סוכן חכם
אישי ודיסקרטי

לוח משרות ההיי-טק
והטכנולוגיה של ישראל.

רוצים לדעת על משרות חדשות שמתאימות לכם?
תנו לנו לעבוד בשבילכם.
במקום לחפש משרות, קבלו אותן למייל ראשונים.

תודה רבה,
מעכשיו הסוכן האישי שלנו עובד בשבילך. בהצלחה:)
ההרשמה בוצעה בהצלחה
*הרשמה מאשרת לנו את תנאי השימוש

בעין הסערה: תיוג התמונות של פייסבוק

טכנולוגית התיוג האוטומטי של פייסבוק גוררת כתב תלונה נוסף. האם החברה מנסה לבנות מאגר ביומטרי של פרצופי משתמשים?

flickr, cc-by, ralphbijker

חברת פייסבוק החלה להפעיל באופן אוטומטי את טכנולוגיית זיהוי הפנים לחלק ממשתמשיה, והתגובה הכועסת לא איחרה לבוא. הטכנולוגיה מאפשרת לנו לתייג בצורה מהירה וקלה את חברינו בשלל אלבומי התמונות שאנו מעלים לרשת החברתית. אמנם יש באפשרותנו להסיר את התיוג האוטומטי, אך עדיין מדובר בחדירה לפרטיות המשתמשים.

מרכז המידע עבור פרטיות באלקטרוניקה (EPIC) בשיתוף עם עוד מספר ארגונים האחראים על שמירת הפרטיות הגישו תלונה נגד התוספת החדשה של פייסבוק לועדת הסחר הפדרלית של ארצות הברית (FTC), וביקשו לחקור כיצד מתבצע תהליך זיהוי הפנים המאפשר תיוג אוטומטי בעקבות חשד להטעייה וחוסר הגינות כלפי קהל הגולשים. בנוסף, המרכז ביקש שעד תום תהליכי הבירור והחקירה פייסבוק לא תאפשר שימוש בטכנולוגיה הזו.

שמירת מידע

כתב התלונה שהוגש, מוסיף וטוען כי הטכנולוגיה זמינה לכולם, החל ממפתחי אפליקציות, ממשלות ועד אנשים פשוטים שיכולים לגשת למידע דרך ה-API של פייסבוק. עוד נכתב כי המשתמשים שאכן בחרו להפעיל את אופציית התיוג האוטומטי לא מעלים על דעתם שהחברה יכולה להשתמש בתמונות שלהם לבניית מאגר ביומטרי, ועלולה להשתמש בו להרחבת טכנולוגיית הזיהוי לתיוג תמונות כשלגולשים כבר לא תהיה אפשרות שליטה על כך, ופניהם יהיו חלק מהמאגר. פייסבוק מכחישה, וטוענת שהמידע לא זמין או נגיש דרך ה-API.

מרכז EPIC כותב בבלוג הרשמי שלטענתו השירות החדש המוצע על ידי פייסבוק הינו מטעה ואינו הוגן כלפי המשתמשים. הוא מוסיף שעל החברה לבסס תקן פרטיות חזק יותר, ולהפוך את תהליך התיוג האוטומטי לבלתי פעיל אלא אם כן המשתמש בחר להפעיל אותו ידנית, ובעצם ליישם את מודל opt-in בניגוד למודל שמונחל כעת, opt-out.

פייסבוק מצטדקת

תיוג התמונות האוטומטי אינו חדש, אך ההפעלה שלו לכלל המשתמשים היא כן. לטענת פייסבוק, טכנולוגיית התיוג המופיעה באתרה לא יכולה לזהות את מאות מליוני המשתמשים על ידי ניתוח הפנים שלהם. החברה מסבירה שהטכנולוגיה שלהם עובדת כך שהיא בודקת מיהם עשרים החברים שאיתם המשתמש מתקשר הכי הרבה באתר, ו"מנחשת" אם אחד מהם נמצא בתמונה מסויימת. כך שנדרשת תוכנה הרבה פחות מתוחכמת ממה שטוענים שיש לה. זה נשמע אומנם דיי מופרך, אך זאת בכל מקרה טענתה של הרשת החברתית.

עוד מוסיפה החברה כי במרכז המידע שלה מופיעה הדרכה כיצד למחוק את "נתוני השוואת התמונה". כלומר, את פרופיל הפנים שבעזרתו התיוג האוטומטי מזהה תמונות שבהן אנו מופיעים. לפי ההסבר המופיע עלינו לגשת לדף "הגדרות פרטיות", ללחוץ על "התאמה אישית" ולסמן את "Delete Photo Comparison Data". הבעיה הדיי חמורה שמתעוררת היא שהכפתור אינו קיים בין אם אפשרנו את השירות או לא, ולכן אין ביכולתנו למחוק את פרופיל הפנים שלנו. אנו מקווים כי פייסבוק תפתור לפחות את בעיית ה"כפתור הנעלם" בקרוב, ותתן למשתמשים קצת יותר שליטה על פרטיותם.

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

 • לא מבין מה כל ההיסטריה של האנשים בנוגע לזיהוי לפי תמונה.
  אני דווקא מאוד מרוצה מהשירות הזה שפייסבוק מציעה זה עוזר לי לעקוב בצורה טובה יותר אחר התמונות שלי שחברים שלי מעלים לרשת וכך אני יכול לבקש מהם להסיר תמונות שלא מצאו חן בעיני.
  במידה וזיהוי התמונה לא היה מופעל והחבר לא היה מתייג אותי, אז הייתה מסתובבת לה תמונה שלי ברשת מבלי שאני כלל יודע על קיומה.
  בנוסף אני גם לא רואה מה בדיוק הפגיעה בפרטיות, לפייסבוק יש כבר את התמונות של כולם – זה אומר שמלכחתילה המידע המספיק עבור זיהוי אדם לפי תמונה כבר קיים ברשותה ולא השתנה שום דבר בעקבות המנגנון הזה.

  • חלב סויה

   ליאור, זו אופציה שצריכה להיות פתוחה למי שמעוניין בה, לא בכפייה על כולם ובטח שלא איסוף נתונים גם על משתמשים שסימנו שהם לא מעוניינים, ובטח שלא כשפייסבוק לא מספקים למשתמשים שלהם שום מידע על האופן שבו נאסף ומאוחסן המידע עליהם ועל אופן השימוש במידע הזה מעבר לשירות שמוענק למי שמעוניין.

 • אני מאוד שמח מהאפשרות שלא לתייג תמונות אחד אחד ופייסבוק מנסה לעשות את זה לבד,
  ואני יגיד לכם עוד משהו, אין לי בעיה שפייסבוק ידע עליי דברים. כי מה כבר הוא יעשה עם המידע?
  ימכור לחברות פרסום? שימכור, העיקר זה לא גוגל שברוב טמטום פרסמו פעם מסמך חשוב שלי.

 • פילוני

  אנשים, אתם מיתממים אבל מה זה מתממים? כמו ילדים קטנים שחיים בעולם ורוד מבלי לדעת שיש אנשים שינסו להרע להם ושרלטנים שינסו לעשות על חשבונם כסף.

  זה נכון שהטכנולוגיה משפרת את רמות החיים שלנו וגם חוסכת לנו כאבי ראש, אבל היא גם הופכת אותנו לעצלנים, אז מה קרה? תתייגו כמה חברים, אפשר לחשוב, מה גם שטכנית, מודל התיוג האוטומטי מרתיע אנשים, אפילו בני נוער, אף אחד לא אוהב לבוא אל המחשב ולגלות 200 עידכונים של תיוגים שונים בתמונות שונות ומשונות מבלי אישור שלו, אז המודל של התיוג שהיה פעם, שכל אחד היה מתייג את עצמו רק אם בא לו על כך היה מוצלח, מכובד והוגן.

  מה יש לנו כיום? כמו שכבר תיארו כאן, הרבה חסרונות לעומת יתרון אחד של נוחות תיוג אוטומטית (שלפי הרעש סביב זה לא מתאימה לרוב האנשים וגורמת להם לאי נוחות)…

  אבל יותר מכל, מדוע אתם צריכים לחשוש מתיוג ביומטרי לפי תווי פנים? כי זה סיכון אישי לכל אחד ואחד מכם, גם אם זה מבחינת פרסומות אינטרקטיביות בקניונים ומקומות ציבוריים ברחבי העולם זה יהיה מטרד לא נורמלי אם כל הפרסומות במסכי הLCD (או ההולגרמות בעתיד) יהיו מחוברות למאגרים (נגיד פייסבוק) וידעו לזהות אותכם ולפנות אלייכם אישית בשמכם + הצלבת תווי הפנים שלכם עם הרגלי הגלישה, הצריכה ושאר המידע האינטימי שפייסבוק יודעת עלייכם כי נידבתם את זה בתמימותכם (או טיפשותכם?) בשאלונים, בשדות החובה שפייסבוק דרשו מכם וכך תהיו יעד להטרדות מספאם בLIVE!

  ומה יותר מסוכן מזה? כמובן כל מה שנוגע לבטחון המדינה, תחשבו על חיילי צה"ל קלי הדעת שכבר בימים אלה יש להם פייסבוק, יש שם תמונות שלהם על מדים, מספיק מידע (סטוסים, סקרים, קבוצות והכי גרוע צ'ק-אינים) שנותן אינדיקציה על תפקידם הצבאי למדינות אויב ובכלל לגורמים שלא אמורים לדעת את המידע הזה, ובחיבור מאגרים כאלו של חברות מסחריות למצלמות רשת או מצלמות אבטחה במדינות זרות כל גורם עוין יוכל לדעת בדיוק מי מהחולפים ע"פ המצלמה הוא חייל ישראלי שאולי שווה לחטוף אותו, או להעמידו לדין בבתי משפט לדיני מלחמה באירופה או כל מקום כזה… זו אותה הסוגייה הבעייתית שיש עליה מחלוקת קשה בנוגע למאגר הביומטרי והסכנות שבזליגתו, אז בידי ארגון ממשלתי כמו משרד הפנים זה עוד בסדר (למרות שיש להם היסטוריה מפוקפקת של אבטחת מידע כי מרשם האוכלוסין עדיין זמין להורדה באינטרנט) אז להפקיד מידע שכזה בידי חברות מסחריות גלובליות שעלולות לסכן ולחשוף מידע כזה או אחר תמורת בצע כסף או מחדלים אבטחתיים (כמו שקורה להן כל שני וחמישי) וזה יכול לסכן את האוכלוסיה בצורה יוצאת דופן ובלתי מתקבלת על הדעת. אז טכנולוגיה כזו בידי גופים כמו פייסבוק בהחלט מסוכנת ומצריכה מחשבה נוספת האם כדאי או לא כדאי… למרות שהטכנולוגיה קיימת וכן יש בה יתרונות, אבל בהתחשב בחסרונות, אולי צריך לחשוב על זה בכובד ראש….

תגיות לכתבה: