סוכן חכם
אישי ודיסקרטי

לוח משרות ההיי-טק
והטכנולוגיה של ישראל.

רוצים לדעת על משרות חדשות שמתאימות לכם?
תנו לנו לעבוד בשבילכם.
במקום לחפש משרות, קבלו אותן למייל ראשונים.

תודה רבה,
מעכשיו הסוכן האישי שלנו עובד בשבילך. בהצלחה:)
ההרשמה בוצעה בהצלחה
*הרשמה מאשרת לנו את תנאי השימוש
אני מאשר קבלת חומר פרסומי מגיקטיים וידוע לי כי באפשרותי לבקש הסרה מרשימת התפוצה בכל עת

האינטרנט של הפחים: GreenQ הישראלית הופכת משאיות זבל לחכמות

הפיתוח של GreenQ הופך את מערכי פינוי האשפה לחכמים באמצעות התקנה פשוטה על הציוד הקיים. בדרך זו הוא חוסך לפחות 30% מעלויות איסוף האשפה בעיר

מקור: GreenQ

מקור: GreenQ

הסטארטאפ הישראלי GreenQ נולד עם מטרה די ברורה – לגרום לכולנו להפסיק לזרוק כסף לפח, על ידי אופטימיזציה ובקרה של מערכי איסוף אשפה. נכון, זה אולי לא התחום הכי סקסי בעולם אבל הוא בהחלט רלוונטי עבור כל אחד ואחת מאיתנו. עלויות איסוף ופינוי האשפה בישראל בלבד מסתכמות בכמיליארד דולר לשנה, כאשר לרשות המוניציפלית ולקבלן איסוף האשפה אין יכולת לנטר את התהליך, שלא לדבר על ביצוע אופטימיזציה וייעול שלו. כתוצאה מכך המון כסף ״נזרק לפח״ עקב מערך לוגיסטי לא יעיל בגלל כסף שמושקע באיסוף פחים חצי ריקים שלא לדבר על זיהום האוויר הנגרם מפעילות מיותרת של אותן משאיות.

IoG – Internet Of Garbage

הפתרון של GreenQ הופך משאיות אשפה ׳רגילות׳ לחכמות על ידי התקנת חיישנים על המשאית עצמה. בכל הנפה של פח אשפה המערכת שולחת בזמן אמת נתונים כגון כמה אשפה יש בפח (Bin Capacity), המיקום והזמן בו נאסף הפח. לוח בקרה מספק למנהל איסוף האשפה את מצב הפחים והמשאיות בעיר על גבי מפה אינטראקטיבית, התראות על אירועים חריגים, כגון סטייה של משאית ממסלול או התנהגות בלתי רצויה אחרת. במקביל המערכת מספקת המלצות לאופטימיזציה על בסיס המידע הנאסף.

המערכת עצמה מורכבת מליבה המבוססת על תשתית ענן, חיישנים הפרושים על גבי משאיות הזבל ותגים פאסיביים שניתן להוסיף למיכלי האיסוף.

מקור: GreenQ

מקור: GreenQ

בעזרות ההמלצות לאופטימיזציה מובטח כי הרשויות יוכלו לחסוך בין 30-50% בשנה על איסוף אשפה. בסופו של דבר המערכת נועדה לסייע בשיפור הניקיון בעיר, בפינוי יעיל יותר של פחי האשפה וכן להפחתת מספר הנסיעות של רכבי הפינוי ובכך גם להוזיל עלויות.

שוחננו עם נדב לשם, אחראי השיווק ב-GreenQ, על הנושא של תחרות והבידול שלהם בשוק; לדבריו, ״המתחרים הישירים שלנו בתחום הטכנולוגיה הם הפחים החכמים. ישנן כמה חברות בארץ ובעולם שמנסות להכניס את הפתרון הזה אך למרבה הצער זה לא עובד כרגע. היתרון שלנו הוא שאנחנו שמים את הדגש על המשאיות ולא הפחים; שאלת את עצמך פעם כמה פחים יש בתל אביב? או חיפה? בזמן שאת מנסה לנחש אני אעזור לך ואגיד לך שאף אחד לא יודע, הנתון הזה לא קיים (מעריכים שבין 80,000-11,000). עם זאת, אנחנו יודעים בדיוק כמה משאיות אשפה יש בתל אביב – 76 בלבד.  ככה שבעיר של חצי מיליון תושבים אנחנו משתמשים בפחות מ-100 מערכות כדי לחסוך מיליוני שקלים ולשפר את שביעות רצון התושבים״.

GreenQ נוסד ב-2105 על ידי שלומי אשכנזי, אדי קנדל, משה פלג ומאיר דודאי. נכון להיום מועסקים בו כ-8 עובדים במשרדים בירושלים. המערכת החלה לעבוד לראשונה באפריל 2016 במסגרת פיילוט עם עיריית הרצליה, שהפכה מהר מאוד ללקוח הראשון של GreenQ. בינתיים החברה עובדת במימון עצמי בלבד, ובנוסף לחוזה עם עיריית הרצליה היא נמצאת בשלבי חתימה עם מועצות עירוניות נוספות. התכנון הוא לצאת כבר השנה בפיילוט בשוק האמריקאי והגרמני.

וידאו – GreenQ, making Garbage trucks smarter

הילה חיימוביץ׳

כתיבה הייתה עבורי מאז ומתמיד הרבה מעבר לתחביב, אך את חיבתי העזה לגאדג׳טים וטכנולוגיה גיליתי יחסית באיחור. כנראה שהגיקית שבי הייתה חבויה זמן רב, ורק חיכתה לרגע הנכון לפרוץ. בכל מקרה - היא כאן, ובכל הכוח. (צילום: יורם רשף)

הגב

2 תגובות על "האינטרנט של הפחים: GreenQ הישראלית הופכת משאיות זבל לחכמות"

avatar

מיין לפי:   החדש ביותר | הישן ביותר | המדורג ביותר
צחי
אורח
צחי
2 חודשים 3 ימים לפני

נראה לי תחום עם יותר מידי שחיתות כדי שמישהו ירצה לחסוך בו כסף

אחד שיודע כי הוא קשור לפרויקט
אורח
אחד שיודע כי הוא קשור לפרויקט
2 חודשים 3 ימים לפני

GreenQ היא גם חלק מפתרון העיר החכמה של בזק במודיעין

wpDiscuz

תגיות לכתבה: