סוכן חכם
אישי ודיסקרטי

לוח משרות ההיי-טק
והטכנולוגיה של ישראל.

רוצים לדעת על משרות חדשות שמתאימות לכם?
תנו לנו לעבוד בשבילכם.
במקום לחפש משרות, קבלו אותן למייל ראשונים.

תודה רבה,
מעכשיו הסוכן האישי שלנו עובד בשבילך. בהצלחה:)
ההרשמה בוצעה בהצלחה
*הרשמה מאשרת לנו את תנאי השימוש
אני מאשר קבלת חומר פרסומי מגיקטיים וידוע לי כי באפשרותי לבקש הסרה מרשימת התפוצה בכל עת

הכנסת אישרה: צ'קים יופקדו דרך אפליקציה

תתכוננו לסלפי עם הצ'ק: חוק הסליקה האלקטרונית שעבר בכנסת בקריאה שלישית יאפשר לנו פשוט לצלם את הצ'ק כדי להפקידו; חוץ מחיסכון בזמן אנחנו צפויים גם להנחה משמעותית בעמלות

בקורב פריט היסטורי?

בקורב פריט היסטורי?

בואו נודה על האמת: בעולם מתוקן כל הקונספט של הצ'קים היה נעלם, יחד עם הפקס, כבר לפני כעשור. אבל העולם קצת פחות מתוקן ולא מעט גופים ואנשים עדיין עושים שימוש בצ'קים, מה שאומר שאם תקבלו צ'קים, אתם עדיין צריכים ללכת פיזית לסניף של בנק או כספומט, למלא את הפרטים שלו ולהפקיד אותו. עתה, מיישרת ישראל קו עם המדינות המתוקנות ותאפשר לנו להפקיד צ'קים פשוט על ידי צילום שלהם בסמארטפון.

פחות זמן, פחות עמלות

הכנסת אישרה אתמול (ג') את חוק הסליקה האלקטרונית בקריאה שנייה ושלישית. כתוצאה מכך, נוכל בקרוב להפקיד, לפדות או להחזיר צ'קים באמצעות צילום שלהם בסמארטפון או סריקה במחשב – מבלי להגיע כלל לבנק. לאחר הסריקה או הצילום, יישלחו הלקוחות את קובץ התמונה לבנק שלהם וחשבונם יזוכה בהתאם. גם התקשורת בין הבנקים תיעשה בעזרת קובץ התמונה הדיגיטלי, במקום לשלוח פיזית את הצ'ק מהבנק שבו הופקד לבנק של כותב הצ'ק.

בדברי ההסבר לחוק מצוין שבמקרה שהצ'ק לא כובד על ידי הבנק, או במילים אחרות – "הצ'ק חזר", יחוייב הבנק להעביר ללקוח עותק דיגיטלי של הצ'ק, וזה ייחשב לצ'ק לכל דבר ויהווה ראייה קבילה בכל ההליכים בבתי-המשפט או בהוצאה לפועל.

חוץ מהטירחה והזמן שייחסכו למפקיד, יביא איתו החוק עוד שני יתרונות מהותיים: ראשית, זמן הטיפול בצ'ק יירד משלושה ימי עסקים ליום עסקים אחד; שנית, נוכל ליהנות מעמלות מופחתות לבנקים על ביצוע של פעולות שקשורות לצ'קים. בבנק ישראל מעריכים כי נוכל ליהנות מהנחה של עד 75 אחוזים בעמלות הרלוונטיות, זאת עקב המעבר של הבנקים מפעולות פיזיות לפעולות אלקטרוניות, עם זאת מדובר בהחלטה שנתונה לשיקול דעתם של הבנקים.

בנק לאומי החל כבר לפני כשבועיים לאפשר הפקדות של צ'קים בעזרת האפליקציה שלו, אולם הוא איפשר זאת רק אם שני הצדדים לעסקה הם לקוחות הבנק.

מדובר בתהליך רחב היקף של בנק ישראל שנועד להסיר חסמים טכנולוגיים שקיימים כיום; בין היתר נוכל לפתוח חשבון בנק או לעבור בנקים באמצעות הסמארטפון או המחשב הביתי, ללא צורך בפקס ונוכל לשחזר סיסמה באמצעים דיגיטליים, מבלי להגיע פיזית לבנק.

אך האם אין חשש שכל אדם בעל ידע מינימלי בפוטושופ יוכל לשנות את הצ'ק הסרוק? פנינו לבנק ישראל ומשם נמסרה לנו התגובה הבאה: "הסריקה של הצ׳ק תוכל להתבצע ב-2 נקודות: על ידי הבנק המציג – בנקודה זו אין סיכון שהלקוח ישנה את התמונה של השיק מכיוון ואין לו גישה אליה; על ידי הלקוח – הסריקה תתבצע באמצעות האפליקציה הייעודית של הבנק. באפליקציה ניתן לבצע צילום של הצ׳ק אך לא יהיה ניתן לערוך את התמונה או להעלות תמונה שצולמה מבעוד מועד". עוד מסר בנק ישראל כי העברת התמונות בין הבנקים "תעמוד בסטנדרטים של אבטחת המידע, בהתאם לסטנדרטים מקובלים ובכפוף להוראות דין רלבנטיות".

בנוסף מדגישים בבנק, כי בחוק מצוין "שהבנק יהיה אחראי כלפי לקוחו לנזק שנגרם עקב אי שמירת צ׳ק על ידי הבנק".

 

יניב אביטל

חי ונושם טכנולוגיה עוד מימי ה-ZX Spectrum היפים. חולה על כל סוגי הגאדג'טים - אלו שמתחברים ל-USB, ואלו שקוראים לו "אבא".

הגב

11 תגובות על "הכנסת אישרה: צ'קים יופקדו דרך אפליקציה"

avatar

מיין לפי:   החדש ביותר | הישן ביותר | המדורג ביותר
אהרון
אורח
אהרון
8 חודשים 21 ימים לפני

הלאומי היה את זה כבר לפחות שנה.

עמית
אורח
עמית
8 חודשים 21 ימים לפני

גם בפועלים עשו את זה

Elad Zazon
אורח
8 חודשים 21 ימים לפני

וגם במזרחי

רונן
אורח
רונן
8 חודשים 20 ימים לפני

חפרתם.

Elad Zazon
אורח
8 חודשים 20 ימים לפני

לא את

יעקב
אורח
יעקב
8 חודשים 21 ימים לפני

ומה הבעיה לערוך תמונה בפוטושופ, להדפיס ואז לצלם אותה?? זה הרי לא עובר סריקה מיוחדת וצ'ק רגיל כן, לא?

שלמה שוורץ
אורח
8 חודשים 21 ימים לפני

קוד סריקה שיופיע על הצ'ק יוכל לפחות לוודא שהמקבל מחזיק בצ'ק אמיתי. לגבי השאר: במה זה שונה ממספר כרטיס אשראי? כל אחד ששלחת לו את הפרטים יכול להשתמש בכרטיס כמה שהוא רוצה. אז נכון, יש הונאות אבל סה"כ המערכת מתפקדת.
פתרון אחד למשל יכול להיות שהבנק יהיה ערב לצ'ק (כמו חברות האשראי). במקרה של תלונה על רמאות הבנק יהיה רשאי לדרוש מהמפקיד את הצ'ק המקורי ובמידה ואין לו אז הוא יוכל לקחת את הכסף בחזרה. נגיד שזה יהיה תקף ל30 יום (כלומר 30 יום בהם המפקיד יצטרך להחזיק בצ'ק הפיזי כהוכחה לבעלותו).
בכלל, עדיף לעבור לצ'קים למוטב בלבד, זה ימנע הרבה בעיות.

רועי
אורח
רועי
8 חודשים 21 ימים לפני

התחילו לפני שבועיים? זה קיים בלאומי כבר הרבה מאוד זמן, שנה לפחות!

Raz Cohen
אורח
Raz Cohen
8 חודשים 21 ימים לפני

אין את זה בשום בנק, מה שיש בבנקים כיום זה את האפשרות להפקיד צ'ק של אותו הבנק. בחוק שעבר כל בנק יוכל לקבל צ'ק של כל בנק!

מורגן פרימן
אורח
מורגן פרימן
8 חודשים 20 ימים לפני

קצת מזכיר את תקופת הSMS הראשונים שהיה ניתן לשלוח רק בתוך הרשת למי שזוכר, ולאחר תקופה ארוכה הגיע רעידת האדמה בדמות שליחת מסרונים ממפעיל למפעיל אחר! כנל גם חיובים פר שיחה. אחח נוסטלגיה.

אריאל
אורח
אריאל
8 חודשים 20 ימים לפני

שיוסיפו qr קוד יחודי לצק ויצליבו את זה עם מספר הצ'ק. ואם תזייף את הסכום תצטרך להוכיח שיש לך את הצ'ק ביד..
מה שאומר שמי שמוסר צ'ק צריך לצלם אותו כדי שיוכל להוכיח שלא חתם על צ'ק בסכום הזה..

wpDiscuz

תגיות לכתבה: