סוכן חכם
אישי ודיסקרטי

לוח משרות ההיי-טק
והטכנולוגיה של ישראל.

רוצים לדעת על משרות חדשות שמתאימות לכם?
תנו לנו לעבוד בשבילכם.
במקום לחפש משרות, קבלו אותן למייל ראשונים.

תודה רבה,
מעכשיו הסוכן האישי שלנו עובד בשבילך. בהצלחה:)
ההרשמה בוצעה בהצלחה
*הרשמה מאשרת לנו את תנאי השימוש
אני מאשר קבלת חומר פרסומי מגיקטיים וידוע לי כי באפשרותי לבקש הסרה מרשימת התפוצה בכל עת

תם עידן הפקס - משרדי ממשלה יחוייבו לקבל פניות באימייל

בשורה משמחת עבור כלל אזרחי המדינה: היום צפויה לאשר הממשלה הצעת חוק לפיה כל משרד ממשלתי יחויב להציע אפשרות לפנות ולשלוח טפסים באמצעות דואר אלקטרוני. זה מגיע באיחור ניכר, אבל הבקשה לפקסס מסמכים תהפוך בקרוב להיסטוריה

מקור: צילום מסך, המוסד לביטוח לאומי

מקור: צילום מסך, המוסד לביטוח לאומי

בשבוע שעבר נתבשרנו על כך שהמוסד לביטוח לאומי מרחיב את שירותיו באינטרנט ומבטל את הצורך בלשלוח פקס, מכתב בדואר או לגשת לתיבת השירות בסניפים. במקום, הצטרף המוסד למאה ה-21 ומאפשר שליחת מסמכים ישירות לפקידים הרלוונטים דרך המחשב או הסמארטפון. יאמר לזכותו של המוסד לביטוח לאומי שהוא ללא ספק הגוף הבירוקרטי הישראלי הכי גמיש ומותאם טכנולוגית לעומת שאר הגופים, לפחות על סמך ניסיוננו.

כעת מסתבר כי גופים נוספים יאלצו גם הם לאמץ לחיכם את נפלאות הטכנולוגיה, שכן היום (א׳) הממשלה צפויה לאשר החלטה לפיה משרדי הממשלה וגופים ממשלתיים יחויבו להעמיד גם ערוץ תקשורת מקוון לפניות הציבור. אם אתם מחובבי הרטרו, אל דאגה – ההחלטה אינה מבטלת את הפנייה באמצעות פקסים, וכל מי שיבחר בכך עדיין יוכל להעביר טפסים בצורה זו.

ברוכים הבאים ל-2016

הפעולה של שליחת פקס כשלעצמה היא לא מסובכת, אבל היא מסורבלת פלאים שכן למרבית האנשים אין מכשיר פקס זמין. כמו כן, בהתחשב בכך שמרבית המסמכים היום נוצרים במחשב והם בעצם קבצים דיגיטליים, הרעיון של להדפיס אותם רק כדי לשלוח אותם לנמען אחר מרגיש מאוד מיושן, שלא לדבר על לא ידידותי לסביבה.

לשמחתנו, ועדת השרים צפויה לאשר היום הצעת חוק המחייבת את כל המשרדים הממשלתיים לפרסם כתובת אי מייל כאמצעי תקשורת, כחלופה לשירות הפקס הפרימיטיבי. לאחר אישור ההחלטה יונחו כל משרדי הממשלה לאפשר פנייה אליהם ושליחת מסמכים, שנעשו עד היום באמצעות הפקס, גם באמצעות דואר אלקטרוני. החלטה זו היא חלק מהמיזם הלאומי ׳ישראל דיגיטלית׳ שמטרתו היא בין היתר לשפר את השירות לציבור ולעודד חדשנות במגזר הציבורי.

בבדיקת פיילוט שבוצעה במשרד המשפטים עוד לפני הגשת ההחלטה, הוחלט להסיר את מספר הפקס (הוא נמסר רק אם אזרחים התעקשו לקבל אותו) לתקופה מסוימת, וזה הוחלף בכתובת דואר אלקטרוני. התוצאה המיידית הייתה שבמקום 80% פקסים ו-20% פניות בדואר האלקטרוני, למעלה מ-80% מהפניות הגיעו באמצעות האימייל. תוצאות אלו מוכיחות די טוב את הדרישה של הציבור.

ח"כ גילה גמליאל, השרה לשוויון חברתי והממונה על מיזם ׳ישראל דיגיטלית׳, שהיא גם יוזמת הצעת החוק אמרה כי ״ההחלטה שתובא לאישור הממשלה היא לא פחות ממהפכה שירותית וצעד נוסף שיקל באופן ניכר על חייהם של אזרחי ישראל שחויבו עד כה לפנות למשרדים ממשלתיים באמצעות הדואר, הפקס ופעמים רבות להגיע באופן פיזי אל נותני השירות, בשעות מוגבלות, בעניין שיכל להיפתר ע״י שליחת מייל פשוט מהמחשב או מהטלפון הנייד. שליחת דואר אלקטרוני בפניות למשרדי הממשלה תייעל את השירות לאזרח, תחסוך שעות עבודה וסרבול בירוקרטי מעיק ותצמצם את הפערים החברתיים באוכלוסייה. המשרד לשוויון חברתי, באמצעות ״ישראל דיגיטלית״, פועל וימשיך לפעול להתאמת והנגשת השירותים הממשלתיים לאזרח באמצעות דיגיטציה וטכנולוגיות מתקדמות״.

מי שיזמה את הצעת החוק המקורית המחייבת את כל ספקי השירות לתת שירות לציבור גם באמצעות דואר אלקטרוני, ח"כ סתיו שפיר, בירכה על אימוץ החקיקה בהצעת המחליטים הבוקר: ״דווקא באומת הסטארטאפ המתקדמת ישראל המגזר הציבורי מעדיף לפעול לפעמים כאילו לא שמע על האינטרנט. אולם הבעיה לא נגמרת במשרדי ממשלה, כמעט 40 שנה אחרי שנחת הדואר האלקטרוני בישראל עדיין ישנם ספקי שירות רבים שבוחרים לטרטר ולהכביד על הצרכן במקום לאפשר תקשורת יעילה ומהירה. רוב אזרחי ישראל לא מחזיקים פקס בבית, והתוצאה היא שלעיתים הם מנועים מגישה לספקי השירות שלהם. מי מאיתנו לא מכיר את תחושת התסכול כשאנחנו נאלצים לבזבז זמן עבודה יקר בחיפוש אחר אמצעי תקשורת מיושן? כמעט שנה אחרי שיזמתי את החוק כולי תקווה שבחודשים הקרובים ישראל תצטרף למילניום השלישי ותקל על אזרחיה משמעותית בקבלת שירות במגזר הפרטי והציבורי כאחד״, אמרה.

הרפורמה תושלם ככל הנראה בתוך 120 יום, כאשר לצד מספר הפקס יוצג גם אמצעי פנייה דיגיטלי הכולל צירוף קבצים. הללויה.

הילה חיימוביץ׳

כתיבה הייתה עבורי מאז ומתמיד הרבה מעבר לתחביב, אך את חיבתי העזה לגאדג׳טים וטכנולוגיה גיליתי יחסית באיחור. כנראה שהגיקית שבי הייתה חבויה זמן רב, ורק חיכתה לרגע הנכון לפרוץ. בכל מקרה - היא כאן, ובכל הכוח. (צילום: יורם רשף)

הגב

9 תגובות על "תם עידן הפקס - משרדי ממשלה יחוייבו לקבל פניות באימייל"

avatar

מיין לפי:   החדש ביותר | הישן ביותר | המדורג ביותר
להלה
אורח
להלה
9 חודשים 10 ימים לפני

ימות המשיח, אבל למה החוק לא מחיל אותו על כל נותן שירות בארץ ורק משרד ממשלתי?

Jako
אורח
Jako
9 חודשים 10 ימים לפני

כמה נותני שרות אתה מכיר שלא מאפשרים לפנות במייל?
ספקים בשוק תחרותי בדרך כלל לא צריכים דרבון של חוקים.

rami7250
אורח
rami7250
7 חודשים 24 ימים לפני

אתן לך נותן שירות יחיד ומיוחד שעימו חייבים להתנהל כיום רק עם פקסים:
משרד גבייה שי ארז- גובה של מד"א
הם לא מכירים את המילה מייל ומסרבים לשלוח מסמכים וביניהם מסמכי אסמכתא למייל של חייבים.
הם דוגמה רצינית שעל החוק לחול על כל נותן שירות. זה 2016 אחרי הכל.

מה
אורח
מה
6 חודשים 24 ימים לפני

חברות הביטוח…

שי כנען
אורח
שי כנען
1 חודש 26 ימים לפני

לא רק מד"א. לאחרונה נתקלתי בבעיות דומות עם רופאים של קופת חולים מכבי שאפילו לא משתמשים באתר שלהם ואין להם כתובת מייל וגם מכוני טסט לרכב משתמשים רק בפקס ולטענתם משרד התחבורה לא מאפשר להם שימוש במייל.

Jako
אורח
Jako
9 חודשים 10 ימים לפני

120 יום לארגן כתובת מייל…
חרוצים החבר'ה שם.

יוני
אורח
יוני
9 חודשים 9 ימים לפני

1. אם הפיילוט התבסס על כך שהם הסירו את מס הפקס ושמו במקומו כתובת דוא"ל – אז ברור שלמעלה מ-80% מהפניות יהיו באמצעות דוא"ל. אם הם היו שמים במקומו מד כיוון רוח, 80% מהפניות היו באמצעות טבעות עשן.
2. אז איך חותמים עכשיו על טפסים? אני עדיין אצטרך להדפיס, לחתום ולסרוק חזרה?

mikeder
אורח
mikeder
9 חודשים 9 ימים לפני

אני מניח שכשהם אומרים מייל הם מתכוונים לטופס באתר שלא נתמך בכרום ושמרפרש את הדף כל 15 שניות ומוחק את כל מה שכתבת שם.
אה, וכשבאים ללחוץ על send הוא אומר שאחד השדות לא תקינים למרות שהכל נראה תקין.
אגב כשפותחים inspect רואים מלא exceptions נזרקים

דב
אורח
דב
5 חודשים 23 ימים לפני

עברו 4 חודשים וביטוח לאומי אפילו לא מתכוון לאפשר את האופציה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: