סוכן חכם
אישי ודיסקרטי

לוח משרות ההיי-טק
והטכנולוגיה של ישראל.

רוצים לדעת על משרות חדשות שמתאימות לכם?
תנו לנו לעבוד בשבילכם.
במקום לחפש משרות, קבלו אותן למייל ראשונים.

תודה רבה,
מעכשיו הסוכן האישי שלנו עובד בשבילך. בהצלחה:)
ההרשמה בוצעה בהצלחה
*הרשמה מאשרת לנו את תנאי השימוש
אני מאשר קבלת חומר פרסומי מגיקטיים וידוע לי כי באפשרותי לבקש הסרה מרשימת התפוצה בכל עת

מותר האדם מן המכונה: למוח שלנו יש יותר נפח זיכרון מלרשת האינטרנט העולמית

טענה מוכרת נגד האונלייניות של ימינו היא שאנשים כבר לא זוכרים מידע, אלא מחפשים אותו ברשת מחדש. אך מחקר חדש קובע: למוח האנושי יש יכולת אחסון גבוהה פי 10 מההערכות הישנות, יותר מברשת האינטרנט העולמית (WWW)

memoery

מקור: Pexels

מאת ג'יי. וי. צ'מרי.

מדעני מוח אומרים שהמוח האנושי מסוגל לאחסן פי עשרה יותר מידע ממה שחשבו עד היום. הם חישבו את הקיבולת שלו בכך שמדדו קשרים בין תאי מוח, ואחר כך תרגמו את המספר הזה לבייטים, שהם יחידות המידה לזיכרון ממוחשב. בייט אחד מורכב מ-8 ביטים (שכל אחד מהם שווה ל-0 או ל-1) והמוח האנושי מסוגל לאחסן למעלה מ-קודריליון (1 שלאחריו 15 אפסים) בייטים של מידע – מה שמכונה "פטה בייט".

אמונה שגויה

טרי סנג'ווסקי ממכון Salk למדעים ביולוגיים ב-La Jolla, קליפורניה, הוא אחד מהמחברים הבכירים של המחקר. בהודעה לעיתונות הוא אמר: "המדידות החדשות שלנו על קיבולת הזיכרון של המוח מעלות את ההערכות השמרניות פי 10, לכדי רמה של פטה בייט – 'אותו מגרש' של נפח זיכרון כמו רשת האינטרנט העולמית (WWW)".

לאחר שחקרו קוביה קטנה של רקמת מוח של חולדה מתחת למיקרוסקופ אלקטרוני, המדענים יצרו שיחזור תלת ממדי של מרכז הלמידה והזיכרון שלה, ההיפוקמפוס, שכלל גם את החיבורים בין הנוירונים (תאי המוח). כל נוירון מזכיר עץ גבוה, שלו מספר רב של ענפים, הם "הדנדריטים", המובילים לתא מטען ארוך – ה"אקסון". מידע – בתצורה של אותות אלקטרוניים – מועבר מדנדריט של נוירון אחד, לאקסון של תא אחר, דרך צומת כימי שנקרא "סינפסה".

לכל נוירון יש אלפי סינפסות, וכמות המידע שמוח מאחסן בתוכו נקבעת באופן חלקי על ידי חוזק הקשר בין הנוירונים. חוזק זה מושפע מגודלן של הסינפסות. באופן מסורתי, המדע העריך שסינפסות באות בשלושה גדלים אפשריים – קטן, בינוני וגדול – אבל היום נראה שיש הרבה יותר מזה. זה בגלל שלנוירונים יש מעיין קוצים דמויי זרדים על הענפים שלהם (כלומר, הדנדריטים שלהם), המאפשרים לתאים לייצר קשרים סינופטיים מרובים.

המדענים הללו זיהו 26 גדלים שונים של קוצים כאלו, מה שהעלה את קיבולת הזיכרון המוערכת במוח ל-4.7 בייט מידע בכל סינפסה. תכפילו את המספר הזה בטריליוני הסינפסות שישנן במוח האנושי ותגיעו למספר שעוקף בהרבה את ההערכות הישנות.

מוח של אדם מבוגר מייצר רק כ-20 ואט חשמל, כמו בנורה חשמל עמומה. באמצעות חיקוי של הקשרים הביולוגיים, מהנדסים יהיו אולי מסוגלים בעתיד לתכנן מחשבים יותר חזקים שייצרכו אנרגיה באופן יעיל יותר. אולי למכונות כאלו יהיה אפילו די זיכרון כדי לאחסן את כל המידע שנמצא היום ברשת.

וידאו – כיצד פועלות הסינפסות?

הכתבה פורסמה לראשונה בפורבס ישראל.

לקריאה נוספת

לא לגברים בלבד: "ראנקי" מעודדת יזמות הייטק נשית בישראל

אתגר והזדמנות: כך ישנה "האינטרנט של הדברים" את עולם הביטוח

פורבס ישראל

הגב

3 תגובות על "מותר האדם מן המכונה: למוח שלנו יש יותר נפח זיכרון מלרשת האינטרנט העולמית"

avatar

מיין לפי:   החדש ביותר | הישן ביותר | המדורג ביותר
ניצן
אורח
ניצן
8 חודשים 11 ימים לפני

אם לסמוך על הגדילה האקספוננציאלית של המידע (ושל האינטרנט בפרט), נחזור עוד מצמוץ או מצמוציים לעמדת הנחיתות המוכרת והחמימה שלנו

Gal Grünfeld
אורח
Gal Grünfeld
8 חודשים 10 ימים לפני

ולכן יש כאלה שחוששים שמערכות בינה מלאכותית ירצו בסופו של דבר להיפטר מאיתנו – כי הן יוכלו להשתפר כל-כך כך שהן יהיו כל-כך טובות ואנחנו נהיה גורם מגביל בביצוע המטרה שלהן.

בשביל זה יש את 3 חוקי הרובוטיקה של אסימוב.

כמו כן, כדי להימנע מעתיד כזה, עתידנים חוזים שאנחנו נתאחד עם מכונות ומערכות דיגיטליות (כבר עושים את זה, גם פיזית עם שתלים ודברים אלקטרונים בגוף שלנו, לדוגמה, וגם עם דברים חיצוניים, כמו פלאפונים ומחשבים).

Roni
אורח
Roni
8 חודשים 8 ימים לפני

אחלה תגובה,אני לא יודע מהזה 3 חוקי הרובוטיקה של אסימוב אך זה נשמע מעניין. אני אקרא על זה עכשיו.
אם אתה רוצה אני חושב שהסרטון הבא מסביר למה המחשבים לא ישתלטו על העולם כי הם לא יכולים לעשות הכל: https://youtu.be/92WHN-pAFCs

wpDiscuz

תגיות לכתבה: