סוכן חכם
אישי ודיסקרטי

לוח משרות ההיי-טק
והטכנולוגיה של ישראל.

רוצים לדעת על משרות חדשות שמתאימות לכם?
תנו לנו לעבוד בשבילכם.
במקום לחפש משרות, קבלו אותן למייל ראשונים.

תודה רבה,
מעכשיו הסוכן האישי שלנו עובד בשבילך. בהצלחה:)
ההרשמה בוצעה בהצלחה
*הרשמה מאשרת לנו את תנאי השימוש
אני מאשר קבלת חומר פרסומי מגיקטיים וידוע לי כי באפשרותי לבקש הסרה מרשימת התפוצה בכל עת

הדור החמישי בדרך ואיתו קפיצה משמעותית ל׳אינטרנט של הדברים׳

עד 2020 צפוי העולם לעבור סוף סוף לדור החמישי ואיתו צפויה מהפכה של ממש שתשפיע על כולנו כשמילארדי חפצים יזכו לחיבור ישיר לרשת. איך זה הולך לעבוד?

המצלמה המנטרת של Withings הצרפתית, יח״צ

המצלמה המנטרת של Withings הצרפתית, יח״צ

מאת תומר וולף, דירקטור פתרונות תקשורת ב-Asocs

האינטרנט של הדברים מאפשר לחפצים רבים, החל מבגדים, רהיטים ועד למכוניות ובעצם לכל דבר, להיות מחוברים לאינטרנט ע"י שילובים של רכיבי חומרה ותוכנה בתוך הדברים עצמם.

אנליסטים בשוק צופים כי טכנולוגיית הדור החמישי (5G) תהיה מבצעית עד שנת 2020, ותתמוך בקצבים גדולים פי 1,000 מהקצבים הנתמכים כיום ע"י הרשתות הסלולאריות. הדור החמישי יאפשר לחבר לאינטרנט מספר עצום של דברים, כמו רמזורים, מכונות שתייה אוטומטיות, רכבים אוטונומיים ועוד. שימוש נוסף הינו עיר חכמה – חיבורם של בניינים, עמודי חשמל ולמעשה כל מבנה לאינטרנט, כך שאפשר יהיה לנטר בזמן אמת כל דבר המתרחש בעיר. טכנולוגיה זו תהווה למעשה את התשתית עבור האינטרנט של הדברים. מדובר במהפכה תעשייתית וטכנולוגית, אשר תתאפשר באמצעות חומרה ותשתית תקשורת חדשות.

האינטרנט של הדברים בעידן הדור הרביעי

רשתות הדור הרביעי פרושות ברחבי העולם, ומתאימות לצרכים השונים כיום. אולם תוך 5 עד 10 שנים, לא יתאימו לדרישות השונות בעידן בו מיליארדי דברים מחוברים לאינטרנט. כדי לתמוך במכוניות אוטונומיות, חיישנים ביולוגיים המנטרים חולים, הורדת סרטי וידאו באיכות HD בשניות, הרשת צריכה לתמוך בקצבים גבוהים של עשרות (ואף מאות) מגה ביט לשניה, השהיות (latency) נמוכות יותר וכיסוי סלולארי מלא (לא יהיו איזורים ללא קליטה). אתגר נוסף הינו פיתוח מכשירים שיצרכו כמות אנרגיה נמוכה וישדרו בקצבים משתנים. כמו כן נדרש לפענח את המידע המשודר ולתרגמו ואף לבצע פעולה מתאימה, כל זאת בזמן קצר של מיקרו-שניות וקצבים עצומים.

היום כבר ניתן למצוא מכשירים וחפצים המחוברים לאינטרנט, אך אחת הבעיות היא שלכל יצרן פרוטוקול משלו להעברת נתונים, ומכשירים מיצרנים שונים אינם יודעים לתקשר זה עם זה. טכנולוגיית הדור הרביעי אינה נותנת מענה לבעיות השונות שהוצגו, ולכן נדרשת רשת הדור החמישי.

כזה, אבל לא בדיוק. הרכב האוטונומי של גוגל. מקור: Google

כזה, אבל לא בדיוק. הרכב האוטונומי של גוגל. מקור: Google

איך יתמודדו רשתות ה-5G עם אינסוף מוצרים מחוברים?

האתגר העומד בפני הרשת, הינו הקצאת משאבים עבור המשתמשים הרבים. לכן הרשת מקצה פרוסות של זמן ותדר, ומחלקת אותן בין המשתמשים השונים. אולם בעידן בו מיליארדי דברים מחוברים לאינטרנט, נראה כי חלוקה זו אינה רלבנטית ולא תוכל לספק את הצרכים. המאמצים כרגע מכוונים למציאת טכנולוגיה אשר תאפשר למספר משתמשים להשתמש בו זמנית באותם תדרים. ברור כי הדבר יכול להביא להפרעות ולהקטנה בקצבים, אולם זכרו כי חיבור של מספר רב של דברים אינו מחייב בהכרח קצבים גבוהים. נניח למשל כי נרצה לחבר מודדי מים וזיהום אוויר ברחבי המדינה למרכז בקרה ארצי. מדובר במספר רב ביותר של דברים הדורשים חיבור לאינטרנט. קצב התעבורה ותדירות שליחת הנתונים הינה נמוכה מאוד (מדידה יומית), וע"י שימוש במנגנוני הקצאה שמאפשרים שימוש מרובה באותם תדרים, תוך הבטחת איכות (QoS) שונה לכל משתמש, ניתן לתמוך במספר רב של משתמשים.

ומה לגבי המחסור בתדרים?

יש לזכור כי תדרים רבים כבר מוקצים עבור טכנולוגיות קיימות, אשר לא עומדות להיעלם בשנים הקרובות – רשתות דור שני, שלישי ורביעי. לכן מנסים בתעשיה ובאקדמיה למצוא דרכים לניצול יעיל יותר של התדרים הקיימים ובמקביל להשתמש בתדרים אשר עד כה לא השתמשו בהם לצורכי תקשורת – תחומי התדר של 60 עד 90 ג'יגה הרץ, דבר המחייב שימוש באורכי גל קצרים של מספר מ"מ. אחד הקשיים בשימוש בתדרים גבוהים הינו הניחות (דעיכת האות) הרב הנגרם ע"י האטמוספירה, ומכאן החשיבות הרבה לקו ראיה בין המקלט למשדר. בעיה זו יכולה להיפתר ע"י פרישת מספר רב של אנטנות.
קביעת הסטנדרטים השונים של טכנולוגיית הדור החמישי רחוקה מסיום, אולם הצפי הוא כי ב-2020 כבר נראה רשתות סלולאריות הפועלות בדור החמישי, ומאפשרות יכולות רבות עבור האינטרנט של הדברים.

הכתבה בחסות ASOCS

אסוקס מובילה את מהפכת מעבר רשתות הסלולר לעולם הענן על ידי שימוש בווירטואליזציה. החברה מפתחת מוצר עתיר תוכנה המאפשר למפעילי סלולר לבנות כיסוי אלחוטי מלא בכל תצורות הרשת כגון מבנים, רשתות מטרו צפופות במרכזי ערים ורשתות ענק המכסות ערים שלמות. אסוקס צומחת ומזמינה מפתחים/ות מוכשרים/ות להצטרף למהפכה! למשרות לחצו כאן.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

8 תגובות על "הדור החמישי בדרך ואיתו קפיצה משמעותית ל׳אינטרנט של הדברים׳"

avatar

מיין לפי:   החדש ביותר | הישן ביותר | המדורג ביותר
צילי
אורח
צילי
5 חודשים 13 ימים לפני

לא אמרת כלום ושום דבר, זה לא גלובס פה..
מה עם Lora-net מה עם לציין טכנולוגיות?

n_lee
אורח
n_lee
5 חודשים 13 ימים לפני

רק מדינת ישראל מפגרת אחרי יתר העולם שם יש כבר 6G
ואנחנו פה עם דור רביעי שאפשר לגלוש בו הלכה למעשה במהירות של דור שלישי
העיקר שקוראים לנו מעצמה טכנולוגית

Roe
אורח
Roe
5 חודשים 12 ימים לפני

דור חמישי…העיקר שעדיין אין לי קליטה בבית

hitech7
אורח
hitech7
5 חודשים 11 ימים לפני

אני בארה"ב. האינטרנט פה מהיר בטרוף ביחס לישראל. הכל כמעט עובד עם סיבים אופטיים ומהירות של 100 מגה סימטרית זה דבר רגיל.
קודם כול תתחילו לפרוס אינטרנט מהיר ואמיתי בישראל, אחר כך תדברו על דור 5 שאים יפרס ב 2030 זה יהיה נס. בואו לא נשכח שהאינטרנט בישראל מבחינת חיבור קוי הוא בדיחה עצובה המקרה הטוב.

amir1313
אורח
amir1313
5 חודשים 7 ימים לפני

דווקא 3g קיבלנו ביחד עם כל העולם ו 4g אחרי שנתיים, אם אתה שואל אותי, לא יעבור הרבה זמן אחרי שנקבל 5g…

hitech7
אורח
hitech7
5 חודשים 7 ימים לפני

הדור 4 שלנו לא ממש עובד כמו בחו"ל בדיוק כמו שהאינטרנט הקוי בארץ הוא בדיחה ביחס למה שהולך בחו"ל. מניסיון אישי, ואני נמצא הרבה בחו"ל מדינת ישראל בדיחה בכל הנוגע לתקשורת. הבעיה, מונופולים שלא ממש בא להם להשקיע בתשתיות.
אגב, המחירים בארץ בדרך כלל יקרים יותר מחו"ל חוץ מתקשורת סלולרית שהיא באותו מחיר כמו בחו"ל בהתחשב שבחו"ל בחבילה שרוכשים לשנתיים מקבלים טלפון מסובסד.
שוב, אינטרנט בכבלים בארץ זה ממש בדיחה, סלולרי סביר.

אילן
אורח
אילן
5 חודשים 7 ימים לפני

חרטה

אילן
אורח
אילן
5 חודשים 7 ימים לפני

4G כמעט אין לי קליטה בבית על מה אתם מדברים

wpDiscuz

תגיות לכתבה: