סוכן חכם
אישי ודיסקרטי

לוח משרות ההיי-טק
והטכנולוגיה של ישראל.

רוצים לדעת על משרות חדשות שמתאימות לכם?
תנו לנו לעבוד בשבילכם.
במקום לחפש משרות, קבלו אותן למייל ראשונים.

תודה רבה,
מעכשיו הסוכן האישי שלנו עובד בשבילך. בהצלחה:)
ההרשמה בוצעה בהצלחה
*הרשמה מאשרת לנו את תנאי השימוש

גוגל החדשה: Evil Inside

שינוי הפרטיות החדש של גוגל מעיד בעיקר על שינוי אחד עיקרי, דווקא בגישת החברה. אם עד היום נזהרה בכל הנוגע למושגי הפרטיות ברשת, כעת מודיעה בגלוי כי מתכננת מעקב פעיל וכל מי שזה לא מוצא חן בעיניו - מוזמן להתנתק

מקור: צילום מסך מהסרטון המצורף

גוגל החליטה לאחד את מדיניות הפרטיות שלה מ-60 שירותים שונים לטופס אחד ויחיד שישקף את המדיניות עבור ג'ימייל, יוטיוב, גוגל קלנדר, מנוע החיפוש ושלל שירותים פופולאריים נוספים.

ענקית החיפוש טוענת כי המהלך נובע מרצון להבהיר למשתמש בדיוק למה הוא מסכים כשנרשם לאחד משירותי החברה – מעקב רציף אחר שלל האתרים, מילות החיפוש, הסרטונים וכל מה שהמשתמש עושה באתרי גוגל. האם פרטיות ברשת תהפוך בקרוב לאגדה אורבנית?

One Policy to Rule Them All

בימים האחרונים חשפה גוגל עדכון למדיניות הפרטיות שלה הכולל 'הודאה' על כך שמתכננת לאסוף מידע אישי מהמשתמשים. החברה מסבירה כי איחוד מדיניות הפרטיות הוא מהלך הנהוג כיום ברחבי הרשת ונעשה בעיקר על מנת שהמשתמשים יוכלו להבין בצורה קלה וקצרה למה בדיוק הם מסכימים כאשר נרשמים ומשתמשים באחד משירותי החברה, או במקרה זה – באחד משירותי גוגל.

התנאים החדשים, שיכנסו לתוקף החל מהראשון במרץ, לא יאספו מידע אישי שונה ממה שנאסף על משתמשיה עד היום – מדובר בשינוי ניסוחי המיועד להציג למשתמשים בדיוק למה הם מסכימים כשנרשמים לג'ימייל, יוטיוב או כל אחד משירותי גוגל. החברה מצידה מסבירה כי באמצעות המידע של המשתמשים תאפשר הרמוניה בין השירותים השונים בבעלותה, תאפשר להם לחלוק את האינפורמציה ביניהם ולהציג תוצאות מדוייקות יותר עבור לקוחותיה.

כך, בעתיד, תוכל לתקן שגיאות כתיב בצורה טובה יותר, להציע תוצאות חיפוש מדוייקות, להציג סרטונים שבוודאי יעניינו אתכם ואף להתריע לפני פגישה כי מצב התנועה באיזורכם עמוס במיוחד – הכל לפי מידע אודות המשתמש הנאגר על פי מילות החיפוש שהקליד בעבר, סרטוני היוטיוב שצפה בהם ומשתמשים אחרים איתם יצר קשר, באמצעות ג'ימייל.

מנקודת המבט של גוגל, היא תאפשר לאותם שירותים להציע הצעות ממוקדות לכל משתמש. מנקודת המבט של המשתמש הממוצע או אפילו של חברה אחרת, מדובר במאגר מידע אימתני על מיליוני משתמשים – המוחזק על ידי חברה אחת ויחידה.

חשוב לציין כי למרות ההצהרה הגדולה, מספר שירותים עדיין יאחזו במדיניות פרטיות אישיות, כגון Google Wallet, Google Chrome ודומיהם.

מה קורה עכשיו?

בצעד הראשון של המהלך, 'תעקוב' ותציג גוגל התאמות ושינויים רק למנוע החיפוש, ג'ימייל, יוטיוב וגוגל קלנדר – כשבעתיד צפוייה להציע ללקוחותיה שימוש אידיאלי במגוון השירותים השונים של החברה. בפועל, גוגל הופכת את כלל שירותיה לפלטפורמה אחת ולמרות שאינה אומרת זאת במפורש – אין ספק כי גוגל פלוס היא ה'דבק' המאחד את שלל השירותים הללו יחדיו והשירות שעתיד לאסוף הכי הרבה מידע אודות המשתמשים השונים.

רגע לפני שאתם נכנסים לפאניקה – חשוב לציין כי גוגל כבר היום עוקבת אחר משתמשיה, רק לא בצורה כה גלויה. אם אתם מעוניינים לדעת איזה מידע בדיוק גוגל אספה אודותיכם, קפיצה קטנה ל-Google Dashboard תעזור לכם להבין כמה גוגל כבר יודעת עליכם, מבלי שבכלל שמתם לב לכך.

אם אתם בכל זאת מעוניינים לצפות במגוון השינוים שגוגל תבצע, החברה פרסמה את תנאי הפרטיות החדשים שלה כמו גם את תנאי השימוש על מנת שהציבור יוכל להבין בדיוק מה הולך לקרות מבחינתו ומבחינת החשבון האישי שלו – החל ממרץ. במדור השאלות הנפוצות מבטיחה גוגל כי לא תמכור את המידע הפרטי של משתמשיה לצד שלישי. כמו כן, במידה והמשתמש לא יסגור לחלוטין את חשבונו – הוא יהיה מחוייב לתנאים החדשים החל מהראשון במרץ.

האם ישנה אלטרנטיבה?

נדמה שפרטיות עבור משתמשים היא כבר לא אופציה, לפחות לא אם בחרתם להשתמש באחד משירותיה של גוגל כגון ג'ימייל, גוגל קלנדר, יוטיוב או אפילו במנוע החיפוש. בעוד שתוכלו לגלוש לאתרים אלה ב'גלישה חרישית' (Private Browsing) עדיין גוגל תוכל לאסוף את המידע עליכם דרך הג'ימייל או במידה ותכנסו כמשתמשים רשומים – גם דרך יוטיוב.

בצד החיובי, אם השינוי החדש לא נשמע לכם ואתם מעוניינים להפסיק את השימוש בכלל שירותי גוגל, באפשרותכם להשתמש ב-Google Takeout, להוציא את כלל המידע שאחסנתם על גבי מספר שירותי החברה ולהגיד לגוגל תודה, אבל לא תודה.

למרות שעד היום נזהרה בכל הנוגע לפרטיות המשתמש, נדמה כי גוגל מאמצת גישה חדשה בה מודיעה כי היא מתכננת לעקוב אחריכם – ואם זה לא מוצא חן בעיניכם, אתם יכולים לעזוב. עם התלות שהמשתמשים פיתחו בשירותיה השונים של החברה, סביר להניח שלא נראה מעבר המוני אל כתובת מייל מטעם יאהו או הוטמייל, כמו גם לא שימוש מאסיבי במנוע החיפוש בינג.

ובכל זאת, מה שנשאר לנו לעשות עכשיו הוא לשבת ולקוות כי פייסבוק, טוויטר, או כל אתר אינטרנט באשר הוא לא יחליט ללכת בעקבותיה של גוגל ולהפוך את הפרטיות ברשת לאגדה אורבנית שאותה נספר לנכדינו בעוד מספר שנים מהיום.

וידאו: Google Privacy Policy Update

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

תגיות לכתבה: