, Bizzabo, Talent Acquisition Partner

מי מאיתנו לא חווה סיטואציה של ראיון עבודה שבה השקיע את מיטב מאמציו, שלף את החיוכים המרשימים ביותר, פיזר קסם אישי בכל פינה בחדר הראיון, כתב את הקוד המורכב ביותר בפשטות, סיפר בדיחה מתאמצת ולבסוף יצא ושאל עצמו – "האם אהיה מאושר בעבודה הזאת?" אז כדי שלא תצאו מראיון עבודה עם שאלות פתוחות, ריכזנו עבורכם שאלות שחובה לשאול את המעסיק הפוטנציאלי הבא שלכם עוד במעמד ראיון העבודה.

להיות בטוחים שבחרתם נכון

החברה החדשה היא המקום שבו אתם עומדים להשקיע את תשע השעות החיוניות ביותר ביום שלכם, חמישה ימים בשבוע, כמה שנים טובות (בתקווה). היא המקום שבו תבססו את השלב הבא בקריירה שלכם, תמצאו כנראה כמה חברים חדשים, תאמצו כמה טכנולוגיות וכלים נוספים לארסנל ותשקיעו את מיטב המשאבים שלכם (וזה שווה המון). אז כדאי לוודא שאתם בוחרים נכון.

רגע לפני שמתחילים, הטיפ החשוב ביותר הוא שכדאי קודם כל, כצעד ראשון, להגדיר לעצמכם מה היא התשובה האידיאלית שאתם מקווים לשמוע עבור כל אחת מהשאלות הבאות. אם לא תדעו מה התשובה שאתם מחפשים, איך תדעו אם קיבלתם אותה מהמעסיק?

לשאלות הבאות אין תשובה אחת נכונה. מדד ההצלחה יהיה רמת ההתאמה בין התשובות של המראיינים לתשובות הכנות שלכם. אם ההתאמה גבוה – תשאלו איפה חותמים.

שאלה 1: הטווח הקרוב

השאלה הראשונה שכדאי לשאול את המעסיק הפוטנציאלי שלכם היא מה הן הציפיות שלו לטווח הקרוב, מהתפקיד אליו אתם מועמדים. כלומר, בשנה, שנתיים או שלוש הקרובות, מה הן המשימות העיקריות ב-Road Map, האם מצופה מכם להוביל פרויקטים בזמן הקרוב, האם מכוונים אתכם לתפקיד מקצועי טכנולוגי, סוג של Technical Lead? האם קיים אופק ניהולי? ומהו לוח הזמנים לציפיות הללו?

לתשובתו של המעסיק תהיה משמעות מרכזית בהבנת המדדים להצלחה בתפקיד. מתוך התשובה תוכלו ללמוד גם האם התפקיד בנוי ומתוכנן היטב מהצד השני.

שאלה 2: הטווח הרחוק

שאלו את המעסיק מה הן השאיפות שלו מהתפקיד לטווח הרחוק, מה ה-Career path שהוא מדמיין לתפקיד הזה? לא בטוח שבשלב הזה התשובה תהיה מאוגדת עד הסוף, אבל חשוב להציף את הנקודה למחשבה גם שלך וגם של הצד השני. שאלה כזו מצביעה על רצינות ונכונות לקדנציה ארוכה לצד התחייבות מצד המעסיק לתמוך בשאיפות הקריירה שלך. כדאי לחשוף את השאיפות שלכם תוך חיבור עמוק למציאות ולזמנים ההגיוניים למעבר בין תפקידים.

שאלה 3: הגשמת שאיפות

שאלו את המעסיק הפוטנציאלי איך הוא מתכנן לעזור לכם להגשים את השאיפות המקצועיות שלכם. כלומר, אילו כלים וצעדים החברה מוכנה לספק לכם על מנת שתוכלו לצמוח ולכבוש את היעדים המשותפים שלכם. תוכניות הכשרה, מנטורינג, ליווי יועץ חיצוני וכן הלאה.

כאן יש חשיבות רבה לגודל ולותק החברה, לא לכל סטארטאפ קטן יש תוכנית לימודים והכשרה מסודרת (או תקציב לכך), אך יש כאן אינדיקטור חשוב לבחינת הנכונות שלהם להתגמש ולבנות ביחד איתכם מסלול איכותי להצלחה ולצמיחה אישית.

שאלה 4: בנוגע לאושר

נסו להבין מהמראיין, מה לדעתו הופך את העובדים של החברה למאושרים במקום העבודה שלהם. מטרת השאלה היא לספק לכם הצצה לתרבות של החברה, להתנהלות החברתית שלה ול"אני מאמין" האנושי שלה. זו הזדמנות מעולה לבחון האם סולם הערכים שלכם נמצא בהלימה עם הערכים המנחים של הצד השני.

שאלה 5: חזון

בידקו עם המעסיק הפוטניאלי מה החזון של החברה, הן מהצד העסקי והן מבחינת ההון האנושי. השאלה הזו פותחת אשנב למחשבות ולשאיפות של הנהלת החברה, ומהווה הזדמנות עבורכם לבחון האם אתם מתחברים למשימה העסקית לה אתם עומדים להתחייב ולהתמסר? החיבור לצד העסקי והאמונה במוצר ובמיקומו בשוק יעלו את החיבור שלכם לעשייה.

שאלה 6: שכר ותנאים

אל תפחדו לשאול ולדבר על התנאים, ברור שאתם מחפשים עבודה על מנת להתפרנס (בין היתר), אבל אל תשכחו שזו לא המטרה היחידה. שכר גבוה יחזיק אתכם בעבודה מספר חודשים, בעוד שעניין ואתגר יחזיקו אתכם שנים. כמו כן, אל תשכחו שמדובר לרוב בחבילות שכר, לתנאים יש משמעות כלכלית גבוהה וכדאי להבין לעומק מה אתם עשויים לקבל בנוסף לשכר עצמו. אל תפחדו לחקור ולדרוש הסברים ממחלקת הכספים אם צריך, זו זכותכם.

שאלה 7: סגנון ניהולי

שאלו את המראיין לגבי הסגנון הניהולי של המנהל הישיר שיהיה לכם במידה ותקבלו את העבודה, כמו גם של מנהל המחלקה. התשובה תפתח לכם עוד אשנב קטן שיאפשר הצצה לצורת העבודה היום-יומית, לשגרה שעשויה להיות השגרה העתידית שלכם. באחריותכם לבחון ולהקדיש מחשבה לשאלת הסגנון הניהולי, איזה סגנון ניהולי מוציא מכם את המיטב? תחת אילו תנאים אתם מתפקדים על הצד הטוב ביותר שלכם ותחת איזו הובלה תרצו לעבוד בשנים הקרובות?

שאלה 8: התאמה

כדאי לשאול את המעסיק הפוטנציאלי מדוע הוא מוצא אתכם מתאימים לתפקיד המדובר. כלומר, מה בניסיון, באופי וביכולות שהדגמתם בתהליך המיון גורם לצד השני להאמין שאתם עשוי להצליח בתפקיד. תשובת המראיין תספק לכם הזדמנות מעולה לעמוד על מדדי ההצלחה לתפקיד, להתכונן אליהם ולסלול את הדרך להצלחה בתפקיד החדש.

שאלה 9: מורי דרך

שאלו את המראיין מי לדעתו יהיו האנשים מהם תלמדו בחברה ולמה. חיקרו מי יהיו המנטורים העתידיים שלכם, עירכו שיעורי בית ונהלו מחקר קטן על האנשים שכבר בחרו להאמין ולהצטרף למסע של החברה, מה הרקע שלהם, מה ה"אני מאמין" שלהם, מהי מתודלוגיית הלימוד שלהם ובשורה התחתונה – האם תוכלו ללמוד מהם ואף להינות מהדרך? בקשו להכיר אותם, להגיע לצפות בהם עובדים בשגרה, זה לחלוטין מקובל ומבורך.

אגב, במידה ואתם מתמיינים לתפקיד של מפתחי Frontend למשל, מורה הדרך לא חייב להיות בהכרח ראש גילדת ה-Frontend. צפו ללמוד גם ממנהלי מוצר מובילים, מהנהלה, מ-HR שיכול ליעץ, מחברי צוות ה-Data או מאיש מרקטינג עם חשיבה יצירתית שיפתיע אתכם בדיון סוער. תשאפו להקיף את עצמכם במוחות הטובים ביותר בכל התחומים.

שאלה 10: השאלה החשובה ביותר

מה תחושת הבטן שלכם אומרת?

מבלי לגלוש לרוחניות, כי הייטקיסטים הם לרוב טיפוסים רציונליים שמקבלים החלטות בתהליך חישוב סיכונים, בבחירת מקום עבודה נכנסים שיקולים נוספים ולא פחות חשובים: תחושות הבטן, האינטואיציה, החיבור והכימיה עם המראיינים. הקשיבו להם, אל תלחמו בהם, לרוב התחושות שלכם לא יטעו אתכם.

הכתבה בחסות Bizzabo

Bizzabo, חברת סטארטאפ שפיתחה טכנולוגיה לניהול כנסים ואירועים מקצועיים המאפשרים למארגן הכנס לייצר חוויה פרסונלית עבור כל משתתף, ולקבל מידע מהמערכת אודות הצלחת האירוע וההשפעה העסקית. בין מאות לקוחות החברה נמנות חברות כגון: Adobe, Bank of Ireland, Gainsight, Electronic Art, Hubspot ועוד. החברה, שגייסה עד כה 57 מיליון דולר נוסדה על ידי בועז כץ, אלון אלרואי וערן בן-שושן, לחברה משרדים בניו יורק ובת"א והיא מעסיקה כיום למעלה מ-110 עובדים.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

11 תגובות על "10 שאלות שאתם צריכים לשאול את המעסיק הבא שלכם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יוני
Guest

מי שכתב את זה, בחיים לא התראיין

אורן
Guest

"כדאי לשאול את המעסיק הפוטנציאלי מדוע הוא מוצא אתכם מתאימים לתפקיד המדובר. כלומר, מה בניסיון, באופי וביכולות שהדגמתם בתהליך המיון גורם לצד השני להאמין שאתם עשוי להצליח בתפקיד." – מי שישאל את זה, מובטח שלא תתקבלו לעבודה חחחח

אופק
Guest

מרגיש שהכתב מצפה מהמתראיין להפוך למראיין.
זה טוב לשאול שאלות שחשובות לך, זה הופך את הכל לברור יותר ומראה על רציניות.
מצד שני, לפי הכתבה כאן, המתראיין הופך להיות מראיין ואני חושב שזה לא נכון לעשות כך.

אחד שלא יודע
Guest

האיכות של התוכן שלכם יורדת משנה לשנה

עמית
Guest

הרחקת לכת.. שנה לשנה?… מרגע לדודלי.. מכתבה לכתבה..

שחר
Guest

אוי ואבוי אם מישהו הולך ליישם את העצות הללו. לשאול את המראיין "מה סגנון הניהול של המנהל הישיר" ו"מה הופך את העובדים למאושרים" מבטיח שתצאו בלתי נסבלים ולא תקבלו את התפקיד.

אחד שלא יודע
Guest

אני מתראיין כרגע, ואני שואל את זה.
אין לך מושג את המשמעות של חוסר התאמה בינך ובין המנהל מבחינת סגנון, זו ערובה מובטחת לכישלון.

המחרטט
Guest

נו וכמה ענו לך: "המנהל הישיר שלך הואפסיכופט מניפולטיבי וחרא בן אדם שמה שמעניין אותו זה כמה שורות קוד הכנסת ביום".

תן לי לנחש – 0.

ערן
Guest

ממש מעניין לקרוא מה מראיין חושב שמרואיין צריך לדעת ולשאול

רועי
Guest

מהכתבות המיותרות שנכתבו כאן. רדוד רדוד.

איציק כפר סבא
Guest

כמנהל מראיין אני לא סובל את ה"כתבות" הפרסומיות הדביליות שפה, שמייצרות דור של מועמדים קקות. בנאדם שעוד לא הוכיח את עצמו דקה, בא ושואל על קידום ו- career path, גיב מי א ברייק, כולם בארץ רוצים לנהל אחרי יומיים ניסיון אם בכלל. קודם כל תוכיח את עצמך ותן למעשים לדבר בשימך, אחר כך נראה. אחד מכל שישה באמת יהיה מנהל וזה זה שבאמת זורח מעל כולם ואין סיכוי שאבטיח משהו למועמד בשלב הראיון.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: